PALUBA
April 24, 2024, 08:08:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Najbolja vojna specijalna jedinica  (Read 70657 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #90 on: August 11, 2009, 11:29:04 am »

Quote
Za dobru obuku nisu neophodne samo pare,već je potrebna i volja starešina koji vrše obuku da nauče vojsku
Ovo je cela istina, ali sto kaze Motorista vecina ode u vojsku samo da bi tu muku skinula s vrata!
Prvo treba vojska da se profesionalizuje, pa onda kad platis dobro te ljude radice sve sto treba i kako treba...i opet trebaju PARE!
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #91 on: August 11, 2009, 02:17:38 pm »

Ne radi se s parama nista u vojsci ...kakve pare  ...? Stvar je najvise u patriotizmu, ako srbija nema para za vojsku  ko ima? al sve je politika, nit politicari nit glavni ljudi kji su zaduzeni za to ne daju  samo se krpi sa starim stvarima... kako smo i navkikli do sada...Reforma Vojske je obavezna ovako je katastrofa..da se profesionalizuje kao sto rekoste pjesadija na kvalitetan nacin...  jooj vid mene RAZVODNIK(prekidac a? haha) pozz svima   bice dobro...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #92 on: August 11, 2009, 02:19:47 pm »

Vodite računa da se držite teme i ne zadjete u politiku...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 007


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #93 on: August 11, 2009, 02:20:28 pm »

Bravo Crki, skinu mi reči sa tastature, upravo sam to hteo da napišem, samo što ja reč "napaljen" prevodim u "ideologiju", ali to mu je to.

Znam ljude koji bi radili posao, naručito ako postoji jaka ideologija u svakoj jedinici, i to ne zbog novca. Pa evo jedan član je tu među nama koju ima nameru da stupi u profi vojnika a motiv mu nije novac. Samo da napomenem da je svaka ideologija dobra ako nije bolesna, tipa kao što gaje teroristi svoju ideologiju. Ideologija tipa odbraniti svoju zemlju po svaku cenu nije pogrešna. Ja sam militarista i uvek ću zastupati takav stav.

Da bi jedan pešak trčao 15 km sa opremom ne treba mu više para, isto je sa sklekovima, trbušnjacima, zgibovima itd. Slažem se ovo za vojni rok, ja da se pitam bio bi najmanje 12 do 24 meseci u zavisnosti od roda. A ove gluposti sa pampers "vojnicima" bih odmah ukinuo. S`tim da bi neki rodovi imali ceo vojni rok obuku, kao nekada padobranci. Da bi jedan pešak savlada pešadijske prepreke u dobrom vremenu isto mu ne treba para više nego što ima sada. To važi i za profi sastav. Nego i sami znate ko ide recimo u brdsku ili mehanizovanu pešadiju. Ko nema vezu, ranije je bilo ko nije politički pogodan, po dosijeu iz civilnog života i sl. Tako je barem ranije bilo u JNA.

Znači ne treba jedan mehanizovani pešak da iskače iz aviona i vrši desantne skokove, ne treba da ima PT obuku, ali celu njegovu pešadijsku obuku treba dići na jedan viši nivo i ne podcenjivati takve jedinice, već im dati ulogu kakvu zaslužuju. Tenk (M-84 negde oko 2 miliona dolara) je vredan ako gledamo sa finansijske strane, ko ga brani da ne bude glineni golub, jasno brani ga mehanizovani pešadinac. Prema tome takav pešak mora da bude neutrašiv premda mi imamo taktiku ratovanja OJ-a manje više koju je osmislio još Romel u WW II.

I još nešto, poginuo je skoro pilot i to po svemu sudeći zbog svoje greške, svi su potrčali da pisu o pilotu, poginulog vojnika Milana Ulemeka tačno ne bi ni pomenuli ni onako usput da nije poginuo pilot. E takve stvari se moraju promeniti.
« Last Edit: August 11, 2009, 02:23:29 pm by Broker » Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #94 on: August 11, 2009, 02:22:51 pm »

Quote
Ne radi se s parama nista u vojsci ...kakve pare  ...?

E ovo je bilo dobro!  Cheesy Bas si me nasmejao!  

