PALUBA
April 29, 2024, 09:49:52 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 [246] 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 ... 501   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Rusija - NATO  (Read 835567 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3675 on: June 19, 2021, 06:49:53 am »



Poslednja šansa Zapada i kolosalni promašaj


Lideri G7 su tokom svog samita ovog vikenda, otkriva londonski „Gardijan“, održali i jedan devedesetominutni sastanak na kome su mere bezbednosti bile podignute na najviši nivo, s prekinutim telefonskim i internet vezama da bude sigurno da ih ne špijunira neka strana sila. Bila je to prilika da razreše najosetljivije među pitanjima koja ih muče.

Ishodom tog sastanka Amerika nije bila zadovoljna. I to je i morala da pokaže.


Kraljica majka

Samit Grupe 7 najbogatijih zemalja onog dela sveta čija se centrala nalazi u Vašingtonu, prvi posle uzbudljivog mandata Donalda Trampa, održan u Velikoj Britaniji, bio je najavljivan kao prilika za popravljanje narušenih transatlantskih odnosa. Doduše, došao je u izuzetno neugodnom trenutku nakon novih otkrića o američkom prisluškivanju svojih evropskih saveznika uz pomoć njihovih evropskih partnera iz Danske, no, kako je objasnio portal „Politiko“, „špijuniranje saveznika je normalno. I pametno.“

A svet su obišle fotografije i snimci naglašeno, možda i prenaglašeno, srdačnih lidera G7. Predsednik SAD Džozef Bajden intimno je ćaskao s britanskim premijerom Borisom Džonsonom i prisno se grlio sa svojim kolegom iz Francuske Emanuelom Makronom. Premijer Kanade Džastin Trudo sve je to pratio sa širokim osmehom... Svi zajedno bili su i na roštilju kao prava velika i srećna porodica. Prva dama Amerike Džil Bajden nosila je blejzer s natpisom „ljubav“ na leđima, a njena domaćica, kraljica Elizabeta, mačem je sekla tortu za učesnike ove svetkovine zapadne demokratije. Bajden je posle rekao da ga je podsetila na njegovu majku...

A „Vašington post“ ushićeno obaveštava svoje čitaoce: „Amerika se vratila. I popularna je.“


Izostanak dogovora

A opet, uz podsećanje da je u proteklih nekoliko decenija udeo G7 u svetskom BDP-u pao sa 80 na ispod 40 odsto, okupljanje u Kornvolu „Fajnenšel tajms“ je najavljivao kao „poslednju šansu Zapada da preuzme liderstvo“. Nešto zlokobnije, u kineskom internet prostoru viralna je postala karikatura pod naslovom „Poslednji G7“, prepoznatljiva kompozicija poslednje večere na kojoj centralno mesto zauzima američki orao koji štampa dolare od toalet papira, uz natpis „ovako možemo i dalje da vladamo svetom“...

Na kraju, samit je završen dugačkim saopštenjem od preko 14 hiljada reči o klimatskim promenama, borbi protiv pandemije kovida 19, o otvorenim društvima i njihovim vrednostima... Sumirao ih je, na naslovnoj strani „Gardijana“, Maks Losom iz organizacije „Oksfam“, koja proučava fenomen nejednakosti u svetu: „Nikada u istoriji G7 nije bilo veće razlike između njihovih postupaka i potreba sveta. Nema potrebe da čekamo sud istorije da bismo ovaj samit ocenili kao kolosalni promašaj koga svi možemo da vidimo.“

Ali još više razloga za nezadovoljstvo imala je Amerika, jer na onom strogo čuvanom sastanku ona nije uspela da natera ostale članice G7 da joj se pridruže u formiranju fronta protiv Kine, a upravo to joj je i bila osnovna namera. Bajden je, navodi „Gardijan“, „naročito insistirao ne samo na osudi prisilnog rada u Sinkjangu u završnoj deklaraciji, već i na dogovoru Zapada o kolektivnoj akciji“. Umesto toga, međutim, dogovoren je samo „nastavak konsultacija o kolektivnim pristupima“ Kini, a ona je protokolarno pozvana da „poštuje ljudska prava i osnovne slobode“. Nedopustivo blago za standarde Vašingtona, ispostaviće se, budući da je odatle potom, separatno, saopšteno kako su „SAD i naši G7 partneri duboko zabrinuti zbog upotrebe prisilnog rada (...) u Sinkjangu“. O zajedničkom delovanju ni govora.

Sve u svemu, zaključiće portal „Blumberg“, „Amerika se nije baš vratila, a Evropa nije baš ujedinjena... Nema magičnog povratka na stare ’norme‘ i okončani su dani u kojima su SAD dominirale procesom donošenja odluka, dok su ostali to ljubazno prihvatali. Umesto toga, naglasak je na ravnopravnijem učešću ostalih država u donošenju ključnih odluka.“


Medijski cirkus

Delom i zbog toga, iako mu je bio centralna tema, Peking nije naročito impresioniran ovim samitom G7. „Odavno su prošli oni dani u kojima je mala grupa zemalja diktirala globalne odluke“, saopšteno je iz kineske ambasade u Londonu.

