PALUBA
March 29, 2024, 03:18:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 501   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Rusija - NATO  (Read 819994 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #540 on: September 21, 2014, 05:28:01 pm »

Vec smo negdje pisali o ovome ali sad nemogu naci gdje pa evo vjesti ovdje.

============

U okviru međunarodnog Sporazuma "Otvoreno nebo"
Grupa ruskih inspektora obavlja osmatračke letove iznad SAD-a

Grupa ruskih inspektora će od danas do 29. septembra obaviti osmatračke letove iznad terotirije SAD u okviru međunarodnog Sporazuma "Otvoreno nebo".

- Ruski izviđački avion "TU-154M Lk-1" poletiće sa aerodroma Wright-Patterson  u američkoj državi Ohio i obaviti let od 4.900 kilometara - saopšteno je iz ruskog Centra za smanjenje nuklearne opasnosti.

U avionu će biti i američki stručnjaci, koji će kontrolisati režim primjene osmatračkih uređaja i pridržavanje odredaba predviđenih ugovorom, prenosi Itar tas.

Cilj ovih posmatračkih letova je povećanje transparentnosti i povjerenja država potpisnica sporazuma u oblasti vojnih aktivnosti i kontrole naoružanja.

Sporazum "Otvoreno nebo" potpisan je 24. marta 1992. godine u Helsinkiju, a primjenjuje se od 1. januara 2002. godine.

Ovaj sporazum potpisale su 34 države. Rusija je pristupila sporazumu 26. maja 2001. godine.

http://www.avaz.ba/
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #541 on: September 24, 2014, 05:45:14 am »

THE INQUISITR: САД брине растућа ударна моћ руских и кинеских атомских подморница

    13:56 22.09.2014.
 
АМЕРИЧКИ ВИЦЕ-AДМИРАЛ МАЈКЛ КОНОР ОЦЕНИО ДА РУСКА
И КИНЕСКА РАТНА МОРНАРИЦА ПОСТАЈУ ОПАСНОСТ ЗА САД

„Владимир Мономах“

    На Конорову „забринутост“ одреаговао Дмитриј Рогозин, потпредседник руске владе задужен за војну науку и индустрију, написавши на свом Твитер-налогу: „Па, није мачку сваки дан празник!“

        АМЕРИЧКА ратна морнарица забринута је због све веће ударне моћи руских и кинеских атомских подморница и њихове техничке усавршености која је битно порасла последњих година - објaвио је амeрички часопис The Inquisitr.

        За илустрацију је навео успешно лансирање бачистичке ракете „Булава“ са руске подморнице „Владимир Мономах“ у Белом мору која је погодила циљ на Камчатки. На растојању већем од 5,5 хиљада километара. Па указао: да руски програм модернизације нуклеарног арсенала до 2025. предвиђа појаву „средстава за гарантoвано нуклеарно обуздавање“ (САД).

        Амерички вице-aдмирал Мајкл Конор оценио је да руска и кинеска ратна морнарица постају опасност за САД. Наласио је да Русија наставља да развија своје нуклеарне потенцијале, а да Кина такође има неколико атомских подморница са балистичким ракетама и још нaставља да их гради.

        Управа војно-поморске шпијунаже САД (ONI) оценила је да Кина већ повећава своје могућности за ударе „по циљевима који се налазе далеко од њене територије“ и да је са атомском ракетном подморницом „Цзин“ добио „прву озбиљну могућност наношења узвратног нуклеарног удара са мора“.

        The Inquisitr је објавио да балистичке ракете лансиране са нове кинеске подморнице сигурно угоржавају Хаваје и Аљаску, а можда и америчку Западну обалу. Зато Ратна морнарица САД наводно већ размишља о кориговању стратегије.

        На Конорову „забринутост“ поводом све већих могућности руских и кинеских атомских подморница одреаговао је Дмитриј Рогозин, потпредседник руске владе задужен за војну науку и индустрију, написавши на свом Твитер-налогу:

        „Па, није мачку сваки дан празник!“.

izvor: fakti.org
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #542 on: September 24, 2014, 05:47:35 am »

Zanimljiv članak:


Ударне групе руских бродова и подморница тукле „по непријатељу” крстарећим ракетама

    01:38 24.09.2014.
   
У ВЕЖБИ УЧЕСТВОВАО И ГАРДИЈСКИ РАКЕТНИ РАЗАРАЧ „ВАРЈАГ”, ОБАЛСКЕ ЈЕДИНИЦЕ КОРИСТИЛЕ С-300

         УДАРНЕ групе руских ратних бродова и подморница из састава њене Тихоокеанске ратне флоте  гађали су – у оквирима стратешке командно-штапске вежбе „Восток-2014” - крстарећим и зенитним ракетама ”поморске и ваздушне циљеве”.

