PALUBA
March 19, 2024, 04:51:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 501   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Rusija - NATO  (Read 813342 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 290


« Reply #390 on: July 25, 2014, 07:51:55 pm »

Пољска и Русија су се кроз историју спориле и ратовале управо око Украјине.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #391 on: July 25, 2014, 08:02:44 pm »

Пољска и Русија су се кроз историју спориле и ратовале управо око Украјине.

Да, Украјина је древна пољска постојбина, како им само име каже -Пољаци , пољани, живели су у бескрајним украјинским пољима!?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #392 on: July 25, 2014, 09:06:22 pm »

Ni jedni ni drugi nisu bili cvećke u međusobnim odnosima, tako da ne čudi otkud takva "ljubav" jednih prema drugima. Kao što rekoh, proučite malo njihove odnose, pa će vam neke stvari biti jasnije.

http://en.wikipedia.org/wiki/Polish-Russian_relations

http://en.wikipedia.org/wiki/Polish-Russian_War

Počnite od Wikipedije, dobra je osnova, pa malo progooglajte.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #393 on: July 26, 2014, 10:15:15 am »

Dovoljno je sjetiti se kako su se ponjeli prema herojima Warsave 44g. pa je puno toga jasnije.

poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #394 on: July 26, 2014, 10:16:58 am »


Je li to ono kada su sovjetski korpusi stajali na Visli dok je u Varšavi besneo ustanak?
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #395 on: July 26, 2014, 10:24:56 am »

Da.

poz.
Logged
BrRista
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 314



WWW
« Reply #396 on: July 26, 2014, 10:27:09 am »


Je li to ono kada su sovjetski korpusi stajali na Visli dok je u Varšavi besneo ustanak?
Da, mnogi izvori navode da je Crvena armija mirno gledala kako nemci surovo guse ustanak u Varsavi. Sa druge strane, skoro sam citao memoare marsala Zukova i on se posebno osvrno na taj dogadjaj. Koliko se secam pise da sovjetska komanda uopste nije bila upoznata sa tim ustankom niti je bila u mogucnosti da pomogne...

Ipak, ako hocete da iznervirate poljaka samo mu recite da je Poljska ruska kolonija i odmah peni. Prisustvovao sam jednom takvom dogadjaju i meni je bilo veoma smesno jer nisam znao o cemu se radi...
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #397 on: July 26, 2014, 10:31:19 am »

Zukov nije imao pojma a Britanci ispred njega bacali pomoc avionima. Ali dobro ...

poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 441


« Reply #398 on: July 26, 2014, 12:43:31 pm »

Mogla je sovjetska komanda da pomogne, da baci trupe koje su upravo završile ogromnu ofanzivnu operaciju, dalje napred na Varšavu. Poginulo bi još nekoliko desetina hiljada ruskih momaka. Sa kojim ciljem, da spasu Armiju Krajowu, svog ljutog političkog protivnika, od uništenja!? Vojno, to bi bilo moralno, ljudski i velikodušno, a politički bilo bi potpuno necelishodno, možda katastrofalno. Staljin je verovatno znao šta se događa, i Staljin je doneo političku odluku da se trupe dobro odmore, popune, da se ranjenici zbrinu, pa da tek onda krenu napred. Za to vreme, sondertruppen Vermahta su uništile Varšavu i pobile silan narod. To je dakle bila politička, a ne vojna odluka. Možda je Žukov za to znao, a možda i nije. I Žukov je morao dobro slušati šta se poručuje iz Stavke. To je onaj "duboki jezik" o kome sam davno napisao i na Palubi. Zbog neznanja da se tumači "duboki jezik", milioni su stradali. I pre rata, i za vreme rata i posle njega. Bliža je košulja od kaputa.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #399 on: July 26, 2014, 03:21:15 pm »


Mislim da je @SOLARIS upotrebio neadekvatan primjer.@kumbor je dosta toga tačno napisao ali on to toliko "usložni" da to izgleda neadekvatno.

