PALUBA
April 26, 2024, 04:31:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Najbolja vojna specijalna jedinica  (Read 70684 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #30 on: July 05, 2009, 02:18:29 pm »

Zaslone
svaka cast brate e objasnio si sto sam ja zelio da recem sve tacno... nego ja ne umijem bas pisat tako... znas ja sam ti carsijski tip Wink pa mi je izrazavanje totalna klasika  hvala na tehnickoj pomoci ...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #31 on: July 06, 2009, 08:28:16 pm »

@machak:

Кад кажем најискуснија (ПТ батаљон раније 72.спбр, сада Специјалне бригаде) мислим на највише борбеног искуства и најбољи ефект који су постигли. То је била и остала релативно мала јединица, а ефекат који су постизали је био вишеструк.Ти и не мораш да знаш које су све задатке обавили. А обавили су. За разлику од других родова постоје стручне и квалификоване анализе  њихових дејстава (као и других специјалних јединица) и на бази тога су прављене пројекције њиховог развоја, као и развоја осталих специјалних јединица. Резултат тога је Специјална бригада.

Тачно је да су и њих (бВП за ПТД/72.спбр), као и све остале, стављали у позицију пешадије, али ипак мало мање него друге. Узрок томе што су стављани у позицију пешадије (ово важи за све наше специјалне јединице) је пре свега поузданост - не одбијају задатке, не колебају се иако гунђају, добро су оспособљени (уз све мане који они сами знају). Шефови знају да ће обавити задатак. Друго, ми  немамо праву пешадију. Имамо скуп војника којима су дате пушке, а потпуно су, као целина, неувежабни и не припремљени за оно шта им је намена. На свим зараћеним странама (на простору бивше СФРЈ) постојало је, а делимично и сада, уверење да "праве" борбене задатке обављају специјалци. Пешадија "чучи" у рову, мало пуца, углавном увис или шенлучи и тако плаши себе и противника и чека специјалце да нападну, или зауставе напад непријатеља. Још увек се мало посвећује пажња обуци пешадије. Сви су се посветили специјалцима, војној полицији, извиђачима, оклопним јединицама, авијацији, а мало онима без којих нема успеха у озбиљнијем оружаном сукобу (рату). Мало сам одлутао од теме, али проблем ненаменске употребе специјалних јединица је то што не постоји добра, увежбана, опремљена и специјализована пешадија. Ко за нигде није иде у пешадију. То је страшно погрешно.  Можда би требало отворити нову тему о томе.

Кобре имају дугу традицију и специјализоване су за обезбеђење лица (ВИП особа). Они нису борбена јединица "прве линије", нити то треба да буду.  Ево скоро, сви су их похвалили када је онај јадник ушао на врата Предсеништва Србије са бомбом. Могли су одмах да га упуцају, али нису. Добро су поступили, задржали га где треба, смирили ситуацију и помогли да се све завши без жртава. Иако је  изгледало да је МУП тада преузео главну реч у преговорима са тим јадником и његовом разоружавању, у ставрности није било тако. Све су то, углавном, урадили припадници Кобри, уз помоћ других служби (надлежних цивила и наравно и МУП-а).

Узгред, колико знам, најстарија антитерористичка (специјална) јединица на овим просторима је антитерористичка јединица тадашњег савезног МУП-а.То је била јединица ранга батаљона са, колико се сећам, две чете (оклопних возила и антитерористичка). Била је у саставу бригаде Савезног секретаријата за унутрашње послове. Лоцирала је на "13.мају". Први командант је био Словенац Коси Франц. Касније, распадом СФРЈ, утопила се у специјалне јединице МУП-а Србије.