         Атомске подморнице су крстарећим ракетама гађале макете „непријатељских бродова”. Истовремено су обалске јединице – уз подршку поморске авијације – ракетним системима С-300 тукле „по непријатељу”.

         Бродске ударне групе чинили су противподморнички и ракетни бродови.

         У вежби је учествовао и гардијски ракетни разарач „Варјаг” који је такође за уништавање циљева користио крстареће ракете.

         „Восток-2014" завршава овогодишњу сезону вежби и маневара Оружаних снага Русије, а било их је више него икада за протеклих 25 година.

izvor:fakti.org
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #543 on: September 24, 2014, 10:22:33 am »

Американци су увођењем санкција признали Русију за другу суперсилу

    23:24 23.09.2014.
   
ВАШИНГТОН ЈЕ МОСКВИ ОБЈАВИО РАТ - НИЈЕ СЛУЧАЈНО ШТО ЈЕ НА УДАРУ ЗАПАДА РУСИЈА, А НЕ КИНА КОЈЕ ЈЕ ДРУГА ЕКОНОМИЈА СВЕТА

    Чим је постало јасно да „московског мајдана” неће бити, а пошто не може бити ни директне агресије против нуклеарне државе, САД су управо у разарању руске економије виделе начин да се ослободе конкурента и да сачувају политичку хегемонију која Вашингтону обезбеђује економски просперитет
    Русији се могу приредити велике непријатности, Русија може бити присиљена да одложи реализацију неких пројеката (на пример: да у наредних десет година у светским океанима најмање има формације ратних бродова око носача авиона), а могу се ограничити и њене могућности у социјалној сфери уз пољуљавање позиција рубље, али се руска економија не може уништити
    Све у свему, економско оружје које су САД потегле против Русије било би ефикасно када би руска елита била слаба као, на пример, украјинска и спремна да капитулира при првом наговештају да ће бити прочешљани њени офшорни рачуни. Тада би Американци имали наду – кад већ не могу победити земљу – да могу оборити режим
    САД су покушале да накратко ограниче учешће Русије у светској трговини – да би смениле руску власт и измениле политику Русије. Парирајући, Русија је продемонстрирала спремност да прихвати нова правила игре и да ограничи своје учешће у трговини са Западом, али – на дугорочној основи
    У Русији није могућ преврат под претњом економског оружја из истог разлога због којег није могућ преврат ни помоћу информативног оружја – пета колона је разбијена, а њени остаци поуздано блокирани

         Пише: Ростислав ИШЋЕНКО, председник Центра за системске анализе и прогнозе

         ГЛОБАЛНИ конфликт између САД и Русије постао је видљив „голим оком”.

         Вашингтон већ пола године или сам уводи санкције против Русије или дави на своје савезнике да их уведу. Многи експерти су већ уочили да би санкције, иако се формално везују за украјинску кризу, биле уведене чак и да те кризе уопште нема. Самим тим: и да неће бити укинуте – чак и ако Москва поводом поводом Украјине испуни све захтеве САД.

         Америка је фактички објавила рат Русији...

         Али, започевши рат против Русије (макар и „само” информативни, дипломатски и економски) – САД су Русију де факто признале за другу суперсилу. Јер, са киме се може ратовати годинама, напрежући све снаге, а не достижући видљивог успеха (конфликт је прешао у отворену фазу за време рата 08. 08. 08, а прави рат до уништења постао је током сиријаске кризе) ако не са равноправним противником?

         Е, овде почиње оно најинтересантније, оно што не оставља камен на камену од тврдњи либералних економиста: неупоредивост руског и америчког друштвеног бруто-производа наводно не омогућава Москви ни да помишља на успшно супротстављање САД.

         Штета је, наравно, што Хуни, који су темељни разбили Кину и Рим, који су у оно време производили готово 100 одсто светског бруто-производа, нису били упознати са погледима тих економиста. Али, отада се ништа није променило.

         Обим БДП игра битну, али не и главну улогу у одређивању међународне тежине ове или оне државе. У САД то јако добро схватају. Зато и нису напали Кину, другу економију света, која само што није постаала прва, већ Русију – шесту светску економију која по обиму БДП још заиста има да расте и расте да би стигла САД.

         Од обима БДП важније су структура једне економије, њена ресурсна база и способност за самосталну производњу целе номеклатуре производа, укључујучи високотехнолошке (нарочито у сфери одбране). Јер, нико још није укинуо улогу оружаних снага у светској политици. Топови су – као што су и били – и данас ultima ratio regis.

         Од једне економије се не тражи да престигне опонента по БДП, већ способност да задовољи потребе оружаних снага и да при том одржава животни стандард становништва на потребној висини.

