PALUBA
April 20, 2024, 01:01:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Ministarstvo obrane Crne Gore - aktivnosti i vijesti  (Read 68132 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #30 on: June 10, 2014, 06:25:01 pm »

Meni je to simbolično. Što su natrpali u logistički bataljon?
Logged
korisnik
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 37



« Reply #31 on: June 10, 2014, 06:36:41 pm »

Tradicionalno junačka crnogorska vojska aman osta na nivou Švajcarske garde.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #32 on: June 10, 2014, 08:08:17 pm »


Pripadnici stanovite nacionalne manjine mora da skaču od sreće zbog ovoga. Kada krenu, ništa im neće stajati na putu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #33 on: June 10, 2014, 08:25:37 pm »

Ја ценим да је број формацијских места у Војсци Црне Горе реалан.  Са становишта демографије, економије и чињенице да је то је потпуно професионализована војска. Тој бројци треба додати МО и можда још неке пратеће елементе уз МО тако да ће бројно стање у систему одбране бити највероватније око 2200-2300. Црна Гора има око 620000 становника и 2000 војника, односно око 2200 у систему одбране, односно 0,35% припадника система одбране. Код регрутних војски је тај однос био око 1%. Код професионалне војске тај број ретко прелази 0,5% .

Мени је занимљива чињеница да су Ваздухопловство и морнарица јединице ранга батаљона. Не кажем да није реално, јесте, него је занимљиво. Дакле, комаданти ова два вида требало би бити потпуковници. Ова војска уопште нема артиљерију, барем по мирнодопској формацији. Такође ни оклопне јединице, боље речено тенкове.
Logged
Honkytonky
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 491



« Reply #34 on: June 10, 2014, 08:26:43 pm »

Dvije tisuće ljudi, nekako mi se čini malo ali valjda su pametniji od mene to posložili.

poz.
I meni se cini malo al treba imat u vidu da je prije vojska cuvala granice a danas to radi pogranicna policija tako da u osnovi sad kad se zbroji i broj pripadnika pogranicne policije te ostalih npr nekakve jedinice specijalne policije opet se tu radi o puno vecem broju vojno obucenih subjekata.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #35 on: June 10, 2014, 08:51:06 pm »

To je danas jednostavno tako čemu isčuđavanje ,a uostalom po svemu sudeći ući će i u NATO. "džumba" je to jako dobro obajsnio nema se tu šta dodati ni oduzeti, a šta se tiče avijacije i mornarice pogotovo i tu će biti još rezova na samoj tehnici i to većinom Co2 aparatom ...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #36 on: June 10, 2014, 09:11:53 pm »

Bitno je da imaju generale i admirale. Ostalo je manje bitno. Inače, ovo je malo smanjenje u odnosu na snage koje su već imali.
Logged
Adler
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 160


« Reply #37 on: June 10, 2014, 09:38:34 pm »

Meni nije jasno zašto je uopšte i zadržana podela na vidove. Ako se ne varam SV nije podeljena u vidove već samo rodove i službe. A i broj činova su mogli malo skratiti.

Elem, u VCG rodovi, barem na papiru, su: pješadija, artiljerija, PVO, inžinjerija, veza, avijacija i pomorstvo. Službe su informatička, tehnička, pravna, finansijska, intendantska, sanitetska, saobraćajna, građevinska, NBH (bivša ABHO) i muzička.

Uredba o određivanju rodova i službi u VCG (SL CG 23/2010)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #38 on: June 11, 2014, 12:57:24 am »

Ako se ne varam SV nije podeljena u vidove već samo rodove i službe.

Na varaš se. SV ima 9 rodova:
• pehoto,
• oklepne enote,
• letalstvo,
• pomorstvo,
• artilerijo,
• zračno obrambo,
• inženirstvo,
• jedrsko-radiološko-kemično-biološko obrambo in
• zveze.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #39 on: May 11, 2015, 08:59:42 am »

Pucano na pripadnike Vojske Crne Gore
Beta   11.05.2015.

Dva neidentifikovana muškarca pucala su 8. maja na pripadnike Vojske Crne Gore na vojnom strelištu na Zlatici kod Podgorice, preneli su danas podgorički mediji.