Brok, nece svako da ti radi za dzabe! Kao sto rekosmo, svaki regrut gleda kako da navata najbolju "krivinu" a ne da se maltretira bez potrebe!
Profesionalizujes vojsku i dobro je platis i svi ce da ti rade sta hoces! Naravno, treba gledati i ko je kakav! Nisu pare sve, znam to, ali nisu ni na odmet! Motiv vise nikad nije na odmet!
« Last Edit: August 11, 2009, 02:27:39 pm by Nenad » Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #95 on: August 11, 2009, 06:00:29 pm »

neka se ima uvjek za medicinu, i oruzje, municiju, vozila,...znaci sama logistika... kakve plate ... opet kazem meni ne bi trebale pare da sam pravi vojnik u pravoj drzavi... al  haj Neso nije na odmet koji dinar ;Smiley
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #96 on: August 11, 2009, 06:16:05 pm »

Zar su u armiji BiH volonteri?!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 007


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #97 on: August 11, 2009, 07:50:52 pm »

Oće, oće, nego neće danas starešine da motivišu vojsku. Ja se nikada nisam plašio dobro plaćenog vojnika, već onog koji je ubeđen da je njegov motiv ispravan, koji sve radi iz ličnog dubokog ubeđenja. Ako bi neko radio samo za i zbog novaca onda se ne bi razlikovao mnogo od plaćenika (psi rata), koju su jedino "opasni" i "hrabri" u kafanui kada su pijani.

Da je tako kao što se priča svi pripadnici naših spec.jedinica bi otišli u plaćenike ili recimo u Francusku Legiju stranaca da zarade neki evro više.

Opet napominjem najbolje je kada je prisutno i jedno i drugo, i dobra plata i ubeđenje, pripadnost, svesnost vrednosti koje štitiš i braniš.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #98 on: August 11, 2009, 08:39:14 pm »

Чек да мало додам.

Мислим да смо на добром трагу идентификације проблема пешадије, а потом и специјалаца (то је повезано). Дакле, "идеологија", како каже Брокер, је суштина. Заправо, мислим да је боље рећи идеја, свест о ономе зашто нешто радиш.

Римске легије имале су "стег" (то вам је она мотка са орлом и још неким стврачицама на њој, тада није било застава) који је био симбол окупљања и јединства легије. Легија која изгуби стег губи част и расформира се, наравано уз десетковање. Око њега су се људи окупљали и гинули, као симбола оног зашта су се борили. Велике речи о патриотизму, политици, државним циљевима и слично у пракси, борби, не вреде много.Људи их не примају једнако. Стег је био опипљива материјализација тих вредности које су тадашњи политичари одређивали. Бориш се прво за себе, за друга, за јединицу ("стег"), па за државу и народ. Паре су увек у другом плану. Можеш ти плаћати милионе а да нема идеје, ништа од тога. Код нас, добар пример овога о чему прича су падобранци (63.). Они су изградили имиџ, кодекс понашања. Обука је ту важна, али као надоградња слоге и јединства јединице (видети шта пише на дну мог поста). Ко год дође, одмах му је јасно шта треба и како треба, а и лични пример људи око њега је ту. Не мораш никог молити и терати, Ко неће, не може, не уме - није за тај посао и сам схвати и "лети". Е то треба да прихате и у другим јединицама. Има тога и у војној полицији, укључујући и ПТ-јце ("ја сам хајдук што гони хајдуке, гласнија је моја хајдучија"). Остали слабо.

Друго, треба знати како материјализовати идеју. Прво кроз обуку, друго, кроз ту моралну па и политичку (али не актуелну политику, већ оно што је идентификовано као заједничка национална вредност) припрему ( да знате, у Немачкој и Израелској војсци још постоји помоћник команданта за морално-политички рад, чак и не мисле да га укину) и стварање  (али и одржавање) имиџа и треће, кроз одржавање кондиције, које неће бити пуко понављање наученог. У глобалу треба, за пешадију, применити овај концепт: прођеш неку општу пешадијску обуку типа "лези, диж се, пужи, нож на оружје, јуриш напред"; затим мало креативније обуке типа : борба у рову ("чишћење" саобраћајница), извиђање (рад извиђачке патроле), убацивање, хватање осматрача, борба у урбаном простору, борба ноћу, борба у шуму, контрола возила и људи и сл. - све то у виду кратких курсева од максимум 5-6 дана, и на крају то све спроведеш кроз практичне вежбице јединице (одељење, вод, чета, евентуално батаљон). Е сад, ово је лако рећи треба урадити. А то је најтеже јер требаш покренути и мотивисати људе. А за то господа официр (посебно нижи) морају да буду лидери, да се жртвују, да мисле, креирају, осмишљавају, прљају чизме, да мало више буду праву професионалци.

Мало сам одлутао од специјалца али проблем специјалаца се, по мом суду решава овако. Тако ће специјалцима остати специјални задаци, а пешадији главно - борба са главнином противника била то класична, регуларна војска, герилци, терористи или мафијаши.