Kakav je zapravo rezultat samita G7? Da li je Zapad propustio svoju „poslednju šansu“ za očuvanje globalnog liderstva? I kakav razvoj transatlantske veze najavljuje nastojanje evropskih saveznika da budu ravnopravan partner u svom odnosu s Amerikom?

O ovim su pitanjima u „Novom Sputnjik poretku“ govorili novinar iz Londona Siniša Ljepojević i saradnik Instituta za političke studije Dušan Gujaničić.

„Na sastanku G7 raspoloženje nije bilo onako svečano i srdačno kao što je agresivno predstavljeno javnosti; čak je i Boris Džonson u jednom trenutku prokomentarisao da se sve pretvara u medijski cirkus“, napominje Siniša Ljepojević. „Ali ta je predstava zapravo bila neophodna da bi se prikrila politička praznina samoproklamovane Grupe 7 koja više nema autoritet. Ta grupa je pre 40 godina možda i imala smisla, ali danas su u njoj okupljene najzaduženije zemlje sveta. Da i ne govorimo o tobožnjim demokratskim vrednostima koje one zastupaju, a na sastanku je bio i premijer Italije Mario Dragi, za koga niko nije glasao.“

„Sam samit nije doneo ništa konkretno. Odluke se ionako donose na drugom mestu“, kaže Dušan Gujaničić i objašnjava šta je bila namera njegovih organizatora: „U cilju pokušaja zbijanja sopstvenih redova, ideja je bila da se svetu pokaže da je era Donalda Trampa okončana i da je došao kraj tog incidenta koji je, kako oni smatraju, naneo štetu imidžu Amerike i njenom odnosu sa saveznicima. A sada se gazda vratio i svi su zbog toga srećni. Ili je barem propaganda zapadnih medija u to pokušala da nas uveri.“

Upravo je takva tvrdnja „Vašington posta“: „Za razliku od svog prethodnika, koji je bio predmet podsmeha, predsednik Bajden dao je Amerikancima povod da budu ponosni... Naši saveznici vole Bajdena.“

„Propaganda je dosegla tolike nivoe besmislenosti da u to više niko i ne veruje“, komentariše Siniša Ljepojević.


Ključno pitanje

Dodatni pak razlog da ne veruje predstavi o idiličnim savezničkim odnosima javnost je dobila kada su do nje isplivali i detalji neslaganja oko ključnog pitanja, a to je odnos prema Kini.

Portal „Blumberg“ navodi: „U pitanju su ogromni ekonomski ulozi za Evropljane, koji su sve više uklješteni između dveju supersila, s kineskom ekonomijom koja će zbog kovida prevazići svog američkog rivala ranije nego što je očekivano. I to objašnjava oprez oko prejakog forsiranja antikineskih poruka... Makron je bio jedan od lidera koji su tražili srednju varijantu... On je rekao da Francuska želi da pronađe načine da sarađuje s Kinom, te da G7 ne treba da postane antikineski klub, sve iako je Peking nazvao ’ekonomskim rivalom‘.“

„Još prošlog meseca na pripremnom sastanku G7, održanom na ministarskom nivou, postalo je jasno da ne postoji saglasnost oko antikineskih mera koje zahteva Amerika. Nemačka i Velika Britanija su, zapravo, bile najtvrđe u svom protivljenju“, tvrdi Siniša Ljepojević, čije reči posredno potvrđuje „Gardijan“, koji je otkrio da je britanski Departman za međunarodnu trgovinu odbio preporuke o zaoštravanju odnosa s Kinom zbog navodnog prisilnog rada u Sinkjangu, citirajući funkcionera ovog vladinog tela Grejema Stjuarta da „Kina pruža više mogućnosti za ekonomiju Ujedinjenog Kraljevstva nego bilo koje drugo tržište“.

„Neslaganja među saveznicima bilo je i ranije, ali je američka volja prihvatana s gunđanjem jer je izostajala hrabrost da se podigne glas protivljenja“, primećuje Dušan Gujaničić. „Sada je, međutim, kod evropskih lidera prevladala svest o tome da je Americi u interesu da ih uvuče što dublje u sukob s Kinom i sa Rusijom, koji ne može da im donese ništa dobro. A opet, kako im je i dalje jako teško da se odupru američkim zahtevima, tražena su nekakva srednja rešenja. Kako će se dinamika ovih odnosa razvijati, videćemo kad prođe ovaj prividni ’medeni mesec‘ među njima.“


Alternativa ili podvala

A jedan od mehanizama za nametanje američke volje mogla bi da bude zapadna alternativa kineskom megaprojektu „Pojas i put“, koja je najavljena na samitu G7 u Kornvolu, „Bild bek beter vorld“ — „transparentno infrastrukturno partnerstvo koga predvode glavne demokratije“.

