Pripadnici Vojske Srbije u mirovnim misijama

(1/73) > >>

Brok:
Džordž Kluni sa pripadnicima Vojske Srbije u Kongu        


Zamenikgeneralnog sekretara UN Džejn Hol Lut, u pratnji američkog glumca imenovanog za ambasadora Ujedinjenih nacija Džordža Klunija, boravila je nedavno u misiji Ujedinjenih nacija MONUC u Kongu. Tom prilikom, pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, koji su u sastavu medicinskog tima za evakuaciju vazdušnim putem (AMET-10) ove misije, uspešno su realizovali zadatak medicinske pratnje i obezbeđenja ovih ličnosti, objavljeno je juče na sajtu Vojske Srbije.Nakon posete pripadnici AMET-10 fotografisali su se sa čuvenim glumcem i ambasadorom UN Džordžom Klunijem.

Pripadnici AMET-10 su u misiji UN u DR Kongo od 9. novembra 2007. godine. Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije učestvuju u misiji MONUC od 7. marta 2003. i do sada je učestvovalo ukupno 60 pripadnika, među njima i 14 žena.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dreadnought:
07/11/2008

 Ових дана екипа АМЕТ 11, шесточлани санитетски тим Војске Србије у мировној мисији УН у Конгу (MONUC), има посла преко главе. У петак су специјалним летом из Киншасе у Преторију евакуисали оболелог припадника међународне полиције из Бангладеша, у суботу је из конгоанског града Муанда хеликоптером превезен припадник мировних снага за кога се претпостављало да је оболео од маларије. Осим ових вишесатних летова, „успут” су обавили и три санитетска транспорта теренским возилом од аеродрома до болнице у Киншаси.

– Летимо млазним и елисном авионима, а њихове посаде су из Немачке, Канаде, Јужне Африке, Грузије и других земаља. Огромна су пространства, у Јужну Африку летели смо елисним „бичкрафтом”, слетели смо у Лумумбаши да бисмо допунили гориво. Улетели смо у олују, наш мали авион се тресао, поскакивао, пропадао и уздизао… На срећу, посада је била искусна, пацијент је у добром стању предат у Војну болницу 1 у Преторији. До сада смо обавили око 30 медицинских евакуација, више од половине је превоз оболелих возилом „тојота ленд крузер” од аеродрома Нђили до приватне болнице ЦМК у Киншаси, која има уговор за лечење пацијената из снага УН. Осим поменутог теренца, на располагању имамо и „тојоту фор ранер” која ће вероватно ускоро бити замењена новом „тојотом прадо” – објашњава за „Политику” пуковник др Ђорђе Манчић, вођа тима АМЕТ 11.

Иако је ових дана сложена безбедносна ситуација у Конгу, због побуне одметнутог генерала Лорана Нкунде у источној провинцији Северни Киву, припадници Војске Србије нису били изложени ризику борбених дејстава. Киншаса је више од хиљаду километара удаљена од кризног региона, али ипак постоје ризици који се подразумевају у мировним мисијама.


До сада, на срећу, нисмо били изложени никаквим непријатностима нити смо се нашли у било каквој непријатној ситуацији на улицама Киншасе. Информације о повременим, најчешће мирним, демонстрацијама у Киншаси добијамо правовремено од MONUC-ове службе безбедности. Ова служба непрекидно прати и процењује безбедносну ситуацију у граду. У септембру су припадници локалне полиције покушали да заустављају УН возила ради контроле осигурања. Том приликом је неколико припадника УН остало закључано у својим возилима, док није дошла полиција УН и одвела их. Упутства су јасна: ако се деси нешто непредвиђено активирати службу безбедности моторолом или мобилним телефоном и остати закључан у колима са подигнутим стаклима. Никако не ступати у вербални или било какав конфликт. Избегавати чак и оштар поглед премаонима која вас окружују и, наравно, никада не ићи сам. Повремено се чују насумични пуцњеви са воза који пролази доста близу наше базе, али смо ми ван видокруга, заштићени иза дебелих и високих зидова који окружују базу – каже пуковник Манчић.

Српски медицински мировни тим, као и њихови претходници који се на истим дужностима у Конгу ротирају на шест месеци, не носи оружје, али поседују панцирне прслуке и шлемове. О њиховој безбедности донедавно бринули су маринци из уругвајског контингента УН, али су они послати у кризно подручје око града Гома, а наше мировњаке сада штите пешадинци из Туниса. АМЕТ 11 смештен је у бази INCAL, у монтажном објекту.

– Одмах уз улазналазе се две веће просторије. У једној су два компјутера, факс машина, штампач и то је „офис”,а друга за сада служи као трпезарија. У дворишту имамо два тоалета са туш-кабинама. Воде углавном има, а воду за пиће добијамо у флашама у довољним количинама. Кувар је Конгоанац и то је мали проблем, али учи. Научићемо га да кува храну коју волимо док дође АМЕТ 12 – уверен је пуковник Манчић.