U pucnjavi nije bilo povređenih, a još se ne zna motiv napada. Nadležni organi ispituju da li je motiv krađa oružja i municije iz skladišta koje se nalazi pored strelišta, gde se incident dogodio. Na toj lokaciji, kako se navodi, ima više napuštenih objekata, ali ih obezbeđuje Vojska Crne Gore. Vojnik koji je bio na straži 8. maja uveče, primetio je oko 20.30 da se vojnim objektima približavaju dva muškarca. Stražar ih je pozvao da stanu, a nepoznate osobe su zatim pucale u njegovom pravcu a zatim pobegle.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #40 on: August 13, 2015, 02:23:32 pm »

Raspisan konkurs za idejno rješenje novih uniformi gardista

Datum objave: 12.08.2015 10:06 | Autor: mod

Ministarstvo odbrane objavilo je konkurs za idejno rješenje novih uniformi pripadnika Počasne garde Vojske Crne Gore.
Uniforma Počasne garde Vojske Crne Gore mora biti prepoznatljiva, svečanog karaktera, ali i odgovarati savremenim zahtjevima, sublimišući istorijat počasnih jedinica crnogorske vojske i njihovo posebno mjeto i značaj ukorijenjene u tradiciji takvih jedinica u bogatoj istoriji Crne Gore.       
Počasna garda Vojske Crne Gore je jedinica taktičkog nivoa i namijenjena je da samostalno ili sa drugim elementima sistema odbrane izvršava kako borbene, tako i neborbene zadatke na kopnu.
Garda obavlja zadatke državnog i  vojnog protokola.

U dijelu zadataka državnog protokola angažuje se na počastima predsjedniku Crne Gore, predsjedniku Skupštine i predsjedniku Vlade i njihovim gostima iz zemlje i inostranstva, novoimenovanim ambasadorima u Crnoj Gori, kao i prilikom obilježavanja državnih praznika, godišnjica značajnih državnih događaja i dodjele državnih priznanja i odlikovanja.

Počasna garda se angažuje za potrebe Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore, za prijem gostiju iz zemlje i inostranstva ministra odbrane i načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore. Takođe se angažuje prilikom obilježavanja vojnih praznika, ali i počasti u slučaju smrti državnika, vojnih lica i narodnih heroja.

Ministarstvo poziva sva zainteresovana lica ili specijalizovane agencije koji ispunjavaju uslove konkursa da dostave ponude svojih idejnih rješenja.
Svu potrebnu dokumentaciju, kao i informacije o konkursu koji će biti otvoren do 30. septembra 2015. godine možete naći na linku:

http://www.odbrana.gov.me/biblioteka/konkursi



Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #41 on: October 06, 2015, 07:41:48 pm »

Ovo što je rade napisao bilo je aktuelno pre skoro 6 godina. A kakvo je stanje danas?
Interesantna je konstatacija Lazanskog