Međutim, kako navodi „Gardijan“, s projektom je povezano „malo novog novca i izgleda da je reč samo o rebrendiranju mreže postojećih američkih i EU šema“, a „Fajnenšel tajms“ dodaje i da lideri „nisu uspeli da se dogovore o detaljima oko finansiranja niti oko pitanja šta bi sve ovaj projekat trebalo da podrazumeva“.

„Amerika u taj svoj projekat želi da uključi onaj deo sveta koji još nije izgubila, a to je Evropa“, objašnjava Siniša Ljepojević. „Iako nikome nije jasno šta konkretno kroz ovu inicijativu može da bude izgrađeno, njenim institucionalizovanjem Amerikanci žele Evropskoj uniji da nametnu svoje standarde u poslovanju i da kroz to uvode sankcije i kažnjavaju one evropske firme koje bi učestvovale u kineskom 'Pojasu i putu'. Dakle, reč je o još jednoj podvali koju su Amerikanci pripremili svojim saveznicima.“

Imajući, možda, upravo ovaj scenario u vidu, urednički komentar u kineskom „Global tajmsu“ primećuje da se „interesi Amerike i njenih saveznika po pitanju Kine veoma razlikuju. SAD imaju strateški plan da očuvaju svoju hegemoniju i žele da zajedno sa Zapadom obore Kinu. Evropske države imaju ideološke razlike s Kinom, ali njihovi ekonomski odnosi nisu samo konkurentski, već postoje i strateške potrebe za saradnjom. Strateške razlike između SAD i Evrope u vezi s Kinom su nepremostive... Kina ne treba da ima iluzija oko SAD, ali mora da napravi razliku u odnosu na ostale. Bez obzira na ’ujedinjeni antikineski front‘ koga SAD žele da prikažu na površini, svima treba da je jasno da je takav ’ujedinjeni front‘ slabiji nego što izgleda.“

„Zaista se postavlja pitanje u kolikoj je meri Zapad i dalje homogena kategorija u geopolitičkom smislu. Kina će svakako znati da, u svom interesu, iskoristi pukotine u tom bloku koje postoje u odnosu na nju. Ali i da prepozna ko se kako odnosio prema njoj...“, zaključuje Dušan Gujaničić.

Piše Nikola Vrzić
izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3676 on: June 19, 2021, 07:09:59 am »



"Napad je bio veliki i izveden je iz Rusije"


Visoki poljski zvaničnici bili su meta sajbernapada koji su došli sa ruske teritorije, rekao je danas zamenik premijera Jaroslav Kačinski.

Kačinski je, povodom hakerskog incidenta koji se dogodio ovog meseca, izjavio da su napadnuti ministri i poslanici raznih stranaka, preneo je Rojters.

"Analize naših službi, ali i obaveštajnih službi naših saveznika, omogućuju nam da vidimo da je sajbernapad izveden sa teritorije Rusije. Napad je bio veliki", izjavio je Kačinski, koga Rojters naziva i "defakto liderom Poljske".

Ruska vlada i Kremlj su nekoliko puta ponovili da ne stoje iza napada, niti tolerišu takve napade, nakon optužbi iz SAD o sajbernapadima na teritoriji Amerike, Ukrajine i Saudijske Arabije. Poljski mediji su ranije ovog meseca preneli da su mejlovi koje su slali vladini zvaničnici iz njihovih privatnih elektronskih sandučića procureli i postali dostupni na platformi socijalne mreže Telegram.

Premijer Mateuš Moravjecki je ranije ove nedelje da su elektronske sandučiće preuzela nepoznata lica.

Njegov pomoćnik Mihal Dvorčik je dodao da su neki mejlovi i informacije ukradene iz imejl bokseva ukradeni od njega i njegove porodice, kao i da su objavljeni na Telegramu, a sadržaj određenih mejlova je bio falsifikovan.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3677 on: June 19, 2021, 02:20:04 pm »




Quote
Putin Discusses Jeneva Summit With Security Council, Lavrov Sums Up Results


Vladimir Putin on Friday holds a Security Council meeting to discuss the results of the recent Geneva summit.

The meeting was held behind closed doors, but earlier Sergey Lavrov commented on this issue during a press conference with the Belarus counterpart.

Russia will not permit a 'one-way street' approach in its relations with the US, Sergey Lavrov said during a press conference with Belarus FM Vladimir Makei, commenting on Washington’s assessment of the meeting between Vladimir Putin and Joe Biden in Geneva.

'I’ve read the assessments of US officials, including the participants of the talks, on the outcomes of the Geneva talks. They are trying to position themselves in such a way that they said: 'We need to return the personnel that will facilitate the work of the embassy, we need to get Russia to respond to the accusations related to the activity of hackers, who are attacking the American infrastructure, and we need to get Russia to release the Americans serving prison sentences." This is not the approach that the presidents talked about. I want those, who comment on the results of the summit in such a way, to hear this: this will not be a one-way street,' the minister said.
Lavrov pointed out that Putin had supported Biden’s offer to resolve the existing issues on a mutually acceptable basis. 'If the logic of the Americans is like this: we returned the ambassadors, and now you should do everything we want, and then we will see - about diplomats, cyber attacks, convicts - this is not acceptable. So, if the logic that the presidents expressed in Geneva prevails among the bureaucrats, I think we will get results,' the Russian top diplomat concluded.

