PALUBA
March 19, 2024, 12:08:21 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 501   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Rusija - NATO  (Read 813404 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #405 on: July 26, 2014, 06:44:22 pm »

Dakle mržnja postoji Rusi -Poljaci ali to nije zbog tog ustanka nego zbog drugih razloga.Kolika je ona trebalo bi istražiti na malo većem uzorku pa eventulno utvrditi i uzroke.

Mrze se oni vekovima pre DSR-a.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 323



« Reply #406 on: July 26, 2014, 06:56:13 pm »

Socijalizam u Jugoslaviji je bio odličan sve gubitke je plaćala država ,jedan radnik je radio za deset direktora, dizali su se krediti koji se nisu vraćali, kralo se do iznemoglosti, a onda je naravno sve propalo jer nemožeš potrošiti više nego privrediš ,pošto se dobrih navika teško odreći tj. lopovluka i nerada taj trend se nastavio i nakon pada socijalizma pa su tako države ex Jugoslavije danas tu di jesu. Socijalizma u drugim zemljama nije bio ovakav jer su bili pod Ruskom čizmom no i njihov model se nekim čudom raspao ali lkaše su to podnjeli jer nisu znali za bolje, Česi i Slovaci danas voze nove Škode dok Poljaci također voze nova kola, moj poznanik koji je mojih godina ovde ne može naći posao pa zato radi u Poljskoj kao profesor i ima početnu plaću 2 ipo tisuće eura. A šta se tiče Poljaka i Rusa nema veće ljubavi od bratske tako je od pamtivjeka...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 442


« Reply #407 on: July 26, 2014, 08:51:28 pm »

A i poljske psovke se lepo razumeju. Kad drugovi koji se sećaju boravka Poljaka u Kumboru 1988. (nakupovah se od njih peškira koje i danas tamo koristim) hoće da me nerviraju, oteraju me "na pitu". Zato se ona druga stvar zove "kako treba, opšteslovenskim imenom".

Inače i odnosi Rusije i SAD povodom obaranja MH-17 već prelaze na teren međusobne psovačine, pa je moj gornji komentar umesan.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #408 on: July 28, 2014, 11:27:47 am »

Ukrajina kao izgovor

 
28.07.2014

Tragedija malezijskog aviona u Ukrajini, bespoštedni građanski rat koji se tamo vodi, sankcije koje s vremena na vreme uvode SAD i EU protiv Rusije, kao i adekvatni odgovori Moskve, samo su deo tihog rata koji se već duže vreme vodi između dve najmoćnije nacije sveta: jedne sa Zapada, druge sa Istoka. U tom ratu sva sredstva su dozvoljena: od medijske satanizacije protivnika, a posebno njegovih istaknutih pojedinaca, do podsticanja drugih država da se i same u sve uključe. Direktno, ili indirektno. Sudbina 298 putnika malezijskog aviona na liniji ka Kuala Lumpuru samo je karika u tom lancu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Takav je stav analitičara sa obe strane Tihog okeana.

Mada su mnogi spremni da ovakvu tvrdnju karakterišu kao samo još jednu od bezbroj teorija zavere, stvarnost, nažalost, daje drugačiju sliku. Kako, naime, tvrde u Moskvi, svi pokušaji da se na miran način, pregovorima, razreše sva sporna pitanja između SAD i Rusije, odgovori Vašingtona ne ulivaju optimizam.

Upravo stoga mnogi ruski analitičari skloni su da predviđaju da će se raskol između dve velike sile i dalje samo pojačavati. Mnogi podsećaju na taktiku SAD u svojevremenom rušenju Sovjetskog Saveza. U ovom trenutku ista taktika ponovo deluje. „SAD sprovode „taktiku zadržavanja” koja je, kao što je „hladni rat” rasturio SSSR, usmerena na slabljenje i konačno uništenje Rusije kao geopolitičkog protivnika”, prenosi američki list „Kriščen sajens monitor”.

