PALUBA
April 27, 2024, 08:57:18 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Srušio se Mig 29 u Batajnici  (Read 19491 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #30 on: July 07, 2009, 08:21:25 pm »

Slava im! Sad
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 927



« Reply #31 on: July 07, 2009, 09:51:19 pm »

Malo mi je čudno da u istoj godini izgubimo dva najbolja pilota i to na nedavno remontovanim avionima.


Edit: moram da se ispravim, gospodin Kanas je poginuo prošle godine.
« Last Edit: July 07, 2009, 09:55:17 pm by wasp » Logged
taz1cl
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 59


« Reply #32 on: July 07, 2009, 11:08:29 pm »

nek je vecna slava i plavo nebo  :'( :'(
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #33 on: July 08, 2009, 10:17:11 am »

Slava im, neka počivaju u miru!!!

Samo jedno zapažanje. U svim medijima pa i kod nas se mnogo više posvećuje pažnja poginulom pilotu Ranđečoviću dok se na pogibiju vojnika Milana Ulemeka gleda kao na drugorazrednu stvar. P.pukovnik Ranđelović je od kada je stupio na akademiju ušao u rizik, i sa tim je morao da živi svaki dan dok nije otišao u nebo...ali vojnik Milan je otišao da oduži državi dug na jako častan način i nije se krio ispod mamine suknje kao što to rade mnoge seka perse.
Jasno da mi je izuzetno krivo i da mi je žao i da saosećam sa svima koji žale pogibiju p.pukovnika Ranđelovića, ali mi mnogo teže pada pogibija vojnika Milana.

Možda me neko od Vas neće svatiti i osuditi zbog ove izjave ali imam i ja svoje lične razloge zašto imam ovako mišljenje.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #34 on: July 08, 2009, 10:25:33 am »

Sve sto si reko je 100% na mestu! O pokojnom pilotu svi pricaju, a o poginulom vojniku tek onako usput!
Dva zivota su izgubljena! Svakom je svoja muka najveca, ali svaciji zivot vredi isto!
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 883



« Reply #35 on: July 08, 2009, 12:13:43 pm »

Potpuno si u pravu, Broker. Danas kada možeš da eskiviraš vojsku na 101 način i kada te na to čak i ohrabruju i govore ti da je to pametan potez i skroz OK, otići na služenje vojnog roka je više nego časno. Trebali bi s više poštovanja da gledamo na te momke koji su obukli uniformu i stali na raspolaganje Otadžbini. Nije isto biti pilot ili običan vojnik ali životi i jednog i drugog jednako vrijede. I vojnik Ulemek je poginuo na dužnosti pa makar to bilo i požarstvo.

Laka im crna zemlja i neka im je vječna slava!
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #36 on: July 08, 2009, 01:41:36 pm »

Jedan od poslednjih snimaka 18105  .....

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/pnN-QLmvNEs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: August 09, 2010, 09:03:46 am by kuzmar, Reason: ubacivanje YT tagova » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #37 on: July 08, 2009, 01:46:14 pm »

Kobni forsirani zaokret

Prema onima koji su posmatrali zadnju fazu leta, pilot je sve manevre odradio školski i krenuo prema pisti „krilom na nož”…
 
08.07.2009
Piloti ginu zato jer lete. To je svesni rizik njihove profesije i oni ga svesno i plaćaju. Najnovija tragedija u srpskom Vazduhoplovstvu i PVO danak je povećanoj aktivnosti letačkog sastava u poslednje vreme. Kada smo bili pod sankcijama i embargom, nije se skoro ni letelo, pa nije ni bilo udesa sa tragičnim ishodom. Sada, kada se leti, dolazi i do nesreća. Proporcionalno i statistički gledano, ništa više i ništa manje nego i u drugim borbenim avijacijama u svetu.

Nastupi na aeromitinzima oduvek su donosili i padove letelica, od pojedinačnih do skoro celih akro-grupa. Avioni su padali i tokom pripreme za nastup na aeromitingu, svaki pilot želi da iz sebe i iz aviona uzvuče što više i to se često kosi sa krajnjim mogućnostima i pilota i letelice. Šta se konkretno dogodilo u tragediji pilota potpukovnika Ranđelovića pokazaće nalazi istražne komisije. Avion je bio ispravan, pilot je bio vrhunski, nije došlo do kvara motora niti do nekog požara, ali se tragedija ipak dogodila. Zašto?