The Russia-US summit, initiated by Washington, took place in the Swiss city of Geneva on Wednesday. Putin and Biden discussed the state and the prospects of the further development of bilateral relations, the issues of strategic security, as well as international matters, including cooperation in the fight against COVID-19 and regulation of regional conflicts. After the meeting in Geneva, Putin and Biden issued a joint statement on strategic stability.




Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3678 on: June 19, 2021, 04:24:55 pm »



Nakon sastanka sa Bajdenom, Putin se može sresti i sa Džonsonom


Ministar odbrane Velike Britanije Ben Voles smatra mogućim održavanje sastanka britanskog premijera Borisa Džonsona i predsednika Rusije Vladimira Putina. Prema rečima ministra, Džonson je spreman da razgovara o normalizaciji odnosa sa Rusijom, ako ona promeni svoje ponašanje.

"Boris Džonson je otvoren za sastanak sa svakim čovekom, ako treba preduzeti važan korak, i korak ka normalizaciji odnosa sa Rusijom. Nadamo se da će to uslediti, ali tek nakon određenih akcija", rekao je Voles televiziji "Skaj njuz".
On je naglasio da svako poboljšanje odnosa sa Moskvom, na primer, ukidanje sankcija, može se desiti kada Rusija bude poštovala "suverenitet drugih ljudi i međunarodnu vladavinu prava".

Ben Voles je izjavio da ne želi stalne nesuglasice Rusije i zapada, jer to nije ni u čijem interesu. Po njegovim rečima, pozitivan početak poboljšanja odnosa sa Rusijom bio je sastanak predsednika Rusije i SAD, Vladimira Putina i Džozefa Bajdena.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je saopštio je radiju "Govori Moskva" da se sastanak dva lidera ne planira, ali da je moguć.

"Sastanak je moguć, ako u Londonu preovlada politička volja da se poprave naši bilateralni odnosi, koji su na njihovu inicijativu značajno pokvareni", dodao je on.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3679 on: June 20, 2021, 07:22:10 am »



Američki list predviđa: Gde će se najpre sukobiti avioni Rusije i NATO-a


Baltičko more moglo bi da bude mesto u kome bi se odigrala vazdušna bitka ruskih i NATO snaga u slučaju sukoba, piše američki list „Nešenal interest“.

„Baltičko more moglo bi da bude jedna od glavnih vazdušnih pozornica bilo kakvog budućeg sukoba Rusije i NATO-a, sve zemlje izvode mnogobrojne letove kroz vazdušni prostor nad njim, proveravajući vreme reakcije protivnika“, piše vojni analitičar Trevor Filset.

Prema njegovim rečima, Baltičko more „dele između sebe“ Rusija, Finska i Švedska, a takođe Poljska, Nemačka i Danska. Poslednje tri zemlje, podseća novinar, članice su NATO-a.

Povod za članak verovatno su bili događaji od 15. juna, kada su iznad Baltičkog mora izveli let ruski strateški bombarderi Tu-160, koje su na pojedinim delovima rute pratili strani lovci, kao i optužbe estonskih vojnika da su dva ruska aviona Su-35, koji su leteli u pratnji bombardera, tog istog dana „narušili vazdušnu granicu zemlje“. Zbog toga je Ministarstvo spoljnih poslova Estonije pozvalo otpravnika poslova Rusije i uručilo mu protestnu notu.

Kako je saopštilo rusko Ministarstvo odbrane, lovci su realizovali planirani let i nisu odstupali od predviđene rute. Takođe su naveli da se svi manevri Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije realizuju „strogo u skladu sa međunarodnim pravilima“.

Podsetimo, 6. juna na Baltičkom moru počele su velike vojne vežbe NATO-a „Baltops-2021“. U dvonedeljnim manevrima učestvovaće oko 4.000 vojnika iz 16 zemalja Alijanse, 60 brodova, 40 aviona. Kako je saopštavano, vežbe koje su počele kod obala Danske, kasnije će se održavati bliže Kalinjingradskoj oblasti.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3680 on: June 20, 2021, 07:32:05 am »



Američki ambasador se uskoro vraća u Moskvu


Američki ambasador u Rusiji Džon Saliven saopštio je da namerava uskoro da se vrati u Moskvu.

"Nakon važnog samita (Vladimira Putina i Džozefa Bajdena u Ženevi) sa nestrpljenjem čekam da se uskoro vratim u Mosku, kako bih stao na čelo snažnog tima američke ambasade u Rusiji u sprovođenju direktiva predsednika Bajdena koje je izneo u Ženevi, uključujući smernice u sferi strateške stabilnosti, ljudskih prava i uspostavljanja stabilnih i predvidljivih odnosa sa Rusijom", navodi se u saopštenju Salivena koje je objavljeno na tviteru ambasade.