Suština netrpeljivosti između dve sile koja neprestano narasta je u tome što je Rusija najveća i politički najuticajnija među državama sa ubrzanim ekonomskim rastom. Samit čelnika zemalja BRIKS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika), održan nedavno u Brazilu, a posebno stvaranje nove Banke za razvoj, predstavljao je u tom smislu pravi „prst u oko” Vašingtonu i izazov svetskom poretku, političkom i finansijskom, koji su posle Drugog svetskog rata, a posebno po padu SSSR-a, svetu nametnule SAD.

Problem Amerikanaca je, međutim – tajming. Ruska Federacija se od sticanja nove nezavisnosti 1991. stabilizovala i vojno i ekonomski. Stvorila je krug poslovnih partnera, posebno među najmoćnijim državama i Evrope i Azije. Takođe, propast „obojenih revolucija” u pojedinim postsovjetskim republikama, a koje je Vašington tako štedro finansirao, ukazali su Moskvi odakle bi mogla da joj preti opasnost i čega je neophodno čuvati se. Sama činjenica da danas više od 80 procenata Rusa veruje u politiku predsednika Vladimira Putina, ukazuje da su događaji u Gruziji (2003), Kirgiziji (2005) i sadašnji u Ukrajini, sa američkog gledišta, bili promašaji. Umesto političkog uticaja, Vašington je dobio samo – haos

„Iluzija je smatrati da možemo da načinimo bilo kakve konkretne poteze u vezi sa Ukrajinom koji bi ublažili stav SAD, odvratiti ih od sankcija i vratiti normalnoj komunikaciji”, smatra ruski sociolog Sergej Markov i dodaje: „Umesto toga oni pomeraju liniju mogućeg sukoba sve bliže Rusiji”.

Taj sukob se vodi i na medijskom planu. Prosto je neverovatno da američki predsednik Barak Obama za pad malezijskog aviona u Ukrajini odmah optuži Rusiju, mada u tom trenutku nije posedovao ni jedan dokaz kojim bi potvrdio svoje reči. Slično je postupio i jedan holandski ministar koji je na osnovu samo dela jednog filma snimljenog na mestu događaja proglasio proruske pobunjenike za prave zveri. Ostatak filma pokazao je celom svetu svu tragičnu zabludu Holanđanina koji, uzgred, nije smatrao za potrebno da se, povodom svog postupka, bilo kome izvinjava.

U tom medijskom ratu kao „činjenice” navode se komentari najrazličitijih pojedinaca postavljeni na društvene mreže poput „Fejsbuka” ili „Tvitera”, a upravo se na njima, jer su pristupačne svakome ko danas ima kompjuter povezan na internet, vodi najžešći rat poklonika jedne ili druge strane u kojem se istina i neistina jednako tretiraju.

Na prošlogodišnjem Međunarodnom humanitarnom forumu održanom u Bakuu jedna od najvažnijih tema bila je upravo zloupotreba interneta kada je reč o osetljivim svetskim dešavanjima. U slučaju pada malezijskog aviona ovo je potvrđeno na veoma drastičan način.

Da li će aktuelne sankcije zaista nauditi Rusiji ili će joj, naprotiv, pomoći da se više angažuje na planu unutrašnje ekonomije i saradnje sa državama koje smatra saveznicima pokazaće vreme. Ono što je već sada jasno jeste da SAD svojom otvorenom antiruskom politikom izazivaju sumnjičavost i kod drugih velikih zemalja, posebno Kine i Indije. Ako bi uspeli da izoluju Rusiju, nema sumnje da bi Amerikanci pokušali da istu taktiku primene u odnosu na druge zemlje koje smatraju potencijalnim konkurentima. Kina bi se tu, verovatno našla prva na udaru.

