PALUBA
April 28, 2024, 12:15:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 20   Go Down
  Print  
Author Topic: 82. pomorski centar  (Read 176481 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #30 on: November 29, 2009, 11:32:37 am »

A zašto se NATO povukao iz Jadrana? Ima tu nešto, nije bez vraga postoja 82.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #31 on: November 29, 2009, 12:42:07 pm »

Ма будимо озбиљни. Није се НАТО повукао због 82.ПЦ. Уз све уважавање припадника 82.ПЦ и њихових способности то није могло да заплаши и одврати НАТО алијансу. Сигуран сам да су их процењивали и узимали у обзир.

Колико знам бродове су држали на довољној удаљености да их ни теоретски не можемо гађати или им прићи. Носачи авиона су били негде у Отранту, а мањи број бродова у Јадрану, углавном ближе Италијанској обали и северно. Колико знам 82.ПЦ није изводио ни једну акцију против НАТО снага. Војска увек има неке планове али их изводи по одлуци "одозго".

Поуздано знам да је став "одозго" био да се не дејствује офанзивно (напада) по територијама суседних земаља, па ни Италије, па чак ни Албаније, а посебно не Македоније. То су иначе земље са чијих су територија долазили директни напади снага НАТО-а. Да ли би се тај став променио да је рат настављен то је друго питање.
Logged
mihilo22
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #32 on: December 01, 2009, 04:01:31 pm »

Ja sam bio pripadnik 82.PC.Pripadnici su bili kvalitetni ljudi ali upotreba ronioca u modernom ratu osuđena je na neuspeh kao i juriš lake konjice na Krimu.U današnjim uslovima PDZ samo bombaši samoubice mogu uspešno da dejstvuju, bez neočekivanih gubitaka dabome jer očekuju i spremni su na stopostotne.
Logged
Poletarac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #33 on: December 13, 2009, 02:29:54 pm »

Postojala je tajanstvenost oko 82. PC.
Verovatno se na tome insistiralo iz "visih razloga".
Znam da je svojevremeno kada je dolazila TV ekipa u Kumbor (vojna emisija je u pitanju) bilo im je receno da niposto ne smeju da snimaju BRM85, a ona je u tom trenutku u centru veza u Nirvani okruzena patrolcima i Hidrografskim barkasama. Kasnije se na snimku video samo njen jarbol.
Logged
spadalo
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #34 on: December 21, 2009, 02:04:51 pm »

Upravo sam pisao o našoj jedinici u predhodnoj rubrici- najbolje specijalne jedinice. Tu se može pomalo stidljivo pročitati  o nama , kako je bilo nekada. Svaka čast kako su nam utuvili u glavu tu obasvezu ćutanja da pišući o toj temi osećam se kao da sam izašao gol na ulicu . To je stari refleks pa ako nekoga bude zanimalo kakvih je
" Džems Bondova " bilo nekada neka pita. U predmetu diverzija ima jedna rečenica na početku da je diverzija svojevrsna umetnost . Sa tim pokrićem ,na terenu su se pravile takve improvizacije da ponekad komandant ondašnji Stevo Vujinić i njegov pomoćnik Toma Stipančić nisu mogli da se snađu , dali da se smeju , budu strogi ili se prave mutavi. Noću bi nas znali razbacati autobusom ili helikopterom i samo nam daju kartu u ruke i vreme kada treba da se javimo u bazu. Dozvoljena je bila i krađa vozila , švercovanje u vozu itd. Jadan naš ,ni manje ni više , pojavio se u bazi vozeći autobus . Bio je to Bursać , kasnije referent za padobranskvo.Stipančić se hvatao za glavu i brzo su krenuli nazad u selo da vrate autobus jer su radnici sa njim ujutro išli na posao. Pa , trebali ste videti taj doček u selu : Stipančić viče da je to vojna vežba , šofer hoće da bije a ostali viču-lopovi kakva vojna vežba. Eto malo za uvod . Pozdrav svima a matori znaju kako su glancali oko Brankorse .

A ko je sredio komadantovog fiću sa "minom iznenađenja". Pa umesto njega sela njegova žena da ide na pijacu. Kad je puklo, žena mal' nije umrla od straha! Hihi!
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #35 on: December 30, 2009, 09:28:31 pm »

Evo jedne iz rane istorije ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* diverzanti-1.jpg (33.49 KB, 689x549 - viewed 234 times.)
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #36 on: January 07, 2010, 08:31:19 pm »

Dreade,ovo bi trebalo da je CM 54  ili  CM 31 a ronioci mislim da nisu u funkciji diverzanata mada neki imaju i zatvoreni sistem za disanje...
Evo ti jedne lepse fotografije CM ??