Ranije je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova najavila da bi se već naredne nedelje ambasador Rusije u Sjedinjenim Američkim Državama Anatolij Antonov mogao vratiti u Vašington.

Podsetimo, nakon sastanka sa američkim kolegom Džozefom Bajdenom na samitu u Ženevi 16. juna, ruski predsednik Vladimir Putin izjavio je da je postignut dogovor o vraćanju na svoja radna mesta ambasadora Rusije i SAD, Anatolija Antonova i Džona Salivana.

Amerika je 15. aprila uvela nove sankcije Rusiji i to protiv 32 fizička lica i organizacije, a pored toga 10 ruskih diplomata proglašeno je za persone non grata. Nakon toga ruski ambasador u Vašingtonu Anatolij Antonov se vratio u Moskvu na konsultacije.

Rusija je kao odgovor na američke sankcije donela svoje mere – 10 američkih diplomata je proglašeno nepoželjnim osobama, dok je Salivanu posavetovano da ode u Ameriku na konsultacije.

Ruski ambasador je otišao iz Vašingtona pre dva meseca, dok je njegov američki kolega u Vašingtonu mesec dana.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3681 on: June 20, 2021, 07:33:53 am »



Poljska šalje turske "Bajraktare" na istočnu granicu


Šef poljske diplomatije Zbignjev Rau izjavio je da će turski dronovi "Bajraktar TB2" ojačati potencijal poljske vojske i omogućiti da se učvrsti istočna granica NATO-a.

"Sigurni smo da će on (dron) poboljšati potencijal poljske vojske i omogućiti da se ojača istočna granica NATO-a", naglasio je Rau u intervjuu agenciji Anadolija, na marginama Diplomatskog foruma u Antaliji.

Ministar inostranih poslova je dodao da se i Turska i Poljska suočavaju da "pretnjama bezbednosti na svojim granicama".

Po mišljenju diplomate, samo članstvo država zapadnog Balkana i Turske u EU osiguraće puni razvoj saradnje radi obezbeđenja stabilnosti i procvata u Evropi. Rau je u intervjuu pomenuo da Ankara i Varšava razmatraju načine jačanja saradnje NATO-a sa Gruzijom i Ukrajinom.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3682 on: June 20, 2021, 07:44:24 am »



Nakon tri meseca ruski ambasador se vraća u Vašington


Ambasador Rusije u SAD Anatolij Antonov koji je u martu vraćen u Moskvu na konsultacije zbog pogoršanja odnosa između dve države, odleteo je jutros avionom u Vašington.

Ruski ambasador je na aerodromu Šeremetjevo rekao Sputnjiku da se sa optimizmom vraća u Vašington. On je naveo da već ima zakazane susrete u SAD.

On je izrazio nadu da će saradnja sa kolegama u Vašingtonu biti konstruktivna.

Juče je američki ambasador u Rusiji Džon Saliven saopštio da namerava uskoro da se vrati u Moskvu.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3683 on: June 20, 2021, 11:36:56 am »

Mediji pozivaju - Oslobodite se navike da svrstavate Rusiju u "negativce“
Novosti onlajn 20. 06. 2021.

DEMONIZACIJA Rusije će još više okrenuti Moskvu protiv Vašingtina i ukloniće svaku šansu za uspostavljanje saradnja u oblastima od obostrane koristi, smatra kolumnista portala „19FortiFajv“, viši naučni saradnik u analitičkom Fondu za prioritete odbrane Denijel Dejvis i apeluje na SAD da se oslobode navike da svrstavaju Rusiju u „negativce“.

Prema mišljenju autora članka, održani rusko-američki samit bio je redak pozitivan događaj u odnosima dveju zemalja. Međutim, kako kaže, ostaje pod znakom pitanja da li će nakon tog poteza uslediti druga pobošljanja. U bliskoj budućnosti Moskva i Vašington će moći da reše brojna diskutabilna pitanja, a neka od njih će ostati u neizvesnosti, smatra stručnjak. Konkretno, Rusija će nastaviti da gleda na NATO trupe kao pretnju nacionalnoj bezbednosti, a Zapad neće promeniti svoj stav o aneksiji Krima, piše kolumista. On zaključuje da će Kremlj biti protiv ulaska Ukrjaine i Gruzije u Alijansu, kao i da SAD neće prestati da optužuju Rusiju za sajber-napade na njihovu infrastrukturu. Istovremeno, ekspert je pozvao Ameriku da se oslobodi prirodne sklonosti da Rusiju svrstava u „klub negativaca“ u kojem se neko uvredljivo ili neprihvatljivo ponašanje karakteriše kao nepopravljivo loše ili neprijateljsko u svim sferama.

- To ne povećava šanse da će Moskva promeniti svoje ponašanje kako bi zadovoljila naše želje - dodao je. S tim u vezi, Dejvis smatra da obe države mogu da budu na dobitku od obostrane saradnje, kao i koristi zasnovane na realnosti spoljne politike u odnosima s Moskvom daleko premašuju rizike povezane sa doživljavanjem Rusije kao neprijatelja.