Pri tome treba imati na umu da današnja Rusija, za razliku od SSSR-a svojim međunarodnim partnerima prilazi kao prema sebi jednakima. Drugim rečima ova komunikacija odvija se u okvirima koji donose obostranu korist. SAD neretko koriste sasvim drugu taktiku – pritisak.

Vratimo se tragediji malezijskog aviona, kao što rekosmo, samo još jednoj karici u lancu američko-ruskog suprotstavljanja, kao i medijskom pokrivanju ovog događaja. Šta god da je uzrokovalo tragediju, odnosi dveju sila neće se promeniti. Jezičak na vagi ovog nadmetanja mogla bi da bude reakcija zemalja Evropske unije. To znači ili konačno oslobađanje Evrope od američkog tutorstva, ili potpuno priklanjanje Vašingtonu.

A ova druga opcija lako bi mogla da svet dovede na samu ivicu novog velikog rata.

Slobodan Samardžija
Politika


* d.stojanovic.jpg (30 KB, 468x268 - viewed 52 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 442


« Reply #409 on: July 28, 2014, 01:46:27 pm »


Ја сам убеђен да ма шта Русија предузимала на терену "деескалације" у Украјини, то неће променити општи правац деловања САД према Русији, па ни правац ЕУ. Машинерија је покренута и постепено појачава обртаје, ми сви знамо шта то значи. Да се цијела Русија у бијеле гугутке преметне, зауставити машинерију неће, па ни пад цијелог Донбаса у Кијева руке јаросне и грубе.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #410 on: July 29, 2014, 10:52:32 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Rusija pod vojnim sankcijama EU i SAD, Hrvatska prekida uvoz ruskih vojnih usluga

Datum objave:
29.07.2014

Predsjednik Vladimir Putin u ponedjeljak je pozvao rusku vojnu industriju da brzo smanji potrebe za uvozom vojnih tehnologija i sredstava iz EU koja će već danas nametnuti zabranu prodaje oružja i tehnologije Rusiji zbog njezine uloge u ukrajinskoj krizi. Putin je rekao da je ruska vojna industrija "definitivno" u stanju proizvoditi sve što zemlja treba. Rusija će se usredotočiti "na ubrzanje razvoja zamjenskih tehnologija nacionalne obrambene industrije i na najširi mogući prelazak na domaće proizvedene materijale i sredstva te dijelove za specijalnu opremu i oružje," izjavio je Putin, a prenosi agencija Interfax.

EU će usvojiti danas šire sankcije protiv Rusije što uključuje, između ostalog, zabranu prodaje novih paketa oružja, osjetljive tehnologije, roba i usluga. SAD i EU su se dogovorili da se postojeći ugovor sa Rusijom vezan za isporuku dva ratna broda Mistral vrijedna oko 1,2 milijarde € (1,6 milijarde dolara) može nastaviti, jer je ugovor ranije potpisan.

Kako smo ranije i najavili, zbog novih sankcija Republika Hrvatska neće moći prihvatiti bilo kakvu rusku ponudu za remont četiri vojna helikoptera Mi-8 ove godine. Umjesto toga, remont će biti povjeren velikogoričkom ZTC-u u suradnji sa ukrajinskim zavodom Motor Sich iz Zaporožja za remont motora te zavodom Aviakon iz Konotopa za ostale dijelove ili u suradnji sa češkom tvrtkom LOM Praha. Nešto treće nije moguće, osim pokušaja remonta u Bjelorusiji političkom satelitu i ispostavi Ruske Federacije.



* article-gallery-big-1406616334_633.jpg (44.89 KB, 620x387 - viewed 69 times.)
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 323



« Reply #411 on: July 30, 2014, 08:23:52 am »

29.07.2014.

UPRAVLJANI NERED
Američki recept: razori i ostavi kaos


Pripremajući se za unipolarni svijet, SAD je već u sovjetsko-afganistanskom ratu (1978. – 1992.), koji se vodio između komunističke vlade i islamističkih pobunjenika, preko CIA-e oformio Al-Qai’du kao političko oružje za rušenje režima.

