PALUBA
April 28, 2024, 06:05:32 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4   Go Down
  Print  
Author Topic: Bomba ručna kumulativna (BRK) M79  (Read 45580 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #15 on: December 20, 2012, 01:46:24 am »

Po americke analize 20 hmww su unisteni iz desjtva ркг-6, i oko  5 strajkera. Немојте се изненадити да страјкер је уништен са РкГ-6, бидејки страјкер  са додатани плоче обезбеђује заштиту до 14.5мм, тако да све више такве гранате бачени на страјкер у тесни уске улице, можи да га уништет. Такође, не треба заборавити да главном антитенковско оружје пешадинац СССР  био анти тенковске гранате који често совети су употребувале у урбани борбе, из високе зграде где је тенк ние имало да искористе свое брзине. У зависности у којој јединца си био у АРМ тако су  биле  припреме за ПТ борба. И овее гранате се користат кад твоја војска ние имало доволан број на РПГ за сваког војника

Eво некој цртежи како су ме учеја   да употребиме м-79 у АРМ


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* minihz.jpg (33.28 KB, 800x480 - viewed 234 times.)
« Last Edit: December 20, 2012, 01:51:28 am by gocemk » Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #16 on: December 20, 2012, 04:05:59 am »

Sad, nadam se da ne kršim pravila, potrudiću se da napišem što anonimnije...naime, za vreme T11. su čak i neki M84 tenkovi bili izbačeni iz stroja uz pomoć ovih bombi. Na jednom od snimaka sa lica mesta na koje sam naišao, oni koji su ih upotrebili jasno govore dok snimaju tenk da su ga pogodili "ručnom kumulativnom bombom", a sve u kontekstu kako nisu imali ništa bolje, ali da su čak i te bombe dobro poslužile, a situacija i konfiguracija okoline su dozvolili njihovu uspešnu upotrebu (bezbedan i relativno lak prilazak tenku). Moje laičko oko nije uspelo da prepozna oštećenja na tenku (a možda se oštećenja ni ne vide na snimku), ali ulazna rupa kumulativnog mlaza je svakako mala. E, sad, ne priča se u snimku šta se desilo, da li je posada bila izbačena iz stroja ili sam tenk ili pomalo oboje, ali činjenica je da je taj tenk stajao tamo napušten. Neko drugi će sigurno bolje znati gde bi pogodak (u koji deo tenka) ovog oružja izazvao najveća oštećenja. Možda sa zadnje strane kupole?
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #17 on: December 20, 2012, 11:19:18 am »

Чисто теоретски, какав би био ефекат поготка Абрамса у хладњак са задње стране са М79? Да ли би могла да се користи на тај начин?
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #18 on: December 20, 2012, 12:03:37 pm »

Nego kako. Obični Abramsi (XM1, M1, M1A1, M1A2) su gotovo nikako zaštićeni sa zadnje strane, a još pogotovo odozgo. M1A2 TUSK ima reaktivni oklop sa strane, i standoff oklop sa zadnje strane, šta bi moglo da spreči da M79 pravilno padne. Ali, ako baciš odozgo, probija gornji oklop i motora i kupole.

Inače, ovakve granate su namenjene da se s njima deluje po paraboli, odnosno da na tenk padnu "odozgo" (padobran). A sa te strane tenk nije zaštićen. Štaviše, mislim da ni aktivna zaštita ne bi mogla da reaguje na takvu granatu. Aktivna zaštita na Merkavama ne reaguje kada Palestinci bacaju kamenje na tenkove... A M79 bi bila i sporija od kamena.


Nepobediv tenk ne postoji.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #19 on: December 20, 2012, 04:10:33 pm »

Прво ово гранате се употребуват кад се нема ПТ ракетни бацачи. Док Рокер  дебљина горња плоча купола  на прве верзије м-84 и Т-72 е само 60 мм челик, тако да ке лако сломити са кумулативне гранате. Титан мислим да М1 АБРАМС нема  хладњак, јер погонска група М1абрамс ја сочинува Турбо рекативна турбина, док они задни решетка су место где е поставен филтер за ваздух за турбине тако да молотов котел ће урадити посао када турбина ће усиса ваздух са пламен али на слика бр 3, видећеше као совети су користили магнетни гранате. Док за М1 АБРАМАС незнам где е можи да се погоди са ове гранате можда у горни део куполе где се скалдира муниције ?

