PALUBA
March 28, 2024, 04:31:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 501   Go Down
  Print  
Author Topic: Odnosi na relaciji Rusija - NATO  (Read 819646 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #645 on: December 14, 2014, 02:49:10 pm »

cit.:
Za svaki milion dolara koje Amerika izgubi zbog dampinške cene nafte, Rusija gubi milijardu.

---

Nisam bas shvatio racunicu koliko gubi Amerika a koliko Rusija.

Nepobitno je tocno da Rusija izvozi godisnje oko 300.000.000 tona (tristo milijuna tona). Ako svaka tona ima 7 barela, znaci za izvozi oko 2 milijarde sto milijuna barela.

Ako je trenutna cijena barela Brent:

Crude Oil (Brent)    USD/bbl.    61.85    -1.83    -2.87%    

znaci da Rusija dnevno gubi (u odnosu na budzetskih 100 dolara po barelu):

oko USD 220 milijuna. Ako Brent jos padne, ili poraste - lako se izracuna.

Cijena nafte je u ovom slucaju cisto politicka i ide na rusenje RF kao drzave u ovakvom obliku politickog uredjenja. Takav je cilj. Hoce li se to postici, drugo je pitanje.

Ovdje nema niceg navijackog - samo cinjenice i ponavljanje povijesti.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #646 on: December 14, 2014, 03:54:20 pm »

Мени је невероватно да се "руски" (или било који авион, чак и "стелт") не виде на радарима па онда као запрети опасност од судара. Осим тога и војни авиони имају уграђене радаре којима могу да "виде" околину. Не верујем да су они "камиказе" којима је намера да убију друге и себе. Пре ће бити да се лаицима ситуација приказује као критична и алармантно опасна како би се лакше прихватиле неке санкције против Русије и одлуке о јачању војних буџета.

Што се екеномског рата тиче, сигуран сам да ће и друга страна морати да одговори и узврати. Како год било, као и увек настрадаће мали и слаби. Ови велики ће некако испливати а ми мали ћемо се "давити", а неки и "удавити".
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #647 on: December 14, 2014, 05:44:26 pm »

Za svaki milion dolara koje Amerika izgubi zbog dampinške cene nafte, Rusija gubi milijardu.

Није тако једноставно. Стратешки циљ САД је да буде енергетски независна, зато је та производња и покренута и стимулисана. Ту је цео сектор алтернативне енергије. Ако погледате како се америчка привреда опорављала, раст запослености је забележен управо у овим областима. Ако би цене остале ниске годину-две, то би довело да катастрофалних последица у овим секторима, јер би се инвеститори повукли.

Са друге стране, да оставимо Русе по страни, ниска цена нафте угрожава друге произвођаче нафте, многе земље не могу да издрже производњу по тим ценама.

Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #648 on: December 14, 2014, 06:48:45 pm »

Složio bih se sa Vama,ali bih i dodao ponešta.Negdje sam već pisao da je bitna karakteristika kapitalizma ukrupnjavanje(trustovi,korporacije)i u zadnje duže vrijeme i kontrola pomoću bankarskog sistema.

Mislim da oni idu na to da imaju rezerve nafte i da će također koristiti bankarski sistem za dovođenje u kritičnu situaciju ne samo RF.Dakle izvesno vrijeme će ići svesno na "gubitak" i kad upropaste konkurenciju mnoge će kupiti jeftino a mnoge će stvarno i propasti.Kasnije će oni uvesti cijene koje su im potrebne ali konkurencije neće biti,pa će taj gubitak nadoknaditi.Usputne pojave političke kod drugih(ljudi bez posla itd.)ih ne zanimaju čak im u nekim situacijama i odgovaraju.Neznam da li se sjećate kad je počelo to oko sankcija,Soroš je i predlagao da se prodaju SAD naftne rezerve odjednom da bi se drastično smanjila cijena,a samim tim naštetilo RF a vjerujem usput i drugima.Što se tiče bankarskog sistrema ne prave RF,Kina i dr. bez razloga drugi.Koliko će biti uspješni ne zavisi samo od SAD nego i koliko je kapital RF,Kine i dr.involviran u dosadašnji koji je praktično SAD.

