PALUBA
April 29, 2024, 02:58:21 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Down
  Print  
Author Topic: Minonosci klase Jastreb  (Read 111054 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #60 on: September 22, 2010, 03:34:12 pm »

Podaci o naoružanju koje si ti dao su negde iz sredine tridesetih godina. Nisam još uspeo da provalim, kada su tačno stari Škodini topovi 90 mm zamenjeni novijim od 84 mm. Verovatno početkom tridesetih godina. Pred rat su minonosci dobili i po 2 teška mitraljeza 15 mm Zbrojovka.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #61 on: September 22, 2010, 03:46:43 pm »

Pa to i jeste problem, što je dokumentacija oskudna, bolje reći nikakva, o ovim brodovima. Gde god sam pročitao neki tekst o njima, pisalo je da su nabavljeni putem reparacije. U vezi njihovog naoružanja je još gore, na forumu smo u nekoliko navrata sami utvrđivali koja su oruđa ugrađena poređenjem sa fotografijama brodova u drugim mornaricama.
Logged
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #62 on: September 22, 2010, 03:58:00 pm »

Gde god sam pročitao neki tekst o njima, pisalo je da su nabavljeni putem reparacije.

U tome je i zvrčka. Obično većina tekstova, bilo pisanih, bilo elektronskih, se napaja istim izvorima prilikom istraživanja ... Uvek postoji problem da je taj neki podatak (pisan recimo tridesetih) u osnovi pogrešan ...

Zato je zvanična dokumentacija uvek pravi izvor najtačnije informacije.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #63 on: September 22, 2010, 04:18:27 pm »

Imam podatak da su minopolagači plaćeni 1000 000 dinara po brodu.
U pregledu RM iz 1923. godine vidi se naoružanje minopolagača.
Topove od 90 mm imaju Sokol i Galeb dva komada a Jastreb jedan komad.
Labud, Kobac i Orao imaju po dva topa od 47 mm.
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #64 on: September 22, 2010, 04:49:50 pm »

Pa oni su prlično sporo remontovani i postepeno uvođeni u naoružanje premda su svi upisani u flotnu listu 1923. godine. Upravo ovo sporo remontovanje nam, možda, govori da su ovi prvi koje si spomenuo imali originalne a da su ostali naknadno dobili novije Škodine topove 90 mm. Bili su to odlični topovi ali su kasnije, zbog unifikacije, zamenjeni još modernijim Škodinim topovim 84 mm.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #65 on: September 22, 2010, 10:38:11 pm »

Da li su najzad svi preoružani sa Let.Vz.22 83,5mm/L55? I koji su to bili pre toga Škodini topovi od 90mm? Čudan mi je nešto taj kalibar, ne liči mi na Škodin (da nije Boehler?) nije "morski" a i na kakav bi se palubni lafet mogao staviti! Palubna artiljerija ima posebna pravila balansiranja, pa se zato ne može svaki top staviti na brod tako da se pravilno pokreće po azimutu i elevaciji.

Kod Pleiweissa i Pribilovića čitao sam da su minolovci dobijeni na račun ratnih reparacija. Vrlo je važan podatak to da su kupljeni!
- Ako su dobijeni kao ratna odšteta onda su mogli biti isporučeni sa svojim formacijskim naoružanjem (88mm ili 105mm). Zato me je do danas čudilo što smo menjali njihovu odličnu artiljeriju.
- Ukoliko su kupljeni, onda nikako nisu mogli biti isporučeni iz Nemačke sa naoružanjem, jer Nemačka tada nije smela da prodaje ratne brodove. Zato su i mogli biti isporučeni kao remorkeri. To onda objašnjava otkud Škodini topove na nemačkom brodu.
« Last Edit: September 22, 2010, 10:44:30 pm by kumbor » Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #66 on: September 23, 2010, 12:24:03 am »

