PALUBA
April 30, 2024, 07:42:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 [246] 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 ... 304   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamci klase "Shershen"  (Read 1333226 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3675 on: April 17, 2013, 10:13:30 am »

Bio je to događaj u svim mjestima. Mornarica i brodovi su bili fešta za mještane.

Upravo tako moj "brodarski". Upravo tako. I kad bi se ponovo rodio, bez obzira na sva i neugodna zbivanja
na Balkanu, ponovo bi izabrao život koji mi je priuštila Jugoslavenska Ratna Mornarica... Cheesy
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #3676 on: April 17, 2013, 01:18:33 pm »

Ja sam samo jednom imao priliku biti dio tzv. fešte za meštane. Bilo je to 8.9.1984 u komiži na Visu prilikom otvaranja spomenika dolaska Tita na Vis. U Komiži smo bili dva topredna, dva raketaša i Jadran. Zanimljivo je bilo, da smo bili vezani prvi na "sidrištu", i tako bili i komandni sidrišta. Još se sečam, da sam kao sizni od 8 naveče dalje bio na pomolu sa oružjem kao stražar sidrišta. Dali je to bila  praksa?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3677 on: April 17, 2013, 01:25:33 pm »

Ja sam samo jednom imao priliku biti dio tzv. fešte za meštane. Bilo je to 8.9.1984 u komiži na Visu prilikom otvaranja spomenika dolaska Tita na Vis. U Komiži smo bili dva topredna, dva raketaša i Jadran. Zanimljivo je bilo, da smo bili vezani prvi na "sidrištu", i tako bili i komandni sidrišta. Još se sečam, da sam kao sizni od 8 naveče dalje bio na pomolu sa oružjem kao stražar sidrišta. Dali je to bila  praksa?

Pa u principu, bila je praksa. Ako je bio malo veći skup brodova, kao u tom slučaju. U nekim slučajevima i nije bila.
Naprimjer kad se samo jedan TČ-jac nalazio u malom mjestu. Često smo bili u situaciji da smo sa jednim TČ-jcem bili
u Malom Drveniku. Iz tog mjestašca je bio rodom i komadant i naravno tu smo se osjećali kao da smo kod kuće.
Bio je samo sizni preko noći, ukoliko smo ostajali.

A i tad kad se davala straža sa oružjem, stražari su bili bez municije,.. Grin . I ti si sigurno bio tad bez municije.
To je bilo više proforme. Ali, oni iz građanstva to naravno nisu znali. A, mi, koji će nam andrak, kad smo među
svojim naraodom i nije rat.... Wink
« Last Edit: April 17, 2013, 01:35:51 pm by ORIĆAREB » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3678 on: April 17, 2013, 01:47:54 pm »

Bio je to događaj u svim mjestima. Mornarica i brodovi su bili fešta za mještane.

Upravo tako moj "brodarski". Upravo tako. I kad bi se ponovo rodio, bez obzira na sva i neugodna zbivanja
na Balkanu, ponovo bi izabrao život koji mi je priuštila Jugoslavenska Ratna Mornarica... Cheesy

Da, da i uvjek smo bili lijepo primljeni, to se mora priznat!
Ćiro potpisujem tvoj post!
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #3679 on: April 18, 2013, 08:50:02 am »


Što se straže tiče kada sam ja bio na TČ pravilo je bilo sledeće:
kod vezivanja u civilnu luku, osim sizne službe, davala se i straža od zalaska do izlaska sunca.
Stražu su davali motoristi, ukoliko je postojalo, napajanje strujom sa kopna, ukoliko smo bili na generatorima onda su stražu davali mornari
iz drugih BO, a motoristi su imali svoje smene po rasporedu koji je pravio I motorista.

Što se tiče dočeka i odnosa prema nama nemam primedbi jedino moram reći da smo jednom bili mi TČ 221 vezani na nekom ostrvu kod Šibenika
i prenosilac vode. Kako smo mi došli prvi pozdravili su nas i to je bilo sve. Ali kada je došla voda počela je i fešta. Naravno ovo niko nije zamerio.
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #3680 on: April 18, 2013, 12:36:20 pm »

U vrijeme rekonstrukcije u LM smo bili vezani jedno vrijeme u Splitu ispred lučke kapetanije.Razlog; došla su dva engleza na brod radi sonara i da oni ne bi išli u ratnu luku. Stražar na obali, postavljeni stupići s konopom da ljudi ne prilaze samom brodu. Parkiram škodu uz brod. U salonu domine i piva, dolazi sizni i kaže: Druže vodniče došao je pauk, dižu vam auto. Ništa, neću se sramotiti pred ljudima svađom, ljudi rade svoj posao. Odmah odem na deponij, platim globu uzmem škodu i vratim se na isto mjesto. Stupiće s konopom postavimo oko škode. Dolazi opet pauk, a stražar s puškom mu kaže: Druže ovo je vojna zona i nemate pravo dirati ovaj auto. I pauk se povuče. Poslije je to barba opravdavao kao da smo morali imati hitnu vezu sa Lorom i za ostale brodske potrebe...
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #3681 on: April 18, 2013, 12:51:04 pm »

Vjerujem da je umisto škode bio crni mercedes da ga ne bi dirali Smiley ,Pretpostavljam da su englezi došli jer nismo imali obučene ljude za poslove oko sonara ili?
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #3682 on: April 18, 2013, 02:10:01 pm »

Vjerujem da je umisto škode bio crni mercedes da ga ne bi dirali Smiley ,Pretpostavljam da su englezi došli jer nismo imali obučene ljude za poslove oko sonara ili?