Да, покојног министра одбране Павла Булатовића обезбеђивали су припадници "Кобри". Као прво мислим да за то (његово убиство) они нису главни кривци. Не знам на ком сам форуму већ нешто написао о томе, али кључну реч у обезбеђењу лица имају обавештајно-безбедносне службе. Они су очи и уши обезбеђења. Специјалци само спроводе планове и "ваде" флеке када ови затаје. Као оно у Председништу Србије. Али, некад и не "изваде", као то са покојним Павлом Булатовићем. Из тога је извучена поука па су "Кобре", постепено, реорганизоване у оно што су данас.

Наравно да је 63.падбр била одлична јединица. Традиција, другарство, храброст и солидна обука чине чуда. Увек сам се дивио њиховом међусобном другарству и спремношћу да се боре за друга без остатка. То и јесте суштина. Војник се у рату увек прво бори за себе и друга поред себе, а после за отаџбину. Били би и бољи да је имао ко да се мало више брине о њима (не мислим овде на команду бригаде, већ на тзв. "функционално" или стручно руковођење из Генералштаба, преко КСЈ).Наравно да су обавили и неке наменске задатке (посебно 1999.године), али до тада су угалвном били "пешадија" и "обезбеђење".

Да још једном поновим. Не постоји најбољи у смислу да све могу и знају. Успех уопште, а посебно код специјалаца, много зависи од оспособљености (обуке), доброг планирања (информаија и на њима заснованих процена), командовања и стицаја околности. И "најбоља" јединица ће лоше обавити задатак ако нешто од оног што сам набројао није како ваља.


Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #32 on: July 06, 2009, 11:31:29 pm »

Vidim izlomiste se oko jedinica , specijalaca i raznih država. Neko reče , a ja se slažem sa njim , da ima nekoliko jedinica koje obavljaju karakteristične zadatke , pa su namenske šo još ne znači da su SPECIJALCI. Ovaj izraz se tako odomaćio kod nas da svako ko navuče čarapu na glavi i rukavice bez prstiju , već uliva strahopoštovanje kao SPECIJALAC. 63 padobranska jedinica je ustvari pešadija koja se transportuje padobranom do mesta dejstva.Sadašnji pripadnici SAJ-a mogu da se nazovu tako iako su im u sastavu i vojnici a ne samo starešine. Nekadašnji 82 PC - pomorski diverzanti su bili sastavljeni isključivo od starešina.Bez obzira na rod vojske i čin , prolazila se jednogodišnja škola sa polaganjem praktične i teoretske obuke iz rušenja , ronjenja , padobranstva , diverzije na objekte , diverzije na ličnost , kretanje po zemljištu , borilačke veštine , gađanje iz svog pešadiskog naoružanja , vožnja svih podvodnih vozila , manjih brzih plovila  itd. Nakon završenog školovanja stažiralo se dve godine i tek onda si mogao da budeš vođa pare. Koristili su nas uglavnom kao plave za uigravanje pukova i brigada , provere obezbeđenja značajnih objekata a kada je Tito bio na moru ,odmah smo bili pridodati za podvodno obezbeđenje.Jedinica je u onoj velikoj Jugoslaviji brojala do 35 starešina pomorskih diverzanata . Nikada je nije ćulo o nama pa i sada kada pišem ove redove dođe mi da sve obrišem . Naši mladi naslednici koji nisu hteli ostati u Kumboru sada su deo specijalne brigabe koja se ,mislim , prošle godine formirala. Samo su Italijani imali skoro identičnu jedinicu ( LASPECIJA ) i Englezi SAS i to pomorski deo.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #33 on: July 06, 2009, 11:37:01 pm »

Specijalna brigada VS jeste formirana pre dve godine, ali spajanjem bivših 63. i 72. brigade.

