Pala nova narudžbina: Kupuju čak 42 "rafala"Francuska je naručila 42 borbena aviona "rafal" od Dassault Aviation-a u ugovoru vrednom više od 5 milijardi evra, objavilo je ministarstvo odbrane.Kupovina dolazi u trenutku kada francuski zakonodavci izražavaju zabrinutost zbog francusko-nemačkog projekta razvoja naslednika rafala. Ne očekuje se da će sistem Future Combat Air, kao što je poznato, ući u službu pre 2045. ili 2050., prema odboru za odbranu francuskog Senata, piše
DefenseNews.
Francuska agencija za nabavku odbrane obavestila je Dassault Aviation kao i dobavljače opreme Thales, Safran i MBDA o ugovoru za petu fazu proizvodnje aviona, saopštilo je ministarstvo.
"Ovo je izvrsna vest za naš suverenitet i bezbednost kao i za naše oružane snage, koje će imati koristi od dodatnih "rafala" s modernizovanim operativnim sposobnostima", rekao je ministar oružanih snaga Sebastajn Lekorn.
Rafal je ušao u službu francuske mornarice 2004. i francuskog ratnog vazduhoplovstva 2006., a delovao je u Avganistanu, Libiji, Maliju, Iraku i Siriji. Najnovijim ugovorom ukupan broj rafala koje je Francuska naručila iznosi 234, uključujući posebnu narudžbinu 2021. za 12 lovaca koji će zameniti avione prebačene u Grčku.
Izvozne narudžbine za rafale trenutno iznose 261 novi avion, uključujući Egipat, Indiju, Ujedinjene Arapske Emirate i Indoneziju. Osim toga, Grčka i Hrvatska kupile su svaka po 12 polovnih "rafala" od francuskog ratnog vazduhoplovstva.
Avioni bi trebalo da dobiju nadogradnju na standard F5 2030-ih, prema ministarstvu. Senat je pozvao Dassault Aviation da započne rad na nadogradnji — koja bi mogla da uključi bespilotnu letelicu temeljenu na evropskom programu borbenih bespilotnih letelica nEUROn — već 2024. zbog neizvesnosti oko Future Combat Air sistema. FCAS bi mogao koštati dva do tri puta više od "rafala", dok bi izvoz bio podložan odobrenju nemačkog partnera, rekli su senatori u izveštaju iz novembra.
Sve dok FCAS ne postane operativan, Francuskoj će trebati vrhunski lovac koji će osigurati vazdušnu komponentu svog nuklearnog odvraćanja, rekao je Odbor za odbranu.
"Rafal" se smatra lovcem 4,5 generacije, sličan Eurofighter Typhoon-u i Sabovom Gripen-u, a uključuje bazičnu stealth tehnologiju, sposobnost održavanja nadzvučne brzine bez upotrebe naknadnog sagorevanja kao i delovanje na mete izvan vizuelnog dometa.
Dassault Aviation je rekao da postojeće narudžbine "rafala", uključujući novi ugovor, znače da će proizvodna linija aviona biti aktivna bar sledećih 10 godina.
Kompanija je 2023. primila narudžbine za 60 "rafala", uključujući 42 za Francusku i 18 za Indoneziju, u poređenju sa 92 izvozne narudžbine 2022., prema finansijskim podacima objavljenim u petak. Isporuke prošle godine iznosile su 13 aviona, što je na kraju jedan lovac manje nego što je isporučeno 2022. Broj narudžbina za "rafale" povećao se na 211 krajem decembra, uključujući 141 za izvoz; na kraju 2022. bio je 164.
Najnoviji dogovor prvi je veći izdatak prema francuskom zakonu o vojnom budžetu za razdoblje od 2024. do 2030. godine, saopštiloje ministarstvo, prenosi
Jutarnji list.
Izvor