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Nisam siguran koji je ČM u pitanju i slažem se sa Brkom da ronioci nisu u funkciji diverzanata. U svakom slučaju, fotografija je snimljena najkasnije sedamdeset i neke sitne godine, jer svi ronioci imaju 3-bocne Cousteau-Gagnan aparate. Regulatori se ne vide dobro na slici, ali sudeći po onom što se vidi kod krajnjeg levog ronioca, to je Mistral. Svi aparati su na vazduh, otvorenog kruga disanja.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #37 on: January 07, 2010, 09:07:20 pm »

Pueblo, veliko hvala na pojašnjenju 

Bilo bi dobro ako bi mogao malko da nam napišeš nešto o opremi koja je korišćena u PDJ ... Malo o bocama (dvobocnike, trobocnike), tipove regulatora, peraja i sl. ... Mislim da većina ne zna mnogo o tome ...

Možda ponešto o obuci ... Ili da pojasniš neke termine iz ronjenja (ronjenje u krivulji sigurnosti, dekompresija ..)
Bili bi smo vrlo zahvalni ...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #38 on: January 08, 2010, 12:05:06 am »

Pueblo, veliko hvala na pojašnjenju 

Bilo bi dobro ako bi mogao malko da nam napišeš nešto o opremi koja je korišćena u PDJ ... Malo o bocama (dvobocnike, trobocnike), tipove regulatora, peraja i sl. ... Mislim da većina ne zna mnogo o tome ...

Možda ponešto o obuci ... Ili da pojasniš neke termine iz ronjenja (ronjenje u krivulji sigurnosti, dekompresija ..)
Bili bi smo vrlo zahvalni ...

Vecina nezna nista o tome, i bila bi beskrajno zahvalna na objasnjenjima. Cheesy
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #39 on: January 08, 2010, 08:20:07 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ronioci.jpg (41.73 KB, 440x294 - viewed 857 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #40 on: January 08, 2010, 08:23:37 pm »

Ronilica R-2 "Mala"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* r2 mala.jpg (60.27 KB, 640x480 - viewed 342 times.)
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #41 on: January 08, 2010, 08:31:14 pm »

Pueblo, veliko hvala na pojašnjenju 

Bilo bi dobro ako bi mogao malko da nam napišeš nešto o opremi koja je korišćena u PDJ ... Malo o bocama (dvobocnike, trobocnike), tipove regulatora, peraja i sl. ... Mislim da većina ne zna mnogo o tome ...

Možda ponešto o obuci ... Ili da pojasniš neke termine iz ronjenja (ronjenje u krivulji sigurnosti, dekompresija ..)
Bili bi smo vrlo zahvalni ...
Хоћу, ових дана, само да скинем све те папире са тавана и мало средим.
И једно питање: Одакле ти ове фотографије? На овој последњој јесу диверзанти, али пошто је мало нејасна и у малој резолуцији не могу са сигурношћу да препознам ронилачке апарате. Ако имаш ту слику у бољој резолуцији постави је или ми је пошаљи да бих могао да идентификујем опрему. Овако, рекао бих да то нису наши диверзанти.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #42 on: January 08, 2010, 08:42:55 pm »

Ta je skinuta sa neta, tako da nemam u boljoj rezoluciji ...

Imam još nekih fotografija sa ronilicom ...neke su moje a ima ih i sa neta .... Ali naćićemo nešto, nije problem.

Samo polako, pronađi šta treba pa da malo pišemo o ovoj zaista jedinstvenoj jedinici  Wink
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #43 on: January 08, 2010, 08:47:58 pm »

Ronilica R-2 "Mala"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Да мало допуним опис: Ово је слика са неког ТТЗ и на њој су 3 поморско-диверзантска средства. Највећа је двоседа диверзантска ронилица Р-2М, ближе гледаоцу је једноседа (то је званичан назив, мада би више одговарало "једнолежећа") ронилица Р-1, а у доњем левом углу је диверзантска подводна мина модел 66, позната и под именом "бисер".
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #44 on: January 08, 2010, 08:54:30 pm »

Hvala na dopuni ..... evo jedne iz moje zbirke ... snimljeno ranih osamdesetih ...

Ronilice R-1 i R-2

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* diverzanti.jpg (62.39 KB, 854x585 - viewed 244 times.)
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.