PALUBA
March 29, 2024, 03:13:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: 82. pomorski centar  (Read 173706 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #15 on: July 13, 2009, 05:55:11 pm »

Imaš  pravo Nenade , ja ne poznajem momentalna kretanja i običaje. Nekada je bilo ispod časti hvaliti se ili nedaj bože gurati u prvi plan. Pord toga , naš komandant koji je i formirao ovu jedinicu ,jako retko je dozvoljavao da neko nešto napiše o nama. Kada je bila neka Armiska vežba, mi smo uglavnom svi uspeli na zadacima . Posle smo čitali u frontu i drugim novinama kako je ko odradio i kako je ovo ili ono dobro napravioa mi ko p... nigde jedne reči o nama . Sigurno bi nam godilo posle nekoliko dana smrzavanja , spavanja u žbunju , diverzija u jednoj noći ,ponekad, na dva pa i tri objekta Nismo dobili osim - dobro je momci- ništa više . Kasnije smo oguglali na to pa smo bili još čvršći u sledećim zadacima . Možda to tako treba . Zato smo ćutali i bili zadovoljni kada su razne fame kružile o nama pa kada su druge jedinuce imali vežbe sa nama već smo imali pola uspeha u startu , samo  smo sačekali da ih smore dve unezverene noći ( jer tajnost i iznenađenje je najveće oružje kod nas ). Pripisivali su nam i osobine koje ni slučajno nismo imali. Naravno smejali smo se tome ali u usko, krugu.Kolege koje su dozvolile sebi hvalisanje , uskoro su dobijale prekomandu na brodove ili u neki zabiti garnizon.
Eto Nenade na ovako sam nešto mislio , jer ovo je prava istina . Siguran sam u to da oni koji se hvale nisu baš dobri u struci.Ni ja se nebih ovako raspisao nego sam omatorio pa se rado i sa ponosom sećam mladih godina . Šta ćeš ko da nemam drugog posla .
« Last Edit: November 28, 2009, 02:33:07 pm by dreadnought » Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #16 on: July 13, 2009, 08:36:19 pm »

Pa dobro, ali opet...U 82. PC nisam radio, ali sam radio sa nekim momcima koji su tu bili, a koji su kasnije presli u spec. br. Zato me cudi!

Cenim ja sav vas rad i trud ... ali po tvojoj prici i o kobrama se vise zna nego o 82. PC?! Posto nisam upucen...mozes li da nam navedes kao primer neku njihovu znacajniju akciju?! Sigurno ima neka koja nije toliko tajna?!
« Last Edit: November 28, 2009, 03:29:54 pm by dreadnought » Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #17 on: July 13, 2009, 10:19:26 pm »

Kada je jedinica preseljena u Divulje , definitivno sa time su pokopana neka obeležja , običaji i profil jedinice.Mladi koji su došli , počeli su se mešati sa vojnicima na odsluženju vojnog roka i to definitivno nije bila jedinica malog broja starešina koja je delovala kako sam opisao. Vojnik - diverzant nemože da bude još ni pripravnik diverzant , već se skida tj. prođe mu vojni rok . Kada je jedinica premeštena u Divulje tek onda se devastirala suština jedinice iako je bilo pojedinaca koji su visoko kotirali.Nije bilo novaca za vežbe , pa ih i nije bilo mnogo. Ako se radi pošteno po poznatim normama onda nakon školovanja 11 meseci , stažira se još dve godine i tek se onda postaje diverzant koji može biti i vođa pare. Šta se od toga ispoštovalo Huh?? Skoro ništa . Ne zbog ljudi , oni bi sigurno bili sposobni , nego je bila stiska za pare . Pa PB 201  kada sam bio na njemu u Kumboru pre pet , šest godina , samo što nije umro od stida ; oguljena boja ,daske se rastaču , motori nesposobni za vožnju , ma tuga jedna. 
Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #18 on: July 13, 2009, 10:22:41 pm »

Naše priče sa mlađim pokolenjima se verovatno zato razlikuju jet sam ja bio u jedinici od 1970 do 1977 a tome je nažalost puni godina.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #19 on: July 13, 2009, 10:41:59 pm »

Stara garda znaci?! Wink
Tada je sve bilo bolje...bez para i ulaganja je sve tako kako jeste, nazalost!
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #20 on: July 14, 2009, 01:05:51 pm »

Nisam se kretao u vojnim krugovima,ali od vojnih specijalnih jedinica ništa nisam znao o 72.Kada je počeo raspad SFRJ i rat,opet dosta eksponirani su bili 63. i 82.Nešto više o 72.sam kasnije više čuo od ljudi koji su bili u njoj.
Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #21 on: July 14, 2009, 07:12:09 pm »

Naravno da je sada sve drugačije. Kod nas je još uvek prisutan Vjetnamski sindrom , svako nosi oružje , svako je opasan-jer ako nisi , onda nisi IN . Društvene vrednosti su se obrnule naglavačke i samo mogu čestitati delu omladine ( uglavnom sportske ) da mogu ostati i opstati  ispravni u ovoj lopovskoj ,tajkunskoj gunguli. Ponavljam da je sistem vrednosti totalno narušen ali se nadam  g.GUN da smo mi sa iste strane priče !!? Inače u 82 PC je isto bilo kao i u sportu , ima dobrih i manje dobrih generacija , zavisi koliko se njima čovek bavi onda kada bi trebali najviše dati.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #22 on: July 14, 2009, 07:29:31 pm »

Poštovanje Brankorsa!