Prema onima koji su posmatrali poslednju fazu tragičnog leta aparata Mig-29, pilot Ranđelović je sve manevre odradio školski i krenuo prema pisti u forsiranom zaokretu, dakle okrenut na bok, odnosno „krilom na nož“ prema zemlji. U tom položaju izgleda da je ušao u forsirani zaokret čime je došlo do povećanja napadnog ugla i pogoršanja stabilnosti i upravljivosti aviona u bočnom kretanju. Naime, pri povećanju napadnog ugla zbog ulaska vertikalnog stabilizatora u vrtložnu struju pogoršava se stabilnost aviona po pravcu. Otuda je i Mig-29 potpukovnika Ranđelovića i došao oko 1.000 metara izvan predviđene zone letenja. Istovremeno, sa povećanjem napadnog ugla smanjuje se efektivna strela polukrila koje klizi, a povećava se strela polukrila koje zaostaje, zbog čega se i javlja razlika u njihovoj sili uzgona. Pri zaokretanju aviona oko uzdužne ose, on počinje da klizi na drugu stranu.

Naravno, postoji automatika i signalizatori koji javljaju pilotu da se približava maksimalno dozvoljenom napadnom uglu i upućuju ga kako da postupi u nastaloj situaciji. Recimo, postoje specijalni vibratori na komandnoj palici, polužno-impulsna signalizacija i slično što sve deluje u skladu sa reflektornim navikama pilota. Sve to upozorava pilota, sprečava prekoračenje dozvoljenog napadnog ugla aviona, ali ne izvodi avion iz opasnog u bezbedan režim leta.

Avion tipa Mig-29 može da izvodi manevre na relativno velikim napadnim uglovima, preko 20 stepeni i pri maksimalnom koeficijentu opterećenja od devet „g“. Naravno, to je mirnodopski režim naprezanja aviona. Za aeromitinge piloti se najčešće upuštaju u mnogo hrabrije lupinge.

Miroslav Lazanski
Izvor: Politika Online
Logged
VITEZ OD..
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #38 on: July 08, 2009, 05:11:26 pm »

neka im je slava i laka crna zemlja!! :'(
Logged
DEMON
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 404



« Reply #39 on: July 08, 2009, 05:57:48 pm »

  Слава им!!!
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #40 on: July 09, 2009, 07:00:11 am »

Rusi utvrđuju uzrok pada „miga 29”

Ovaj tip aviona opremljen je sedištem K-36 sa padobranom koje je širom sveta spasilo mnoge pilote
 
09.07.2009
Na poziv ministra odbrane Dragana Šutanovca, u Srbiju će uskoro doputovati ruski vazduhoplovni stručnjaci iz korporacije „Mig”, koji će učestvovati u radu novoformirane komisije za ispitivanje uzroka i okolnosti prekjučerašnjeg teškog udesa remontovanog „miga 29” u kojem su stradali potpukovnik Vazduhoplovstva i PVO Rade Ranđelović i vojnik martovske klase Milan Ulemek, saopšteno je „Politici” u vrhu Ministarstva odbrane. Zvaničnici su najavili da će uzrok tragedije biti poznat za oko mesec dana. Javnosti nisu saopšteni zvanični uzroci prošlogodišnjih udesa, pada „orla” kod Barande i G-4 na aerodromu u Batajnici, kada je poginuo pilot Ištvan Kanas.

Aleksandra Radića, vojnog analitičara, pitali smo zašto pilot Ranđelović nije uspeo da se spasi iako se katapultirao iz „miga 29” trenutak pre udara u vozni park u kojem je nastradali vojnik Ulemek bio na dužnosti požarnog.

– Između pokušaja da se spasi avion i poslednjeg trenutka da se iskoči i preživi vremenska razlika je previše mala, meri se sekundama. Teško je moralisati o postupcima pilota, jer je to bila njegova odluka. Nažalost, u današnje vreme, u medijima se stvara klima u kojoj se traži krivac, ali ovakve se nesreće svuda dešavaju, čak i najboljim pilotima na svetu koji intenzivno vežbaju – članovima najboljih akro-grupa. Rade Ranđelović, kao i Ištvan Kanas prošle godine u „supergalebu”, nastojao je da izvuče avion, da povrati kontrolu nad letelicom. To je ponašanje profesionalca. S druge strane, kod nas se stvorila i medijska klima pritiska, u kojoj se očekuje da se avion spase – kaže Radić.

Kako objašnjava naš sagovornik, na „migovima 29” je sedište K-36, ruske proizvodnje. Na G-4 i „orlu” je britansko sedište „martin-beker MK-10”, u svetu vazduhoplovstva poznato kao izuzetno u upotrebi. Već su spasavala pilote iz ekstremno teških, naizgled bezizlaznih situacija. Zavisno od modela, sedište se izbacuje raketnim motorom ili piropatronom.

