PALUBA
March 28, 2024, 07:22:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Dassault Rafale  (Read 119786 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #165 on: March 19, 2020, 04:37:07 pm »

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #166 on: March 30, 2020, 04:00:57 pm »

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #167 on: October 09, 2020, 08:26:00 am »




Logged
jadran21
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 162


« Reply #168 on: December 23, 2020, 10:14:39 pm »

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #169 on: February 12, 2022, 10:51:15 am »

Podvesno naoružanje i porema.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* rafaleposter.jpg (800.71 KB, 2400x1747 - viewed 14 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #170 on: February 24, 2022, 06:56:29 am »

« Last Edit: November 10, 2023, 10:40:59 am by Boro Prodanic » Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #171 on: November 09, 2023, 09:34:13 am »

Indija želi Dassault Rafale i na svojim nosačima aviona, tražili iz Francuske 26 aviona

Vlada u Nju Delhiju poslala pismo Parizu sa specifikacijama za 26 mornaričkih vazduhoplova kakvih želi. Potpisivanje ugovora moguće tokom 2024.

Francuska je dobila zvanično pismo od Indije sa zahtevom da proda indijskoj ratnoj mornarici 26 aviona Dassault Rafale Marine koji bi bili stacionirani na njihovim nosačima aviona.

Ovaj zahtev dolazi u trenutku kada se francuski proizvođač nadmeće na tenderu za isporuku 114 višenamenskih borbenih aviona za indijsko ratno vazduhoplovstvo (Indian Air Force - IAF), navodi portal Eurasia Times.

Za dobijanje ovog ugovora, koji indijski mediji nazivaju "majka svih poslova" (mother of all deals) veoma su zainteresovani  se i giganti poput američkog Boeing-a sa svojim avionima F/A-18 i F-15EX, Lockheed Martin sa F-21 i švedski SAAB sa JAS-39 Gripenom, ali i još nekoliko proizvođača aviona.

Planirano je da mornarički modeli Rafala budu bazirani na nosačima aviona INS Vikrant i INS Vikramaditya. Ovo je tek prvi korak u poručivanju aviona: Francuska tek treba da izvrši procenu indijskog zahteva i da eventualno pošalje pismo prihvatanja zahteva.

Tek nakon toga se ulazi u pregovore o ceni proizvodnje 26 mlaznjaka. Potpisivanje eventualnog ugovora moglo bi se očekivati tokom 2024.

Kompanija Dassault Aviation (Daso) suočava se sa porastom zahteva za svojim borbenim avionom  4+ generacije nakon što je na osnovu ugovora koji su potpisale vlade u Parizu i Nju Delhiju isporučila 36 Rafala za IAF.

Nedavno su francuski mediji objavili vest da je Dassault dobio posao opremanja ratnog vazduhoplovstva Saudijske Arabije ovim avionima, nakon što je Nemačka stavila veto na proizvodnju aviona marke Eurofighter Typhoon za potrebe vlade u Rijadu.

Hrvatska je poslednji inostrani korisnik ovog aviona i isporuka se očekuje naredne godine, o čemu je Aero.rs pisao.

Rafale je još 2013. godine pobedio na tenderu u okviru kog je trebalo isporučiti 126 lovaca u okviru programa nabavke srednjih višenamenskih borbenih aviona (Medium Multi-Role Combat Aircraft - MMRCA)


"IAF planira da uvede šest eskadrila višenamenskih borbenih aviona po fazama. Brzina uvođenja bila bi povezana sa našom Made in India incijativom. Do sada smo dobili ponude od osam velikih proizvođača ovakvih vazduhoplova", izjavio je glavnokomandujući IAF-a maršal V. R. Čaudri indijskim medijima.

Eksperti smatraju da se uži izbor sveo na avione F-15EX i Rafale i ali i da JAS-39 Gripen nije isključen iako znatno manji i jeftini od prva dva i pogonjen samo jednim motorom.