Извор:Политика

Dreadnought:
29/11/2008
Државни секретар др Зоран Јефтић примио је данас чланове шесточланог 12. санитетског тима (АМЕТ -12) који ће, од јануара 2009. године, учестовавати у мировној операцији у ДР Конгу. Нови санитетски тим Републике Србије за мировну мисију у Конгу чине два лекара, мајор Милибор Костић и Гордана Бејатовић, и медицински техничари старији водник прве класе Александар Павићевић, старији водник Милан Марковић, Јелена Ђорђевић и Нада Коцић.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
- С поносом говоримо да имамо санитетски тим у мировној мисији пошто се такве мисије у свим земљама света користе и као спољнополитичка алатка. Нажалост, ми смо једна од земаља која има мало учесника у њима, али то није до нас – рекао је том приликом државни секретар Јефтић.

Он је додао да смо, током процеса трансформације, успели да сачувамо ВМА и војно здравство и прилагодимо га нашим потребама. Медицина је са војног аспекта најнеутралнија. Драго ми је да су се у мисију јавили и они који су у њима већ учествовали. Убеђен сам да сте имали добру припрему, а у вашу стручност не сумњам – рекао је Јефтић.

Начелник Центра за мировне операције пуковник Јелесије Радивојевић изложио је услове у којима се тим припремао за мисију, истакао значај добре логистике, као и важност коначног законског заокруживања тематике која се односи на учествовање у мировним операцијама.

Улога чланова санитетског тима везана је првенствено за ваздушну евакуацију повређених и оболелих припадника УН који су у мисији (MONUC). Током шест месеци, колико ће тим провести у Конгу, његови чланови неће само обављати свој медицински посао, већ ће својим радом и представљати Србију, Министарство одбране и Војску.

Извор:Сајт Министарства одбране

Dreadnought:
01/12/2008
У организацији Центра за мировне операције Здружене оперативне команде ГШ ВС (ЦМО), уз подршку МО Републике Аустрије, данас је почео регионални курс за официре логистике у мултинационалним операцијама – LOGC PSO 08. Курс који ће трајати од 01. до 12. децембра похађа 24 слушалаца, из седам земаља: Аустрије, Босне и Херцеговине, Бугарске, Македоније, Словеније, Црне Горе и Србије. Предавачи на курсу су експерти из Аустрије и Грчке као и старешине из МО и Војске Србије са специфичним знањима и искуствима из области мултинационалних операција.

Поздрављајући полазнике курса, начелник ЦМО пуковник Јелесије Радивојевић је истакао да је курс, квалитетом садржаја који се на њему обрађују, привукао учеснике из више земаља региона. Аустријски изасланик одбране у Београду пуковник Јозеф Хелцл нагласио је важност улоге коју логистичари имају у мултинационалним операцијама због чега њихова обука на курсевима попут овог у Београду има изузетан значај.

Курс је намењен да развије способности полазника потребне за обављање дужности официра логистике у командама јединица ранга батаљона као и у националном елементу за подршку. Посебна пажња биће посвећена развијању вештина за обезбеђивање непрекидног снабдевања појединим класама материјала као и за обезбеђивање појединих врста услуга прецизираних уговорима.

Планирано је да се на крају курса стечена знања провере у пракси на вежби “LOGEX 08“ чији су садржаји фокусирани на логистичку подршку јединице која улази у зону мултинационалне операције. Тежиште вежбе ће бити на коришћењу подршке земље домаћина и успостављању шеме логистичке подршке ослонцем на национални елемент за подршку.

 
Извор:Сајт Војске Србије

DEMON:
У Центру за мировне операције (ЦМО) Здружене оперативне команде Генералштаба Војске Србије данас су почеле двонедељне непосредне припреме за војне посматраче који ће ускоро бити распоређени у мировне мисије Уједињених нација (УН) у Либерији (UNMIL) и Обали Слоноваче (UNOCI).

Обраћајући се војним посматрачима који се налазе на непосредним припремама пред одлазак у мировне мисије, начелник ЦМО пуковник Јелесије Радивојевић је истакао да њихов одговоран и професионалан однос према свим додељеним задацима има изузетну важност. Они у међународном окружењу, током периода од годину дана, представљају своју државу и војску, тако да су својеврсни амбасадори Србије у структурама УН и у конкретној земљи у којој је успостављена међународна мировна мисија.

Пуковник Радивојевић је нагласио и да непосредне припреме за војне посматраче у мисијама УН немају за тежиште стицање нових знања, јер су сва потребна знања будући посматрачи већ стекли током курса за мировне операције који су претходно похађали. У оквиру двонедељних припрема мировњаци из Војске Србије ће,  пред сам полазак у мисију, још једном проверити своју вештину у теренској вожњи  и упознаће се са тренутним безбедносним стањем у афричким државама у којима ће извршавати задатке током мисије. 

  Извор: Сајт Војске Србије

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page