Edward Snowden otkrio je da je CIA u suradnji s MI6 i Mossadom podučavala borce i aktiviste Islamske države Iraka i Levanta (ISIL), što pokazuje da se nastavlja taj model iskorištavanja vjerskog ekstremizma u svrhu mijenjanja režima.

Američki pristup mijenjanju režima i izgradnji države varira od države do države, budući da situacije u Afganistanu, Iraku, Libiji, Siriji ili Ukrajini nisu iste. Nakon što se ciljani režim sruši, bilo američkom intervencijom u Afganistanu ili Iraku, bilo potporom uz pomoć NATO-a pobunjeničkoj opoziciji u Libiji ili Siriji, nastoji se uvesti “fast democracy” iliti nametnuti demokratski obrazac u vidu slobodnih izbora neslobodnih građana kao pripremu za uvođenje globalne ekonomije, a ne kompaktnijeg društva.

Ukidanje posebnosti

Bijela kuća je 2005. izradila Nacionalnu strategiju za pobjedu u Iraku (NSV), a 2007. i diplomatsku i vojnu strategija za Irak u kojoj je dominirala obnova, reforma, izgradnja, integriranje, slobodna trgovina i ulaganja. Cilj je bio izgraditi novi Irak uključen u sustav američkih ekonomskih i političkih vrijednosti i koristiti ga kao uspješnu ekonomsku i demokratsku priču u smjeru regionaliziranja i globaliziranja Srednjeg istoka, zbog nafte i geopolitike pogodnom za manifestaciju globalne moći Amerike.

Irak je trebao postati paradigma prilagođavanja neoliberalnom društvenom modelu i globalizaciji, koja zapravo nije bila drugo negoli otvaranje iračkog tržišta, Saddam Hussein, recimo, nije dopuštao upotrebu mobitela. Međutim, takav ekonomski proces amerikanizacije vodio je ukidanju povijesnih i kulturnih posebnosti.

S druge strane, ako ekonomska liberalizacija postaje važnija od istinske demokracije i prava različitih manjina, rezultat može biti istodobno postojanje tržišne ekonomije i teokratske države. To se odigralo u mnogim zemljama “arapskog proljeća”, koje je zbog rasplamsavanja islamizma završilo kao “islamsko proljeće”. A to je u Iraku automatski vodilo u sveti rat sunita, koji su za Saddama vladali Irakom, i šijita jer su nakon američkog rušenja Saddama postali većina s namjerom da iz novog društva izbace sunite, pa se projektirana pojava isilovaca može tumačiti i kao bumerang takvog državotvornog teokratskog ekstremizma.

Teškoće uvođenja zapadne demokracije američki su analitičari radije tumačili tim međusektaškim borbama, sporom izgradnjom države, pa čak i padom dolara, negoli konceptualnim razlozima – iračko društvo, a tako i afganistansko, libijsko, sirijsko i ukrajinsko ne mogu se modernizirati i demokratizirati jedino prema zakonitostima tržišne ekonomije.

Slomljena Ukrajina

Američki recept za rušenje država nije pomogao u građenju njihovih društava. Ratom razoreno i godinama planski vođeno iračko gospodarstvo nije moglo po nalogu prijeći na tržišni sustav i da se Irak nije našao u tako kaotičnom stanju. Tranzicija država istočne Europe pokazala je kako pretvorba jednog društvenog modela u drugi traži postupnost, sustavnost i stabilnost kako bi se društvo oblikovalo prema potrebama građana, a ne stranih ulagača i multinacionalnih korporacija.