Kumbore Škodini topovi 90 mm M 12 su poznati kao prvi mornarički topovi u svetu koji su bili osposobljeni za dejstva po ciljevima u vazduhu od momenta konstruisanja a ne da su naknadno prepravljani. Postojala je i kopnena verzija sa osnovnom PA namenom. Po mnogima to je verovatno najbolji PA top Prvog svetskog rata. Jedna baterija kopnenih PA topova je sve vreme postojanja Kraljevine tj od 1918. do 1941. godine bila u sastavu PA odbrane Boke. Više godina posle Prvog svetskog rata bila je to i jedina prava PA baterija u vojsci Kraljevine SHS. Italijani su zaplenili veliki broj ovih topova i mornaričke i kopnene verzije i iz njega su direktno razvili svoj odlični PA top 90 mm. Bili su u upotrebi sve do kraja II svetskog rata. Kao obalski topovi bili su upotrebi i jedno kraće vreme kod nas posle II svetskog rata. Posle rata Škoda je nastavila proizvodnju ovog topa neznatno modernizovanog pod oznakom 90 mm M12/20.
Podatke o ovom topu imam u jednoj knjizi, strogo poverljivoj - izdanje VTZ 1927. godine, što je bilo prilična retkost u Kraljevini, ali mi foto kopija trenutno nije pri ruci. Ovih dana ću je naći pa ću iz nje dati tačne podatke da ne dajem iz literature što baš nije pouzdano.
Što se tiče PA topova 84 mm Škoda je proizvela veći broj verzija, međusobno dosta sličnih i upravo zbog toga nisam siguran da je u naoružanju Kraljevske mornarice bio samo jedan model. Ne bi se kladio da je na Dalmaciji i Dubrovniku potpuno isti model bez obzira što ga naši isto označavaju.
Pozdrav Deligrad
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #67 on: September 23, 2010, 08:58:48 pm »

Vrlo interesantan podatak. A ja sam sve mislio da je podatak o topovima "90mm" posledica "zaokruživanja" nemačkog kalibra 88mm. Klupko se odmotava! 
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #68 on: September 23, 2010, 09:28:22 pm »

8.35 cm PL kanon vz. 22

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

9 cm kanon PL vz. 12/20

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Možda je ovo fotka nekog od naših obalskih PAT-ova.


* 835cmPLKvz22.jpg (153.17 KB, 432x567 - viewed 180 times.)

* 9 cm kanon PL vz. 1220.jpg (35.16 KB, 460x475 - viewed 184 times.)
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #69 on: September 23, 2010, 09:48:04 pm »

Kalibar svih naših PA topova (M.05/8 na pivou, M. 05/28, M. 5/32, M. 28, M.28A i M.36) su imali kalibar 76,5 mm koji je obično zaokruživan u 8 cm. Jedini izuzetak je bio M. 37 koji je imao kalibar 75 mm i naravno spomenuti Škodin 90 mm M 12. Bilo je manjem broju i nekih drugih PA topova koje smo zaplenili od Austrugraske a ovi opet od Italijana (75 mm) i Rusa (76,2 mm) ali ja do sada nisam mogao da nađem potvrdu da su oni ikada bili u operativnim jedinicama.
U mornarici kalibar Škodinog topa je bio 83,5 mm što je kod nas zaokruživano na 8,4 cm. Ja sam pogrešno napisao 84 mm treba 8,4 cm ili 83,5 mm. Moja greška.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #70 on: September 23, 2010, 09:51:59 pm »

Što tvoja greška? Svuda je pisano da je kalibar ovih oruđa bio 84 mm.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #71 on: September 23, 2010, 09:59:38 pm »

Nije greška, može samo biti pitanje zvaničnog označavanja. Na primer, Nemci nikada nisu označavali "88mm Flak", već "8,8cm Flak". Ne moramo ići u tanka crevca..., tim pre što to nije bitno za identifikaciju o čemu se radi. Klupko se i dalje odmotava, a to je važno!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #72 on: September 23, 2010, 10:01:34 pm »

Nije greška, može samo biti pitanje zvaničnog označavanja. Na primer, Nemci nikada nisu označavali "88mm Flak", već "8,8cm Flak". Ne moramo ići u tanka crevca..., tim pre što to nije bitno za identifikaciju o čemu se radi.

Tačno tako.

@Deligrad, šta misliš, da li je na ovoj drugoj fotki "naš" M12/20?
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #73 on: September 23, 2010, 10:19:15 pm »

Upravo o tome razmišljam. Posada nosi francuske šlemove što odgovara, posad su mornari što vrlo odgovara pa mislim da dok se drukčije ne dokaže verovatno jesu, ali uz jednom malo ali ...
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #74 on: September 23, 2010, 10:30:40 pm »

Mozda jesu, mozda i nisu. Fotografija je skoro univerzalna i za poljsku, grcku, rumunjsku mornaricu. Ne znam kakva bi to mogla biti oprema na ledjima mornara koji sjedi...
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 24 queries.