Podsetimo, prvi susret lidera Amerike i Rusije, DŽozefa Bajdena i Vladimira Putina, odigrao se 16. juna u Ženevi. Razgovori su trajali četiri i po sata, a posle samita ruski lider je rekao da se sa američkim kolegom dogovorio da počnu konsultacije o strateškoj stabilnosti na međuresornom nivou. Dodao je i da obe strane shvataju da imaju odgovornost za stratešku stabilnost u svetu.

Usvojena je i zajednička izjava u kojoj je istaknuto da su i Moskva i Vašington privrženi stavu da u nuklearnom ratu ne bi bilo pobednika i da stoga on nikada ne treba da bude pokrenut.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3684 on: June 20, 2021, 11:37:56 am »

Moguć sastanak Putina i Džonsona
Srna 20.06.2021.

Sastanak ruskog predsjednika Vladimira Putina i britanskog premijera Borisa Džonsona je moguć ukoliko britanske vlasti imaju političku volju, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

- Sličan sastanak nije u pripremi, ali je moguć. To je moguće ukoliko u Londonu prevlada politička volja za poboljšanje bilateralnih odnosa, koji su narušeni na inicijativu Britanije - naglasio je Peskov.

Britanski ministar odbrane Ben Volas izjavio je ranije da bi se Džonson i Putin mogli sresti nakon rusko-američkog samita 16. juna. On je u intervjuu za "Skaj njuz" istakao da je premijer spreman za razgovore o normalizaciji odnosa sa Rusijom, ukoliko je Moskva promjenila svoje ponašanje.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3685 on: June 20, 2021, 03:34:20 pm »

Ako Putin želi da se promeni, to će se prvo videti ovde: Ruski špijuni vršljaju po Evropi i postali su sve drskiji
J.R. 20.06.2021.

Lideri Evropske unije možda nisu bili prisutni kada se američki predsednik Džo Bajden ove nedelje sastao sa rukom kolegom Vladimirom Putinom u Ženevi, ali njihova teritorija će biti poligon za testiranje Moskvine odlučnosti da se promeni.

Agresivna ruska špijunaža unutar EU poslednjih godina postala je sve javnija, a evropske vlade otvoreno optužuju ruske agente za izvršavanje pokušaja atentata, sabotiranje isporuka oružja i nekažnjeno hakovanje političkih institucija. Neki evropski obaveštajci kažu da su ruski špijuni postali drskiji i da mnogo manje brinu o tome da li će biti otkriveni. Drugi kažu da su ruski agenti oduvek bili ovako aktivni, samo je sada njihov rad postao vidljiviji, delimično zahvaljujući digitalnim tragovima koje ostavljaju za sobom.

- Maske su pale. Ruske obaveštajne službe više se ni ne pretvaraju da poštuju međunarodno pravo, etiku ili čak ljudski život u svojim postupcima u Evropi - rekao je Arnold Sinisalu, šef Službe unutrašnje bezbednosti Estonije, koja je zbog geografske blizine itekako svesna ponašanja Moskve.

Obaveštajni zvaničnici kažu da se Evropa suočava sa stalnom borbom da se uhvati u koštac sa ruskom operacijama, koje mogu da budu smrtonosne, destruktivne i da seju dezinformacije. Najsenzacionalniji slučaj koji je izašao na videlo poslednjih meseci desio se u aprilu, kada je Češka rekla da ima dokaze da su ruski agenti odgovorni za eksplozije u skladištima municije 2014. godine, u kojima je ubijeno dvoje ljudi. Navodi su pokrenuli političku oluju između Praga i Moskve. Češka je proterala desetine ruskih diplomata i članova osoblja ambasade zbog te afere. Rusija je zvanično klasifikovala Češku kao "neprijateljsku državu“, zajedno sa Amerikom.

Ubrzo nakon toga, Bugarska, koja je već optužila ruske državljane za trovanje trgovca oružjem, rekla je da sada takođe sumnja na umešanost Moskve u niz eksplozija u skladištima oružja između 2011. i 2020. godine. Tužioci kažu da su pokušaj ubistva i eksplozije povezani sa češkim slučajem. Jedna od hipoteza je da su eksplozije u Češkoj i Bugarskoj, kao i trovanje trgovca oružjem, imale cilj da poremete mogući izvoz oružja i municije u Ukrajinu. Rusija je odbacila te navode.

- Jedino još nismo optuženi za atentat na Franca Ferdinanda, a i do toga će možda doći, kako stoje stvari - rekao je u aprilu ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, cinično komentarišući bugarski slučaj.

Ta poricanja ne umanjuju tenzije sa zapadnim zvaničnicima. Slučajevi su pokrenuli neprijatna pitanja, posebno za prestonice EU koje su dugo bile domaćini značajnom broju ruskih obaveštajnih operativaca.

Povratak Hladnog rata?

Pristup ruskih operativaca ima odjek Hladnog rata, kada je Putin služio kao agent КGB-a u Drezdenu, tada delu komunističke Istočne Nemačke. U sovjetsko doba Moskva je bila poznata po tome što je u inostranstvu koristila "aktivne mere“ - od širenja dezinformacija, do sabotaže i atentata.

