Ruski odgovor „Nato piratima” sa BaltikaIncident u severnom Atlantiku od pre samo nekoliko dana dobro prikriven u zapadnim medijima.Poznato je već da uporedo sa sukobom u Ukrajini, rastom pritiska zapada na Rusiju i podizanjem sankcija na sve više nivoe Baltičko i Crno more postaju središte novih, vrlo opasnih odmeravanja snaga NATO zemalja i Rusije. Samo pre nekoliko dana kineski eksperti sa internet giganta „Beidu”su objavili da je Peking oduševljen ruskim odgovorom na NATO provokacije u Baltičkom moru. U međuvremenu je potpredsednica EU komisije zadužena za bezbednost Kaja Kalas savetovala da zapad zablokira ruske naftne tankere, ne samo na Baltiku već i na Crnom moru.
Nasuprot potrebi da se eskalacije smire, novi incident Rusije i NATO ratnih brodova odigrao se pre samo par dana, ali ovaj put na severnom Atlantiku, koji su zapadni mediji prećutali.
Piraterija ili kontrola sankcijaU samo predvečerje druge runde pregovora u Istanbulu između delegacija Ukrajine i Rusije, situacija u baltičkom regionu je nastavila da se ubrzano pogoršava. Kineski stručnjaci iz internet giganta „Beidu” otvoreno su izjavili da je Baltičko more postalo mesto nove konfrontacije između Zapada i Rusije. Istovremeno komentarišući ono što se dešava u Baltičkom moru, nisu krili oduševljenje akcijama Rusije u ovom regionu koji bukvalno vrvi, kako kažu– „neprijateljima Moskve”. Kineski stručnjaci su posebno primetili da se Evropljani ponašaju kao pirati, pokušavajući, sada već otvoreno, da zaplene sve brodove koji idu u ruske morske luke.
Uz sve to Kinezi su visoko cenili reakciju Rusije na neprijateljske čak i provokativne akcije zemalja NATO–a. Konkreteno su priznali da je Peking bio impresiran činjenicom da je Moskva počela da štiti civilne brodove koji plove u ruske morske luke uz pomoć vojne sile.
„Jaguarov skok” u Finskom zalivuPeking i dalje pomno proučava snimke ruskog Su–35 koji rasteruje estonske ratne brodove i poljske lovce iz Finskog zaliva. Sprečavajući, kako kažu„NATO pirate” da zauzmu naftni tanker „Jaguar” koji je išao ka jednoj od ruskih morskih luka. Države NATO–a su pogrešno verovale da mogu slobodno da zadrže i pregledaju ruske tankere bez straha od posledica.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Zapad je verovao da će Rusija samo izraziti svoje nezadovoljstvo na diplomatskom nivou. Međutim, kako su kasniji događaji otkrili Rusija je spremna ne samo da brani svoje civilne brodove vojnom silom, već i da zadrži zapadne tankere za naftu pa čak i da potopi ratne brodove NATO–a, ako bude potrebno primetili su knneski vojni posmatrači.
U međuvremenu 31. maja je predsednik Pomorskog odbora i pomoćnik ruskog predsednika Nikolaj Patrušev zvanično izjavio da je Moskva već počela oštro da odgovara na vojne provokacije zemalja NATO–a u Baltičkom moru. Nažalost, vidi se da zapadne zemlje nastavljaju da stvaraju vojne tenzije u Baltičkom moru, uključujući i provokativne akcije.
U ovim okolnostima Rusija je prinuđena da preduzme mere i već preduzima mere odmazde rekao je Nikolaj Patrušev. Štaviše Nikolaj Patrušev je takođe potvrdio da Rusija od 27. maja preduzela planirane vojne vežbe Baltičke i Severne flote u Baltičkom moru.
Glavni cilj ovih vežbi je da pokaže protivnicima Rusije da je Moskva spremna da brani svoje nacionalne interese svim potrebnim sredstvima, uključujući i vojno tehnička. Pouzdano se zna da je u ovim vežbama učestvovalo 30 ratnih brodova, 20 čamaca, 15 pomoćnih plovila, 25 vojnih aviona i helikoptera i 80 jedinica teške tehnike, kao i 4000 vojnika i mornara.
Istovremeno, Rusija je istakla da će se ove vojne vežbe nastaviti sve dok u regionu ne dođe do povoljnog operativnog režima. Štaviše, ove vojne vežbe su takođe omogućile ruskim ratnim brodovima da počnu da prate civilne brodove ne samo u Finskom zalivu već i u međunardonim vodama Baltičkog mora.