Što se tiče 82. PC i njenog ostajanja u Kumboru... desio se razlaz dveju država te je normalno da svaka ptica svome jatu leti. Sa druge strane, da li je 82. PC upotrebljen negde?
Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #34 on: July 06, 2009, 11:55:53 pm »

Jeste kod Masliničkog mosta , a delovi 82 u Novom Sadu su radili kao izviđači . Inače , pripadnici 82 PC koji su se opredelili za Srbiju su takođe u specijalnoj brigadi. To znam sa zadnje proslave 82 PC što smo počeli da radimo evo treću godinu.
Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #35 on: July 07, 2009, 12:00:25 am »

Inače znaju svi koliko je bilo opstrukcija i dezinformacija u to vreme pa ne čudi da je jedna od najobučenijih i najspremnijih jedinica , džedžila i čekala svoj momenat. Niko neće da se bavi tim otužnim ali opipljivim stvarima no za utehu je da nikime nije palo na pamet da ih zloupotrebljavaju.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #36 on: July 07, 2009, 08:35:42 am »

Znaci sem 82 PC i eventualno specijalne brigade (i to samo ljudi iz 82 PC) mi ustvari i nemamo druge specijalce?! Smiley Ono da je 63. obicna pesadija...za to tek svaka cast!

Quote
prolazila se jednogodišnja škola sa polaganjem praktične i teoretske obuke iz rušenja , ronjenja , padobranstva , diverzije na objekte , diverzije na ličnost , kretanje po zemljištu , borilačke veštine , gađanje iz svog pešadiskog naoružanja , vožnja svih podvodnih vozila , manjih brzih plovila  itd

Dok prodjes padobransku obuku oci ti ispadnu! Naravno 90% otpadnu i pre nego sto pocnu sa obukom, na sistematskom! Vi ste prolazili ono najosnovnije iz padobranstva, to je provereno! Kao sto vi imate ronjenje, tako i 63. ima skakanje padobranom..ostalo manje vise imaju i oni!

Skoro sam nekim specijalcima iz sp. brig. i to bas nekim momcima iz bivse 82 PC pokazivao kako da miniraju jedan najobicniji sef i da (navodno) iz njega uzmu neka dokomenta! Jurili su onaj sef po pisti barem jedno dva sata s jednog kraja na drugi, nikako da ubodu dovoljno eksploziva, sve za malo! Na kraju su ga preterali i digli ceo sef u vazduh i zapalili sve unutra! Uzas! Smiley

Quote
pomorski diverzanti su bili sastavljeni isključivo od starešina

Koliko ja znam u specijalnoj brigadi, u 63., kobrama... su takodje samo staresine ili sam nesto propustio?!
82 Pc je bila izuzetna jedinica, to stoji! Ali da su bili i ostali jedini "specijalci" to malo teze!

« Last Edit: July 07, 2009, 08:42:26 am by Nenad » Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #37 on: July 07, 2009, 09:31:26 am »

Dragi Nenade , vidim da si polovično upućen pa da ti malo pojasnim. Mi smo imali padobransku obuku na najvišem nivou jer smo sa nekoliko prinudnih i skokova sa stabilizacijom , odmah prešli na slobodne. Skakalo se sa pet vrsta padobrana . Terenski skokovi su se izvodili noću pri vetru od 6-7 metara u sekundi. Posebni skokovi su bili na vodu bez rezerve sa guznim padobranima i ronilačkom opremom gde se odbacivala kupola i nastavljalo ronjenje. Meni je bila čast da sam učio skokove od tih ljudi u Nišu tri meseca i posle u Puli još mesec dana , pa onda stalni trenaži. Bušić i Mile Manojlović , legende 63-će su nam bili instruktori uglavnom a čast nam je bila i da je sa nama skoro svaki dan skakao i p.pukovnik Jović alfa i omega 63 padobranske.Nisi me dobro razumeo-sve te jedinice koje sada zovu specijalne imaju svoju obuku vrednu svakog respekta , svako u svojoj branši. Ni slučajno se nesme olako ocenjivati nečiji znoj , trud i kreativnost. No u moje vreme situacija je bila takva a to su sedamdesete i deo osamdesetih godina. Imam drugare u SAJ-u a njih u delu obuke obučava moj kolega , tako da ih ja sve potštujem kao neke naše naslednike koji će nas sigurno prevazići čim bude malo više para u državnoj kasi za njih. I konačno , voleo bih da na ovom sajtu ne sretnem neke uspaljene face već kolege i one koji to žele biti sa uzajamnim uvažavanjem. Pozdrav  svi bivšim i sadašnjim !!!
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #38 on: July 07, 2009, 01:22:56 pm »

