PALUBA
April 19, 2024, 03:26:59 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Najbolja vojna specijalna jedinica  (Read 70528 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« on: June 22, 2009, 08:37:20 pm »

Evo, ovde mozete izneti neko svoje misljenje o tome koja je specijalna jedinica po vama najbolja!
Od nasih izdvojio bih naravno legendarnu 63. (specijalna brigada) i VP (kobre)! Od stranih specijalnih jedinica izdvojio bih SAS i njihovu cuvenu akciju u Iranskoj ambasadi i americke "zelene beretke" (Green Berets)!
Naravno, nebi objasnjavao zasto "63." i "kobre"! Svi mi dobro znama ko su oni i sta su sve do sad uradili za nasu zemlju!
SAS bih izdvojio pre svega zbog njihove obuke! Posle tona i tona prenesene opreme po cemu su inace poznati) i mnogo prepesacenih kilometara, ne moze se ni u jednom trenutku posumnjati na njihovu spremnost! Jedno prilikom sam u jednoj emisiji cuo da su za jedan dan ispaljivali i po 400 bojevih metaka! Malo li je?!
Zelene beretke su poznate pre svega po njihovom angazovanju sirom sveta! Pre svega u Iraku i Afganistanu! Efikasnost i profesionalnost su im takodje za svaku pohvalu!
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1 on: June 23, 2009, 01:24:17 am »

Kad već pominješ Amere, čudi me da si preskočio Delta Force (na njih su najviše ponosni), pa onda Navy Seals i Rangers. Od ruskog Spetnac-a, Alfe su naravno zakon.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #2 on: June 23, 2009, 01:34:59 am »

Svi znamo kako je Delta Force prosao u Somaliji, tako da... Kada sam gledao onaj film "black hawk down" samo sam se iznervirao! Svi znamo da Ameri znaju da preteraju, ali ono je bio vrh! Daleko od toga da nisu dobri, ali to sto je bilo ne zaboravlja se!
Foke i Rangers-i su takodje dobri, ali zelene beretke su po meni bolje od svih zajedno! Mozda preterujem, ali to je moje misljenje!
Spetnac je naravno pri samom vrhu!
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #3 on: June 23, 2009, 01:47:28 am »

U Somaliji su prošli kako su prošli prvenstveno zbog loše organizacije i logističke podrške...bukvalno su uleteli bez naročito detaljnog plana...i prošli kako su prošli. Green Berrets inače pripadaju kopnenoj vojsci "US Army", a Foke su mornarički specijalci. Beretke inače imaju lošu reputaciju zbog raznih polutajnih operacija u Srednjoj i Južnoj Americi...svašta su radili. A Spetnac inače čini mnogo različitih specijalnih jedinica, Alfa je samo jedna od njih. Slično kao što je kod nas sada organizovana spec. brigada, samo sa većim brojem jedinica.
Možda nam je preširoka tema za raspravu, jer nisu sve specijalne jedinice "specijalci za sve". Neke su antiterorističke, neke diverzantske...možda bi mogli da napravimo neku podelu u tom smeru. Ili recimo policijske-vojne, uz opis njihovih prvenstvenih namena (bar onih koje se javno spominju)? Smiley
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #4 on: June 23, 2009, 02:20:12 am »

Kakvu god reputaciju da imaju, ljudi rade svoj poso i do sada se nikad nisu toliko ispalili kao delta force!
Bez obzira kojom se "delatnoscu" bave, poenta je koliko to dobro rade! Zato tema i jeste "najbolja specijalna jedinica"! Wink Znaci koliko dobro rade svoj posao, bez obzira dali su antiteroristi, diverzanti...bez obzira dali je to mornarica, kopnena vojska itd.
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 843



« Reply #5 on: June 23, 2009, 05:47:24 pm »

Možda je ovo mali off topic ali vidim priliku da pitam. Kao uvod, vidim da na forumu ima članova nekih naših, gore pominjanih specijalnih jedinica. Neki su bivši, neki sadašnji. U sećanju mi je da negde ranije pročitah da se ovde (na forumu) baš nešto ne ceni ili ne smatra dovoljno dobrom (ili kako je već bilo formulisano)  nekadašnja 72.spec.brigada tj.onaj njen profesionalni deo (možda sam ja nešto i pomešao ali mi se čini da sam ovo negde pročitao).
Moja dva dobra prijatelja su bila na redovnom odsluženju vojnog roka negde posle '99. (ono služenje od godinu dana) u okviru 72.SB i imali su lepe utiske. Ako je istina, čitao sam i slušao o uspešnosti dejstva iste na Kosovu 1999. tako da me interesuje (ako sam u pravu) zašto je ovde ova bivša brigada baš ne omiljena?