         Руска економија успешно решава оба та задатка. И више од тога. С обзиром на њену обезбеђеност природним ресурсима,  економија Русије је у стању да сасвим успешно функционише и као затворен систем. Уосталом, то је потврдило и искуство СССР који је – налазећи се прву пут у потпуној, а други пут у делимичној блокади са стране Запада – не само потпуно обновио све што је било разрушено за време Грађанског рата и озбиљно доведено у питање током Великог Отаџбинског рата, него и да успешно конкурише са Западом. Ово, наравно, не значи да би аутархија за економију Русије била корисна, али сигурно не би била смртоносна.

         Због чега управо овоме посвећујем оволико пажње? Зато зато што су Американци у борби против Русије тежиште пренели на економско оружје.

         Чим је постало јасно да „московског мајдана” неће бити, а пошто не може бити ни директне агресије против нуклеарне државе, САД су управо у разарању руске економије виделе начин да се ослободе конкурента и да сачувају политичку хегемонију која Вашингтону обезбеђује економски просперитет.

         Американцима баш политичка хегемонија која се држи на бајонетима – а не способност штампања долара у неограниченим количинама – и омогућује да живе на рачун остатка света.

         Само, кад неко преноси тежиште на било какво оружје – било би добро да оцени његову убојитост..

         А управо упоређивање руског и америчког економског система (њихових традиција, принципа рада, могућности и резерви) сведочи да би санкције – какве Запад уводи Русији – биле ефикасне против САД јер би довеле до брзог смањивања америчке економије.

         Економија САД је заснована на кредитима, живи од трговине и потребна су јој тржишта у сталном успону. Зато свако смањивање спољних могућности доводи до панике и практично моменталног самоуништења.

         Са Русијом није све тако просто. Наравно, 25-30 година форсиране, а не увек оправдане и системски осмишљене интеграције у глобални економски систем, интеграције оријентисане на САД и функционишуће у интересу САД – јесу повећалерањивост руске економије, али су њене праве могућности још увек веома високе.

         Русији се могу приредити велике непријатности, Русија може бити присиљена да одложи реализацију неких пројеката (на пример: да у наредних десет година у светским океанима најмање има формације ратних бродова око носача авиона), а могу се ограничити и њене могућности у социјалној сфери уз пољуљавање позиција рубље, али се руска економија не може уништити.

         Штавише, Русија ће током примене санкција постајати све довољнија сама себи, дакле – све нерањивија. Од Русије се могу украсти њени долари, али се не могу отети природна богатства, а долари без нафте, гаса и других крајње неопходних руда – ништа не вреде.

         Све у свему, економско оружје које су САД потегле против Русије било би ефикасно када би руска елита била слаба као, на пример, украјинска и спремна да капитулира при првом наговештају да ће бити прочешљани њени офшорни рачуни. Тада би Американци имали наду – кад већ не могу победити земљу – да могу оборити режим.

         Међутим, унутар руске елите одавно постоји консензус који подразумева признање важности постојања јаке државе као јединог гаранта неприкосновености бизниса и капитала. Са овим су сагласни сви, чак и они чији новац се налази на Западу, а деца им тамо иду ушколе или и живе.

         Сви су схватили да је јака држава у стању да одбрани интересе свог бизниса. Односно: да ће и најбогатији- остане ли један на један са туђом државом – бити опљачкан (онако како су САД опљачкале Беби Дока хаићанског и Фердинанда Маркоса филипинског).

         У Русији није могућ преврат под претњом економског оружја из истог разлога због којег није могућ преврат ни помоћу информативног оружја – пета колона је разбијена, а њени остаци поуздано блокирани.

         САД су покушале да накратко ограниче учешће Русије у светској трговини – да би смениле руску власт и измениле политику Русије. Парирајући, Русија је продемонстрирала спремност да прихвати нова правила игре и да ограничи своје учешће у трговини са Западом, али – на дугорочној основи. Међутим, управо је Западу потребно увлачење свих економија у глобални трговинско-економски систем који њему обезбеђује једностране предности. То је разлог што је Запад утеровао у „слободну трговину” цео свет, чак и помоћу ратних бродова.

         Запад може некога – да би га казнио – накратко искључити из тог система (још боље: припретити му искључењем). Али, за Запад је смртно опасно ако искључени покаже спремност и способност да живи изван система.

         Када то демонстрирају С. Кореја или Иран – њих је могуће објавити паријама и правити се да проблем не постоји. Али, када се ради о шестој кономији света, која успева да очува и да даље развија везе са незападним економијама – то је за Запад заиста смртно опасно. Јер, из глобалног система не испада само економија која у размену не уноси доларе већ сасвим конкретне материјалне ресурсе – то је већ формирање алтернативе западном систему која такође претендује на глобалност.

