PALUBA
April 27, 2024, 08:15:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Down
  Print  
Author Topic: 82. pomorski centar  (Read 176470 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #90 on: January 19, 2010, 04:49:33 pm »

Slike ronioca snimljene su u vojarni Kulina u Šibeniku.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #91 on: January 20, 2010, 01:33:51 pm »

Snimak je iz 1972. godine ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* ronioci.jpg (72.35 KB, 838x573 - viewed 220 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #92 on: January 20, 2010, 03:53:19 pm »

Evo amblema


* n1554729449_184182_3116967 82 pc.jpg (22.05 KB, 289x315 - viewed 277 times.)
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #93 on: January 22, 2010, 05:47:57 pm »

Imam jedno pitanje. Dosta puta sam imao priliku prespavati noć na nekom od brodova vezanih u RMTZ "S. Kovačević". Poneki put, u togu noći dešavalo se da me probudi jak akustički ping, koji navodno emituje PEL sa jednog od VPBR-ova na vezu, a razlog toga je prevencija neprijateljskih podvodnih diverzanata. Navodno, tako jak akustički pobuđaj na daljinama od par stotina metara potpuno dezorjentiše i čak omami ronioca koji bi se zatekao na tom rastojanju. Kako su mi objasnili, emitovanje takvog pinga je bila standardna kontradiverziona mera na sidrištima i lukama u kojima borave brodovi ratne mornarice. Ima li istine u ovome?
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #94 on: January 22, 2010, 08:30:47 pm »

Evo nesto na tu temu! [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 82 PC.jpg (52.24 KB, 302x436 - viewed 334 times.)

* PRIVESCI 82 PC.jpg (59.48 KB, 270x377 - viewed 358 times.)
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #95 on: January 29, 2010, 06:17:35 pm »

Quote
Prema ovom sajtu, izgleda da je i Jugoslavija radila na razvoju prigusenog podvodng oruzja, baziranog na signalnom pistolju od (kako oni kazu) 4 kalibra.
O ovome nisam imao pojma, i slucajno sam naleteo na ovaj link http://rnns.ru/blog/vadimis/news/103294-oruzhie-boevyx-plovcov.html kada sam posetio sajt 63 padobranske. Tamo ga je postavio clan @Banic.
После мало лутања по другим постовима и сајтовима нађох овај чланак на правом месту - па да га мало коментаришем. И поред тражења на интернету нисам успео да пронађем новинаров извор информација за овај занимљив чланак. Не улазећи у опис и техничка решења наведеног оружја (који ми изгледају прихватљиви), уводни део чланка (укратко: Крајем осамдесетих година прошлог века РМ СФРЈ наручила у Аустрији развој универзалног пиштоља, који би могао да пуца и под водом и на копну - оружје које тада нико није имао) је, благо речено, невероватан. Као што смо у филмовима постали популарни као "лоши момци", изгледа да се то шири и на остала подручја, па нам приписују и оно што је, по мом мишљењу, невероватно. Да мало образложим: у то време (о коме аутор чланка говори) ЈНА и ЈРМ (као њен део) су се држали принципа да се на светском тржишту набављају готови (и доступни) производи, а да се развој нових средстава поверава "домаћој памети" и добро развијеној домаћој наменској индустрији (део које је и Застава-оружје, цењено име на светском нивоу). Ван памети је да се развој новог средства (које, како је написано, нема ни једна друга земља - а ТТ захтеви су скоро фантастични) поверава страној земљи, поготово што су наше тадашње потребе за тим средством биле скромне (благо речено).
Поред тога, поступак набавке нових средстава покретан је "одоздо". У овом случају логично би било да то покрене 82.ПЦ, дајући и иницијалне тактичко-техничке захтеве (ТТЗ). У то време сам у наведеној јединици био на таквом месту да сам морао знати за то - а ја не знам.
Овим не желим да умањим важност и вредност тог оружја - ако постоји, жао ми је што није наше!
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #96 on: January 29, 2010, 06:29:51 pm »

