PALUBA
April 29, 2024, 03:14:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Rečni pomoćni brod RPB-30 "Kozara"  (Read 46934 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #30 on: July 01, 2011, 05:36:54 pm »

Sudbina?
Još uvek u Apatinu, na remontu...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #31 on: July 01, 2011, 06:15:18 pm »

Sudbina?
Još uvek u Apatinu, na remontu...
Već sam na jednom postu pisao kako sam 94/95 u dva navrata dok sam službovao u MTRZ Sava Kovačević u Sektoru elektronike boravio sa ekipom u Riječnoj ratnoj flotili na remontu elektronike na brodovima. Bili smo smješteni upravo na ovom brodu. Smještaj je bio dosta ugodan, a posada susretljiva. Za sjećanje...
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #32 on: December 17, 2012, 12:40:39 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* RPB-30 Kozara.jpg (101.77 KB, 800x523 - viewed 351 times.)
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #33 on: December 17, 2012, 09:49:19 am »

Čini mi se da sam negde davno čuo da je Vermaht imao propis u cilju održavanja "mentalne higijene" za trupu koliko često je dozvoljeno pripadnicima van fronotvske službe da posećuju četvrti "crvenih fenjera" kao i da su za oficire bile propisane posebne kuće.

Ako je to tačno ne bi me čudilo da su na Kozaru kao komandno mesto dovodili dame za razonodu a u duhu propisa oni to svakako nisu tada smatrali "kuplerajem".

Germanski narodi su oduvek imali mnogo slobodnije gledanje na usluge tzv. "slobodne ljubavi" u svojoj kulturi i odavno uveli priču u legalne vode.Tako da na eventualni "kupleraj" u to vreme na Kozari ne bi trebalo gledati sa pežorativne strane.

To je za tadašnje korisnike broda verovatno bilo normalno dešavanje.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #34 on: December 17, 2012, 07:05:38 pm »


 Ko je trenutno K- dant " Kozare"?
Logged
lato
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 563



« Reply #35 on: December 17, 2012, 10:13:38 pm »

  Film na lepom plavom Dunavu ,radnja se događa na Krimhildu -Kozari ,ali oni snimaju na brodu Krajina brod točkaš pa kad je krajina izgorela ,dovlače iz Beča putnički brod Štat Wijen takođe točkaš,Pored orginalnog broda.Posebno sam poludeo kad sam vido na ogradi ispisano Krimhild.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #36 on: December 18, 2012, 09:37:41 am »

KileZr,

Da li mi se učinilo ili si negde drugde na forumu napisao da je "Kozara" ipak završila taj remont u Apatinu?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #37 on: December 18, 2012, 09:41:05 am »

KileZr,

Da li mi se učinilo ili si negde drugde na forumu napisao da je "Kozara" ipak završila taj remont u Apatinu?

Ne znam da li je ili nije napisano, ali završetak remonta očekuje se u junu 2013.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #38 on: December 18, 2012, 08:59:17 pm »


 Moram se raspitati. A izgleda i samom sebi odgovoriti na pitanje.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #39 on: January 08, 2013, 05:32:08 pm »

„Козара” најмодернији речни брод у региону


Командни брод Речне флотиле добио нове моторе, комплетну електрику, навигацијски систем



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Командни брод Речне флотиле Војске Србије „Козара”, када током ове године буду завршени генерални ремонт и модификација у бродоградилишту у Апатину, биће најмодернији речни брод у Србији и региону. После обимних радова, који су подразумевали промену мотора, комплетне електрике, уградњу савременог навигационог система и безбедносне опреме, животни век брода биће продужен за тридесет година.

Осим као командни брод Речне флотиле, „Козара” ће се користити као протоколарни брод за највише државне и војне званичнике, брод-база за смештај припадника флотиле, за превоз војника на унутрашњим пловним путевима, обуку кадета Војне академије, а у случају потребе и као брод-болница. Већ су обављене неке пробне пловидбе, а завршне испитне вожње обавиће се у јуну у рејону Ђердапа.

– Ово је први површински војни брод са уграђеном дизел-електричном пропулзијом не само у Србији, него и у региону. Модификацијом смо добили повећање оперативних и маневарских способности брода – каже капетан Јован Кривокапић, портпарол у Министарству одбране.