Rafale je dvomotorni višenamenski borbeni avion četvrte generacije, koji je dizajniran da bude okosnica Armée de l'Air et de l'Espace do 2040. godine. Prvi put je poleteo 1986. godine, a u uveden je u upotrebu - u prvim varijantama - početkom ovog veka.

Namenjen je da izvršava zadatke protivvazdušne odbrane, premoći u vazdušnom prostoru i dejstva vazduh-zemlja. Osnovne varijante su C, dvosed B i mornarički M.

Moguću nabavku bar jedne skadrile Dassault Rafale za srpsko RViPVO, više puta su spominjali najviši državni predstavnici, uključujući i predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Prema tim navodima, razgovori o eventualnoj nabavci traju već više od godinu dana.




Izvor
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #172 on: November 09, 2023, 10:32:39 pm »

Да би неки авион могао базирати на носачу авиона, није довољно поставити га на палубу или у хангар и монтирати му "ону куку"   за качење сајли на палуби при заустављању на слетању (arrester hook)! Треба ојачати стајни трап јер су напрезања далеко већа него при слетању на аеродром, треба препројектовати и заменити делове змаја авиона уз употребу материјала отпорних на корозију од сланог ваздуха, прскања морске воде, итд, итд. Ни Ф-15 ни Грипен немају палубне верзије, нити се то предвиђа. Остаје само Рафал-М.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #173 on: November 10, 2023, 06:31:54 am »

Kumbor, zasigurno su uvjeti baziranja na nosacu zrakoplova drugaciji nego na zemaljskim aerodromima. Ucestale su i kontrole stajnog trapa i opterecenih dijelova krila i trupa, ovisno gdje je stajni trap pricvrscen. Prije 40 godina se pojavio problem ,da na zrakoplovima DHC-8 serija 100,200 i 300 postoji opasnost pucanja kraka elise zbok korozije u unutarnjem dijelu korijena kraka elise. Tada sam bio na vanjskoj stanici u Becu za Tyrolean i Rheintalflug i dosli su strucnjaci iz BF Goodrich sa aparatima za kontrolu materijala ultrazvukom. Rekli su mi da od mene idu u bazu Aviano da tamo pregledaju stajne trapove zrakoplova koji rotiraju preko Aviana na nosac 6.flote u Mediteranu i da ce ici po potrebi i na nosac. Te inspekcije su ucestalije nego se misli. Kako rekose staru maksimu :"slijetanje na nosac zrakoplova nije slijetanje, nego kontrolirani pad/crash." Velike sile djeluju na strukturu.
Svicarska od kada je sa britanskih zrskoplova Hunter,Vampir i Venom presla na americke F-5 i F-18 ima na svima ugradjene kuke za hvatanje sajli i sisteme na aerodromima sa sajlama za kocenje pri sletanju u slucaju ostecenja pisti. A na nosnom stajnom trapu sistem za hvatanje predvidjen za lansiranje sa katapultom. Svica nema nosace zrakoplova ,ali se taj uredjaj u nosu koristi za vucenje /slepanje zrakoplova u podzemna sklonista u brdima tzv. kaverne, jer ih ne vuku traktorima nego u sredini postoji sistem sina koji sigurno vuce zrakoplov u kavernu bez opasnosti da se osteti zrakoplov.

BTW Velicina, gabariti kaverne uveliko limitiraju izbor buducih zrakoplova za zrakoplovstvo svicarske, tako mislim da je i to razlog zasto su se odlicili za F-35 a ne za F-18 Super Hornet ili Eurofighter, jer mu je repni vertikalac pre visok. Mislim da bi Rafal isao ali nisam siguran? Postoje i drugi razlozi?
« Last Edit: November 10, 2023, 06:38:11 am by milan55 » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #174 on: November 10, 2023, 09:23:25 am »