Da li su Sovjetske jedinice trebale da pomognu Poljskim jedinicama je njihova stvar i može se objašnjavati i šire,recimo podelom interesa sa Jalte.Ja mislim da je ispravan zaključak,da su Varšavu i njihove jedinice,uništile Njemačke jedinice a ne Sovjetske, i nevidim nikakve razloge za mržnju prema Sovjetima.Takođe,uopće nemogu shvatiti kad se to pripisuje Rusima ili bilo kojim narodima i za Staljinističko-Sovjetsko vrijeme pošto koliko ja znam najviše je stradalo Rusa(možda i zbog brojnosti stanovništva),a da li su oni znatno bolje živjeli od drugih.

Vjerujem da su razlozi za mržnju na pr.vjerske ili još neke druge historijke činjenice.

Poz.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #400 on: July 26, 2014, 03:46:21 pm »

Ovu epizodu iz WWII sam naveo samo kao primjer velike "ljubavi" poljaka i rusa.
Nebi da idemo dalje sa ovim ot. ako nekoga zanimaju detalji Warsawskog ustanka-link na wiki.

Warsaw Uprising

poz.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #401 on: July 26, 2014, 05:47:02 pm »

Ne znam oko politike ali još nisam sreo Poljaka, Čeha, Slovaka, Estonca ili Latvica koji bi imao koju lepu reč o Rusima. Pričali su več na Palubi, da smo dobili deo dokumentacije, koju nam Rusi nisu hteli dati, (ispod stola, na prijateljskom nivoju) o T-72 baš zbog ljubavi Čeha prema Rusima..
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #402 on: July 26, 2014, 06:05:31 pm »

Игром случаја, мајка мог кума је Пољакиња. Госпођа рођена у првој години њемачке окупације, поријеклом из грађанске породице (више) средње класе, чак су у давнини били неко ситно племство. Дакле, "по дифолту", такви се у комунизму нису требали надати ничему добром. Али, по ријечима старе куме, а дуго смо разговарали и раговарамо о томе, живот у Пољској "под Русима" у то доба је био релативно нормалан, обичан. Водиш нормалан живот и нико те не дира и не гњави. Када је дошла овдје на одмор почетком 70-их ( а одморе су проводили и у Шведској и Финској), никакву већу разлику између Пољске и СФРЈ није примјетила.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #403 on: July 26, 2014, 06:15:27 pm »

To ti je isto kao i ovde što je bilo. Neko je u do0ba Socijalizma živeo normalno, a nekome je bilo loše...ili barem tvrde da im je bilo loše.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #404 on: July 26, 2014, 06:36:57 pm »


Izgleda da ću morati da "usložnim "kao @kumbor.

Još oko 1970-te u Splitu čitao sam neke brošure,ako me sjećanje služi,od dr.Supeka o istraživanju (ispitivanju)javnog mjenja.Mislim da se radilo o istraživanju rasne diskriminacije u SAD.Tu imate točno razrađene postupke i čini mi se o reprezantivnom uzorku.Da ne duljim dalje ne može se javno donositi zaključak na osnovu ličnog iskustva(koga sam ja susretao).

U vezi sa Poljskom,iz historije znam da je WWII počeo a Engleska je obećala da će ući u rat ako Poljska bude napadnuta ali su ih ostavili na cjedilu.Cio WWII su ih držali u zabludi da su oni njihova interesna zona i na kraju ih prepustili Staljinu.Poljaci su učestvovali na strani Engleza i koliko sam pratio imali najbolje pilote.Sami Englezi su kasnije izjavljivali da ih nisu cjenili.Zar nije trebalo da se Englezi angažuju da im pomognu jer koliko znam taj pokret nije bio komunistički.

Dakle mržnja postoji Rusi -Poljaci ali to nije zbog tog ustanka nego zbog drugih razloga.Kolika je ona trebalo bi istražiti na malo većem uzorku pa eventulno utvrditi i uzroke.

Poz.
Logged
Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 501   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.