Дизел-електрична пропулзија састоји се од два дизел-мотора „Катерпилар” који снабдевају струјом све бродске системе, укључујући и електромоторе „Кончар” који покрећу два погонска пропелера. За разлику од ранијег периода, потрошња горива је знатно смањена, што броду даје знатно већи тактички радијус него до сада. Примера ради, при максималном оптерећењу мотора максимална потрошња сада износи до 160, а раније је била чак 300 литара горива на сат. Поврх свега, „Козара” је модернизована за свега 20 одсто цене новог брода таквих карактеристика.

– Унапређене су маневарске способности брода – бржа је промена смера окретања пропелера, мањи је радијус окрета и краћи је зауставни пут – истиче капетан Кривокапић.

На „Козару” је уграђен „прамчани попречни потисник тунелског типа”, што је знатно унапредило маневарске могућности брода. Лаички објашњено, то је пропелер уграђен у прамцу брода, у тунелу да не би стварао отпор при пловидби, који својим окретањем „заноси” прамац брода лево или десно. Уграђен је и преносни пулт даљинског управљања, који се може изнети са командног моста како би старешина, који џојстиком управља бродом, могао да са ивице палубе осмотри простор уз лучки док или обалу. Од наоружања брод ће имати троцевни противавионски топ калибра 20 милиметара, који се може користити и за гађање циљева на води или копну, а по потреби моћи ће се доградити и други оружани системи.

Брод ће моћи да плови и у државе ЕУ јер ће испуњавати строге еколошке стандарде – потпуно је уређен систем отпадних вода, односно спречавање загађење река нафтом и смећем. Уграђена је климатизација, а уређене су просторије посаде – салони, кабине, друштвене просторије и оне за припремање и чување хране.

Овај брод произведен је 1940. године у Линцу за потребе немачке морнарице, као командни брод за поморске и речне снаге на сектору Дунава, Црног мора и Дњепра. Пред крај Другог светског рата повучен је у Регенсбург где га је 1945. године, по капитулацији Немачке, преузела војска САД. Три године касније брод је предат „Баварском Лојду” који га је адаптирао у брод хотел у Регенсбургу, чему је служио до 1954. године. Ратна морнарица ЈНА купила је овај брод 1961. године и од тада је је у саставу Речне флотиле. Иначе, година производње брода не може се посматрати као, на пример, годиште аутомобила – у Европи постоје бродови знатно старији од „Козаре” којима је модернизацијом продужен век употребе.


Мотори технички раритет

Оригинални мотори са „Козаре”, скинути приликом модернизације брода, су технички раритет – то су једина два мотора РВ6-М-345 фабрике „Клокнер Хумболт-Дојц” из Келна који су сачувани. Радили су 16.850 часова, функционално су исправни и данас, што довољно говори о квалитету производње, али и пажљивом раду генерација инжењера и техничара у Србији.


Izvor:Politika


* kozara.jpg (52.64 KB, 468x351 - viewed 223 times.)
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #40 on: January 08, 2013, 05:37:59 pm »

Biće lijepo vidjeti nove slike broda.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #41 on: January 09, 2013, 08:50:17 am »

Nisu nove slike, a i postavio sam ih u drugoj temi, ali neka budu i ovde:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* RPB-30 Kozara.jpg (68.58 KB, 1054x744 - viewed 187 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #42 on: January 09, 2013, 08:51:13 am »

I jedna retka, iz perioda NATO "Milosrdnog anđela": Kozara u Gardinovačkom ritu na maskirnom vezu, april 1999.



* RPB-30 Kozara, Gardinovacki rit, april 1999.jpg (47.83 KB, 1041x717 - viewed 115 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #43 on: January 09, 2013, 09:39:40 pm »

Šta če napraviti s originalnim motorima ?
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #44 on: January 10, 2013, 09:09:13 am »

Mislim da je grehota što su dirali te stare motore.

Za sve ostale nadogradnje svaka im čast ako završe započeto.

Po tekstu ispada da ćemo ipak na VA nastaviti da školujemo mornaričke oficire?"Kozara" će između ostalih namena biti i ŠB.

Ili mi je zaključak preuranjen.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.