PALUBA
April 28, 2024, 01:53:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Down
  Print  
Author Topic: 82. pomorski centar  (Read 176491 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #135 on: June 04, 2010, 09:26:26 am »

U pozadini se vidi i lansirana rampa u Kumboru.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #136 on: June 07, 2010, 01:07:55 pm »

Samo najbolje.


* 1 048.jpg (108.36 KB, 940x567 - viewed 308 times.)
Logged
peconi
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #137 on: June 22, 2010, 12:40:34 pm »

Pre nekoliko dana u Beloj Crkvi je bila ronilačka ekpia iz Pančeva i tamo ima ljudi iz 82 PC. Čuo sam kako se žale sa lošom opremom i nedostatkom kompresora za punjenje boca. Šteta što se pare bacaju na neke druge gluposti a taj deo vojske propada.
Logged
zveljarin
desetar
*
Offline Offline

Posts: 123


« Reply #138 on: July 07, 2010, 11:28:55 pm »

Hvala za fotke   ...
Zamolio bih Vas sve ako imate nekih slika Katarine s početka 90-tih da ih podelite s nama...HVALA
evo iz '87  

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (295.49 KB, 1818x1228 - viewed 468 times.)
« Last Edit: July 08, 2010, 07:28:06 am by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slike u atačment » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #139 on: July 12, 2010, 08:42:09 pm »

  pronašao sam ovo na pijaci ,zna neko nešto??? [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Image005.jpg (284.67 KB, 1200x1600 - viewed 465 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #140 on: July 12, 2010, 08:54:32 pm »

Black & Decker kružna pila, kvaka, boca za kisik iz ambulantnih kola, maska i ostala krama. Podrijetlo upitno.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #141 on: July 12, 2010, 09:05:36 pm »

  Znači boce su iz ambulantihn kola, nisam znao.Pošto je maska pored mislio sam da je neki aparat za ronjenje ali mi je bio čudan zbog veličine.nikad nisam koristio usluge hitne pomoći pa nisam upoznat  sa opremom.Hvala
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #142 on: July 12, 2010, 09:14:33 pm »

Bolje za tebe da nisi imao potrebe za sanitetskim uslugama. Prvim zavojem, abdominalnim zavojem, kompresionim zavojem, podvezivanjem, kisikom, fiziološkom otopinom.   
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #143 on: September 06, 2010, 06:29:25 pm »

Vojno - podmorničarski ronilački komplet "otvoreni krug". Sadrži: Gumeni prsluk sa malom bocom i ventilima za balans i izranjanje, sa džepom i dve boce, čelične od po 3lit. povezane sistemom ventila...

Respirator: "Spirotehnika Q8" ..

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* komplet.jpg (64.47 KB, 900x675 - viewed 406 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #144 on: September 06, 2010, 06:46:59 pm »

Mislim da je ovaj komplet služio za napuštanje podmornice kroz torpednu cev i izron na površinu, zato boce imaju tako malu zapreminu.

Prsluk je u stvari tzv. balance jacket (prsluk za balansiranje), kod nas često kršten kao life jacket (prsluk za spasavanje). Nakon prolaska kroz torpednu cev, u džekit se pusti određena količina vazduha koja ga naduva i iznosi čoveka na površinu. Brzina izrona se određuje ispuštanjem ili dodavanjem vazduha u džekit.

Nadam se da će me neko od podmorničara dopuniti ili ispraviti ako sam nešto pogrešio.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #145 on: September 07, 2010, 08:09:19 am »

Ovo sigurno nije ronilački aparat za spašavanje iz potonule podmormice. Barem ne ono što je meni poznato i bilo u upotrebi do 1991. a usuđujem se pretpostaviti da nakon toga nije nabavljano ništa novo po pitanju spašavanja.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #146 on: September 07, 2010, 08:36:52 pm »

Ovo sigurno nije ronilački aparat za spašavanje iz potonule podmormice. Barem ne ono što je meni poznato i bilo u upotrebi do 1991. a usuđujem se pretpostaviti da nakon toga nije nabavljano ništa novo po pitanju spašavanja.

Onda stvarno ne znam šta je, jer nije ni ronilački aparat. Možda je neka od prvih verzija balance jacketa, ali koliko znam, ni jedna nije imala regulator...

Kada @Pueblo vidi ove postove, nadam se da će nam razjasniti o čemu se radi.
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #147 on: December 05, 2010, 09:00:44 am »

Kada @Pueblo vidi ove postove, nadam se da će nam razjasniti o čemu se radi.

После нешто дуже паузе, због преокупираности другим обавезама, ево ме опет на "палуби".
Покушаћу да разјасним недоумице око овог апарата. Када се мало боље погледа она кашета са бувљака у посту 139 и овај апарат, види се да је то иста ствар (боце, хидростатски регулатор, маска). Мислим да то није апарат из санитетских кола (такви апарати имају само полумаску (која покрива уста и нос), а овај апарат има класичан хидростатки регулатор и ронилачку маску. По свему судећи, то је апарат за изроњавање из тенка, расходован кад и тенкови. Такве апарате је својевремено правио "Ђуро Ђаковић" из Славонског Брода. Неко из ОМЈ би могао више написати о томе. Апарат је познат под називом Икростеп (Индивидуални Комплет Ронилачке Опреме за Спашавање ТЕнковских Посада)
« Last Edit: December 05, 2010, 09:06:58 am by Boro Prodanic, Reason: Sređivanje citata » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #148 on: December 05, 2010, 09:32:32 am »

