PALUBA
April 25, 2024, 12:15:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Najbolja vojna specijalna jedinica  (Read 70669 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #75 on: August 10, 2009, 12:57:08 pm »

bravo dzumba nek si nam reko Wink sve se u potpunosti slazem s tobom...  pozzz
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 014


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #76 on: August 10, 2009, 04:02:50 pm »

I ja se slažem u potpunosti, nema se šta niti dodati niti oduzeti.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #77 on: August 10, 2009, 05:16:26 pm »

Хвала, хвала... Кад те хвале морнар и адмирал то је онда стварно похвала. Да се не уобразим.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 014


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #78 on: August 10, 2009, 05:41:23 pm »

I moja razmišljanja su  jako slična kao i tvoja, recimo marinci su nešto pandam naše pešadije, a naša pešadija im nije ni do kolena, i ako ni oni nemaju ništa dužu obuku. Zato sam ja odavno zastupao takav stav, napravi i manje ali da znaš u po dana i noći za šta je sve pešadinac sposoban.

Ima tu još jedna caka, marincu i ako ništa specijalno su utkali u to sve jednu vrstu idelogije, jednom marinac uvek marinac, svi maricu su braća ma gde se našli na svetu, i slično, što itekako pali i radi. A u pešadiju se kod nas, naručiti u JNA išlo manje-više po kazni, naručito u brdsku pešadiju. Druga stvar je što smo mi usvojili od Sovjeta koncept masovne obuke, i što je najgore zadržali ga do dan danas.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #79 on: August 10, 2009, 05:47:07 pm »

I moja razmišljanja su  jako slična kao i tvoja, recimo marinci su nešto pandam naše pešadije, a naša pešadija im nije ni do kolena, i ako ni oni nemaju ništa dužu obuku. Zato sam ja odavno zastupao takav stav, napravi i manje ali da znaš u po dana i noći za šta je sve pešadinac sposoban.

Ima tu još jedna caka, marincu i ako ništa specijalno su utkali u to sve jednu vrstu idelogije, jednom marinac uvek marinac, svi maricu su braća ma gde se našli na svetu, i slično, što itekako pali i radi. A u pešadiju se kod nas, naručiti u JNA išlo manje-više po kazni, naručito u brdsku pešadiju. Druga stvar je što smo mi usvojili od Sovjeta koncept masovne obuke, i što je najgore zadržali ga do dan danas.

E sada ubaci u ovo sto si rekao nase padobrance iz 63 Padobranske brigade ili eventualno vojnike iz 1 Gardiske divizije i dobijas nase vojnike sa tom ideologijom ( barem u JNA ).
@Broker , ne moze svaka jedinica da bude elitna , elitni vojnici mogu da budu samo manji deo jedinica , narocito ako su u pitanju regruti. Kod male i profesionalne vojske mozes da gradis takmicarski duh izmedju jedinica ali kod regruta je malo teze.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #80 on: August 10, 2009, 05:55:33 pm »

Dobra je zamisao obuciti pesadinca da skace padobranom, obuciti ga da ratuje i u urbanimm sredinama...a ne da sluzi ko topovsko meso i uciti ga kako da uskace u rovove i ako je dovoljna jedna "ceca" sa druge strane da to onemoguci...ali odakle para za sve to?!
Ideja je stvarno na mestu i tako bi stvarno i trebala da izgleda obuka pesadinca, ali kad se nabave pare bice svega, ovako slaba vajda!
Kad bi svi pesadinci imali takvu obuku, nikom nebi palo na pamet da neku specijalnu jedinicu koristi kao obicnu pesadiju! Nebi imalo potreba za tim!

Quote
Kod male i profesionalne vojske mozes da gradis takmicarski duh izmedju jedinica ali kod regruta je malo teze.
Zato treba voditi racuna na regrutaciji! Treba videti rezultate na psiho testu, sta je zavrsio od skole itd. A ne gledati da posaljes regruta u koju god jedinicu samo da bi odsluzio vojsku! Ima i onih koji zele da nauce nesto, a ne samo da skinu vojsku sa k...
Gde je logika poslati u pesadiju coveka koji je zavrsio recimo medicinu ili elektrotehniku, a nekog sa trecim stepenom poslati u vezu ili gde vec?! Dok to ne dodje na svoje mesto bice ovako kako je!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 014


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #81 on: August 10, 2009, 06:34:01 pm »

Nenade, Trpe...

Ja pišem o maricima, a ne o Zelenim beretkama ili fokama. Nismo se dobro ukapirali, ne treba niti može praviti elitu od pešadije ali se sve može i trebalo bi podići na jedan viši nivo. Eto treba krenuti od toga da se prvo iz naše obuke izbaci koncept masovne obuke za početak.