         Није случајно што је Путин недавно подвукао да је Запад –увођењем санкција против Русије – нарушио све могуће норме Светске трговинске организације. Јер, ако се норме те организације крше како коме падне на памет – тада нема смисла ни у самом постојању те организације. А СТО је један од темеља западног глобалног економског модела. Наравно, тешко да ће Русија иступити из СТО, али – ако нешто могу да раде САД, онда то могу да раде и други. А ако сви крше правила СТО – онда те организације, у суштини, и нема.

         Да сумирам: направивши грешку при избору оружја – САД нису нанеле удар толико по Русији, чији су оштећени краткорочни и нестратешки интереси, колико по самима себи. Зато што су довеле под удар сав систем своје глобалне (више не политичке, него економске) доминације.

izvor: fakti.org
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #544 on: September 24, 2014, 10:48:58 am »

Prostor Rusije, vec sam ukratko ranije naveo, stalno je pod opsadom Zapada - tako je bilo odmah iza 1917, posebno su politicko-ekonomsko-vojne mjere bile izrazene sedamdesetih i osamdesetih godina - sto je dijelom i urodilo padom SSSR-a.

Uvijek sam fasciniran da industrijsko-financijski jake drzave daju manje razvijenima robne kredite (opet ponavljam) - ti robni krediti imaju za cilj prvenstveno razvoj industrijskog i financijskog sektora drzave koja daje - isporucuje robu i usluge koje se proizvode bas u toj drzavi, a tek desetak postotaka zemlja korisnik kredita ima pravo kupiti kod sebe.

Koristenje velikih sredstava po osnovu robnih kredita dobro su poznati u Jugoslaviji sedamdesetih i osamdesetih godina - cilj je bio andazirati strane kredite za investicije na pogresnim mjestima, a ukoliko su bila geografski povoljna mjesta NIKADA ne zavrsiti investiciju. Po mogucnosti u zadnjoj fazi ugraditi smece od opreme, automatski se naplatiti, jer to tako ide po kreditnim uvjetima i - odmagliti.......  

Tu se ne radi o rusenju drustva koje nije kapitalisticko, vec o tome da "pojedine" svjetske sile ne dopustaju skretanje sa zadanog kursa (u odnosu na sada Rusiju), ni jednoj drzavi ili pojedincima unutar te drzave. Pritom su u nedavnoj povijesti poznati slucajevi eliminiranja svih cimbenika koji imaju otklon u tom pravcu.

Kako ce sada biti - nije izvjesno.

Zanimljiv je jucerasnji stav Hodorkovskog u Berlinu. Koliko god da je bio proganjan i odlezao u zatvoru dobrih deset godina - jasno vidi, a to je i rekao, sto se radi Rusiji.

Covjek koji je financijski neovisan ima takvu mogucnost.



Razvoj dogadjaja je vrlo sumoran .........., a za pet ili deset godina ce se pisati knjige kako je do svega ovoga doslo.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #545 on: September 27, 2014, 06:00:27 am »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://www.slobodnadalmacija.hr/default.aspx

Šest stotina američkih vojnika s tenkovima stiže u Poljsku i na Baltik
 
Gotovo šest stotina američkih vojnika uz tenkove i druga vozila stići će za vikend na vojnu vježbu u Poljskoj i baltičkim državama, objavilo je u petak poljsko ministarstvo obrane.

Američki vojnici zamijenit će lakše naoružane padobrance i sudjelovat će u rotacijskoj vježbi kojom se kani pokazati američka bliskost s NATO-ovim istočnim državama, kaže se u priopćenju.

Ministarstvo kaže kako je cilj vježbe "jamčiti sigurnost europskim saveznicima u odnosu na najnoviju agresiju Rusije na Ukrajinu".

"Amerikanci se obučavaju za razmještaj snaga i za suradnju sa saveznicima", rekao je Artur Golawski, glasnogovornik poljskih oružanih snaga.

Poljska, Latvija, Litva i Estonija oslobodile su se sovjetskog utjecaja početkom devedesetih, a poslije su ušle i u NATO i u Europsku uniju.

Tri baltičke zemlje Sovjetski je Savez anektirao 1940., a u Poljskoj su sovjetske snage bile stacionirane sve do ranih devedesetih.

Po riječima glasnogovornika Golawskoga, od ukupno šesto vojnika, njih dvjesto stiže u Poljsku i sa sobom dovozi 12 tenkova Abrams, osam oklopnih vozila pješaštva M2 Bradley te više desetaka pomoćnih vozila.

U Europskoj uniji Poljska je jedan od najglasnijih kritičara ruskog ponašanja u Ukrajini.



