PALUBA
March 28, 2024, 05:52:01 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Najbolja vojna specijalna jedinica  (Read 69983 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #45 on: July 18, 2009, 10:54:16 am »

Hvala Dzumba i Nenade što ste mi pomogli , barem su se neke stvari stavile na svoje mesto. Sada će i meni biti lakše da napišem par reči o našoj bivšoj jedinici . Period , kada sam ja bio aktivni pripadnik 82 PC , pripada kasnijem pionizrskom razvoju takve vrste jedinice kod nas. Iz klasičnih vojnih predmeta iz pešadiske obuke , izvlačili su se delovi koji su studioznije razvijani. Naprimer kretanje po terenu . Smisao toga je bio kako se kretati danju , noću ,upotrebljavati IC uređaje , otkrivati i zaobilaziti moguće zasede , kretanje u senci šume-nikada po poljani, nesmeju ni civili da znaju da si tu , neuznemiravati životinje itd.itd. Ne sklanjati stražara ako ne trema nego samo postaviti neprimetno MES na odrećenu poziciju i povući se .
Ovo je samo jedan mali primer prilagođene obuke , jer hoću da kažem da je u ranim godinama ove jedinice bilo i lutanja ali sve u cilju što boljeg školovanja i trenaža pojedinca jer se računalo da jedan Pomorsi Diverzant vredi taktički kao jedan Razarač .
Sada malo o "lutanjima" . Saznalo se da postoji škola za snajperiste i borbu u mraku , negde u Beču. Naravno metodika i nastavna sredstva nisu dobijena pa se počelo sa improvizacijom. Naša fiskulturna sala je imala četiri metalna stuba , raspoređena da drže krovnu konstrukciju - značu usred sale . " Pametan" predavač je prvo u polumraku tražio se igra fudbal  !!!??? Da se oseti gde ide lopta . Tu smo se sudarali sa stubivima , niko nije znao gde je lopta i " obuka " je naravno propala. Kasnije se saznalo da se ta obuka radi sasvim drugačije . Da se radi o laganom pomicanju i uglavnom osluškivanju - ali da ja ne držim sada nastavu.
Zanimljina je bila selekcija kandidata. Svi pripadnici JNA - starešine imali su pravo da se jave na konkurs . Ižlo se u Institut pomorske medicine u Spliti . Tada je hiperbarička medicina bila u povoju u starom institutu , iza "Hajdukovog" igrališta . Kasnije se institut preselio na sadašnju adresu. Od tridesetak već dobro proređenih kandidata  ponekad je ostalo desetak , ponekad manje , zavisno od generacije . Bilo je tu od poručnoka do vodnika , tenkista , pešadije ,mornarice - tehničke i pomorske , graničara itd. Kažu da čovek koji sedne u đačku klupu , ponaša se baš kao đak - zači zezanje , puškice pa i učenje . Živelo se kao jedna porodica . Bilo je tu i dosta teških i suznih opraštanja , jer je selekcija nemilosrdna i ona melje ljude -nepita. Otpadalo je oko trećine do polovile primljenih kursista. To je jako dobar prosek ali zahvaljujući jakoj predselekciji medicinara i,psihologa i psihijatra. Bilo je i onih koji su mislili da su došli u školu Džem Bondova ( znate onog na TV iz policiske akademije Taklberi ) pa je tako jedam vežbao da gleda u sunce iza zgrade. Kadam smo ga otkrili ,skoro je oslepeo . Naravno bio je eliminisan. Neki kompleksaši su uspeli da se provuku ali na prvom noćnom ronjenju su se "ofirali" i shvatili da nisu za ovako nešto. Neki su kasnije priznali da su bili više puta na ivici da otkažu ali bi se stideli pogleda svojih drugova i prošli su kompletnu obuku . Takvi momci , koji su izborili svoju ličnu bitku bili su kroz praksu vrlo pouzdani "izvođači diverzantskih radova" , no tanki u improvizacijama jer im je falila doza bezobrazluka. Kroz sve glave je provejavala jaka moralna osnova na koju se moglo graditi. Tako je bio "zakon" da kada se jednom krene , nema odustajanja . Nekada se naka diverzija priprema masecima , mekada nedelju dana - dijapazon je jako širok.
Nastavak  sledi...