Прва слика е употреба РКГ-3, советска слика

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

АРМ слика М-79

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

И советска магнета мина, тако да лесно можи дасе прилагоди РКГ-3 у магнета мина

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pic-37-thmb copy.jpg (53.03 KB, 879x662 - viewed 228 times.)

* m-79 arm.jpg (71.44 KB, 800x500 - viewed 258 times.)

* 07.jpg (70.51 KB, 680x582 - viewed 236 times.)
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #20 on: December 20, 2012, 04:29:39 pm »

@GOCEMK: vidim citiras ARM materijal - cisto me zanima, jel' su to objavili neki prirucnik? U moje vreme bilo je Samo JNA prirucnike I nesto americkih. Bas me zanima Dali su nesto pripremili...
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #21 on: December 20, 2012, 04:30:57 pm »

@GOCEMK: vidim citiras ARM materijal - cisto me zanima, jel' su to objavili neki prirucnik? U moje vreme bilo je Samo JNA prirucnike I nesto americkih. Bas me zanima Dali su nesto pripremili...

само цртежи ништо повеке
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #22 on: December 20, 2012, 04:49:11 pm »

С обзиром да се у тенкове веома слабо разумем, лепо сам отишао на тему која се бави тенковима на Палуби и тамо нашао да се она решетка (и оно иза ње вероватно) позади Абрамса назива хладњаком, па сам је тако и ја назвао, иначе знам да је у питању "микро џет" гасна турбина. Нисам баш толико неупућен, а ти си ваљда схватио на шта мислим.
Питање је првенствено постављено због тога што знам да се Абрамсу не може баш много прићи од позади због врелог млаза, па га зови и ауспухом ако треба.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #23 on: December 21, 2012, 02:33:48 am »

ovo cudo sluzi da se koristi u zasedama "odozgo", znaci urbane sredine, eventualno neki klanci. ne verujem da se bilo koji tenk pravi sa jakom zastitom "krova". u krajnjem slucaju, ova bomba bacena odozgo bi verovatno ostetila elektroniku na kupoli tenka i time bar osetno smanjila borbene mogucnosti tenka.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #24 on: December 21, 2012, 07:49:57 pm »



[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Untitled-1 copy.jpg (59.79 KB, 850x709 - viewed 193 times.)

* mn-79 copy.jpg (133 KB, 2737x2053 - viewed 128 times.)
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #25 on: December 21, 2012, 08:35:50 pm »

Kada se upotrebljava padobran?   Smiley
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #26 on: December 21, 2012, 09:22:20 pm »

ГоцеМК,

зар оно нису немачке магнетне мине?
Нисам сигуран да су совјети правили сличне.

----

Вермез,
падобран је мали и служи да се граната окрене правилно ка мети.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #27 on: December 21, 2012, 09:29:26 pm »

Znam to, ali sam na snimcima primetio da su vozila najcesce napadana sa strane, sa udaljenosti od nekih 10 m. Sumnjam da se padobran otvara u tom slucaju.
Kontao sam da, ako granate imaju padobran, da se mozda mogu izbacivati iz letelica. Ili se padobran otvara u svakom slucaju?
PS> Nema glupih pitanja!  Smiley
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #28 on: December 21, 2012, 09:42:38 pm »

Padobran se otvara u svakom slucaju, cim je granata bacena. Posao padobrana je da pravilno usmeri granatu da pogodi vrhom u povrsinu koja se gadja na sto blize do devedeset stepeni, i tako da najbolje rezultate prilikom probijanja prepreke.
U pitanju je mali padobran koji samo stabilizuje i usmerava granatu, a ne neki veliki koji usporava (iako i ovaj mali usporava granatu, ali ne u tolikom obemu). Na nekim granatama slicne upotrebe, upotrebljavaju se platnene trake koje imaju ustu ulogu.
Logged
gocemk
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 650


« Reply #29 on: December 21, 2012, 09:46:24 pm »

vathra da oni su nemacke mine ali i sovete su imali magnete mine, i zbog tog nemacki tiger i panter nihovo telo je u mali rezova. Vermaz za otvaranje padobran sama mina korisit opruga koja se aktivira kad se baci granata


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* rusrkgdoorsnedecorycols1.jpg (27.04 KB, 561x748 - viewed 317 times.)

* rkgplatecols1.jpg (41 KB, 561x396 - viewed 151 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.