– Kada pilot povuče ručicu, padobran se automatski otvara. Između ostalog, moguće je odbacivanje poklopca kabine, aktiviranje mehanizma koji štiti pilota, ako sedište probija poklopac kabine – kaže Radić.

Danas je katapultiranje moguće čak i kada se avion nalazi na zemlji i ne kreće se, to su takozvana „nula-nula” sedišta.

– Kada je avion u letu, minimalna visina nije određena, već je posledica zbira elemenata – ugao pod kojim se nalazi avion u odnosu na brzinu i visinu leta – kaže Radić.

Kako on ističe, ima mnogo primera da je katapult sedište K-36, kakvo je imao i srpski avion, spasavalo život. Rusi su nekoliko puta uspešno izveli spektakularna iskakanja iz „miga 29”. Anatolij Kvočur, legendarni pilot, iskočio je na pariskom aerodromu „Burže”, pod negativnim uglom, sa ekstremno male visine od 40–50 metara. Na jednom velikom aeromitingu u Velikoj Britaniji su se čak sudarila dva ruska „miga 29”. Piloti su doslovce iskočili iz vatrene lopte, iz eksplozije i ostali nepovređeni, kaže Radić. Pre nekoliko godina desio se udes ukrajinskog „suhoja 27”, koji je imao istu vrstu sedišta. Prilikom pada aviona stradalo je nekoliko desetina ljudi u publici. Oba pilota su iskočila na ekstremno maloj visini.

Izvor: Politika Online
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #41 on: July 09, 2009, 07:10:54 am »

''Migu'' suviše slaba krila

Lovac "mig 29" pao je u utorak u Batajnici zbog otkazivanja motora i nedovoljnih časova naleta, prve su sumnje komisije formirane da istraži novu nesreću na aerodromu Vazduhoplovstva Vojske Srbije u kojoj su poginuli potpukovnik pilot Rade Ranđelović i vojnik Milan Ulemek, a lakše je ranjen vojnik Vojislav Dragoljević.


08.07.2009
Kako je za "Novosti" potvrđeno u Ministarstvu odbrane, u komisiji će raditi i stručnjaci korporacije MIG iz Rusije. Eksperti preduzeća koje je proizvelo letelicu uz domaće stručnjake utvrdiće tačan uzrok nesreće. Komisiju, osim predstavnika MIG, čine stručnjaci iz Komande vazduhoplovstva zaduženi za bezbednost letenja, koji su odmah po padu aviona i izašli na mesto događaja.

Očekuje se da najviše podataka kako je pala letelice pruži registrator letenja, kao i zapis komunikacije pilota sa kontrolom leta. Prema naredbi zamenika komandanta Vazduhoplovstva i PVO brigadnog generala Nebojše Đukanovića, predviđeno je da rad komisije bude okončan do kraja meseca, do kada bi trebalo da bude poznat i tačan uzrok pada "miga 29".

Prvi podaci i izjave očevidaca govore da je pilot Ranđelović nastradao zbog nagiba aviona u zaokretu, što znači da je sedište, umesto u visinu, izletelo prema - tlu. Uz to, pad vazduhoplova izazvao je požar i eksplozije kamiona i tehnike u parku tehničkih sredstava, što je trajalo skoro dvadesetak minuta. Požar je teškom mukom lokalizovan, a tom prilikom ranjen je i vojnik Dragoljević.

- Sedište na "migu 29" omogućava katapultiranje pilota čak i sa zemlje - objašnjava jedan od penzionisanih vojnih pilota. - Prema onome što sam čuo, velika je verovatnoća da su nesreći "kumovali" mala visina i žestok zaokret aviona. Život je, međutim, nepredvidiv, i ne treba isključiti moguće tehničke probleme prilikom iskakanja pilota.

NaŠ sagovornik ističe da uzroke pada lovca treba tražiti u nedovoljnoj treniranosti pilota koji lete mnogo manje nego što zahteva vrhunska osposobljenost. Potpukovnik Ranđelović imao je od početka godine svega 20 časova leta, dok bi za pilota njegovog ranga minimum bio - pet puta više.
U Komandi Vazduhoplovstva i PVO u sredu je rečeno da su sve poznate okolnosti pada aviona saopštene, a da sve ostalo čine spekulacije.
- Nikome nije u interesu da bilo šta prikriva ili zataškava - rečeno je "Novostima" u VS. - Komisiju koja se bavi utvrđivanjem uzroka čine nepristrasni ljudi, koji su uz to i kolege pilota Ranđelovića. O uzrocima pada lovca svaki avijatičar ima svoje mišljenje, ali će relevantan biti samo nalaz komisije.