Idem sada malo u off ali znate li šta je tenk u borbi bez pešaka, zicer meta, a sve je to iz prostog razloga jel je mehanizovana pešadija omalovažena, tamo idu obično ljudi po kazni i slično. Svaka jedinica treba da ima neku svoju internu ideologiju jel je praksa odavno pokazala da se vojnik ne može nikada dovoljno platiti i da mu motiv bude novac, takav vojnik će da poklekne na prvom težem zadatku i da nađe načina da izbegne odlazak na liniju, taman išao do te mere da sam sebe rani, i tih slučajeva je bilo. Najbolja kombinacija je ona koja ima Izrael, jaka ideologija na državnom nivou plus odlična oprema, obuka, pa im i plate nisu za podcenjivanje.  
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #82 on: August 10, 2009, 06:37:02 pm »

Quote
Ja pišem o maricima, a ne o Zelenim beretkama ili fokama. Nismo se dobro ukapirali, ne treba niti može praviti elitu od pešadije ali se sve može i trebalo bi podići na jedan viši nivo. Eto treba krenuti od toga da se prvo iz naše obuke izbaci koncept masovne obuke za početak.
Ni ja nisam mislio da se od svakog vojnika pravi specijalac, vec da obuka moze biti mnogo bolja ali da za sve to treba dosta para, a mi ih nemamo!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #83 on: August 10, 2009, 06:49:34 pm »

Nama fali pre svega profesionalna vojska, kakva je korist od neke bolje obuke kad vojni rok traje 6 meseci. Nema se tu vremena da se čovek dobro obuči, kao što nema vremena ni da mu se usadi osećaj pripadnosti određenoj jedinici. Danas je mladima samo cilj da skinu vojsku sa grbače, odrobijaju tih 6 meseci i gotovo.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #84 on: August 10, 2009, 08:31:00 pm »

Slazemo se Brok , zato sam i spomenuo prvu gardisku diviziji koja je u osnovi oklopno-mehanizovana ( opet pricam za vreme JNA ) a racunala se za elitnu formaciju u to vreme. Pa cak i od cisto pesadiske jedinice mozes napraviti elitnu jedinicu kao sto ameri imaju rendzere.
Samo kao sto je rekao Motorist , za sest meseci se ne postaje dobar vojnik , za to je cak i godinu dana malo.
Logged
DEMON
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 404



« Reply #85 on: August 11, 2009, 09:59:06 am »

  Да је боље 1000 активиста (професионалних војника) него 10 000 симпатизера (војника који једва чекају да заврше са тим) јесте дефинитивно. Али да се нема пара ни за 1000 професионалаца нема се! И ту је наш највећи проблем, чини ми се. Шта мислиш Брок како би један србски пешадинац изгледао и какав би војник био да Србија улаже у војску колико Америка?! Ја ти гарантујем да би прегазио сваког њиховог маринца као ништа. Мада смо их и овако јадни газили у више наврата, али то је друга прича  Wink Проблем је што се код нас за сваку "ситницу" зову специјалци, а да притом регуларна војска ни не може да стекне искуство у неким мањим акција управо из разлога што их не цимају. Кад кажем регуларна војска сигурно не мислим на цивиле на одслужењу војног рока, већ на пешадију из војних школа, значи подофицире и официре.

  И људи, опет скренусмо са теме  Smiley У сваком случају, код нас Кобре, преко... па нема им равних  Grin  Wink
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #86 on: August 11, 2009, 10:40:09 am »

Pa i nismo bas skrenuli sa teme...i treba da se vodi diskusija o tome zasto je neka jedinica dobra i sta bi moglo da se uradi da bude jos bolja!
Jedna rec je kljucna u svemu ovome, a to su PARE! Budjet nam je ionako jadan, pa i da izdvajamo 99% budzeta samo na vojsku...opet bi nam manjkale pare! Smiley

Logged
DEMON
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 404



« Reply #87 on: August 11, 2009, 10:58:05 am »

  То ти причам, пара нема па нема! Барем не за војску  Angry Када би наша пешадија имала макар пара за обуку као што је у Жандармерији било би врх, јер по мени њихова обука и јесте класична пешадијска. Е сад то што су од њих направили неке супер-специјалце то може мачку о реп да се обеси  Smiley
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #88 on: August 11, 2009, 11:06:35 am »

Za dobru obuku nisu neophodne samo pare,već je potrebna i volja starešina koji vrše obuku da nauče vojsku.Govorim za vreme kada sam ja bio u vojsci 93./94. bili smo napaljeni,ništa nam nije bilo teško,ali...........Valjda zbog svežih doživljaja JNA nije bilo obuke kako treba,bilo je raznoraznih dešavanja,ne bih pisao o tome,ali ono je bio cirkus.
Logged
DEMON
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 404



« Reply #89 on: August 11, 2009, 11:08:26 am »

  Ту на ред наступају "моралисти"  Wink
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.