* ImageHandlerCAEOKQKJ.jpg (37.49 KB, 680x421 - viewed 54 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #546 on: September 28, 2014, 09:59:10 am »

Novi glavni tajnik NATO-a ima pred sobom 'ruski izazov': Hoće li ga uspjeti riješiti?

Jens Stoltenberg (55) će naslijediti Danca Andersa Fogha Rasmussena čije su izjave protiv Rusije od početka ukrajinske krize pridonijele da slika NATO-a ponovno izgleda poput one za Hladnog rata.

Još prije godinu dana NATO je tražio svoj 'raison d'etre', kako se približavalo povlačenje vojnika iz Afganistana gdje se borio 13 godina, ali nije iskorijenio talibane niti uspostavio stabilan režim.

'Ali, nakon toga prošli smo jednu turbulentnu godinu', kazao je veleposlanik Estonije pri NATO-u Lauri Lepik. Tu navodi prije svega rusku aneksiju Krima početkom ožujka i njezino slanje vojske na istok Ukrajine, kao i pojavu ultraradikalnih džihadista u Iraku i Siriji.

Zapravo je ruski predsjednik Vladimir Putin uspio 65-godišnjem savezu vratiti stari smisao postojanja, ocjenjuju analitičari.

U tom kontekstu snižavanje obrambenog proračuna čini snage NATO-a premalo osposobljenima da bi zaista odvratile Rusiju od istoka Europe, budući da se one istovremeno moraju nositi s nevoljama u sjevernoj Africi i na Bliskom istoku, kazala je Alexandra de Hoop Scheffer s američkog instituta German Marshall Fund.

Dvadeset osam čelnika NATO-a odlučili su početkom rujna, na summitu u Walesu, da NATO dobije plan za brze reakcije koji bi mu omogućio da razmjesti snage u nekoliko dana u slučaju agresije, da se ojačaju baze u baltičkim zemljama i u Poljskoj, te da se osigura stalna nazočnost saveznika na istoku. Također su se složili da se trebaju povećati vojni izdaci na 2 posto BDP-a kroz deset godina, odgovarajući time na zahtjev Washingtona koji je dosad snosio najveći teret troškova Alijanse.

'Novi glavni tajnik morat će se koncentrirati na provedbu tih ciljeva', kazao je Jan Techau, direktor instituta Carnegie Europe. Međutim, ocjenjuje on, teško će se ishoditi da saveznici daju više novca. 'Ako Stoltenberg u tome uspije, to će biti pravi uspjeh'.

Summit u Newportu bio je zamišljen kao sastanak posvećen raspravi o ulozi NATO-a po završetku borbenih operacija u Afganistanu. 'Ali onda je Putin zauzeo Krim. To je bio ključan trenutak za NATO, to je promijenilo sve', rekao je tada jedan viši dužnosnik Saveza.

Plan o snagama za brzu reakciju bit će ključan test vjerodostojnosti NATO-a. 'Potrebno je da taj plan bude djelotvoran kroz dulje razdoblje, ne godinu ili dvije', kaže Techau.

Uz to, potreban je pragmatičan i oprezan pristup pitanju Ukrajine kako bi se očuvala mogućnost dugoročne suradnje s Rusijom na temama poput terorizma, sirijskog sukoba, širenja nuklearnog oružja ili Afganistana, kaže De Hoop Scheffer.

Glavni izazov pred NATO-om i njegovim glavnim tajnikom bit će pronaći ton kojim će se obraćati Rusiji. 'Stoltenberg zna komunicirati s Rusijom', ocjenjuje jedan diplomat u Bruxellesu. 'Norvežani dijele dio granice s Rusijom, znaju sa svojim velikim ruskim susjedom.. što je korisno u datim okolnostima', kaže on, dok je dosadašnji glavni tajnik Rasmussen, po njemu, imao pomalo robusnu retoriku prema Moskvi.

U travnju je svaka vojna i civilna suradnja NATO-a i Rusije prekinuta, a Vijeće NATO-Rusija palo je u 'duboku komu', ocjenjuje visoki dužnosnik NATO-a Timo Koster. 'Pacijenta ne možemo odmah probuditi ali naš je stav da treba održati otvorenim političke kanale', dodao je.

http://dnevnik.hr/
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #547 on: September 29, 2014, 06:26:49 am »

ЛАВРОВ: САД су и даље најмоћнија војна сила, али ни издалека онаква каква су билe раније

    15:35 28.09.2014.
   