To da sam slabo upucen sta se desavalo 70-tih i 80-tih godina to stoji! Tada nisam bio ni rodjen! Ovo sto sam napisao i naveo kao primer se desilo u poslednjih godinu dana!

Quote
Ni slučajno se nesme olako ocenjivati nečiji znoj , trud i kreativnost

Ovo pozdravljam!

Ovde ces tesko naci "uspaljene" face! Svi koji pisu znaju i sta pisu! Naravno da neke stvari koje si napisao stoje, ali to se sada sve malo izmenilo i nije sve tako "sareno"!

Pozdrav
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #39 on: July 08, 2009, 01:42:56 pm »

niko mi ne odgovori za one korejske specijalce ... zna li ko ista o tome da opet pitam ...? nije 707-a opet napominjem, nekakva brigada jes a koja neam pojma i jel sjeverna il juzna korea...pozzz  tanke
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #40 on: July 11, 2009, 02:08:11 pm »

63 padobranska jedinica je ustvari pešadija koja se transportuje padobranom do mesta dejstva.Sadašnji pripadnici SAJ-a mogu da se nazovu tako iako su im u sastavu i vojnici a ne samo starešine.
@brankorsa:
Уз сав респект према твом искуству, видим да много тога не знаш о бившој 63. падбр, односно садашњем батаљону. Већ неколико деценија она је чисто специјална јединица. У прве 2 деценије од оснивања имала је само део састава који је био намењен за извиђање и диверзије, а онда је прерасла у потпуности у специјалну јединицу. То уопште није ваздушнодесантна пешадија! Ни по опреми, ни по обуци ни по намени. Напротив, 63. је извиђачко-диверзантска падобранска јединица. У свом саставу је имала падобранске извиђачко-диверзантске чете, чету СТС, падобрански вод војне полиције противтерористички. садашњи батаљон једино нема ПТ вод јер је једина ПТ јединица у оквиру садашње спецбр батаљон за ПТД.

@machak:
Ти и не мораш да знаш које су све задатке обавили. А обавили су.
@dzumba:
Управо тако, баш то сам ја теби хтео да кажем у вези 63. падбр. Добро је што је тако, не морамо ни ја ни ти да знамо ко је шта урадио од наших јединица.

Quote
Друго, ми  немамо праву пешадију. Имамо скуп војника којима су дате пушке, а потпуно су, као целина, неувежабни и не припремљени за оно шта им је намена. На свим зараћеним странама (на простору бивше СФРЈ) постојало је, а делимично и сада, уверење да "праве" борбене задатке обављају специјалци. Пешадија "чучи" у рову, мало пуца, углавном увис или шенлучи и тако плаши себе и противника и чека специјалце да нападну, или зауставе напад непријатеља. Још увек се мало посвећује пажња обуци пешадије. Сви су се посветили специјалцима, војној полицији, извиђачима, оклопним јединицама, авијацији, а мало онима без којих нема успеха у озбиљнијем оружаном сукобу (рату).
Па тако је, нажалост. Мада се нисмо много претргли ни око опремања специјалних јединица, барем војних. Специјалне јединице су намењене за специјалне задатке.