Iskustva sukoba poslednjih 30tak godina potvrdili su malu korist, a zapravo štetu "podzemnih" aerodroma. Ulazi se mogu lako zarušiti pogotcima preciznog oružja čime letelice bar privremeno ostaju zarobljene u brdu i beskorisne. Isto je i sa betonskim kaponirima jer "bunker buster" oružja probijaju svaki racionalni sloj betona. Slično je i sa upotrebom cluster municije za široko pokrivanje područja baziranja, jer letelice su "mekan" cilj. Zato se za smeštaj i održavanje danas pre koriste laki hangari, a preživljavanje se postiže rastresitim rasporedom i maskiranjem. Željava 1992., Slatina u Prištini i Batajnica 1999. su tipičan primer dobrih i loših strana jednog i drugog pristupa. Švajcarska ideja o arester kukama i arester sajlama na avionima i pistama kopnenog baziranja je odlična.
Logged
milan55
Prijatelj foruma
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 415


« Reply #175 on: November 10, 2023, 10:10:46 am »

Stoji to sa podzemnim aerodromima ,ali isto tako cinjemica da CH ih ima jako puno i nisu ogromni kao Zeljava. Za neke se zna a za neke sumnjam?? No kao sto se kaze zaklela se zemlja raju da se sve tajne doznaju tako je i ovo upitno. Kao sto se ni po Zeljavi nije svako mogao setati, tako i u CH ne samo kod Kaverni ,nego kad sam isao u posjet raznim podzemnim utvrdama u grupi su bili i sada vec stariji ljudi koji su u njima sluzili mjesecima a da nikada nisu bili u drugim djelovima utvrde nego tek sada. Naravno da glavni ulaz koji ima nazovimo vrata otporna na nuklearni udar ? ali ima i nekoliko izlaza koji se ne koriste i za koje se malo zna. Sama disperzija je vec postignuta pored baziranja na auto putevima i tunelima i sa velikim brojem malih kaverni u brdima rasutih po cijeloj CH. Za par vecih se zna kao i za par tzv. Sleeping Base, stavljenih u status mirovanja. No to su relikviji iz hladnog rata koji su prestankom hladnog rata stavljeni u mirovanje , puno bunkera prodato privatnicima, no sa pojavom novih izazova, slijedece godine Svicarska razmislja da napravi novu reviziju i mnoge bunkere kao i velika ABH-o sklonista vrati u upotrebu?

P.S. Javno odavanje tajnih baza je u CH krivicno djelo. Prije par godina je procesuiran jedan novinar, jer je u novinama iznio podatke o par tajnih utvrda??
Sto znaju druge tajne sluzbe   nezna  se ,ali sigurno znaju nesto. Svicarci pokusavaju da doskoce novim vremenima i izazovima elektronske spijunaze. Do skora su kao zadnji na Svijetu imali biciklisticke jedinice-grenadire, golubove pismonose, pustili su ih iz sluzbe oko 7000 komada ,ali se ljubitelji iz civilstva i dalje o njima brinu. Kaze se da vaznije dokumente u Bernu ne salju preko elektronike nego se kucaju na pisacoj masini u vise kopija. Dosta su konzervativni . Imaju sklonista za 110% posto stanovnistva itd...
Ne dao Bog da sve to zatreba? Garancija ne postoji ali se trude.
BTW i iz zatrpanog podzemnog sklonista za Zrakoplove u Slatini na pristinskom aerodromu su kako sam cuo kasnije izvucene miguse 21 koje su nakon pregleda odletjele?
Kad sam bio jednom u posjeti muzeju na jednom vojnom aerodromu, muzej posvecen samo zrakoplovima i opremi  koja je bazira na tom aerodromu u blizini mi je prestao da radi navi na autu. Kasnije odlaskom je proradio. Jedan oficir mi je objasnio da su vjerojatno u vjezbi koja je taj dan bila na aktivnom dijelu aerodroma aktivirali privremeno signal za elektronsko ometanje signala GPS-a i ostalih GLONASS i drugi radi onemogucavanja gadjanja baze. U principu nije to dizvoljeno ali se kratko za vjezbu vjerojatno radi?
« Last Edit: November 10, 2023, 10:34:01 am by milan55 » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #176 on: November 10, 2023, 11:07:23 am »