ВАШИНГТОН ПОКУШАВА ДА УСПОСТАВИ СВОЈУ ВЕРТИКАЛУ ВЛАСТИ И ДА ОДРЕЂУЈЕ ШТА ЋЕ СВИРАТИ МЕЂУНАРОДНИ ОРКЕСТАР

    У америчком врху се догађа велика људска драма. Реч је о људима који су – бавећи се политиком – навикли да делују у једном координантном систему, а онда се све одједном изменило. Изостао је најављени „крај историје”. Није им лако
    Редовно разговарам са Џоном Керијем, а има и других канала. Ми од контаката не бежимо, али не можемо натерати Американци да нам буду пријатељи. А ни да нас бар чују. Сада чак разарају и оно што је ова администрација са нама градила

         СЈЕДИЊЕНЕ Државе су данас далеко од тога да могу саме све решавати за све друге земље. Вашингтон покушава да у свету успостави вертикалу власти да би осигурао да он одређује коју музику ће свирати међународни оркестар – оценио је Сергеј Лавров.

         Шеф руске дипломатије је овоме додао: „Да, САД су и даље најмоћнија војна сила, али ни издалека онаква каква су биле раније. Још су и најмоћније економски, али им Кина „стаје на пете”, па не могу више одлучивати за све остале као што су навикле”.

         Лавров је истовремено показао неку врсту саосећања са „америчким колегама”, чак употребивши израз близак оном се поддразумева под „наркоманском кризом”:

         „У америчком врху се догађа велика људска драма. Реч је о људима који су – бавећи се политиком – навикли да делују у једном координантном систему, а онда се све одједном изменило. Изостао је најављени „крај историје”. Није им лако. Наше западне колеге и даље траже плурализам унутар држава – у Русији, Кини, Куби или Венецуели – али плурализам на међународној арени им није по вољи. Само, то је процес који се не може зауставити”.

         Нагласивши да је Москва заинтересована за нормализацију односа са САД, руски министар је открио:

         „Редовно разговарам са Џоном Керијем, а има и других канала. Ми од контаката не бежимо, али не можемо натерати Американци да нам буду пријатељи. А ни да нас бар чују. Сада чак разарају и оно што је ова администрација са нама градила. Да би поправљали односе, Американци су већ били смислили израз „ресетовање”. Можда ће ускоро смислити „ресетовање 2”. Била је формирана Преседничка комисија за сарадњу. Имала је 20 радних група, а сада је све то замрзнуто на иницијативу Американаца”.

         Коментаришући познати заједнички текст барака Обаме и Дејвида Камерона, у којем су Русију означили као једног од главних непријатеља САД, Лавров је истакао:

         „То се ни у шта не уклапа. То је са оне стране добра и зла. Тај текст се појавио у време када су нам Американци предлагали сарадњу у борби против тероризма,  нарочито са Исламском државом.”   

         Шеф руске дипломатије оценио је да се Американци поводом Украјине служе или непровереним стварима или директним манипулацијама. За пример је навео: иступе са неком тврдњом, при том покажу оборени хеликоптер, а испостави се да тај хеликоптер није оборен у Украјини него у Сирији.

         Лавров је открио да су и из Вашингтона прављене „озбиљне сметње” преговорима између Кијева и Доњецке и Луганске Републике. То су, како је рекао, чинили они који подржавају „Јацењукову конфронтациону политику”.

извор:факти.орг
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #548 on: September 29, 2014, 10:00:44 am »

Evo sto kaze H. Kissinger o dugorocnosti.....s Rusijom, Kinom, ekstremistima.
http://www.jutarnji.hr/henry-kissinger--putin-nije-hitler--a-izmedu-amerike-i-kine-prije-ili-kasnije-ce-doci-do-sukoba-/1223523/
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #549 on: September 29, 2014, 11:38:36 am »


Mora se priznati, dosta je realan. A šta mu i ostaje sa 91 godinu..
Što se tiče budućnosti, niko to dosad nije niti može sto-posto predvidjeti,
pa ni Kisinđžer u odnosima Kina-Amerika.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #550 on: September 29, 2014, 11:10:56 pm »


Matorom Henriju još uvek "rade vijuge, i to jako dobro".
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #551 on: October 04, 2014, 12:37:27 pm »


Још пролетос су произвођачи мајица и пратећег прибора у Русији почели да прате тренд "учтивих малих зелених"... По амерички, цена је 10-13 EUR комад.


* white1_250.jpg (8.19 KB, 250x250 - viewed 135 times.)

* white_250.jpg (10.01 KB, 250x250 - viewed 125 times.)

* camouflage_250.jpg (17.52 KB, 250x250 - viewed 126 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #552 on: October 09, 2014, 01:42:13 pm »

NATO neće Ukrajinu

 
07.10.2014.

Ukrajini nije mesto u zapadnoj vojnoj alijansi (NATO). Ili barem ne u ovom trenutku. Uprkos jasno izraženoj želji premijera Arsenija Jacenjuka i zakonskom projektu koji je ovim povodom najavljen u Vrhovnoj radi (parlamentu).

