PALUBA
April 30, 2024, 07:02:48 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 [242] 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1333204 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3615 on: March 05, 2013, 04:30:27 pm »

Iz DDR-a, vjerovatno je bila ....

Pažljivim zagledanjem boka broda vide se lagana ulegnuća. Znači i Švabe nisu bile baš savršene,
pa su se pomalo znali i očešati o okolinu.. Cool

Najčešće je došlo do oštečenja na bokoštitnicama, u visini usta cijevi, gdje su se morali montirati bokobrani prilikom pristajanja. Bokobran je znao slkiznut sa postavljenog mjesta. Udubljenja na bokoštitnici (ime joj kaže zašto služi), popravljana su u remontu, najčešće navarivanjem odgovarajučeg profila.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #3616 on: March 05, 2013, 07:38:19 pm »

Služio sam mornaricu kao ronioc na barkasi. O torpednih čamcima baš nemam nekog znanja. Neko, koji je nekad bio oficir na tč -cima izpričao mi je priču, da su se torpedni čamci uporebljavali među ostalim i za testiranja na dnu ležečih mina sa bojevim punjenjem. Recimo 350 kg brizantnog exploziva. Recimo, da nešto znam o protivbrodskim minama - morskim minama to mi je pomalo čudno Undecided
Znači, posada je namjerno u smislu testiranja zaplovila u rejon položene mine i kada bi prešli minu ona bi se aktivirala.
Rekao mi je, da je čamac jako treslo i zaluljalo provom gore i dole.

Dali je to bila praksa? A oštečenje broda?

Unapred hvala za odgovor.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #3617 on: March 05, 2013, 07:40:41 pm »

Na oko deluje kao ribolovačka priča...

dodatak:

Takvim postupkom bi direktno bili ugroženi i brod i posada, što niko ne bi imao mooda ni da naredi niti da prihvati da izvrši. Torpedni jeste bio brz, ali ne brži od zvuka.
« Last Edit: March 05, 2013, 07:46:56 pm by Rade » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #3618 on: March 05, 2013, 08:02:46 pm »


 E, pa , nije tako! U temi o Ćirinoj klasi, kada sam izneo svoje neslaganje o upotrebi Padobrana  rečeno mi je da " Ne talasam"
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #3619 on: March 05, 2013, 08:07:34 pm »


 E, pa , nije tako! U temi o Ćirinoj klasi, kada sam izneo svoje neslaganje o upotrebi Padobrana  rečeno mi je da " Ne talasam"

Huh?
Hoćeš da kažeš da ste testirali mine tako što ste prelazili preko njih? Ma da...

PS Kakav padobran?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 496


« Reply #3620 on: March 05, 2013, 08:16:32 pm »

Ovo bi bilo moguće da je TČ bio malommagnetičan, međutim, to nije bilo tako. Sačekaćemo da kilezr objasni šta je "padobran". Mislim takođe da brzina prostiranja udarnog talasa kroz vodu nikako ne dopušta da se ovako nešto koristi kao tehnički pristup.
U svakom slučaju bilo bi rizično, a nisam čuo da je ijedan TČ stradao pri ovakvoj radnji, tj. niko nije poginuo. što znači da to nije praktikovano.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3621 on: March 05, 2013, 08:27:34 pm »

U moje vrijeme to se nije radilo, a redovno sam bio u direktnoj vezi sa TČ od početka 1974. godine.

Moglo bi se radit ne ispitivanju "brojača prolaska" iznad mina, ali da je mina bez eksplozivnog punjena. Znači, brojač u mini, bi samo zabilježio prolazak u blizini mine. Takve mine su postojale i mogla se je podesit, da se aktivirala tek na npr. sedmi prolazak broda(detaljnije je to opisano među minama). No ni za takvo testiranje nisam čuo.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3622 on: March 05, 2013, 08:46:59 pm »

mandalina - taj koji ti je to ispričao, ili je sanjao nešto ružno, ili izmišlja gluposti!

Činjenica je, da je bilo puno raznoraznih prototipskih ispitivanja ubojnih sredstava i u JNA, sve u cilju da se ispita u praksi kada će upaljač doći u aktivno stanje i kada će odraditi zadatak i aktivirati eksplozivno punjenje mine, odnosno, da se ispita njegovo ponašanje u stvarnim uslovima. U takvim ispistivanjima su se često koristili brodovi i podmornice, za imitaciju stvarnih ciljeva.
Međutim, prilikom prototipskih ispitivanja nikada nije ugrađivan eksploziv u telo mine, ali su se jednokratne ''komande'' koje je izdavao paljbeni mehanizam mogle pratiti telemetrijski, ili kasnijom analizom, kada se uređaj vrati u laboratoriju.