Quote
Да, покојног министра одбране Павла Булатовића обезбеђивали су припадници "Кобри". Као прво мислим да за то (његово убиство) они нису главни кривци. Не знам на ком сам форуму већ нешто написао о томе, али кључну реч у обезбеђењу лица имају обавештајно-безбедносне службе. Они су очи и уши обезбеђења. Специјалци само спроводе планове и "ваде" флеке када ови затаје.
Очекивао сам напомену да су обавештајно-безбедносне структуре више криве... Smiley То јесте чињеница, али јесте чињеница да је убијен министар одбране кога су обезбеђивале Кобре. То нико и не помиње у анализама, њиховом историјату...

Quote
Узгред, колико знам, најстарија антитерористичка (специјална) јединица на овим просторима је антитерористичка јединица тадашњег савезног МУП-а.То је била јединица ранга батаљона са, колико се сећам, две чете (оклопних возила и антитерористичка). Била је у саставу бригаде Савезног секретаријата за унутрашње послове. Лоцирала је на "13.мају". Први командант је био Словенац Коси Франц. Касније, распадом СФРЈ, утопила се у специјалне јединице МУП-а Србије.
Ја сам навео 2 најстарије ПТ јединице које вуку корене из доба СФРЈ, а и дан данс постоје у Србији. Најстарија специјална јединица уопште је, вероватно, 63. падбр.
Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #41 on: July 13, 2009, 06:07:37 pm »

Slažem se sa tobom apsolutno samo jedno je malo teže . Ko je specijalista zan diverziju zna da se tamo ne ide sa četom a pogotovu ne padobranom. Velika gomila ljudi , brzo otkrivanje ,nestaje faktor iznenađenja itd.itd.Čim pukne jedna puška to više nije diverzija . Sigurno da su se momci specijalizovali za sveostalo a naročito za izviđačke zadatke što isto tako iziskuje tajnosti istrpljenja . Da ne govorimo o fizičkoj kondiciji.Seđam se kada smo ih naučili roniti ( Bušića .  Šepovića , ) odma su formirali ronilački klub GUSAR. Gde god se prevrnuo neki autobus u reku , oni su već bili tu. Jedno vreme su više radili kao ronioci a ne kao padobranci .
Naravno da ti momci itekako imaju muda , no neki poslovi se drugačije obavljaju.
Logged
Gun
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9



« Reply #42 on: July 14, 2009, 01:00:28 pm »

Nisam bio izvidjac ali sam se diverzijom bavio, izdvojio bih neke ljude iz spec. br., poseblo onaj deo u Nisu, tj. 63., zatim nasu VP i VIP cuvare tj. Kobre!
Od stranih nebi izdvojio ni jednu jedinicu, zato sto sam preveliki patriota. Ove nase jedinice su po meni svetske, tako da eto razloga vise! Hvali malo modernizacije i opreme, ali se iskreno nadam da ce i to uskoro doci na dnevni red.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #43 on: July 18, 2009, 12:34:20 am »

Brankorsa је лепо рекао - ко год стави чарапу на главу помисли да је специјалац. Тој помами доприносе новинари и политичари. Не рето се чује , када се говори о КЗБ (Копенној знои безбедности), "тамо треба слати специјалце". Створена је фама да су само специјалци за опасне задатке. Пешадија у ствари води ратове, обавља најтеже послове, специјалци само помажу.

Неко помену опремање специјалаца. Прво, пара никад довољно. Чак ни Американци немају баш "све". Друго, увек има оних који мисле да је нешто друго боље, посебно од опреме. Многи читају новине, гледају слике или виде на сајму и мисле да је супер, па ко веле дај и нама, пропашће мо ако то немамо.(Признајем, и сам сам то мислио као млад.) Треће, велика разноликост је озбиљан логистички проблем. Купиш десетак-двадесет комада неког оружја и већина очекује да то увек ради. То треба одржавати. Да ли је могуће имати сваки могући део који се може покварити? Да ли га увек можеш набавити кад затреба? Да ли ће баш да ради онако како си ти мислио? Зато су најбоље системске ствари - оне за која си урадио "тактичко-техничке захтеве", оне које си опитовао, затим "увојио" у наоружање, решио суистем снабдевања и одржавања и на крају обучио људе у коришћењу.Пасивни нишани које је имала ЈНА и ВЈ (ВС) нису тако били лоши колико су их лоше одржавали. Имале су их скоро све специјалне јединице, али су их 80% упропастили због лошег одржавња. Е, и за то треба бити спецјалац.