Кад ово прочитам, мало сам га претерао, као да дражим наставу на курсу националне стратегије. Не замерите.
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #99 on: August 12, 2009, 12:28:00 am »

Ne znam koja je u svetu specijalna jedinica najbolja , a ne verujem da zna bilo ko od nas . Najvecu tradiciju svakako ima SAS , i padobranske jedinice u svim vojskama , ali ko je sada od njih najbolji , ko ce ga znati . Ni posmatranje dejstava nije uvek relevantno , mnogo toga zavisi od komande , obavestajne i logisticke pripreme akcije , sto faktora moze da se umesa ( u krajnjem slucaju i sreca ) , pa da akcija uspe ili ne . Tako je vrlo tesko odrediti ko je najbolji , i bez veze je to i pitati . A i to je promenljiva kategorija .
Sto se nasih specijalnih jedinica tice , i tu se ne moze doneti pravi sud . Pomorski diverzanti su najmanje izvikani , a po mnogim faktorima su bili medju najboljima , ako ne i najbolji . Kobre su takodje oficirskog i podoficirskog sastava , selekcija je takodje rigorozna , i samo najbolji prolaze . Po meni , oni nisu posebno specijalizovani za obezbedjenje licnosti , ta uloga im je aktuelizovana odlaskom Borisa Tadica sa mesta ministra odbrane i trazenjem da oni nastave da ga obezbedjuju . Kada pricamo o 63.-coj padobranskoj , mozemo da govorimo o pojedinim jedinicama unutar nje , a ne i o celoj jedinici . Oni su samo malo bolje obucena pesadija , sa boljom selekcijom ljudstva i boljim duhom jedinice , i samo su pojedini vodovi ili cete unutar nje bili jedinice koje bi mogli nazvati specijalnim . Isto vazi i za jedinice Vojne Policije .
Ono sto ja iz mog iskustva dok sam sluzio vojsku mogu da kazem je da je kod nas puno napaljenika , i to ne samo vojnika , vec i medju oficirskim kadrom , da se svasta naziva specijalnom jedinicom , da je osnovna pesadijska obuka losa , da je obuka pesadije i svih rodova uopste uglavnom losa . Po meni , ne treba da izmisljamo toplu vodu , vec da primenimo ono sto je nekada uradjeno i donelo uspeh . Po meni , u specijalnim jedinicama treba da budu iskljucivo profesionalci , bez redovne vojske . Specijalna brigada treba da bude strogo profesionalna jedinica , i za njeno opremanje i obuku ne treba stedeti , a takodje , treba je i pazljivo upotrebljavati . Takodje se slazem da je raznorodnost opreme , i opremanje jedinica u toj brigadi raznorodnim uniformama , sa sto tipova oruzja i opreme , kontraproduktivno . Treba videti sta tim ljudima treba , konkretnim jedinicama specijalizovanim za konkretne zadatke , i to usvojiti . Svakako da treba nabaviti odredjen broj primeraka svih vrsta pesadijskog oruzja u svetu , kako bi naucili da rukuju njime i da , ako to situacija zahteva , mogu to i da ucine , ali ne treba uvoditi sve i svasta kao standardno naoruzanje i time ciniti logistiku nocnom morom , bez razloga , i povecavati troskove .
Sto se organizacije vojske tice , ili primeniti americki model , sa profesionalnom vojskom i Nacionalnom gardom , ili primeniti model srpske vojske sa pocetka ovog veka . Znaci , profesionalne jedinice , bazirane u nekoliko baza u zemlji , svaka baza za odredjeni vid ( jedna baza za OMJ , jedna za cisto pesadijske jedinice , itd ) , koja ce imati jednu brigadu i nastavne bataljone za regrute . Sto se mene tice , vojska mnoze da ostane i sest meseci , ako se obuka organizuje tako da se svakog dana nesto novo uci i radi , ili se kroz vezbe proverava nauceno , umesto da se pola vojnog roka provodi u kosenju trave i ciscenju kruga , i raznim drugim glupostima . Redovnu vojsku obucavaju profesionalci zajedno sa oficirima u nastavnom bataljonu . Na kraju vojnog roka odredjene partije , zajednicka vezba na nekom od poligona , uz zajednicko dejstvo svih vidova i rodova . Ako ne tako , onda jedna zajednicka vezba godisnje , na koju su duzni da dodju svi koji su vojsku zavrsili te godine . Na odredjenim vremenskim razmacima , obavezan odlazak u kasarnu na dva dana obnavljanja i ucenja sta je novo , i koje je novo naoruzanje uvedeno , ali ne kao ranije sa delimicnom mobilizacijom i velikim vezbama , vec jednostavno imas obavezu da se dva vikenda godisnje pojavis , vidis sta je novo , obnovis osnovne stvari da se ne zaboravi , barem dok si u prvom pozivu , kasnije ne mora .
Tada bi nam pesadija , a i svi ostali , bili obuceni kako treba , i zajedno sa profesionalcima , bili sposobni da stvarno nesto odrade u ratu , a specijalne jedinice bi radile ono sto im je posao , a ne bi uletale kao zamena za slabo obucenu pesadiju kad god i gde god zatreba .
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #100 on: August 12, 2009, 03:29:30 pm »