Moglo bi se još toga pisati no mislim da je iz ovoga jasno o čemu se radi.Mislim da je postupanje Njemačke ovime objašnjivo.Oni se praktično ne mogu suprotstavljati SAD jer su od WWII u tom sistemu.Sjetite se da su prije nekoliko godina pokušali izvući zlatne rezerve iz SAD pa su morali odustati,itd.

Poz.
« Last Edit: December 14, 2014, 06:58:00 pm by Karlo » Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #649 on: December 16, 2014, 06:27:55 am »

Negdje sam već pisao da je bitna karakteristika kapitalizma ukrupnjavanje(trustovi,korporacije)i u zadnje duže vrijeme i kontrola pomoću bankarskog sistema.
Слажем се по питању укрупњавања, па и по питању утицаја финансијског система. Доста се прича о томе како су Американци обарањем цена нафте добили хладни рат. Међутим, то је поприлично поједностављено, пад цена нафте је била последица нечег другог. Реган је подигао каматне стопе на  и привукао огромну количину новца. Онда је повлачењем дела тог новца са тржишта подигао његову вредност. Тако је све остало појефтинило у односу на долар, од других валута до нафте. Долар је у 1980. годину ушао са ценом од 1,713 DEM - а у 1985. са ценом од 3,173 DEM. (Овде сам за пример узео први радни дан берзе.) Интересна стопа Федералних резерви је са релативно стабилних 10% у 1978. и 1979. већ након победе Регана на изборима почела да скаче, па је у првој половини 1980. достигла 20%. Наравно да нико није хтео да инвестира у нафту када је имао сигурних 20% годишње на куповини америчких државнх обвезница. У исто време, у моментима када је цена нафте најнижа, купује се за попуњавање америчких резерви. Оног тренутка када су америчке резерве достигле потребан ниво, нико их више није могао уцењивати ценама нафте.

Реганов ”Рат звезда” је финансирао остатак човечанства, куповином америчких обвезница. Уопште нећу улазити у то колико је тај програм заиста био реалан, а колико блеф.

Оно што се догађало касније, коначни распад СССР, Јељцинова Русија, итд. је практично био само наставак онога што се догодило током првог Регановог мандата, у комбинацији са руском наивношћу и америчком победом у пропагандном рату. Али то је већ друга тема.

Usputne pojave političke kod drugih(ljudi bez posla itd.)ih ne zanimaju čak im u nekim situacijama i odgovaraju.
Лако ће они за друге, али шта ће са својим пореским обвезницима? Колико год капитал финансирао политичке кандидате, незадовољсво бирачког тела је нешто са чим се не могу играти. Често се чује како су амерички избори фарса са 2 политичке партије. Заборављају се две ствари. Прва да се унутар саме партије воде борбе различитих струја и идеја. Друга, да се за разлику од система страначких листи (где знате носиоца листе и имате магловиту преставу ко је све на тој листи), у Америци тачно зна ко је ваш представник у Конгресу и Сенату. Капитал може да купи конгресмена, али ако жели да тај конгесмен буде поново изабран, мора да купи и његово бирачко тело.

Поздрав!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #650 on: December 16, 2014, 09:17:53 pm »

Fazan@, kako ti komentarišeš ovaj aktuelni pad cena nafte i moguće posledice.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 128


« Reply #651 on: December 17, 2014, 06:11:32 am »

Fazan@, kako ti komentarišeš ovaj aktuelni pad cena nafte i moguće posledice.

Ја још увек нисам сигуран да ли иза овога стоји САД или Саудијска Арабија. Односно, да ли су Саудијци објаснили Американцима да је ово у њиховом интересу - или је било обрнуто. У сваком случају, интереси Саудијске Арабије се подударају са интересима одређених кругова у Америци. Колико дуго ће то бити тако, када ће друга струја однети превагу у Америци, тешко је рећи. (Ниске цене не угрожавају само амерички енергетски сектор и стратегију енергентске независности, него и целокупну привреду. Паре које Америка потроши на нафту се највећим делом враћају кроз продају америчких производа.) Не мислим да може да траје као у време Регана или Јељцина.

Могуће последице? Русија ће у сваком случају све ово осетити, само је питање у којем обиму. Кина и Индија, а можда још неке земље, ће искористити ситуацију да потпишу дугорочне уговоре по стабилним ценама. Те цене ће бити више од тренутних тржишних цена, али ниже од оних од пре 2 године.