Odgovornost američkih političara za recentne ratove promjene režima je neupitna. George Bush snosi političku krivnju za ratove u Afganistanu i Iraku, ali i geopolitičku dobit jer je SAD zauzeo dotad geostrateški neovisne prostore. Barack Obama umiješan je za udar na Libiju i destabiliziranje Sirije. Njegov protukandidat na predsjedničkim izborima 2008. John McCain dolazio je u Ukrajinu za vrijeme Janukoviča, huškao na njegovu smjenu i stimulirao destabilizaciju Ukrajine, sve to u svrhu protezanja globalne moći SAD-a preko NATO-a na istok. Rezultat – slomljeno ukrajinsko društvo.

Današnji Irak, uza svu stratešku logistiku SAD-a, spada u propale države (failed state). Nakon rušenja Gaddafija uz političku i vojnu pomoć SAD-a, Libija je dezintegrirana i nalazi se u permanentnom građanskom i plemenskom ratu bez ikakve perspektive stabiliziranja. SAD i financijski i pravno najviše na svijetu ulaže u borbu protiv islamističkog terorizma, a svojski se potrudio srušiti sekularne režime u Afganistanu, Iraku, Libiji i to želi učiniti i u Siriji!? Sve pod neoliberalnom ideologijom širenja demokracije i tržišne ekonomije, za što mu nitko u svijetu nije dao mandat.

U Siriji i Ukrajini na tom mu se putu ispriječila Rusija, pa najnoviji svjetski poredak ili upravljani kaos ne ide po planu, što zabrinjava njegove političke i medijske kreatore.

Čemu gubiti vrijeme na civile?

Premda je vojska glavni instrument za nametanje ekonomskog mira u Afganistanu i Iraku, vojni zapovjednici na terenu shvaćaju da se ta tranzicija mora voditi na drugačiji način. Zapovjednik svih američkih i NATO-ovih snaga u Afganistanu, general Stanley A. McChrystal, smijenjen je 2010. nakon što je u časopisu Rolling Stone kazao da je antiteroristička strategija potpredsjednika Joea Bidena kratkovidna i da vodi u “Kaosstan”.

Biden je to isto mislio za strategiju generala McChrystala, koji je u Afganistanu provodio vojnu strategiju poznatu kao “counterinsurgency” (COIN) ili borbu protiv nesigurnosti na terenu. Bit COIN-a sastojao se u tome da vojne snage u Afganistanu ne služe samo uništavanju neprijatelja, nego pomažu civilnom stanovništvu u izgradnji civilnih vlasti i kulturnih institucija te tako šire klimu sigurnosti.

Za rezultate COIN-a potrebne su godine i milijarde dolara, a to je za Bidena bilo gubljenje vremena i novca jer sve to navodno nije imalo utjecaj na slabljenje međunarodnih terorističkih mreža. Dakle, razaraj lokalno, a gradi globalno!
Ali, što se uspjelo sagraditi globalno osim američke vojne supremacije?

Autor : Danko Plevnik
Izvor : SD
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #412 on: July 30, 2014, 09:30:29 am »

Optužbe za kršenje sporazuma iz 1988. - SAD tvrdi kako je Rusija testirala zabranjenu krstareću raketu s kopnenim lansiranjem


29.07.2014.


Američka Vlada jučer je optužila Rusiju za kršenje sporazuma o Nuklearnim Snagama Srednjeg Dometa. Naime, radi se o navodnom ruskom testiranju zabranjene krstareće rakete s kopnenim lansiranjem. No, za sada nema informaciju da li je Rusija to oružje testirala sada ili ranije.

Naime, u vrijeme Hladnog rata, 1988., SAD i tadašnji SSSR potpisali su sporazum kojime se zabranjuje uporaba krstarećih raketa lansiranih s kopna koje imaju domet između 500 i 5,500 kilometara.

SAD smatra kako se radi o vrlo ozbiljnom prekršaju te inzistiraju na bilateralnim razgovorima, a predsjednik Barack Obama jučer je Vladimir Putinu poslao pismo po ovom pitanju.

"Ovo je jako ozbiljna stvar koju smo htjeli adresirati s Rusijom već neko vrijeme", rekao je jedan američki dužnosnik.