Iako novih zvaničnih informacija nema, već se pojavilo nekoliko detalja o padu "miga 29". Po jednoj verziji, neposredno pre rušenja letelica nije ispuštala nikakav zvuk. To bi moglo da znači da je došlo do zastoja u radu motora, zbog čega avion nije imao snage da se izvuče iz snažnog zaokreta.

- Pilot tokom leta nije izvodio ništa više nego što se to čini tokom redovne obuke - smatra nekadašnji pilot JNA Radinko Marčeta, iz Vazduhoplovnog društva "Sveti arhangel Gavrilo", koje je organizator aeromitinga koji je trebalo da bude održan 11. jula. Prema njegovim rečima, svi elementi koje je pilot uvežbavao nalaze se i u sklopu procesa obuke vazduhoplovaca.

Komemoracija povodom smrti potpukovnika Ranđelovića i vojnika Milana Ulemeka održana je u sredu u zgradi Komande vazduhoplovstva u Zemunu. U prisustvu porodica poginulih, ministra odbrane Dragana Šutanovca i najbližih kolega i drugova iz jedinica, od Ranđelovića i Ulemeka oprostili su se general Mirko Vranić, komandant 204. avijacijske baze, i kapetan Toni Latinović, iz 177. artiljerijsko-raketnog diviziona.    


Oporavak

Povređeni vojnik Vojislav Dobrijević (25) oseća se dobro i uskoro će biti pušten na kućno lečenje. On se nalazi na Vojnomedicinskoj akademiji, a povređen je prilikom gašenja požara usled pada "miga 29".


Zabrana

NA komemoraciju u Komandi ViPVO u sredu je bio zabranjen ulazak fotoreporterima "Večernjih novosti", ali i drugih novinskih kuća. Sa oproštaja kolega avijatičara medijima su poslate fotografije koje su snimili vojni fotoreporteri. Odluka o zabrana je u Ministarstvu odbrane obrazložena "nedostatkom tehničkih uslova za rad većeg broja fotoreportera u sali".


Đukanović: Nema Ostavki

Brigadni general Nebojša Đukanović, zamenik komandanta ViPVO Vojske Srbije, u sredu nije želeo da komentariše da li će neko iz vrha vojske, posle druge avionske nesreće, podneti ostavku. Kako je Đukanović objasnio pilot Ranđelović je proveo u vazduhu oko 20 časova od početka godine, što ga je činilo potpuno osposobljenim za letenje koje je izvršavao.

- Uz to, tokom letačke karijere imao je oko 900 sati naleta, od čega je oko 300 proveo na avionu tipa MIG 29 - bio je jasan general. - Niko nije lud da šalje ljude da izvode ono za šta nisu spremni i obučeni.  

Izvor: Večernje Novosti Online        
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #42 on: July 09, 2009, 07:34:00 am »

Meni nije jasna jedna stvar ,a to je kako nekom moze pasti na pamet (narocito nakon proslogodisnjeg iskustva sa Kanasom,iz kojeg izgleda niko nije izvukao nikakve pouke -ocigledno) i da koristi najsavremaniji avion u vazduholovstvu kojih ima na nivou nekog uzorka ili prototipa i koristi za ovakve stvari kao sto su aeromitinzi.Kao da  je pitanja dana kada ce stici zamena za njih,pa ajmo onda i ako se koji srusi svejedno je ionako ih povlacimo iz upotrebe.Da li su ti avioni remontovani radi paradiranja na aeromitinzima,ili neceg treceg?
Govorimo o akrobatskom letenju na ekstremno malim visinama,gde nema mesta ni za najmanje greske,gde i najmanja sitnica moze skupo da kosta.Kada vidimo samo kako su se srusili vrhunski topgun piloti kao sto su Anatoli Kvocur ili Vjaceslav Averjanov koji imaju na hiljade sati u dzepu,stvari postaju jasne i laiku da to nije maciji kasalj.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #43 on: July 09, 2009, 07:51:53 am »

Meni nije jasna jedna stvar ,a to je kako nekom moze pasti na pamet (narocito nakon proslogodisnjeg iskustva sa Kanasom,iz kojeg izgleda niko nije izvukao nikakve pouke -ocigledno) i da koristi najsavremaniji avion u vazduholovstvu kojih ima na nivou nekog uzorka ili prototipa i koristi za ovakve stvari kao sto su aeromitinzi ...

Govorimo o akrobatskom letenju na ekstremno malim visinama,gde nema mesta ni za najmanje greske,gde i najmanja sitnica moze skupo da kosta.