Dolazak stranih stručnjaka je sasvim normalna stvar, kao i danas. Ako se kupi novo naoružanje ili oprema, potrebno je vrijeme da se to uvede u naoružanje. Neznam točno o čemu se radi, ali vjerovatno je to o čemu sam napisao.
I na TČ Shershen (pa i na druge brodove) su dolazili ruski stručnjaci (kad sam bio ja na brodu više ne), jer je tako bilo o ugovorima...
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #3683 on: April 18, 2013, 02:30:27 pm »

To su bila neka dva poručnika bojnog broda, stručnjaci za sonar. Ni smo morali svi imati nove uniforme, ošišali se skoro na ćelavo, a kad su ovi došli... užas. Duga kosa, brade, za nas nezamislivo.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3684 on: April 18, 2013, 05:24:49 pm »

Vjerujem da je umisto škode bio crni mercedes da ga ne bi dirali Smiley ,Pretpostavljam da su englezi došli jer nismo imali obučene ljude za poslove oko sonara ili?

Mornarica je imala svoj namjenski zavod, MEZ ( Mornarički Elektronski Zavod). I sva tehnika koja se ugrađivala na flotne snage i u okviru Mornarice održavana je od strane MEZ-a. Princip je bio da se za svako srestvo bez obzira gde se kupi, (Amerika, Rusija, Švedska...), odmah pošalju stručnjaci na obuku i s ugrađenom tehnikom spremna je bila tehnička podrška.
Naravno, svako novokupljeno srestvo imalo je i garanciju, kao i svagde i u slučaju da se dese veći problemi, koji financijski koštaju,
tražila se intervencija prouzvođača u tom garantnom roku. To je sva filozofija. Nije bilo srestva u Mornarici koje bi otkazalo, a da ga ljudstvo iz MEZ-a nije moglo riješiti. Samo je bilo pitanje od strane merodavni organa, da li to raditi ili ne raditi iz određeni razloga. Toliko....

Jedna sličica gro posade 17 Brigade Torpednih Čamaca. I nešto komande Flote. Slika već viđena, ali neka je i ovde. Na slici je
sijaset dragih mi lica. Mnogi više i nisu među žuvima. Sve ih je Balkanski cunami raznio na sve strane Balkana. Pojedini su kasnije
promjenili i uniforme,  Tongue .
Vrašja sudbina.... marinero

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Ljudstvo 17 Brigade Torpednih camaca.jpg (266.94 KB, 1000x619 - viewed 189 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #3685 on: April 18, 2013, 05:43:31 pm »

Hvala na relevantim odgovorima Smiley
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #3686 on: April 18, 2013, 08:24:46 pm »

Quote
Pojedini su kasnije,promjenili i uniforme,

Vrašja sudbina....

Ćiro,

pa svi su promijenili uniforme, neki i nekoliko puta
« Last Edit: April 18, 2013, 10:29:09 pm by SOLARIS 1972, Reason: qote » Logged
ROKO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 38


« Reply #3687 on: April 18, 2013, 09:28:14 pm »

Vjerujem da je umisto škode bio crni mercedes da ga ne bi dirali Smiley ,Pretpostavljam da su englezi došli jer nismo imali obučene ljude za poslove oko sonara ili?

Mornarica je imala svoj namjenski zavod, MEZ ( Mornarički Elektronski Zavod). I sva tehnika koja se ugrađivala na flotne snage i u okviru Mornarice održavana je od strane MEZ-a. Princip je bio da se za svako srestvo bez obzira gde se kupi, (Amerika, Rusija, Švedska...), odmah pošalju stručnjaci na obuku i s ugrađenom tehnikom spremna je bila tehnička podrška.
Naravno, svako novokupljeno srestvo imalo je i garanciju, kao i svagde i u slučaju da se dese veći problemi, koji financijski koštaju,
tražila se intervencija prouzvođača u tom garantnom roku. To je sva filozofija. Nije bilo srestva u Mornarici koje bi otkazalo, a da ga ljudstvo iz MEZ-a nije moglo riješiti. Samo je bilo pitanje od strane merodavni organa, da li to raditi ili ne raditi iz određeni razloga. Toliko....

Jedna sličica gro posade 17 Brigade Torpednih Čamaca. I nešto komande Flote. Slika već viđena, ali neka je i ovde. Na slici je
sijaset dragih mi lica. Mnogi više i nisu među žuvima. Sve ih je Balkanski cunami raznio na sve strane Balkana. Pojedini su kasnije
promjenili i uniforme,  Tongue .
Vrašja sudbina.... marinero

i danas ga ima ali se zove Pomorski elektronski centar
« Last Edit: April 18, 2013, 10:29:29 pm by SOLARIS 1972, Reason: qote » Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #3688 on: April 18, 2013, 11:13:39 pm »

Mislim da su govorili da je i PCE u nekim problemima kao i ostala brojna poduzeća na izdisaju u Lijepoj Našoj,no što reći kad je internet stranica poduzeća koje se nalazi u Splitu samo na Engleskom jeziku ,možda oni tipuju dirket na globalno tržište od Balkana ionako nema ništa  Tongue
http://www.pce.hr/
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #3689 on: April 19, 2013, 09:57:24 am »

Dvije fotke Shershena iz do JRM, jedna iz njeni slavni dana i jedna iz njenog "sutona".
TC-211 prvenac Torpedne brigade, dovezen iz Rusije sredinom 60-tih godina.
Na drugoj, zadnji ostatak umorni staraca u krugu RZ u Tivtu, sredinom 90-tih godina... :'(

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 113999_118810470_TC-211.jpg (103.74 KB, 800x623 - viewed 116 times.)

* 151646_66899321_333.jpg (565.37 KB, 1475x1020 - viewed 124 times.)
Logged
Pages:  1 ... 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 [246] 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 ... 304   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.