Наравно да нема најбоље специјалне јединице. Свака у неком моменту може бити најбоља. Она која се употребљава (у борбеном смислу) могла би да се цени по једном критерију, она која се не употребљава (опет у борбеном смислу) по неком сасвим другом. Овакве јединице се и не могу добро упоређивати. То важи и за поморске диверзанте ЈНА и ВЈ. Када је у питању обука, квалитет појединаца, били су без премца. Међутим, никад као јединица нису употребљени и не могу се као такви оценити. Не се знаје шта би било кад би било.

Иначе, мислим да сам то већ једном рекао, специјална дејства не чине само специјалне јединице, већ  информације и тајност (припрема и дејства, па и оног после тога). Можемо ми да имамо стотину врста различитог наоружања, скачемо са и без падобрана, једемо "жабље батаке и шљукина цревца", храбри смо, лепи, паметни и ... ништа. Ако нема праве, тачне и правовремен информције за припрему "специјалног" (и било каквог другог) задатка то на крају испадне "с...ње" . Ако не штитимо информацију, припрему и дејство, оде глава.(Доказ, овако на брзака, Сомалија - "Пад црног сокола", Иран 1980.).

Наравно да војна полиција, генерално, нису специјална јединица. То је код њих само ПТ батаљон. Али спадају у категорију елитних, пре свега због обуке и солидне борбене готовости (спремности за дејство). Код њих већ две године нема војника на одслужењу војног рока. Исто важи и за падобранце, мада мислим да су сада ипак прави специјалци, или бар то могу бити."Кобре" су сада јединица за обезбеђење лица. Када су формирани (1978.) били су једина ПТ јединица у ЈНА, мада су и тада употребљавани за повремено, појачано обезбеђење лица. Но, време се променило, па и њихова намена. Зашто је то тако, то је дуго питање.У сваком случају част је за сваку јединицу да обезбеђује Председника државе. То нема везе са личношћу Председника. Да су добра војска добра су. Да могу бити добри специјалци, могу, али , по критеријумима, то нису. Наравно, јесу Специјалци за врсту посла коју раде и то апсолутно најбољи.

Иначе Миодраг је апсолутно у праву. Сви би да буду специјалци. Тако људи сами себи изгледају опаснији, ваљда пали код девојака. Свако онај који у кафани или било где каже "ја сам специјалца", будите сигурни да то није. Бар није прави. Ако је случајно у таквој јединици треба га најурити. Специјалци ћуте, не хвале се около. Можда кад заврше каијеру, а и тада умерено и обазриво.Специјалци пусте да о њима други причају и стварају легенде.

Да мало изађем из теме. Мало да усмерим оне које то занима. Дакле, ако неког занима питања организације војске, видова и родова, њихове намене, припреме, обуке, начина избора оружја, вођење операција и др. има једна одлична књига. Зове се "Како водити рат". Аутор је Џејмс Ф.Даниген. У поднаслову књиге пише: "Општи приручник за савремено ратовање. Оружје, оружане снаге и тактика целог света". Аутор је цивил, универзитетски професор који је применом научних аналитичких метода извео основне, опште закључке  и примреми војске, вођењу рата, људима и средствума у рату. Иако је књига издата 1988.године (оригинал, код нас објављена 1993.), много написаног је актуелно. На пример, ако неког занима колико у једној војсци треба, приближно, да буде пешадије, артиљерије,морнарице и сл. то може да види тамо. посебно како се до тога долази.
Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #101 on: August 12, 2009, 03:31:15 pm »

Zar su u armiji BiH volonteri?!
  