Potpuno se slažem sa tobom ... I sam broj aeromitinga u Srbiji je neverovatno veliki što je priča za sebe ... Dokle će se vojska odazivati na poziv svakog ko poželi da pravi aeromiting kad mu se čefne ?... Zbog opasnosti i rizika kojom preti ovakvo letenje vojska bi trebalo da ozbiljno razmisli o daljem angažmanu u ovakvim stvarima ...

Da je to Aeromiting koji organizuje V.S. razumeo bih ali učešće na Belgrade Airshow-u, Čeneju, Vršcu ...

Ulog je prevelik, ljudi ginu, letilice padaju a posle svega, šta vojska ima od toga ... samo osude i osipanje "drvlja i kamenja" na nju zbog tragedije ..

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #44 on: July 09, 2009, 07:55:42 am »

Sremskomitrovački vatrogasac o tragediji na aerodromu

Goreli su kamioni, letelica, gorivo

09.07.2009
Prizor je zaista bio nesvakidašnji i jeziv. Avion se obrušio na vozni park. Goreli su kamioni, letelica i gorivo... Kako sam okrenuo glavu, video sam telo nekog mladića. Jedino što sam mogao da razaznam je da je u uniformi. S druge strane, u kola Hitne pomoći ubačen je drugi muškarac. Nakon početnog šoka, odmah nam je rečeno šta i gde da radimo jer su požar već gasile vojne jedinice.

Ovako opisuje prizor koji je zatekao na aerodromu Batajnica posle pada „miga 29” jedan od vatrogasaca iz Sremske Mitrovice koji je učestvovao u gašenju.

U vatrogasnoj stanici u Sremskoj Mitrovici kažu da im je u utorak u 9.24 časa javljeno da se srušio vojni avion na aerodromu u Batajnici. Odmah je upućeno jedno vozilo iz Stare Pazove sa dva vatrogasca, a nakon pet minuta i još jedno sa tri čoveka, koji su bili u blizini zbog redovnog dežurstva na Univerzijadi. Međutim, u vojni kompleks pušteno je samo prvo vozilo, dok je drugo ostalo na kapiji jer je procenjeno da nema potrebe za dodatnim angažovanjem.

- Kolega i ja sa jednim vatrogasnim vozilom smo prvi stigli ispred vojnog kompleksa u Batajnici. Odmah su nas pustili unutra. Prvo smo morali da se postaramo da se vatra ne proširi jer je postojala opasnost da eksplodira rezervoar srušenog aviona. Za lokalizaciju požara bilo nam je potrebno nešto manje od 20 minuta i još desetak da ga potpuno ugasimo - objašnjava za „Blic”ovaj vatrogasac.

Iako su bili na licu mesta, ni on ni njegov kolega nisu videli kako se i gde povredio dvadesetjednogodišnji vojnik Vojislav Dragoljević, koji je u tom trenutku takođe gasio vatru.

- Svako je radio svoj deo posla, tako da zaista nisam video ništa van dela koji sam ja gasio. Bilo je najvažnije da ne dozvolimo da se požar proširi - dodaje naš sagovornik.


Opasno katapultiranje

Sedište aviona „mig 29” omogućava bezbedno katapultiranje i kada avion stoji na pisti (0-0). Ukoliko avion ima neki nagib nalevo ili nadesno, ako je u vazduhu i ponire, to utiče na efikasnost sedišta. Ukoliko je nepovoljan ugao, katapultiranje ide ka zemlji. Upravo to se dogodilo Ranđeloviću, koji se katapultirao pod nepovoljnim uglom iz još nepoznatog razloga.

Jedan od vojnih pilota koji je preživeo katapultiranje pri ekstremno niskom letu kaže da su delići sekunde odlučivali hoćeš li preživeti ili ne.

- U deliću sekunde registrovao sam kvar. Reč je o takvoj brzini da nije bilo vremena ni da ga prijavim vezi na zemlji. Primoran si da odluku donosiš u stotinki i to sam uradio. Povukao sam ručicu i s obzirom na to da sam na sebi imao opremu od 150 kilograma, osećao sam neopisivu težinu. Pod tom opremom moja kičma pretrpela je opterećenje od tone i po. Padobran se otvorio za sekund, dve i nakon pada osećao sam se kao da sam pretrpeo bokserski meč. Boleli su me i mišići za koje nikada nisam znao da postoje. Jedino što je ostalo zabeleženo na snimku je „iskačem”, iako tog krika nisam bio svestan - priča naš sagovornik koji se katapultirao sa ekstremno niske visine.

Izvor: Blic Online
« Last Edit: July 09, 2009, 07:57:43 am by dreadnought » Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.