Upaljači u minskom oružju su se razvojem elektronike mnogo usavršili, i u njih su ugrađena kola koja imaju zadatak da prepoznaju tačno određeni - odabrani cilj, i tek tada aktiviraju minu.
Zatim, ugrađivanjem savremenih paljbenih uređaja otežano je otkrivanje i razminiranje položenih mina.

Sve to se prvo proveravalo i isporbavalo teoretski, u laboratorijskim uslovima, ali pre nego što se uređaj uvede u operativnu upotrebu, neophodna su bila ispitivanja na terenu, u stvarnim uslovima, da bi se u praksi potvrdilo ono što su inženjeri - konstruktori osmislili.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #3623 on: March 05, 2013, 08:53:01 pm »

U moje vrijeme to se nije radilo, a redovno sam bio u direktnoj vezi sa TČ od početka 1974. godine.

Moglo bi se radit ne ispitivanju "brojača prolaska" iznad mina, ali da je mina bez eksplozivnog punjena. Znači, brojač u mini, bi samo zabilježio prolazak u blizini mine. Takve mine su postojale i mogla se je podesit, da se aktivirala tek na npr. sedmi prolazak broda(detaljnije je to opisano među minama). No ni za takvo testiranje nisam čuo.

Prolazak je prolazak, ali ova priča je kamikaza tip.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3624 on: March 05, 2013, 09:10:54 pm »

Služio sam mornaricu kao ronioc na barkasi. O torpednih čamcima baš nemam nekog znanja. Neko, koji je nekad bio oficir na tč -cima izpričao mi je priču, da su se torpedni čamci uporebljavali među ostalim i za testiranja na dnu ležečih mina sa bojevim punjenjem. Recimo 350 kg brizantnog exploziva. Recimo, da nešto znam o protivbrodskim minama - morskim minama to mi je pomalo čudno Undecided
Znači, posada je namjerno u smislu testiranja zaplovila u rejon položene mine i kada bi prešli minu ona bi se aktivirala.
Rekao mi je, da je čamac jako treslo i zaluljalo provom gore i dole.

Dali je to bila praksa? A oštečenje broda?

Unapred hvala za odgovor.


 Huh? Huh? Huh? 
Moji prethodnici su uglavnom rekli sve. A to su redom dobri poznavaoci navedene problematike.
I tu se nebi moglo puno šta dodati.
A ja koji sam puste godine bio usko vezan sa flotom u JRM, uzimam sebi slobodu da ti, cenjeni golega
"mandalina" kažem da je taj tvoj sagovornik obični duduk, ili bolje rečeno mamlaz. ( pravilo  angel )
Koji bi to kreten, ratni brod i to još u miru, svesno doveo u takvu situaciju. Ni govora....
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3625 on: March 05, 2013, 09:13:58 pm »


 E, pa , nije tako! U temi o Ćirinoj klasi, kada sam izneo svoje neslaganje o upotrebi Padobrana  rečeno mi je da " Ne talasam"

"kile", reci mi ko te tamo na toj mojoj teme iznervir'o, da mu slomim nogu, daljinski... Grin
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #3626 on: March 06, 2013, 09:31:31 am »


Tu priću sam stvarno čuo.. Odmah mi je bilo jasno, da se sa tehnikom in pogotovo ljudima nešto tako nije radilo nikad.
Hteo sam samo uvjerejne, da sam bio u pravu kad tome nisam poverovao.
A vi ste ipak ljudi znanja iz prve ruke. 
Hvala vam na objašnjenju.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3627 on: March 06, 2013, 09:41:34 am »


Tu priću sam stvarno čuo.. Odmah mi je bilo jasno, da se sa tehnikom in pogotovo ljudima nešto tako nije radilo nikad.
Hteo sam samo uvjerejne, da sam bio u pravu kad tome nisam poverovao.
A vi ste ipak ljudi znanja iz prve ruke. 
Hvala vam na objašnjenju.


Nema problema i ti i svi ostali u svako vrijeme na pristojna pitanja dobiće te adekvatne odgovore.
Pa ovaj Forum i postoji da bi svima neupućenima približili svu problematiku iz života i tradicije
Vojnog poziva, a pogotovu iz zivota i tradicije Mornarica raznih epoha i njihove tradicije.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3628 on: March 06, 2013, 11:42:48 am »

.


* 255888_480.jpg (64.09 KB, 480x271 - viewed 85 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3629 on: March 06, 2013, 12:13:55 pm »

.

Predivna slika sa prekrasnom pozadinom...

Neki Vijetnamci...... Shocked
Logged
Pages:  1 ... 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 [242] 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.