« Last Edit: July 19, 2009, 09:00:54 am by brankorsa, Reason: Štamparska greška » Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #46 on: July 19, 2009, 09:06:47 am »

Nastaviću o 82 PC da pišem na sajtu koji je za njega otvoren , da ne bi nepotrebno zauzimao mesto
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #47 on: July 19, 2009, 09:16:41 pm »

Realno gledano (pored Amera koji ratuju i gde treba i gde ne treba...uglavnom ovo drugo), vojska Srbije ima dosta iskustva sa ratista, narocito je "dobro" to sto neke staresine i dalje rade! To njihovo iskustvo je samo tako od koristi! To ne moze da se zanemari!
Mozemo da se pohvalimo sa nasim specijalnim jedinicama, jer ako nista drugo imamo iskustvo!
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #48 on: July 19, 2009, 10:34:14 pm »

Realno Nenade mogu se pohvaliti i hrvatska i BiH onda ako tako gledamo Wink
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #49 on: July 19, 2009, 10:37:17 pm »

Sto se tice mene, ne mogu nikako! Izuzmi Amere i eto kako ne mogu!
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #50 on: July 20, 2009, 05:51:19 pm »

hmm Nešo evo razmišljam al ne mogu da skontam... kako mislis ne mogu izuzmi amere...?
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #51 on: July 20, 2009, 06:20:57 pm »

Vrlo jednostavno! Da oni nisu bili, nebi imao ko da prenese to iskustvo (tudje iskustvo)!
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 829



« Reply #52 on: July 20, 2009, 10:06:13 pm »

@Nenad

Ma koliko i ja bio možda i veći lokal-patriota od tebe i vole svoju vojsku/zemlju, ne mogu biti baš nerealan i na stvari gledati samo jednostrano. Čini mi se da si ti malo pristrasan što se tiče nas i naše vojske (mislim na Srbiju).

Odosmo u OT ali eto ... Realno borbeno iskustvo apsolutno je velika prednost u odnosu na najbolju obuku i simulaciju borbenih dejstava, a sad da li je ono sticano lično, bez pomoći sa strane (pa se i grešilo, naravno kao i uvek dok se nisu stekla potrebno iskustvo) ili su ta iskustva prenosili drugi, koji su za to obučeni i opremljeni po meni je isto. Da ne ulazimo u još neke zabranjene zone pisanja ali stanje na teritoriji bivše SFRJ, nakon svih sukoba koje smo vodili ne pokazuju da su (naša) borbena iskustva nešto mnogo vredela (osim na možda na Kosovu ali se vojska i tamo susrela sa jednom novinom a to je neprestalna opasnost od dejstva iz vazduha, pa se opet moralo u hodu učiti) ... ali ima tu i politike da zalazim dalje.

Pominjao si sam amera koji stvarno imaju non-stop neko borbeno angažovanje širom planete, ali tu je još more zemalja koje su već stekle veliko iskustvo sa terena Afganistana i Iraka ali treba imati u vidu da vrsta borbenih dejstava i upotreba specijalnih jedinica npr. u ove dve pominjane zemlje i na Kosovu nemaju jedna sa drugom veze.

Zatim već pominjani način upotrebe specijalnih jedinica ... šta su radili padobranci 63. kao i "Sokolovi" na Košarama, izvršavali zadatke čisto pešadijske, bilo je tu verovatno i specijalnih dejstava (iza neprijateljskih linija), priča ima mnogo a javno se ništa ne govori (tako i treba) ... da zaključim, da borbenog iskustva imamo - imamo, da je ono od velikog značaja za buduću obuku - jeste, da će se ono prenositi na nove generacije i kada više ne bude aktivnih učesnika borbenih dejstava - hoće, ali da smo mi sad nešto zbog svega u nekoj velikoj prednosti  u odnosu na mnoge - pa i nismo! Treba samo realno i trezveno sagledati sve činjenice.
   