Постоји још један сценарио о коме се не говори. Уколико овакве цене нафте доведу одређене земље у безизлазну ситуацију, може се десити да узврате на поприлично неугодан начин, саботирањем производње и отежавањем транспорта. Исте будале које се закуцавају камионима у бетон могу да се обуче да се закуцају глисерима у танкере. Шта би се десило ако би се пирати у Сомалији дочепали брода који је натоварен мало озбиљнијим оружјем него што су стари кинески ручни бацачи? И ако би почели да потапају или оштећују танкере? Како би то утицало на цене нафте на берзама?
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #652 on: December 17, 2014, 08:33:14 am »


Drago mi je da je @dzumba postavio pitanje  a takođe i Vaš odgovor.Molio bih Vas da ovaj moj post  ne shvatite lično.

U komentaru mog posta Vi ste naveli primjer pada nafte kao istorijsku činjenicu,ne vodeći računa o vremenu(sadašnja situacija),pa nisam bio siguran da li se radi o primjeru iz prošlosti i kolika je njegova vezanost za sadašnju situaciju.Međutim zahvaljijući pitanju @dzumbe Vi ste razjasnili da Vi mislite da je sadašnja situaciija slična.Ne bih se mogao složiti jer ste i to razjasnili,Vama nije jasno tko vodi svjetsku ekonopmiju pa samim tim i sva događanja sada,jer se dvoumite između Saudijske Arabije i SAD.Imate u aktualnim sredstvima informisanja da je do prije 200 godina Engleska bila najveća ekonomska sila,da je cirka zadnjih 200 godina to bila SAD i da je to tek ovih dana preuzela Kina (doduše sa još nejasnim parametrima). Dakle nigdje se ne spominje Saudijska Arabija,pa neznam otkud dvoumljenje između SAD i nje (tko je tu glavni uzrok).

Također ne bih se složio ni sa Vašim zadnjim pasusom da je u SAD demokracija,te da nije dovoljno kupiti predstavnika u kongresu,nego i njegovo biračko tijelo.Mislim da Vi nekritički prihvatate činjenice iz izvora SAD.Ako krenete od osnova riječ demokracija znači vladavinu naroda.Valjda se zna da to nije tako,ako netko,tko nema novca,nemože niti učestvovati u izborima.Bolje rečeno,narodom vlada manjina,koja ima novca.Sigurno da se radi i o farsi(utjecaju propagande-obećanja).Ne mogu opširnije pisati,ali mislim da su u pravu i oni koji tvrde da se radi o smjeni sličnih,te da  u suštini nema velike razlike tko je došao na vlast.Borba unutar partija u SAD prema vani nema baš neki utjecaj.Bilo tko da pobijedi morat će voditi politiku te stranke.

Poz.

Na kraju u R.Federaciji je ovih dana poprilično povećana kamatna stopa,nećete valjda izvući zaključak da to oni rade protiv sebe jer bi po Vašem trebalo da dovede do još većeg pada cijena nafte koja je znatan dio punjenja bužeta RF.

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #653 on: December 17, 2014, 09:46:03 am »


Također ne bih se složio ni sa Vašim zadnjim pasusom da je u SAD demokracija,te da nije dovoljno kupiti predstavnika u kongresu,nego i njegovo biračko tijelo.Mislim da Vi nekritički prihvatate činjenice iz izvora SAD.Ako krenete od osnova riječ demokracija znači vladavinu naroda.Valjda se zna da to nije tako,ako netko,tko nema novca,nemože niti učestvovati u izborima.Bolje rečeno,narodom vlada manjina,koja ima novca.Sigurno da se radi i o farsi(utjecaju propagande-obećanja).Ne mogu opširnije pisati,ali mislim da su u pravu i oni koji tvrde da se radi o smjeni sličnih,te da  u suštini nema velike razlike tko je došao na vlast.Borba unutar partija u SAD prema vani nema baš neki utjecaj.Bilo tko da pobijedi morat će voditi politiku te stranke.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* unnamed.jpg (183.03 KB, 800x484 - viewed 86 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #654 on: December 17, 2014, 10:26:44 am »