Mislim da je ovaj forum odlično mesto da se otvori lična karta jedne od najelitnijih jedinica JRM, a isto tako mislim da si ti osoba koja je na bazi svog bogatog iskustva može prikazati u najkorektnijem smislu.

Neznam za ostale, ali mene bi jako zanimalo, kako se u jedinicu ulazilo, kakvi su bili kursevi, obuka, vežbe, oprema, ljudi, ... Nebi bilo dobro da ostanemo uskraćeni za sve to. Ako istorija 82. PC treba da bude napisana, onda je treba pisati sad, iz prve ruke. Više se nema šta kriti, a verujem da ima puno toga na šta ste vi stari pripadnici jedinice ponosni. Zato, tastaturu u šake ... 
Logged
brankorsa
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 56


« Reply #23 on: July 15, 2009, 07:36:07 am »

Hvala Vam na uvažavanju ! Meni je ostao malo i onaj refleks iz SOPAS-a ( savez organizacija podvodnih aktivnosti Srbije ) gde sam kao instruktor ronjenja od 1972 godine proveo radeći sa svakakvim ljudima. Nažalost ima ovde lažova i hvalisavaca koliko hoćeš. Zato su mlađi , opravdano , popizdili već na onu rečenicu koja je počinjala sa - 19... i neke godine mi smo ronili ,pokojni ovaj , pokojni onaj , na 80 metara itd...
Kada je Toma Petrović , komandant 82 PC ( u penziji ) pre četiri-pet godina pozvao sve pripadnike jedinice ,sadašnje i bivše da prisustvuju godišnjici jedinice u Kumboru , osta knjiga na dva slova . Nigde hvalisavaca , prosto nam je bilo lepo da se družimo jer bez obzira na generaciju , ostao je još uvek onaj osećaj da kada sretneš nekog iz 82 kao da si sreo brata. I na zadnjoj godišnjici , prošle godine , živi smo se ispričali , izljubili , setili se raznih vežbi , velikih a i gluposti koje smo znali napraviti . Ma čoveče , atmosfera nakon pola sata , kao da se nismo ni razilazili !!! Mladi su isto tako imali svoju priču , ali su dolazili do nas da nas pozdrave , pitaju , jer se nake značajne akcije znaju po imenima " izvođača diverzantskih radova " . Kada se predstaviš ,onda mlađi kolega kaže - a ti si onaj iz one priče kada ste napravili to i to ?  Pa smo eto i naknadno dobijalili poneku čestitku. Naravno za one akcije gde su nas zarobili , nismo se puno hvalili a bilo je i toga .
Hvala Vam još jednom na mogućnosti da pišem o tome kako je bilo nekada . Obećavam da će to biti vrlo korektno , koliko me sećanje služi . No nadam se da ovo čita i moja generacija , pa ako je negde frka neka uskoči a da svoj doprinos . To bi sigurno puno noboljšalo kvalitet informacije !!! Biće dalje -  pozdrav
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #24 on: November 28, 2009, 02:39:03 pm »

Da malo razmrdamo ovu temu ...

Imam jednu fotografiju, i mislim da je ovo pravo mesto za nju jer mi se čini da su ovo ronioci diverzanti ... Ako neko prepoznaje osobe sa fotografije, bio bih zahvalan!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]





* ronioci-1.jpg (48.23 KB, 1256x879 - viewed 376 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #25 on: November 28, 2009, 03:38:35 pm »

Evo još dve fotografije ... Na ovoj prvoj se vidi i ronilačka barkasa ... Zna li neko o kojoj se barkasi radi ?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ova je posebno lepa ... mislim da je najefektnija od svih koju sam video sa našim roniocima - diverzantima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ronioci-1.jpg (32.3 KB, 837x583 - viewed 332 times.)

* ronioci-2.jpg (27.45 KB, 484x673 - viewed 369 times.)
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #26 on: November 28, 2009, 05:41:14 pm »

Dreade,ovo bi trebalo da je CM 54  ili  CM 31 a ronioci mislim da nisu u funkciji diverzanata mada neki imaju i zatvoreni sistem za disanje...
Evo ti jedne lepse fotografije CM ??

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* cm.jpg (59.92 KB, 480x480 - viewed 465 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #27 on: November 29, 2009, 12:21:02 am »

Возао сам се у ЧМ 31, онако туристички. Леп бродић.
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #28 on: November 29, 2009, 10:12:48 am »

Da Dzumba,CM 31 je bas lep i u vreme dok sam ja bio u Lori bio je i adekvatno odrzavan.Posto smo mi u odredu imali i ronioce oni su ga koristili za povremene izlaske izvan luke a to je u povratku znacilo i dobra klopa od raznoraznih morskih "plodova" Grin
Logged
p147
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25



« Reply #29 on: November 29, 2009, 11:25:53 am »

Pozdrav!

    Mene zanima ako je moguće saznati, gdje je 82. PC planirao i na koji način da izvede akciju protiv NATO u zadnjem ratu?Da li je uopšte nešto bilo u planu?
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.