Putinov politički uspon pomogao je vraćanju špijuna u centar moći, nakon što su ruske obaveštajne službe oslabile tokom burnih devedesetih. Neke zapadne obaveštajne službe procenjuju da savremeni ruski špijuni imaju dva glavna zadatka - da prikupljaju poverljive podatke i tajno utiču na strane države. Moskovski špijuni već dugo se osećaju kao kod kuće u evropskim prestonicama, često radeći u velikim ambasadama. Trenutno u inostranstvu posluju najmanje tri ruske agencije: Savezna služba bezbednosti (FSB), primarni naslednik КGB-a, Spoljna obaveštajna služba (SVR) i vojna obaveštajna služba GRU. Pre nego što su češka otkrića objavljena u javnosti, Prag je bio poznat kao grad sa velikim prisustvom ruske obaveštajne službe, poput Beča i Budimpešte. Ali ruski agenti su aktivni širom kontinenta, od Irske do Baltika, i sve češče pune naslovnice novina.

Samo od februara do maja ove godine, najmanje četiri zemlje EU - Bugarska, Nemačka, Italija i Poljska - optužile su pojedince za pokušaj prenošenja tajnih informacija Rusiji. Tomas Haldenvang, šef glavne nemačke domaće obaveštajne agencije, rekao je ovog meseca da je ruska obaveštajna aktivnost u Nemačkoj dostigla nivo Hladnog rata. Ono što posebno uznemirava Zapad je to što poslednjih godina primećuju da je prikupljanje obaveštajnih podataka postalo sporedno za ruske špijune - sada je fokus više na merama poput kolebanja javnog mnjenja, polarizacije evropskog društva i izvođenja atentata.

Neslaganje u EU

Iako postoji saglasnost među zapadnim vladama i obaveštajnim agencijama da ruska agresivna taktika predstavlja problem, to ne znači da postoji saglasnost u tome kako odgovoriti na nju. Neke zemlje, poput Holandije, bile su glasne kada su otkrivale ruske aktivnosti. Druge se odlučuju za rešavanje problema tiho ili nikako. Na primer, mađarska vlada održava prijateljske veze sa Кremljem i kritikovana je zbog toga što je zatvarala oči pred nekim ruskim obaveštajnim aktivnostima unutar svojih granica. Кada je Češka izašla u javnost sa svojim navodima o eksplozijama u skladištu municije, reakcija širom Evrope bila je uglavnom retorična. Slovačka, Rumunija i baltičke države proterale su diplomate iz solidarnosti, a Bugarska je poslala diplomatu kući zbog sopstvenih sumnjivih eksplozija, ali mnoge druge zemlje su se zadržale na tvitovima i saopštenjima za štampu. Neki se pitaju da li čak i akcije koje izgledaju teške, poput masovnog proterivanja diplomata za koje se sumnja da su špijunirali, uopšte imaju neki uticaj. Proterivanja su namenjena podrivanju sposobnosti Rusije da špijunira i prikuplja informacije, ali živimo u digitalnom dobu kada više nije toliko važno imati ljude na terenu.

EU je uvela sankcije brojnim agentima GRU, kao odgovor na hakovanje Bundestaga i pokušaj trovanja Sergeja Skripalja u Velikoj Britaniji. Ali EU u celini tek treba da formuliše jasan zajednički odgovor koji bi zabrinuo Rusiju. Novi nacrt za odnose sa Rusijom koji je ove nedelje predstavio šef EU za spoljnu politiku Đuzep Borelj, naišao je na hladan prijem diplomata u Briselu, koje su rekle da je "premekan" i da nema operativne planove.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3686 on: June 20, 2021, 07:59:56 pm »

недеља, 20.06.2021.

Америка спрема нове санкције Русији због Северног тока 2 и Наваљног

ВАШИНГТОН – Сједињене Америчке Државе наставиће да уводе санкције руским компанијама и организацијама које учествују у пројекту Северни ток 2, изјавио је данас саветник америчког председника националну безбедност Џејк Саливен.

Он је за Си-Ен-Ен рекао да су досад санкционисане одређене руске компаније и организације, када је реч о Северном току 2, а да су укинуте само за два ентитета – једну особу немачке националности и једну швајцарску компанију.

„Када је председник Џозеф Бајден преузео функцију, Северни ток 2 је био 90 одсто завршен. То се десило у време администрације Доналда Трампа. Питање које нам је било упућено било је да ли ћемо ићи санкцијама на наше европске савезнике и пријатеље. Бајден је рекао да није спреман за тако нешто”, додао је Саливен, преноси Танјуг.

Северни ток 2 је међународни пројекат изградње гасовода који ће ићи испод Балтичког мора од Русије до Немачке, заобилазећи транзитне земље, као што су Украјина, Белорусија, Пољска и још неке источноевропске и балтичке земље, подсећа ТАС. САД су у мају увеле санкције против 13 бродова и три руске организације које су учествовале у пројекту. Саливен је раније данас изјавио да ће САД увести додатне санкције Русији због односа Москве према опозиционару Алексеју Наваљном, чим буде „утврдила праве мете”.