Quote
Evo i od mene nekoliko fotkica, a postovani Pueblo neka prokomentarise.
Prvo BRM 81 tokom jednog od remonta na singhro liftu Arsenbala u Tivtu, pa onda nekoliko fotkica pripadnika 82.PC u Kumboru....
Маринеро, браво за фотке и фоткице, праве су! Нема им се шта приговорити, осим једне примедбе на фотографије 02PD.jpg и 992e pomorski diverzant.jpg: осим што су врло ефектне, тотално су "шминкерске" и нереалне - осим ако није у питању оружје на које сам се осврнуо у посту изнад (а није)!
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 154


« Reply #97 on: January 29, 2010, 06:59:24 pm »

U pravu si, jesu sminkerske i nisui realne jer su svojevremenoi namjenski radjene za medije. Ako si bio u prilici da to vidis jedna od njih je svojevremeno bila i naslovnica u listu "Odbrana" tadasnjem Ministarstva odbrane SCG, u broju gdje je glavna tema bio 82.PC.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #98 on: January 29, 2010, 07:23:07 pm »

E sada sam razocaran, a mislio sam da sam otkrio nesto interesantno. Sad
Sta ces sa la vi (ne znam kako se pise na francuskom Wink  )
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 996


« Reply #99 on: January 29, 2010, 10:13:24 pm »

Trpe, pitaj Del Boja, on dobro zna francuski!  Grin
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #100 on: January 29, 2010, 10:55:07 pm »

Quote
Sta ces sa la vi (ne znam kako se pise na francuskom Wink  )
Ја сам непоправљиви романтик и волим кад то каже Драган Стојнић!
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #101 on: January 29, 2010, 11:02:33 pm »

Quote
E sada sam razocaran, a mislio sam da sam otkrio nesto interesantno.
Не буди такав, то и јесте интересантно. Морам да признам да, мада пратим ту тематику на интернету (наоружање мање - више), ово нисам открио - а себе сматрам неким специјалистом у тој области (а и доста других има такво мишљење). Зато, у сваком случају, хвала!
Друга ствар је што сам ја, на неки начин, у улози неког мргуда (штрумфа), па морам да ствари и доживљаје приводим реалности. Ваљда су и године учиниле своје!
Logged
pueblo
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #102 on: January 29, 2010, 11:45:31 pm »

U pravu si, jesu sminkerske i nisui realne jer su svojevremenoi namjenski radjene za medije. Ako si bio u prilici da to vidis jedna od njih je svojevremeno bila i naslovnica u listu "Odbrana" tadasnjem Ministarstva odbrane SCG, u broju gdje je glavna tema bio 82.PC.
Ништа ново, идеја је прилично стара, прва таква пропагандна слика коју сам видео биле је са проспекта за неки ИнтерСпиро-ов апарат пре тридесетак година. Схватам маркетинг и потребу за њим, али ми смета што се тим сликама, на неки начин, "шминка" и даје се доза авантуризма послу који је врло одговоран и у коме "шминкери" не пролазе.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #103 on: January 30, 2010, 01:21:14 am »

Измишљене приче које се претварају у легенде нису ништа ново, као и ова прича око универзалног пиштоља које би развијала Аустрија. Негде на овом форуми сам написао како се шире гласине и такве вести. Највише томе доприносе новинари и обавештајци (који највероватније помно прате и шта ми овде пишемо, а онда то мало фризирају и шефовима приказују као оперативно-аналитички рад). Највероватније је неки од наших официра негде на неком пријему или приликом службеног контакта похвалио Аустријанце да имају квалитетне пиштоље и да би било интересантно да направе нешто што би могло да дејствује и под водом.Још дода како би радо тако нешто и ми имали. То се одмах преточи у неку информацију, ова у причу, а онда то неко напише у новинама и ето ти легенде.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #104 on: January 30, 2010, 01:03:38 pm »

Quote
Sta ces sa la vi (ne znam kako se pise na francuskom Wink  )
Ја сам непоправљиви романтик и волим кад то каже Драган Стојнић!
Još jedan, koji voli Dragana Stojnića. Nema dugo, da mi je sin skinuo njegove pjesme sa interneta.
Duje
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.