Također ne bih se složio ni sa Vašim zadnjim pasusom da je u SAD demokracija,te da nije dovoljno kupiti predstavnika u kongresu,nego i njegovo biračko tijelo.Mislim da Vi nekritički prihvatate činjenice iz izvora SAD.Ako krenete od osnova riječ demokracija znači vladavinu naroda.Valjda se zna da to nije tako,ako netko,tko nema novca,nemože niti učestvovati u izborima.Bolje rečeno,narodom vlada manjina,koja ima novca.Sigurno da se radi i o farsi(utjecaju propagande-obećanja).Ne mogu opširnije pisati,ali mislim da su u pravu i oni koji tvrde da se radi o smjeni sličnih,te da  u suštini nema velike razlike tko je došao na vlast.Borba unutar partija u SAD prema vani nema baš neki utjecaj.Bilo tko da pobijedi morat će voditi politiku te stranke.


Kolega "Karlo", složio bi se sovim vašim posmatranjem i nemam šta dodati.... Wink
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #655 on: December 17, 2014, 10:30:17 am »

Sokratu (I tebi Božo13) moj nadublji poklon. 
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #656 on: December 17, 2014, 10:58:10 am »

Jeste @Bozo,

i ja volim te stare filozofe a Sokrata posebno i zbog drugih razmišljanja.Čak nekad mislim da su onda ljudi bili daleko pametniji od današnjih(ne mislim samo na Sokrata).Ne samo u filozofiji,zasta je zadivljujuće recimo doći do zaključka da je zemlja okrugla bez ikakvih instrumenata i napraviti geocentriči sistem,bez obzira na tu netočnost,jer smo mi saznali za helocentrični,tek koju hiljdu godina posle.

Da ne izlazim iz topika dalje,slažem se sa ovim što ste naveli Sokrata,ali ujedno mislim da to dobar dio ljudi neće shvatiti.Mislim,da se ne mogu ljudi ubijati pod izgovorom demokratije koju ustvari nemate.Ako uzmete samo od WW2,milijuni ljudi su ubijeni pod izgovorom da im se uvodi demokracija (Koreja,Vijetnam itd.da ne nabrajam dalje,pa i ovo zadnje u Ukrajini).

Da ne budem pogrešno shvaćen ja niti o RF ne mislim puno bolje što se tiče demokracije.Sada je podržavam zato što ona pokušava da zaustavi ovu pošast svijeta,koja će ga možda dovesti i do uništenja.Pri tome ne tvrdim,da ako ih i zaustavi,pa oni dođu na ideju da vladaju svijetom na ovaj način,da će oni biti bolji.No ja polazim od realnosti,jer je ovo drugo predpostavka,za koju nemamo dokaza,za SAD sam neke naveo,a moglo bi se navoditi možda i cio topik i to realnih.

Da završim u istom stilu ali malo drugačije.Mislim da je ovo negdje postavio @MOTORISTA.

 


* Plat.dr.jpg (57.31 KB, 681x511 - viewed 97 times.)
Logged
Kaćo
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 914



« Reply #657 on: December 17, 2014, 11:03:30 am »

Niske cijene naftnih derivata doprinose oporavku raznih privrednih djelatosti,od pomorske privrede,avio saobraćaja,pa do onog najmanjeg privrednika sa pekarom  sa jednim kombijem.I neke grane nafte industrije su u bumu,procvat Dakote u USA i eksplatacija frackingom,dovela je da se neka naselja udestostruče sa brojem stanovnika koji su novozaposleni na naftnim poljima.
Nama u Evropi jako pogoduje ova cijena naftnih derivata.Što Rusija zavisi od evropskih banaka i njihovih finasiranja,i što joj izvoz nafte i gasa služi za punjenje budžeta za javnu potrošnju a ne za formiranje "naftnog finansijskog foda" kao što je u skajdinaviji,to je njihov promašaj.
Rusija mora odnose sa EU i NATO graditi na miroljubivoj koegzistenciji i po pravilima liberalne ekonimije.
Svako pametovanje ruskih političara i protivljenje njihovih političara onome što govore njihovi ekonomsti iz centalne banke,dovodi do onoga smo juče mogli vidjeti u Moskvi,redovi ispred mjenjačnica,i pohrla na kupovinu tehničke robe.
« Last Edit: December 17, 2014, 11:11:35 am by Kaćo » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #658 on: December 17, 2014, 11:32:25 am »