Dakako, izgleda kako je sada "idealno" vrijeme jer su odnosi između SAD-a i Rusije na najnižim razinama još od raspada SSSR-a, a ovo pitanje može biti - vjerojatno i hoće - dodatni izvor pritiska na Moskvu, kao i povod za jačanje anti-ruske histerije u Europi gdje se već mjesecima tvrdi kako je Rusija prijetnja cijelom bivšem istočnom bloku, pa i šire.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Američki sustav za kopneno lansiranje krstarećih raketa, BGM-109G


Oko navodnog kršenja sporazuma digla se velika buka u medijima, no američki dužnosnici uopće ne otkrivaju na koji je način spomenuti sporazum prekršen. Naime, list The New York Times je još u siječnju ove godine pisao kako je Washington obavijestio svoje NATO partnere da je Rusija testirala krstareću raketu s kopnenim lansiranjem.

Ako se radi o tom slučaju, onda je ova jučerašnja objava, kao i navodno oštro pismo američkog predsjednik ruskom, isključivo u ulozi jačanja pritiska na Rusiju, što bi bilo i logično pošto SAD tek sada ostvaruje konkretan napredak u nagovaranju Europe da se Rusiji nametnu još strože sankcije (vidi: SAD i EU uvode strože sankcije Rusiji, Njemačka polako popušta tvrdeći kako je u pitanju "mir u Europi").

No, pojedini dužnosnici američkog State Departmenta tvrde kako bi se dodatni detalji ovog slučaja mogli tek otkriti. Jedan od njih ističe kako ovo kršenje ne predstavlja novu vojnu prijetnju SAD-u i njihovim europskim saveznicima, imajući u vidu već postojeći ruski arsenal, ali navodi kako je ovo kršenje "uznemirujuće".


Izvor


* Sistem za lansiranje Krstarećih raketa.jpg (72.25 KB, 640x426 - viewed 92 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 442


« Reply #413 on: July 30, 2014, 09:44:33 am »


Ovakav lanser prvi put vidim, ne mogu povezati ni sa jednim projektilom koji sam video (na slikama/u knjigama).
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #414 on: July 30, 2014, 09:52:00 am »

Kopneni lanser za krstarece rakete.

http://en.wikipedia.org/wiki/BGM-109G_Ground_Launched_Cruise_Missile

poz.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #415 on: July 30, 2014, 09:55:57 am »


Ovakav lanser prvi put vidim, ne mogu povezati ni sa jednim projektilom koji sam video (na slikama/u knjigama).
Fala ti bože da si i ti konačno iznennnnnnađen... Grin
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #416 on: July 31, 2014, 10:09:58 am »

NATO nije spreman da odgovori na pretnju iz Rusije


31.07.2014

NATO nije spreman da odgovori na vojnu pretnju iz Rusije i mora da se prilagodi kako bi bio u stanju da odgovori na "nekonvencionalan napad" te zemlje, upozorili su danas britanski poslanici.

"Rizik od napada Rusije na neku članicu NATO-a, čak i ako je mali - značajan je. Nismo uvereni da je NATO spreman za ovu pretnju", rekao je predsednik parlamentarnog Odbora za odbranu Rori Stjuart.
   
Članovi Odbora su sačinili izveštaj u kome od Alijanse zahtevaju da uputi stalnu misiji i vojnu opremu u svoje baltičke članice - Estoniju, Litvaniju i Letoniju, kao i da oformi regionalno sedište.
   
Događaji u Ukrajini, kako stoji u dokumentu, opisani su kao "poziv na buđenje" koji je otkrio "alarmantne nedostatke u pogledu spremnosti NATO-a", prenosi AFP.
   
"Na ruski nekonvencionalan napad, koji bi značio upotrebu asimetričnih taktika, bilo bi posebno teško da se odgovori", stoji u izveštaju.
   