Ilustracija: D. Stojanović
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Interesantno, sličan negativan stav zastupaju jednako u Briselu kao i u samoj bivšoj sovjetskoj republici u kojoj se više od polovine građana izjasnilo protiv ovakve avanture.

Dodajmo i da je američki predsednik Barak Obama, tokom nedavne posete svog ukrajinskog kolege Petra Porošenka Vašingtonu, glatko odbio zahtev da SAD Ukrajini priznaju „status najbližeg saveznika bez članstva u NATO-u“.

Ukratko, NATO ne želi Ukrajinu u svojim redovima, a razloga za to ima mnoštvo. Prema agenciji „Blumberg“, osnovni je to što je zemlja sa 45 miliona stanovnika, koji su trenutno podeljeni na dve sukobljene strane, na granici raspada. I političkog i ekonomskog. A i sam proces učlanjenja mogao bi, iz već pomenutog, da se produži u nedogled. Albaniji je, na primer, trebalo deset godina da obavi sve neophodne predradnje, a tu su stvari bile mnogo jasnije i čistije.

Sa druge strane, Rusija sigurno ne bi mogla nemo da sedi i skrštenih ruku posmatra osvajanje druge po veličini evropske države i neposrednog suseda od strane zapadne vojne alijanse. Ako ni zbog čega drugog a ono zbog činjenice da u Ukrajini živi mnogobrojno ruskojezičko stanovništvo, da su privrede dveju zemalja poprilično kompatibilne, kao i iz očiglednih bezbednosnih razloga.

Ispada da su gromoglasne najave vladajućih struktura o prisajedinjenju pojedinim zapadnim asocijacijama više u funkciji parlamentarnih izbora zakazanih za ovaj mesec nego što su zasnovani na stvarnim potrebama zemlje i njenoj političkoj poziciji u sadašnjoj Evropi.

O promeni strateškog bezbednosnog partnera govorio je svojevremeno i bivši predsednik Viktor Juščenko, sa njim se slagala i premijerka Julija Timošenko. Pitanje: „NATO, da ili ne“ vuče se već dvadesetak godina, ali su unutrašnje i spoljnopolitičke okolnosti, u suštini, sve vreme bile odrednica koja je vodila zemlju ka statusu neutralnosti.

Čak i posle ruskog zauzimanja Krima, kada su se glasovi protiv politike Moskve najglasnije čuli, broj Ukrajinaca privrženih članstvu u NATO-u nije bio dovoljan za bilo kakvu promenu u tom smislu. Uostalom, prema jednom nedavnom ispitivanju javnog mnjenja u velikim gradovima Odesi i Harkovu, čak 72 odsto ispitanih nisu mogli da daju precizan odgovor koju će političku opciju u tom smislu podržati na izborima.

Građanski rat u Ukrajini pokazao je i Rusiji i zemljama NATO-a kako reaguju ljudi kada se prozle. Otkriće masovnih grobnica (za sada) na teritorijama u Lugansku, koje je nekada držala zvanična ukrajinska armija, opomena su svakome ko namerava da ulazi u bilo kakav pakt sa Kijevom. Nema sumnje da su posle pomenutog otkrića mnogi ustuknuli, podsetivši se genocida koji su ovde činili pripadnici ukrajinskih pronacističkih formacija tokom Drugog svetskog rata.

Sa druge strane, saradnja Rusije sa zemljama EU, ma koliko trenutno bila opterećena sankcijama, ipak postoji i daleko je od bilo kakve direktne ili indirektne vojne konfrontacije. Naprotiv, obe strane pokušavaju da pronađu modus prema kojem bi dešavanja u Ukrajini na neki način ostavili po strani i nastavili doskorašnju, i te kako aktivnu, međusobnu saradnju.

Šta onda preostaje vladajućoj eliti u Kijevu?

Nesumnjivo, neophodno je prvo zaustaviti rat. Primirje u kojem se svakodnevno puškara nikada nije ni moglo da bude dugoročno rešenje. Takođe, neophodno je prilagoditi se interesima i Rusije i Evropske unije, a to je zadatak samo za najveštije i one koji prvo razmišljaju o dobrobiti svojih sugrađana, a tek potom o sopstvenoj promociji. Jacenjuk svakako ne spada u onu prvu kategoriju, ali on je ipak premijer i njegova reč se sluša sa pažnjom.

Pojedini parlamentarci i analitičari smatraju čak da bi predsednik Porošenko, ukoliko bi se predlog o učlanjenju Ukrajine u NATO pojavio u Vrhovnoj radi, trebalo na njega da stavi – veto.