Ma nistu volonteri Wink dobro je vamo vojska placena. Al ti se kunem da nesto zacvili a lici na pucanj vjeruj mi da bi 90% njih skinulo uniforme i bjezite noge... Wink BiH vojska je katastrofa imaju samo  fine uniforme  nista vise, Toliko a ja nisam iz BiH slucajno sam stavio zastavu.
Svi smo mi ovdje u pravu sta treba da se radi i kako  imamo znanje Wink  al kad bi ovo neko vidio ko treba da vidi mozda bi razmislili ljudi... mislim mene vrijedja bratee da Bugari(svaka cast njima) imaju opremljeniju vojsku od nase...sramota a drzavne pare idu privatnicima u dzepove i tako to...
)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #102 on: August 12, 2009, 04:34:59 pm »

Паша, не секирај се, нису Бугари бољи.  Ми смо за њих НАТО пакт. Ја био и видео. Оно што ти видиш то је ЕПП. Лепо изгледају они што иду у Ирак, Авганистан, остали... Мада их небих потцењивао. Добра су они војска увек били. Овде смо мало искритиковали наше специјалце и пешадинце. Ма нису они лоши, шта више, мислим да су јако добри (специјалци), други (странци) могу да уче од њих, када је у питању тактика. Јесте да немају лепе униформе и баш сву опрему, али имају мозга. Мало пешадија шепа, али поправиће се.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 007


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #103 on: August 12, 2009, 06:02:37 pm »

Znate koje je sada dobro pitanje. Da li praviti spec.jedinice, sada govorim o Srbiji, isključivo za svoje potrebe, za potrebe same odbrane države ili ih treba prilagođavati za mirovne misije po svetu, o čemu se puno govori u zadnje vreme. E tu su sada naši specijalci u rascepu. Ja da se pitam jasno da bih svakog specijlca prilagodio samo za odbarnu svoje zemlje, ovo važi za sve države bivše Jugoslavije. A specijalce VS bi poslao rado u mirovnu misiju ali samo u svojoj zemlji. Dosta toga nesposobnom (dosta puta i "namerno" nesposobnom) KFOR-u mogu da pomognu specijalci VS.

I još nešto, jasno da sam i ja za potpunu profesionalizaciju ne samo spec. jedinica već cele vojske, ali mora biti i vojnika na odsluženju vojnog roka. Jel se neko pita od Vas ko će eventualno sutra da čini rezervu ako bi došlo do opšte mobilizacije. Te floskule mi više nikada nećemo ratovati kod mene ne pali, jel ako je tako ajde onda da ukenmo vojsku šta će nam.
I već sam negde pisao na Palubi, treba napraviti bataljon (me formacija je nebitna, neka ih je dovoljno), higijeničara i baštovana, haus majstora i sl. a ne da nam ruže okopavju i kreče paviljone podoficiri, jel nema Boga ti vojske a neko mora, a posle mu sa takvim srozanim moralom tražiš nešto što je za njega sa takvim moralom nemoguće. Sedamdeset posto stvari je u samoj glavi, da je tako to potvđuju i vrhunski sportisti.

Sada ću i da pojsanim što sam toliko navalio na mehanizovanu pešadiju. Zato što kada su nam trebali pešaci u pratnji tenkova, prvo su to bili oni koji i treba da budu, znači mehanizovani pešaci, pošto se pokazalo u praksi da su iza mene i po 50 metara (u najboljoj varijanti), potpuno beskorisni i potpuno izloženi kako oni tako i mi, onda su ih zamenili civilnom policijom koja je kao imala završenu neku PT obuku, čim im je poginuo jedan pripadnik ljudi bez stida i sramote odoše kući (ovo neko da mi je pričao ne bih mu verovao), tek su nam onda dodelili pripadnike 63. pa smo tek onda sa njima mogli da radimo što smo trebali sa običnom mehanizovanom pešadijom. Samo sam hteo da pojasnim da ne bi bilo da mešam babe i žabe.
« Last Edit: August 12, 2009, 06:04:57 pm by Broker » Logged
Pasha
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 58


« Reply #104 on: August 12, 2009, 09:32:45 pm »

ma ja u pravu si  ukidanje vojnog roka je nesto najgluplje, al je sve to politika brate ... zbog nasih zemalja hoce da se kutarisu vojski sviju balkanskih zemalja polako zato sto su... jel Wink Austrija i Svajcarska su nezavisne zemlje pa imaju vojsku i redovan vojni rok svako od 18 do 32 god...ili vise......
Dzumba brate ne znam evo ja nekad svartim do Bosne i vamo ih ima Bugara kolko hoces ,,lijepo,, izgledaju i voze lijepe dzipove pa iskreno krivo mi je eet bez uvrede ikome.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.