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #53 on: July 20, 2009, 10:31:48 pm »

Stvarno me ne zanima dali si ti neki patriota ili ne! Ja sve sto sam reko stoji, sto si i ti sam potvrdio!
Nije isto napadati i braniti se, tako da "njihovo" i "nase" iskustvo i nije bas za poredjenje!! A koliko ja znam mi u skorije vreme nismo vodili neki osvajacki rat! Daleko od toga!
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 829



« Reply #54 on: July 20, 2009, 11:37:19 pm »

Stvarno me ne zanima dali si ti neki patriota ili ne! Nije isto napadati i braniti se, tako da "njihovo" i "nase" iskustvo i nije bas za poredjenje!!

Aposlutno tačno, to niti tebe zanima niti te ja ubeđujem u svoj patriotizam. A ako ti radiš tj. pripadnik si sadašnjoj Vojske Srbije a ti onda valjda znaš sa kojom svetskom armijom imamo trenutno "saradnju na najvećem mogućem nivo" i kakva nam (ili tebi) oni to iskustva prenose, "njihova" napadačka ili možda kako se gase požari, vrši spašavanje od poplava ....

Daj Nenade nismo deca, saradnja sa USA armijom nam je najveća i batali to "odbrambeni" - "osvajački" .... hteli to ili ne, mi sarađujemo sa njima, pa čitaš ovde na forumu u vestima, imaš na sajtu VS i MO, non-stop se vrši razmena oficira, odlaze na obuku tamo, oni dolaze ovde, ona Nacionalna garda Ohaja sa kojom smo na prstu u ....., naši u Norveškoj na obuci "Winter Warfare", razni kursevi za "miroven operacije" .... opet kažem budi realan i gledaj na stvari malo šire!
 
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #55 on: July 20, 2009, 11:49:42 pm »

Ameri su bili i pokazali su nam sta znaju, tj. sta neznaju! Licno sam se uverio u to! Ali kao sto je vec neko napisao ovde na forumu...oni su SAD a mi smo Srbija i to valjda  tako mora! Dizu ih u nebesa bez preke potrebe! Cist marketing, nista vise!
To "napadacki-osvajacki" mora da bude...jer je to razlicito ratovanje...
Ja stvari gledam sire itekako, zato i kazem to sto kazem! Pisem sto pricaju svi u VS i MO! Nista sto sam reko nije laz ili glupost! Da je nasa armija kao recimo americka...ili da makar imamo para koliko i oni sa mislis dal bi se i dalje svi redom istrisali na nas i pravili nas budalama!
Nismo najjaci, ali imamo "naseg" iskustva za izvoz...sto je na nasu zalost (jer znamo kako smo skupili to iskustvo)...ali ga imamo! Ne secam se da nas je neko toliko pomagao kao ostale! Ali to je vec onaj deo koji je ovde na forumu zabranjen!
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #56 on: July 23, 2009, 05:53:38 pm »

izlazimo iz teme Nenade totalno...  najbolje bi bilo da prekinemo ovjde Wink  al stvarno nisi u mnogim stvarima u pravu pa me silis na razmisljanje...
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #57 on: July 23, 2009, 06:15:38 pm »

Da izlazimo iz teme, to da...i da nisam u pravu za neke stvari...i to da...ali da sam vise u pravu i da neke stvari bolje mogu da vidim od vas...i to stoji!
Logged
Meni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #58 on: August 04, 2009, 06:44:13 am »

Od nasih jedinica bih izdvojio bivsu 63., tj. sada onaj Niski deo specijalne brigade! Od stranih americke zelene beretke!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 18 882


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #59 on: August 04, 2009, 08:48:43 am »

A zašto ne britanski SAS?
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.