Poslanici smatraju da bi NATO, u Osnivački akt trebalo da uvede mogućnost da koristi hakerske napade i "neregularne milicije", a AFP podseća da je prema aktu svaka država članica obavezna da pomogne ako jedna od njih bude napadnuta.
   
Parlamentarci su pozvali britansku vladu da iskoristi samit NATO-a u Velsu u septembru da zatraži promene u cilju bolje spremnosti da se odgovori na pretnju iz Rusije.
   
"Alijansa nije smatrala Rusiju protivnikom ili potencijalnom pretnjom u proteklih 20 godina. Sada je primorana da to učini posle nedavnih akcija Rusije", stoji u dokumentu Odbora za odbranu.
   
Portparolka NATO-a je izjavila da će taj izveštaj biti veoma pažljivo proučen i podsetila da je vojni savez već preduzeo mere na jačanju svoje odbrane i da će taj "akcioni plan" biti razmatran na samitu u septembru.
   
"NATO je već preduzeo mere da ojača kolektivnu odbranu, posebno za naše istočne saveznike, sa još više aviona u vazduhu, više brodova u moru i više vežbi na zemlji", rekla je ona.

Tanjug
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 442


« Reply #417 on: July 31, 2014, 12:22:04 pm »


Nekonvencionalan napad bi se i odnosio na nekonvencionalnu taktiku i način upotrebe snaga, a ne na potencijalno "zabranjena" nekonvencionalna oružja. Šta to znači, mogli smo videti npr. na Krimu.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 442


« Reply #418 on: July 31, 2014, 12:26:59 pm »


Kopneni BGM-109 izgleda nije korišćen ni 1995. ni 1999., pa i ne mogu znati kako izgleda. Po indeksu " BGM 109", to je Tomahawk, samo sa startnim motorom - busterom, kao i brodska varijanta. Vazduhoplovna raketa je ALCM.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #419 on: July 31, 2014, 12:28:46 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Rusija potvrdila suspenziju talijanskih i francuskih vojnih programa suradnje
 
Datum objave:
31.07.2014

Ruski dužnosnici su potvrdili da su zbog zapadnih sankcija dva ključna vojna programa suradnje s Francuskom i Italijom (ASTAIS-VBL laka amfibijska oklopna vozila s Francuskom i razvoj S-1000 malih dizel-električnih podmornica s Italijom) suspendirana. Odgovarajući na pitanje medija da li će ASTAIS-VBL biti predstavljeni na izložbi Oboronekspo (13-17 kolovoz u Zhukovskom, ) Vladimir Babaev, šef ruske ASTAIS tvrtke rekao je za ARMS-Tass: "U ovom trenutku smo suspendiralii rad na projektu zbog trenutne političke situacije i sankcija protiv Rusije. "Proizvodnja vozila u Rusiji je trebala započeti ove godine u Naberezhnie Chelny, a ruski partner bi isporučio tijelo vozila, ploču i žice dok bi Renault Trucks isporučio motor, mjenjač i ostale dijelove podvozja.

Do 10 pre-serijski proizvedenih vozila trebala su biti isporučena u Q2 i Q3 2014. za testiranje i naknadno do postrojbi ministarstva unutarnjih poslova. Odluka o serijskoj proizvodnji se očekuje kasnije, na temelju iskustva stečenog sa 10 pred-serijskim vozilima. Također suspendiran je rusko-talijanski S-1000 projekt podmornice koji je u početnoj fazi. S-1000 je zajednički razvojni program sponzoriran od strane talijanskog ministarstva obrane u kojem sudjeluju talijanski brodograditelj Fincantieri te ruski projektni zavod Rubin. "S obzirom na političku atmosferu realizacija projekta je zaustavljena i nama je žao zbog toga", rekao je Igor Vilnit, voditelj projektnog zavoda Rubin za ITAR-TASS.



* article-gallery-big-1406794696_732.jpg (124.04 KB, 800x478 - viewed 69 times.)
Logged
Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 501   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.