Đuro Đaković je pravio Ikrostep, a ovo na slici veoma liči na Ikrostep. Zadnjoj podvodnoj vožnji tenka sam prisustvovao 1989 godine, tako da mogu i da pogriješim.
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #149 on: December 08, 2010, 07:56:59 pm »

У оквиру теме Специјалне јединице/Jedinica pomorskih diverzanata Hubert https://www.paluba.info/smf/specijalne-jedinice/jedinica-pomorskih-diverzanata-hubert/30/ поставља се доста питања из области роњења. Сматрам да су та питања прикладнија на овом месту, јер је 82.ПЦ био и наставни центар за обуку свих рониоца, осим дубинских сатурационих. Без намере да овде држим курс из основа роњења, сажето ћу одговорити на нека постављена питања.
Прво да разјасним однос кисеоник - ваздух - мешавина, јер се и на овом сајту бркају ти појмови, па се нпр. говори о роњењу на кисеоник на 50 метара или апарат затвореног круга дисања који у боцама има ваздух.
Генерално гледано (има врло ретких, специфичних изузетака), у апаратима отвореног круга дисања (а то је оно што најчешће видимо) користи се ваздух. Отворени круг дисања значи да удишемо гас из боце, преко одговарајућих редуктора, а издишемо у околину. Аналогно томе, полузатворени круг (ПЗК) и затворени круг (ЗК) дисања (зову се и рециркулациони апарати) значи да гас циркулише у затвореном кругу апарат - плућа рониоца, а код полузатвореног круга се део тог гаса издваја и испушта у околину. У апаратима ПЗК се користе гасне мешавине, а у апаратима ЗК кисеоник и гасне мешавине. Оно по чему и неупућени могу да разликују апарате ОК од ових других је изглед: апарати ОК дисања имају 1 или више великих боца (најчешће 7 до 20 литара) које се носе на леђима и од њих до уста рониоца воде 1 или  2 црева. Рециркулациони апарати увек имају и неку кутију (Тарабићи би рекли сокоћало) која се носи на грудима или леђима, а боце су привешене на њу или се носе посебно.
Осим по апаратима у којима се користе, гасови се разликују и по томе до које дубине могу да се користе (мада је и то везано за апарате). У томе је најважнија улога кисеоника, односно његовог парцијалног притиска. Парцијални притисак неког гаса у гасној мешавини (Далтонов закон) је пропорционалан процентуалној заступљености тог гаса у мешавини и укупног притиска. За роњење с кисеоником парцијални притисак кисеоника треба да буде до 1.6 бара и то у ствари одређује дубину роњења са кисеоником. И код роњења с мешавинама важи исто, јер је гасна мешавина за роњење мешавина кисеоника и 1 или више инертних гасова. Други пут ће бити говора о другом аспекту овог проблема - утицају тих инертних гасова на рониоца.
Кисеоник је неопходан за функционисање човечјег организма, па се у плућима врши размена између дишног гаса и крви: крв се обогаћује кисеоником из дишног гаса, а из крви се ослобађа угљен-диоксид, кога у издахнутој мешавини има око 4%. Код апарата ЗК и ПЗК дисања угљен-диоксид се мора одстранити, а то се врши тако да издахнута мешавина гасова прво прође кроз одређени "филтер" у коме се угљен-диоксид апсорбује, тј. хемијски веже (лат. ab-sorbeo – усисати, упити) ; већина апсорбената су скоро искључиво натронски креч; садржи калцијум оксид CaO (70-80%), воду H2O (16-20%), натријум хидроксид NaOH (1-2%) и калијум хидроксид KOH (0-1%). Sodalime је уобичајени назив у енглеском говорном подручју, а Ascarite, Divesorb, SodaSorb, Sofnolime, ХПИ су трговачки називи апсорбента различитих произвођача. Baralyme садржи баријум-хидроксид, а Drierite код засићења мења боју из плавог у црвено. Литијум хидроксид Li(OH) је врста апсорбента који у додиру и реакцији са водом може бити опасан по рониоца. Руски апсорбент О-3, који се користи у неким новијим руским ронилачким апаратима, уз апсорбовање CO2 ослобађа кисеоник, па може бити опасан по рониоца. "Shell natron" је скоро чисти натријум-хидроксид. Типична реакција: влага која је присутна у апсорбенсу реагује с калцијум оксидом стварајући калцијум хидроксид CaO + H2O = Ca(OH)2 + cal; угљендиоксид из издахнуте гасне мешавине реагује с натријум-хидроксидом, стварајући натријум-карбонат и воду 2NaOH +CO2 = Na2CO3 + H2O + cal; у даљем току натријум-карбонат и калцијум-хидроксид стварају калцијум-карбонат и натријум хидроксид Na2CO3 + Ca(OH)2 = CaCO3 + 2NaOH. На тај начин се ствара кружни ток реакција у одстрањивању угљендиоксида, а коначни продукти су калцијум- и натријум-карбонат. За оцену квалитета апсорбента битни параметри су апсорпцијски капацитет и заштитна моћ од пробоја CO2.
ПС: ово "сажето" се мало одужи, али нисам могао краће.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.08 seconds with 23 queries.