E sad o temi, pa ja bih se složio sa nekim gore da je ovo preširoka oblast a pitanje tako uopšteno ... Po čemu ceniti uspešnost neke jedinice, kada se o njihovim dejstvima tako malo ili gotovo nikako nezna. Nenad je svoje mišljenje o Delta Force formirao na osnovu epizode u Somaliji jer je to eto čak i na filmu eksponirano kao i ranije u javnosti a pitao bih kako bi onda ocenio dejstva Specnaza u Čečeniji (a kad kažem Specnaz ni sam nisam siguran šta to znači) gde su verovatno iz razloga ne adekvatne upotrebe imali teške gubitke.

A i to formulisanje ...SPECNAZ ... šta je to? Koje sve jedinice se u Rusiji nazivaju ovim imenom? Zatim podela specijalnih jedinica amera na samo 4, koja je bila aktuelna 90-tih, Delta Force, Renžeri, Zelene beretke i Mornaričke foke .... čoveče ova podela je toliko zastarela ... Šta je sa izraelskim specijalcima o čijim akcijama se gotov ništa i ne zna? Australijski jedinica ...zaboravih ime, pandam britanskom SAS-u koji je imao značajno dejstvo u Iraku, gde su Francuzi, Nemci ... pa Poljaci (GROM) koji stiči bogato iskustvo po Iraku (i Afganistanu, valjda) ...

Ja više postavih pitanja neko što nešto odgovorih ... pa od naših mislim da gledano od početka borbene upotrebe, sa raspadom SFRJ, gledano po učinkovitosti (ako se to ocenjuje) onda je to bivša 63.padobranska brigada, bez premca.

A od stranih ... to je već stvar ličnog izbora (da ne kažem ko koga više voli), jer ko je ovde adekvatno informisan o svima pa da može sa sigurnošću da tvrdi da su tamo neki najbilji. O Zelene beretke su se bajke pisale (kao u novije vreme i bajke sa nesretnim krajem) pa možda ljudi po inerciji njih gledaju kao najbolju američku jedinicu a zanemaruju se npr. Rendžeri, po meni jedan izuzetna jedinica (ali drugačije namene od GB). Šta je sa onom jednicom u okviru Marinaca, beše neka jedinica za daljno izviđanje ... ma ima ih samo u SAD more, a tek u ostatku sveta, ih....

Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #6 on: June 23, 2009, 09:44:13 pm »

Neznam ko ima lose misljenje o ex 72.?! Huh?
Sto se tice toga kako se pokazao Specnaz u Ceceniji...pa verovatno isto ko i Delta force u Somaliji, ali kad biram kog da pljujem, pljujem Amere! Smiley
Tema uopste nije opsirna, jednostavno treba izneti svoje misljenje o tome koja jedinica po vama najbolje radi svoj posao! Bez obzira koji posao radi...
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #7 on: June 24, 2009, 12:08:28 am »

Specnaz, kao što napisah u prethodnom postu, čini mnogo jedinica, od kojih se neke znatno razlikuju po nameni, opremljenosti, obučenosti itd. Najveći deo njih čine jedinice koje su dobrim delom popunjene regrutnim pripadnicima, kao što je do pre neku godinu i kod nas bio slučaj u 63. i 72. Dakle, mali broj njih su prave, profesionalne specijalne jedinice. Pored Alfe, koja je prvenstveno protivteroristička jedinica, poznata je još i Vimpel, koja je pre svega (anti)diverzantska jedinica.
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #8 on: June 24, 2009, 06:12:22 pm »

Kad smo vec kod specijalnih jedinica i Rusa. Postoji i Specnaz Gru ali ja taj njihov sistem sa Specnazom nikako ne razumem. Mozda moze neko da razjasni tu misteriju.
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #9 on: June 30, 2009, 10:42:02 am »

ihh  teme Wink napaljenicka. Najbolja za sta...? ima u koreji neka specijalna brigada ne znam jel juzna il sjeverna, al kao kandidat ti moras bit vec specijalac nad specijalcima( 4 borilacke vjestine, 95% preciznosti iz aresenala koji oni priloze, padobranski skokovi...) nije 707-a juznokorejska i ona je jako mocna.  da li neko zna o cemu govorim ne znam kako se zove jedinica tj brigada
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #10 on: June 30, 2009, 11:04:41 am »

Kad smo vec kod specijalnih jedinica i Rusa. Postoji i Specnaz Gru ali ja taj njihov sistem sa Specnazom nikako ne razumem. Mozda moze neko da razjasni tu misteriju.