Članak iz današnjeg Dana

CRNA GORA DAN VOJSKE DOČEKUJE SA NEDOVOLJNIM BROJEM PRIPADNIKA VCG
SlikaTežak položaj vojnikaOružana snaga od 512 vojnikaPrimanja zaposlenih u vojsci su ispod prosječnih zarada u državi i gotovo dva puta su niža od prosječne potrošačke korpe, upozorio je Nenad Čobeljić Vojska se razoružala i svedena je na jedan pješadijski bataljon, upozorio je vojni analitičar Miroslav LazanskiVoj­ska Cr­ne Go­re (VCG) do­če­ku­je 7. ok­to­bar – Dan Voj­ske go­to­vo raz­o­ru­ža­na i bez ljud­stva, a nje­ni pri­pad­ni­ci su na ru­bu eg­zi­sten­ci­je i sa pri­ma­nji­ma ni­žim od pro­sječ­nih u dr­ža­vi, oci­je­ni­li su sa­go­vor­ni­ci „Da­na”. Ni­ske za­ra­de, ne­ri­je­še­no stam­be­no pi­ta­nje i te­ški uslo­vi ra­da obi­lje­ži­će i sju­tra­šnji ve­li­ki pra­znik pri­pad­ni­ka od­bram­be­ne sna­ge na­še dr­ža­ve. Voj­ska je iz go­di­ne u go­di­nu sve ma­nja i sta­ri­ja, sa ras­pro­da­tom ili uni­šte­nom voj­nom imo­vi­nom i sa sve te­žim ma­te­ri­jal­no-so­ci­jal­nim sta­tu­som za­po­sle­nih. Dr­ža­va tre­nut­no ras­po­la­že sa 512 voj­ni­ka, 786 podofi­ci­ra i 245 ofi­ci­ra, a pro­sječ­na sta­rost za­po­sle­nih je 39 go­di­na.
Pred­sjed­nik Sin­di­ka­ta od­bra­ne i Voj­ske Cr­ne Go­re (SOVCG) Ne­nad Čo­be­ljić oci­je­nio je da voj­ni­ci 7. ok­to­bar do­če­ku­ju na ni­skom ma­te­ri­jal­nom i so­ci­jal­nom po­lo­ža­ju, a po­ka­za­telj to­ga su pri­ma­nja za­po­sle­nih u Voj­sci, ko­ja su is­pod pro­sječ­nih za­ra­da u dr­ža­vi i go­to­vo dva pu­ta ni­ža od pro­sječ­ne po­tro­šač­ke kor­pe.
– Ta­kvo sta­nje tra­je već go­di­na­ma i pro­u­zro­ko­va­lo je ogrom­no za­du­ži­va­nje ve­li­kog bro­ja za­po­sle­nih, do­ve­lo do du­žnič­ke kri­ze u ko­ju su za­pa­li po ra­znim osno­va­ma, kre­di­ti­ma, ne­pla­ća­njem ra­ču­na, ku­po­vi­na­ma na od­lo­že­no pla­ća­nje. Sve ovo su do­volj­ni po­ka­za­te­lji sta­nja u voj­sci ko­je je za­bri­nja­va­ju­će – upo­zo­rio je Čo­be­ljić u iz­ja­vi za „Dan”.
On po­ru­ču­je da za­bri­nja­va to što Mi­ni­star­stvo od­bra­ne (MO) i Vla­da ne po­ka­zu­ju sprem­nost da pred­u­zmu bi­lo ka­ve mje­re u ci­lju una­pre­đe­nja po­lo­ža­ja voj­ni­ka.
– Po­ka­za­telj sve­ga to­ga je i pro­šlo­go­di­šnje od­bi­ja­nje da se vi­ško­vi ko­je smo za­te­kli u MO i ko­ji su bi­li na­mi­je­nje­ni za pla­te po­di­je­le kao ne­ki vid fi­nan­sij­ske po­mo­ći ko­ja je bi­la neo­p­hod­na ve­li­kom bro­ju za­po­sle­nih. To nji­ho­vo od­bi­ja­nje nam ne da­je na­du da ne­ko ko od­lu­ču­je že­li da ozbilj­no i na osno­vu či­nje­ni­ca sa­gle­da sta­nje u ko­jem se na­la­zi­mo – sma­tra on.
Čo­be­ljić na­po­mi­nje da su kroz raz­ne ak­ci­je sa osta­lim sin­di­ka­ti­ma iz jav­nog sek­to­ra, od­no­sno pro­test­nim šet­nja­ma, me­dij­skim upo­zo­re­nji­ma o lo­šem sta­nju u voj­sci, skre­ta­li pa­žnju na svo­je pro­ble­me, ali da to ni­je da­lo zna­čaj­ni­ji po­mak.
– Mi će­mo i da­lje ra­di­ti na to­me. Po­ku­ša­će­mo da na­še pro­ble­me ri­je­ši­mo kroz ko­lek­tiv­ni ugo­vor sa po­slo­dav­cem, iz­mje­na­ma za­ko­na, ali i dru­gim me­to­da­ma – ka­že on.
Za Čo­be­lji­ća je po­seb­no za­bri­nja­va­ju­ći ni­zak ni­vo so­ci­jal­nog di­ja­lo­ga, ko­jeg, ka­ko ka­že, sko­ro i ne­ma sa Mi­ni­star­stvom od­bra­ne.
– Ta­kvi od­no­si su ri­jet­ki, sko­ro da ne po­sto­je, ali ne­dav­ne ka­drov­ske pro­mje­ne na če­lu Di­rek­ci­je za ljud­ske re­sur­se obe­ća­va­ju da će se po tom pi­ta­nju stva­ri znat­no po­bolj­ša­ti. Sprem­ni smo na sa­rad­nju. Usko­ro oče­ku­je­mo pot­pi­si­va­nje spo­ra­zu­ma o bo­ljim uslo­vi­ma za sin­di­kal­ni rad, što će nam stvo­ri­ti pred­u­slo­ve da ra­di­mo na ko­lek­tiv­nom ugo­vo­ru – ob­ja­šnja­va Čo­be­ljić.
On se na­da da će se od 1. ja­nu­a­ra stvo­ri­ti uslo­vi za si­ste­mat­ske pre­gle­de za­po­sle­nih u zdrav­stve­no-me­di­cin­skom cen­tru i oče­ku­je da vi­še ne­će sa­mi pla­ća­ti me­di­cin­ske uslu­ge.
Voj­ni ana­li­ti­čar Mi­ro­slav La­zan­ski sma­tra da Voj­ska Cr­ne Go­re svoj dan do­če­ku­je raz­o­ru­ža­na i sa jed­nim pje­ša­dij­skim ba­ta­ljo­nom.
– Voj­ska se raz­o­ru­ža­la, a ne­ma­te ni ten­ko­va. Sve­de­na je na, mo­žda, je­dan pje­ša­dij­ski ba­ta­ljon, a ak­tiv­no­sti su usmje­re­ne na even­tu­al­no uče­stvo­va­nje u ne­kim mi­rov­nim mi­si­ja­ma – is­ta­kao je La­zan­ski za „Dan”.
On sma­tra da Cr­noj Go­ri vi­še ni­je ni po­treb­na voj­ska.
– Do­volj­no vam je da ima­te pleh mu­zi­ku, jed­nu po­ča­snu če­tu ka­da do­la­ze stra­ni dr­žav­ni­ci, da ima­te tri bro­da za spa­sa­va­nje ka­da se ne­ko to­pi, ko­ji he­li­kop­ter za gor­sku slu­žbu spa­sa­va­nja, i vi­še vam i ne tre­ba. Šta će vam? Ko će na­pa­sti Cr­nu Go­ru? Ne­va­žan te­ri­to­rij da bi ga ne­ko osva­jao – sma­tra La­zan­ski.A.T.