„Спремамо нови пакет санкција. Показали смо да нећемо узмицати ни пред којим питањем, па ни када је реч о случају Наваљног. Ово је одговор на руске штетне активности”, рекао је Саливен.

„Чим будемо сигурни, увешћемо нове санкције”, додао је Саливен.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3687 on: June 20, 2021, 08:03:25 pm »

Sa Amerikom smo krenuli putem dijaloga
Novosti onlajn 20. 06. 2021.

RUSIJA i SAD su krenuli putem konstruktivnog dijaloga, izjavio je načelnik Generalštaba oružanih snaga Ruske Federacije Valerij Gerasimov.

- Osetili smo konstruktivni pristup. Čini mi se da će obe strane krenuti putem konstruktivnog dijaloga - rekao je Gerasimov komentarišući nedavni sastanak predsednika Rusije i SAD Vladimira Putina i DŽozefa Bajdena u Ženevi.

Gerasimov je učestvovao u samitu u sastavu ruske delegacije koja se priključila drugom delu sastanka Putina i Bajdena koji je bio rezervisan za „širi format“. Prvi sastanak Putina i Bajdena na mestu predsednika održan je 16. juna u Ženevi. Samit je trajao 4,5 sata, uključujući pauzu.

Nakon razgovora, ruski lider je izjavio da se dogovorio sa američkim predsednikom da se započnu konsultacije o strateškoj stabilnosti na međuresornom nivou. Kako je istakao, obe zemlje shvataju da nose posebnu odgovornost za stratešku stabilnost u svetu. Osim toga, lideri su usvojili zajedničku izjavu. Oni su istakli da nikada ne sme doći do nuklearnog rata, kao i da u njemu ne bi bilo pobednika.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3688 on: June 21, 2021, 06:10:34 am »



Ruski ambasador se vratio u Ameriku: Sada imamo važan zadatak


Ambasador Rusije u SAD Anatolij Antonov izjavio je da je trenutno glavni zadatak da se na što brži i kvalitetniji način realizuje sve ono što je dogovoreno na samitu predsednika Rusije i SAD Vladimira Putina i Džozefa Bajdena nedavno održanog u Ženevi.

Prema njegovim rečima, najvažnija stavka dogovora je bila strateška stabilnost.

„To je glavni zadatak, da što pre i što kvalitetnije realizujemo dogovor po pitanju strateške stabilnosti“, kazao je on.

Ruski ambasador je takođe rekao i da će Rusija i SAD u najkraćem mogućem periodu usaglasiti termine prvih konsultacija po tom pitanju.

„Računamo na to da će razgovori između profesionalaca omogućiti da u što kraćem periodu doprineti da obe strane postignu dogovor u oblasti globalne bezbednosti“, kazao je.

Inače, Antonov, koji je u martu vraćen u Moskvu na konsultacije zbog pogoršanja odnosa između dve države, odleteo je jutros avionom u Vašington, što predstavlja potvrdu da je sastanak Putina i Bajdena bio produktivan budući da je povratak ambasadora bila jedna od stavki.

izvor/
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3689 on: June 21, 2021, 06:11:46 am »



Rusija o novim sankcijama SAD: To nije signal koji je dat nakon samita Putina i Bajdena


Ambasador Rusije u SAD Anatolij Antonov izjavio je odmah po povratku u Ameriku da je Rusija spremna na konstruktivni dijalog kako bi se rešili problemi u bilateralnim odnosima, međutim, sankcije koje je najavila Bela kuća „nisu taj signal koji je dat nakon samita predsednika SAD i Rusije Džozefa Bajdena i Vladimira Putina“.

„Čuo sam o tim sankcijama dok sam leteo ka Americi. Samo što sam izašao iz aviona. Jedino što mogu da kažem jeste da to nije taj signal koji je dat nakon samita. Smatram da putem sankcija nemoguće je uspostaviti uzajamno razumevanje i stabilizovati odnose“, kazao je on.

Takođe je ocenio i da je „žalosno što su američke kolege izabrale taj put koji ne vodi ka pozitivnom rezultatu“.

Antonov je ocenio i da je, uprkos svemu, dobro što su „baterije napunjene“ i da je sada zadatak da se realizuju ti dogovori koji su postigli predsednici Rusije i SAD.

Kako je ranije najavljeno iz Bele kuće, administracija u Vašingtonu namerava da uvede nove sankcije protiv ruskih kompanija koje učestvuju u izgradnji gasovoda „Severni tok 2“, a priprema i nove sankcije protiv Moskve zbog situacije oko ruskog blogera Alekseja Navaljnog.

Štaviše, prema rečima pomoćnika američkog predsednika za nacionalnu odbranu Džejka Salivana, Amerika ne uzima rezultate samita Putina i Bajdena „zdravo za gotovo“.

izvor
Logged
Pages:  1 ... 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 [246] 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 ... 501   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 22 queries.