Među jednim brojem Ukrajinaca stvoren je utisak da bi pripadnost zapadnoj vojnoj alijansi na neki način vezala ruke Rusiji, na koju gledaju kao na jedini izvor svojih nagomilanih problema. U Briselu, opet, računaju da Kijev želi te probleme da prebaci njima na grbaču i dodatno ih konfrontira sa Moskvom. Takav razvoj situacije sigurno ne odgovara ni jednoj od tri pomenute strane.

EU i NATO jasno su stavili do znanja da imaju strateške interese u Ukrajini, ali ne ovakvoj zahvaćenoj ratom koji poprima elemente genocida, već u mirnoj i prosperitetnoj zemlji čija ekonomija neće da predstavlja balast Evropi, već podsticaj za njen napredak.

Slobodan Samardžija
Politika


* d.-stojanovic.jpeg (22.89 KB, 468x468 - viewed 47 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #553 on: October 10, 2014, 07:18:09 am »

Rusija: Biće teško obnoviti dijalog s NATO
 

10.10.2014.

Biće teško obnoviti dijalog između Rusije i NATO, jer se situacija odvija prema negativnom scenariju, izjavio je juče portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Aleksandar Lukaševič.

"Atmosfera koja je do skora vladala u odnosima između Alijanse i Rusije nestala je za tren oka i biće veoma teško poboljašti takvu atmosferu i obnoviti dijalog", rekao je Lukaševič.
 
On je istakao da se Rusija nada da će novi generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg učiniti nešto u vezi sa tim, ali za sada ništa ne ukazuje na to. Lukaševič je ocenio da su odnosi Rusije i NATO krenuli negativnim tokom.
 
"Međutim, to nije naša greška", poručio je on.

Lideri država članica NATO odlučili su da, zbog krize u Ukrajini, suspenduju praktičnu saradnju sa Rusijom.

Srna
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #554 on: October 10, 2014, 07:51:26 am »

Evo zanimljivog mišljenja iskusnog čoveka po tim pitanjima:

КАСТРО: Столтенберг гори од жеље да против Русије започне рат до истребљења

    20:45 09.10.2014.
   
ЛИДЕР КУБАНСКЕ РЕБОЛУЦИЈЕ ПОСТАВИО ПИТАЊЕ:
ДА ЛИ СУ ПРИПАДНИЦИ ИСЛАМСКЕ ДРЖАВЕ НАЈВЕЋИ ФАНАТИЦИ НА СВЕТУ?

Фидел Кастро

    УПОЗОРИО: Погледајте колико је само мржње на лицу новог генералног секретара NATO?!

        ВОЂА кубанске револуције Фидел Кастро оптужио је NATO да жели да започне „рат до уништења“ против Русије, истакавши „мржњу“, с којом, по његовим речима, говори о Русији генерални секретар те организације Јенс Столтенберг.

         „Јуче (у уторак) сам слушао изјаву новог генералног секретара NATO, бившег премијера Норвешке, који је ступио на дужност тек 1. октобра, тек пре шест дана. Погледајте само: колико је мржње на његовом лицу! Каква невероватна жеља да започне рат до уништења против Руске Федерације“ - пише Кастро у чланку објављеном на сајту cubadebate.cu и у другим кубанским медијима.

         „Ко је онда већи екстремиста од самих фанатика из Исламске државе? Које су они вероисповести? И може ли се после тога говорити о животу под Божијим окриљем?“ - истакао је лидер кубанске револуције.

        У светлу украјинске кризе, NATO је значајно интензивирао активности поред својих источних граница, изјавио је да намерава да формира високопокретљиву истурену групу снага за брзе интервенције, за коју се планира изградња инфраструктуре у Источној Европи.

        Русија је саопштила да се ради о повећању војних активности NATO у Европи без преседана.

        Такође, NATO је предузео низ мера које објашњава потребом да заштити безбедност својих чланица.

        Појачане су мисије ваздушног патролирања у Балтичким земљама (у Алијанси од 2004. године), авиони са радарском опремом изводе редовне летове изнад Пољске (придружила се 1999.) и Румуније (придружила се 2004.), додатни бродови NATO упловили су у Балтичко и Средоземно море.

        Осим тога, Алијанса је саопштила да је најавила повећање броја сталног људства, проширење програма обуке, јачање система раног обавештавања.

        Генсек NATO Столтенберг сматра да су планови NATO за повећање војног присуства у Источној Европи у складу са међународним обавезама те алијансе и да нису у супротности са споразумом Русија-NATO из 1997. године.

        По његовим речима, NATO треба да остане „снажан“ и „чува своје границе у стабилном стању у сарадњи са партнерима“.

        Cuba Debate

izvor: fakti.org
Logged
Pages:  1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 ... 501   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 23 queries.