@Kačo,slažem se s Vama teorijski kad  trebamo opravdati naše ubeđenje.Tačno je da sniženje cijena nafte pogoduje razvoju drugih privrednih grana ali samo zemljama sa razvijenom privredom.Tačno je da i pojedinac može imati nešta koristi od toga ali to zavisi od države jer postoji stara izreka da Budžet većine drža miriše na naftu i duvan.Baš zbog toga neznam puno država koje bi bile rade smanjiti cijenu recimo goriva,tako da neke koristi za sitne podanike nevjerujem da će biti.
Druga bitna stvar koju i Vi a i popriličan broj ljudi ne uključuje u ovakva razmatranja je vrijeme.Zapitajte se,ako su namjere ovog smanjenja cijena nafte dobronamjerne(pozitivne).zašto one nisu uvedene ranije,pa makar i samo godinu,da nekažem stalno prije.Bojim se da umesto dobrote ne doživimo i najgore zlo.

Poz.
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 481



« Reply #659 on: December 17, 2014, 12:04:48 pm »

E kolega Kaćo, sad se osećam izazvanim... Pišeš liberalna demokratija. Hmm, šta to beše?  Jel to onaj režim u kojem neko nešto dogovori pa onda pregazi? Seti se samo svih datih obećanja Rusima, kako se NATO neće širiti prema njima, kako će se dogovori ispoštovati. I jesu? (Kraj Hladnog rata, Ukrajina, Libija...) Jesu moj ku  kuruz. Dalje, svako može videti da se zavisnost od USA stvara sa tri instrumenta: (Petro)Dolar, IMF I Federal Reserves. Da se prvi štampaju u trećoj instituciji I da ima na količinu toga utecaj samo rast drveća (za papir) moje je lično mišljenje. Da se preko IMFa I akreditacijskih kuća (većinom američkih) uništavaju države (vidi Grčka, Portugal a I bivša Juga nije daleko). Kažu nema đabe rućka. Nema ga ni tu. Ideja, da Saudijci lome I američku konkurenciju u proizvodnji nafte I gasa ne važi. Amerika ima mislim da najveće rezerve nafte, tako da njih ispad profita ne boli. Iskreno, mogu I da podmire sve to štampanjem novčanica. Drugo, Amerikanci poduprli su "Sunitske revolucije" na Bliskom istoku, iza kojih stoje Saudijci. Pa sad, kad treba da se slome Iran, Venecuela I Rusija, došo neko da naplati dug. Dobro, kad sve dođje u prave ruke, zna se, cene nafte I derivata idu na Bajkonur pa u vasionu... Pitaj me za nekih 5 godina, kad bude nafta malo ispod 3€ po današnjem tečaju, kakav  ćemo život imati. Sve ćemo mi to debelo platiti. Pogledaj samo malo unaokolo, cela Europa nema čime da se brani. A branit će nas "prijatelji", mi ćemo samo raditi I plaćati. Prostor bivše Jugoslavije I Varšavskog pakta ponajviše. Moramo mi da nadoknadimo prkošenje übernacijama-kao što su Amerikanci I Nemci (iz kojih se prvi vešto kriju). Doduše, da se ne bi neko toga prihvatio I realizovao neki novi Varšavski pakt brine I njih, pa daju svojim najodanijim "saveznicima" da povrate dio svojih sposobnosti. (Poljaci, Hrvati,...no ipak ne previše.-Neka mi kolege iz Hrvatske ne zamere).
A u vezi našeg dobra, što pada cena nafte. Cena jest pala sa 100 na 70$ onako na brzinu. Jeli pala cena nafte I benzina za 30%. Nije. I neće. Iči će pare za pokrivanje kobajagi dugova bankama, koje su povisile kamatne stope na osnovu ocena akreditacijskih kuća. Da, da, onih, koje sam napomenuo u početku. I tako se njima pare vraćaju. I šta ima tu dobra? Ništa, nemamo para, imamo uništenu konkurenciju.
Alternativa svemu tome jest, ima tri slova I zapoćinje na R.

Možda jest, možda I nije OT.
Logged
Pages:  1 ... 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... 501   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.