Za Slatinu je tačno da je pred ulazom bila velika rupa u betonskom krovu predprostora, delova betona i armature uokolo, te da unutrašnjost nije postradala. Avioni su bili blokirani dok su trajala dejstva NATO, a čim su prestala sve je brzo raščišćeno i svi avioni su odleteli na sever. Greška sa blindiranim vratima na Šipčaniku rezultirala je požarom i lančanim uništenjem svih G-4 unutra.
Logged
B051LjKo
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 354


« Reply #177 on: November 10, 2023, 05:44:22 pm »



Iskustva sukoba poslednjih 30tak godina potvrdili su malu korist, a zapravo štetu "podzemnih" aerodroma. Ulazi se mogu lako zarušiti pogotcima preciznog oružja čime letelice bar privremeno ostaju zarobljene u brdu i beskorisne. Isto je i sa betonskim kaponirima jer "bunker buster" oružja probijaju svaki racionalni sloj betona. Slično je i sa upotrebom cluster municije za široko pokrivanje područja baziranja, jer letelice su "mekan" cilj. Zato se za smeštaj i održavanje danas pre koriste laki hangari, a preživljavanje se postiže rastresitim rasporedom i maskiranjem. Željava 1992., Slatina u Prištini i Batajnica 1999. su tipičan primer dobrih i loših strana jednog i drugog pristupa. Švajcarska ideja o arester kukama i arester sajlama na avionima i pistama kopnenog baziranja je odlična.

''Lako'' je neopisivo lako za napisati, a tesko za sprovesti u praksu. na primjeru Ukrajine vidimo da je nevjerojatno jeftino proizvesti roj od 50 dronova i poslati ih na neprijateljski aerdrom. Veicna navedenih ima laku bojnu glavu, koja ne moze probiti niti jedno utvrdjeno skloniste. Vidi zadnja dva primjera lanceta po Migu 29 i Su-25. Da su bili ne u sklonistu, nego i limenom hangar, ne bi im bilo nista.

Bunker buster ce razvaliti bilo koji bunker, ali da bi ga lansirao, moras biti iznad njega (dodaj par desetaka km) a tu si u dometu PZO. Isto tako, nitko ne zna koje je skoniste prazno, a koje nije... itd. itd. itd.


Vracamo se u WWI pomalo, svaka utvrda vrijedi.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #178 on: November 17, 2023, 09:28:29 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* qe.jpg (342.74 KB, 1280x882 - viewed 8 times.)

* qw.jpg (494.76 KB, 1280x960 - viewed 8 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Posts: 9 463



« Reply #179 on: December 18, 2023, 03:38:55 pm »

Saudijska Arabija pregovara o nabavci 54 borbena aviona Rafale

Izvršni direktor Dassault Aviation, Eric Trappier, potvrdio je da Saudijska Arabija pregovara sa njima o nabavci 54 borbena aviona Rafale.

Ova potvrda dolazi šest nedelja nakon što su se prvi put pojavili izveštaji da su Saudijska Arabija i Dassault otvorili diskusiju o tom pitanju.

Paralelno, francuski proizvođač se takođe priprema da potpiše ugovor sa Indijom o nabavci 26 aviona Rafale za indijsku mornaricu.

Od 285 jedinica Rafale koje su prodate na izvoznom tržištu od potpisivanja prvog ugovora sa Egiptom 2015. godine, 171 jedinicu su kupili susedi države Saudijske Arabije, odnosno Ujedinjeni Arapski Emirati sa 80 jedinica Rafale F4 i Katar sa 36 jedinica.

Zatim Egipat sa 55 jedinica, Indija sa 36 jedinica, Indonezija sa 24 jedinice (18 jedinica treće serije još čekaju na ugovore) i druge zemlje.

„Moramo da budemo uporni u ovim razgovorima“, rekao je Trapijer odgovarajući na priliku da izvozi Rafale u Saudijsku Arabiju.

U međuvremenu, Dassault trenutno dovršava verziju Rafale F5 za francuske vazduhoplovne i svemirske snage.

Planirano je da avion postane potpuno operativan 2030. godine.

Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.