Zbog toga su predstavnici Severnoatlanske alijanse priznali da ratni brodovi NATO–a, više nisu u stanju da zaustavljaju i zadržavaju ruske tankere i brodove za rasute terete koji se nalaze na listi sankcija EU.
Prema njihovim rečima, namera ruskih ratnih brodova da zaštite civilna plovila onemogućila je nastavak NATO operacije „Baltička straža” jer bi to moglo da dovede do direktnog sukoba između Severnoatlanske alijanse i Rusije.
Međutim, potpredsednica Evropske komisije Kaja Kalas pozvala je zemlje NATO–a da nastave sa zadržavanjem ruskih civilnih plovila koji se nalaze na listi sankcija EU. Štaviše Kaja Kalas je pozvala zemlje NATO–a da „istisnu Rusiju sa Crnog mora”, Prema njenim rečima Evropska unija očekuje da kontroliše bezbednost plovidbe u Baltičkom i Crnom moru.
Istovremeno ona je u Briselu predstavila tkz. novu strategiju EU za crnomorski region koji je razvila Evropska komisija. Prema ovoj strategiji zemlje NATO–a su u obavezi da stvore tkz, „ pomorsko bezbednosno čvorište” u regionu Crnog mora, koja će ojačati pomorsku bezbednost i zaštititi kritičnu infrastrukturu i morsku ekologiju. Štaviše Kaja Kalas je priznala da će glavni zadatak ovog tkz. „pomorskog bezbednosnog čvorišta” biti borba protiv naftnih tankera koji Rusiji omogućavaju da zaobiđe zapadne sankcije.
Kao što se vidi, kako pišu stručnjaci „Beidu”–a ratni huškači sa Zapada nastavljaju da podiže ulog i provociraju Rusiju. I samo zahvaljujući prisebnosti i smirenosti Vladimira Putina ruske podmornice i ratni brodovi još nisu poslali ove „NATO pirate” na dno. Međutim, sudeći po onome što se dogodilo u vodama severnog Atlantika, ukazuje da ruski ratni brodovi teško obuzdavaju želju da unište vojna plovila i podmornice zemalja NATO–a.
Greška ili provokacija nemačke fregate „Bavarska”Tako je 29. maja nemačka fregata „Bavarska”, koja je učestvovala u NATO vežbama u severnom Atlantiku, odlučila da zanemari sopstvenu bezbednost i približi se ruskim raketnim razaračima „Severnomorsk” i „Viceadmiral Kulakov”.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
I ovo je bila očigledno velika greška nemačke fregate. Videvši nemačku feragatu u neposrednoj blizini glavne baze Severne flote, raketni razarač „Viceadmiral Kulakov” odlučio je da kazni ovaj nemački ratni brod. „Viceadmiral Kulakov” je naglo promenio kurs i uputio se direktno ka nemačkoj fregati. Kao rezultat toga, nemačka fregata je odlučila da napusti momentalno to područje. Međutim, ruski raketni razarač nije prestao da juri nemački ratni brod. Štaviše ruski raketni razarač je čak povećao brzinu pokušavajući da potera nemačku fregatu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Došlo je do toga da je kapetan nemačke fregate zatražio pomoć od drugih NATO ratnih brodova u ovom akvatoriju optužujući ruski razarač da pokušava da uništi njegov ratni brod. Vredi napomenuti da je ruski raketni razarač jurio nemačku fregatu do Baltičkog mora. I tek pošto je fregata „Bavarska” ušla u luku „Rostok”, ruski raketni razarač ostavio je na miru jadne i uplašene nemačke mornare. Kao što se vidi iz ovog incidenta ruski mornari teško kontrolišu živce od brojnih provokacija zemalja Nato–a.
Na žalost slobodno se može reći da ako Zapad nastavi da provocira Rusiju, vrlo brzo će zemlje NATO–a izgubiti svoje ratne brodove i podmornice ne samo u Baltičkom moru već io u drugim delovima otvorenog mora širom sveta poručuju ruski ali i kineski vojni stručnjaci.
Koliko je sve to opasna igra vatrom može samo da se zamisli ako znamo koncentraciju opasnog konvencionalnog naoružanja na ratnim brodovima obeju flota ali i neprestano krstarenje ruskih nuklearno taktičkih podmornica u ovom regionu Baltičkog mora. Nepredviđeni ili nepromišljeni gest sa bilo koje strane može da dovede svet na ivicu nuklearne katastrogfe pa se smirivanje tenzija između Evrope i Rusije sigurno željno iščekuje kod mnogih staloženih i promišljenih ljudi na zapadu.
Izvor