U vojsci 165 že­na

U voj­sci je za­po­sle­no 165 že­na, što či­ni oko osam od­sto od ukup­nog bro­ja za­po­sle­nih. Pre­ma po­da­ci­ma o sta­nju u voj­sci, u slu­žbu je pro­šle go­di­ne pri­mlje­no 68 li­ca, od če­ga 10 ofi­ci­ra, če­ti­ri pod­o­fi­ci­ra, 53 voj­ni­ka i jed­no ci­vil­no li­ce. Po za­vr­šet­ku obra­zo­va­nja na voj­noj aka­de­mi­ji, u slu­žbu u voj­sci, u čin ofi­ci­ra, pri­mlje­no je de­vet ka­de­ta, dok je pu­tem jav­nog ogla­sa za­po­sle­no 57 li­ca. Na osno­vu sud­ske od­lu­ke, u slu­žbu u voj­sci vra­će­na su dva li­ca.
– Cr­na Go­ra u iz­vje­štaj­nom pe­ri­o­du ni­je bi­la bez­bjed­no­sno ugro­že­na, pa ni­je ni po­sto­ja­la po­tre­ba za an­ga­žo­va­njem Voj­ske u iz­vr­ša­va­nju mje­ra naj­va­žni­je i pr­ve mi­si­je. Me­đu­tim, pri­pre­ma za is­pu­nje­nje za­da­ta­ka ko­ji pro­is­ti­ču iz ove mi­si­je stal­na su oba­ve­za voj­ske i toj vr­sti pri­pre­me voj­ska je bi­la po­sve­će­na to­kom go­di­ne u pu­nom svom ka­pa­ci­te­tu – na­vo­di se u iz­vje­šta­ju.
Iz Mi­ni­star­stva od­bra­ne ni­je­su od­go­vo­ra­li na na­ša pi­ta­nja ve­za­na za sta­nje cr­no­gor­ske voj­ske.

http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika=Drustvo&clanak=513258&datum=2015-10-06&naslov=Oru%BEana%20snaga%20od%20512%20vojnika
Logged
kosmonaut
Guest
« Reply #42 on: October 06, 2015, 07:57:15 pm »

Nije valjda da netko danas jos uvijek "Lazanjskog" smatra relevantnim vojnim analiticarem?
Dovoljno je bilo cuti njegove komentare i gafove na nedavnoj paradi u Bg. Pored neznanja i povrsnosti primjecuju se i problemi sa alkoholom i identitetom.
Ova analiza VCG makar bila i istinita jako je uredljiva za jednu susjednu drzavu!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #43 on: October 06, 2015, 08:16:37 pm »

Imam utisak da nisi ni pročitao tekst čim si video ime Lazanskog Cheesy. Pa njegova ocena je sporedna u celom tekstu (manje od 15% teksta). Dominira stav predstvnika vojnog sindikata, kao i činjenice koje iznosi autor teksta (neki A.T.). Drugo, ako je navedeno tačno to ne može biti uvreda. Istina nikada nije uvreda.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #44 on: October 06, 2015, 08:17:58 pm »

U ovom članku Lazanski uopšte nije bitan, ali njegova izjava jeste na mestu.
Bitno je da članak iznosi najprostije činjenice o CG vojsci, a da državni vrh o tome uopšte ne brine!
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.