Да ли баш свако оружје треба специјалцима. У Британској војсци само САС има разнилоко страно наоружање , а и  то првенствено због обуке (да га користи ако мора), а не да би се шепуро са њим и себе чинио важнијим. А код нас сваки водник чим види да неко има неки део опреме или наоружања, хоће и он, нема везе што му стварно не треба. Црвену беретку носи ко стигне.

Погледајте на приказима посебно специјалаца и жандармерије  МУП-а. Гомиле разноразног оружја, посебно пиштоља. И кад а се то користи у стварности? Погледајте униформе, сто варијанти и шара. Ни једну нико није усвојио, нити стручно опитовао. Маскирно својство униформе? Шта је то? А и кога брига за то. Важо да је шарено.Све је то углавном бацање пара.А зато што нема стратегије.

Brankorsa је у праву за тајност - за преве специјалце се и не чује, поштено и не зна а још мање говори о акцијама. Они ћуте, не шепуре се и не вичу "ми смо специјалци, специјалнији од специјалних".

Све ово сам написо због ових млађих да да би схватили да специјалца не чини првенствевно наоружање и опрема. Она је врло важна, али наважнији је дух, идеја, свест о ономе што се ради и знање, вештина и храброст да се то и уради. Професионалци раде увек, чак и кад је очигледно опасно. Сећам се једне давано (пре 20 и кусур година) приказиване ТВ серије о априлском рату 1941. године, написане према истинитим догађајима. Расуло је, војска се повлачи без плана и војници у нереду иду према позадини. Одједном испред њих се заустављају војне чезе (кочија) и један мајор их пита где је  нека противавионска јединица. Они му одговарју да не знају, али да Немци надиру "одозго". Мајор се окреће и каже војнику који управља кочијом "вози тамо", показујући руком у правци где су Немци. Војници га заустављају и говоре:"Господине мајоре,па тамо су Немци". Мајор одговори:" Мене држава плаћа да погинем када за то дође време, а време је, као што се из приложеног види, дошло", и оде мајор. Е, такви као тај мајор су прави и најбољи специјалци.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #44 on: July 18, 2009, 01:03:54 am »

Ne moze se porediti "obicna" vojska i specijalne jedinice! Specijalne jedinice se pre svega bave nekonvencionalnim ratovanjem, upadima, prepadima, zasedama, diverzijama, izvidjanjem neprijateljskih polozaja (sa nase ili njihove strane) radi dobijanja obavestanih podataka koje ce kasnije ta ista "obicna" vojska da koristi da nebi ginuli ko blesavi (citaj gluvi i slepi)!
Duh, svest itd., sve to stoji, ali kako ja da ratujem sa nekim koga ne vidim a on mene vidi bez problema...kako da ga pratim i izvidjam njegov polozaj kad on tacno zna gde sam...itd itd. E zato nam treba dobra oprema i zato treba da se ulaze u specijalne jedinice! Oni nekad vode "rat" i kada njega nema, bas iz razloga da redovna vojska (citaj klinci od po 19-20 godina) iliti "obicna" vojska nebi imala potrebe da ratuje!
Inace ni jednog pravog pripadnika neke elitne jedinice neces videti kako se "sepuri" svojim "hitech" naoruzanjem i opremom! Taj koji na sav glas prica kako je opasan sto je specijalac...taj je stvarno "specijalac" i bez problema moze da leci komplekse na nekom drugom mestu! Ti po nekom nepisanom pravilu nemaju pojma da rade posao koji treba da rade!
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.