Možda ti ovo malo pomogne oko njihove formacije:

http://en.wikipedia.org/wiki/Specnaz
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #11 on: June 30, 2009, 11:56:22 am »

Мислим да не постоји најбоља. Свака је добра ако је добро примремљена (оспособљена), опремљена и добро вођена. Шта више, успешност специјалних јединица много зависи од вођења (руковођења) и обавештајне подршке пре упућивања на задатак. Не мислим ту само на рад непосредних старешина у специјалним јединицама, већ пре свега на оно руковођење изнад тога. Свака права специјална јединица има оперативни и стратегијски значај и о њеној употреби одлуку доносе ти нивои командовања. Ако они оману џаба обука,опрема и све остало. Заправо то ће им помоћи да прођу са мање губитака, али најчешће неће успешно обавити задатак. То што се специјалцима војске САД десило у Сомалији је управо пример овога о чему говорим, лоше су вођени. Нису специјалци "катица за све", замена за све и сваког, најчешће у копненој војсци. А често их политика због "општег" интереса гура да греше и гину (као то у Сомалији).Они само обављају неке спцифичне, не типичне задатке за остале војне јединице, најчешће оне који захтевају брзину, одлучност, високи ризик и изводе се са високим степеном тајности. Зато се о правим сецијалним дејствима мало зна. То обично остаје тајна дуго времена након акције. Специјалци не замењују пешадију на бојишту, каква је иначе била пракса код свих војски насталин након распада СФРЈ. То како су неке, данас извикане специјалне јединице, пре свега МУП-а (свих зараћених страна) изводиле специјалана дејства спада у категорију "како мали Ђокица замишља специјалце". Правих специјалних задатака је било релативно мало. Ипак, било их је.

И специјалне јединице се специјализују за неке врсте задатака и тешко их је поредити. Ипак, по мом скромном суду, када су у питању наше војне специјалне јединице  по искуству у дејствима и ефикасности су без премца припадници ПТ батаљона бивше 72.спбр и садашње Специјалне бригаде Војске Србије.То, наравно никако не умањује ефикасност 63.падбр, али њих су углавном користили као замену за пешадију. При том треба рећи да то што су радили урадили су крајње ефикасно. Исто важи и за "Кобре". Најбоље раде оно зашта су и намењени, обезбеђење значајних личности, то нико боље од њих не може да обави.

Полицијске специјалне јединице су опет друга прича и не треба их директно поредити са војним. Оне су најбоље за тзв. талачке ситуације, брза и ефикасна хапшења,обезбеђења изузетно важних особа и скупова (за ограничено време),  противтерористичке акције, док то не прерасте у побуну или дејства већих размера, као и за друга мирнодопска дејства на сопственој територији која захтевају оружану присилу.

На крају да још једном поновим: осим специјалаца за њихову ефикасност изузетно су важне тачне и правовремене информације, добра, реална процена следа догађаја, добар план акције који не укључује само  дејство специјалаца, већ и логистику, везу, сарадњу са другим јединица, али и цивилним службама, наступ у јавности, политичке импликације и сл. Кад се (ако се) све то усклади дејства специјалаца буду ефикасна. Кад неко у ланцу омане, тешко специјалцима.
Logged
dizastr
mornar
*
Offline Offline

Posts: 18


« Reply #12 on: June 30, 2009, 06:19:53 pm »

Kobre da bre i SAS! Zasto?!
E ovako...o kobrama se manje ili vise zna sta rade i ko su oni, a SAS su legende! Skoro sam gledao neku emisiju o njima! Oni ljudi nisu normalni sta rade!
Kratko ali jasno! Smiley
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #13 on: June 30, 2009, 06:54:54 pm »

Od naših Kobre, od stranaca SAS i COMSUBIN. Mislim da ne moram da objašnjavam zašto Grin
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #14 on: July 01, 2009, 09:10:26 pm »

najbolje posao u struci rade i Bordo bereliler(turska)  nema im premca... na sta su sve spremni i jako se malo zna o tome sta rade i kako se obucavaju. Ameri su ucutali i ostatak svijeta kad su ovi pomenuti usli u irak da rasciste racune sa PPK(kurdima), jer znaju ko su i na sta su spremni. kod njih je u akciji ako covjek ne pogine uvrijedjen zasto nije poginuo na jedno 90% zavrsenog zadatka, znaci oni stvarno ne znaju sta je strah
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.