PALUBA
March 28, 2024, 03:47:38 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz Kosmonautike  (Read 524773 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1560 on: February 27, 2022, 03:44:07 pm »



Quote
China sends 22 satellites into orbit in one ride

China successfully launched 22 new satellites in a single ride on Sunday morning, setting a new record, from the Wenchang Spacecraft Launch Site in southern China's Hainan Province. The satellites have individual tasks including collecting commercial remote-sensing data, environmental monitoring, forest fire prevention and disaster reduction.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1561 on: March 04, 2022, 06:57:02 am »

NASA lansirala novi satelit za praćenje ekstremnih vremenskih prilika
Novosti online 03. 03. 2022.
   
NASA je lansirala novi satelit koji će pratiti ekstremne vremenske prilike, uključujući peščane oluje, klizišta i uragane iznad zapadne hemisfere Zemlje.

Svemirska letelica GOES-T će takođe obezbediti danonoćno praćenje munja, obalnih magli i klimatskih promena, a možda će čak moći da uoči šumske požare pre nego što ih bilo ko na zemlji prijavi. Prve slike bi trebalo da se pojave sledeće godine, posle meseci testiranja.

Satelit, koji je dizajnirala američka Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA), treći je u seriji od četiri meteorološka satelita koji su među najnaprednijim ikada napravljenim. Prvi je lansiran 2016. kako bi pratio atlantske uragane i druge vremenske prilike na istočnoj obali, dok je drugi poleteo 1. marta 2018. Četvrti bi trebalo da bude lansiran 2024. godine. Oni su zaslužni za revoluciju u prognozi vremena u realnom vremenu, praćenju životne sredine i otkrivanju opasnosti iz svemira.

Pored posmatranja uslova ovde na Zemlji, sateliti takođe prate solarne baklje i vremenske prilike u svemiru.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1562 on: March 04, 2022, 07:00:10 am »

Rogozin jasno poručuje Zapadu - Kosmička saradnja više ne postoji!
Novosti online 03. 03. 2022.

MEĐUNARODNA kosmička saradnja više ne postoji i za to su krive Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Nemačka i Francuska, izjavio je direktor "Roskosmosa" Dmitrij Rogozin ruskom Prvom kanalu.

- Ja sam i specijalni predstavnik predsednika za međunarodnu kosmičku saradnju koja više ne postoji. Potpuni krivac za raspad te saradnje, koja je trajala decenijama posle Hladnog rata, su Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, Nemačka i Francuska. Te države su uništile ono što je velikim trudom stvarano - rekao je on. Rogozin je naveo i da je američki biznismen Ilon Mask prešao na stranu neprijatelja isporučivši Ukrajini aparate za dostup širokopojasnom internetu.

- Sada Pentagon i vojne institucije koriste druge aparate, aparate Ilona Maska koji je prešao na stranu neprijatelja i isporučio opremu ukrajinskim vojnicima - rekao je Rogozin.

Ranije je vicepremijer i ministar digitalnih informacija Ukrajine Mihail Fjodorov zamolio Ilona Maska da Ukrajini dostavi satelitski internet program "Starlink" i dostup satelitskom internetu da bi, kako je naveo, "podstakao razumne Ruse" da se usprotive svojoj vladi. Nakon toga je američki milijarder saopštio da su usluge "Starlinka" sada aktivne u Ukrajini.

Maskov "Starlink" projekat predstavlja ambiciozan pokušaj instaliranja mreže satelita u Zemljinoj orbiti kako bi internet bio dostupan širom sveta. Do sada je "Spejs Iks" u orbitu uputio više od 1.700 "Starlink" satelita, a prema planovima kompanije milijardera ukupno bi trebalo da ih bude preko 40.000.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1563 on: March 12, 2022, 06:46:23 am »

Петак, 11.03.2022.
Д. И.

Напуштена ракета пала на Месец?

Стручњаци претпостављају да је до удара три тоне тешког свемирског отпада дошло почетком марта

Део ракете тежак више од три тоне који су научници у свемирским станицама широм наше планете годинама пратили, према њиховим проценама, завршио је своје путовање пре неколико дана, када је пао на тамну страну Месеца.

Стручњаци сматрају да је приликом пада овог свемирског отпада створен мањи кратер и да је подигнута велика количина прашине на Земљином сателиту. Међутим, са наше планете овај догађај није могао да се види, па се очекује  да ће  потврду за своју теорију добити у наредним недељама, када сателити буду „прегледали” површину Месеца и пронашли нови кратер, преноси Би-Би-Си.

Порекло ракете је остало спорно: експерти Насе у почетку су веровали да је реч о летелици „Фалкон 9” компаније „Спејс екс”. Компанија милијардера Илона Маска већ неколико година уназад из Кејп Канаверала, САД, лансира у орбиту ракете које најчешће носе сателите намењене у разне сврхе. Сматрало се да је и ракета која је пала на Месец у првим данима марта највероватније пореклом из компаније Илона Маска и да је у свемир лансирана 2015. године носећи опсерваторију „Дип спејс климат”, односно сателит за посматрање.

Европска свемирска агенција процењује да сада у космосу постоји око 36.500 комада свемирског отпада већег од десет центиметара

Стручњаци су претпостављали да је летелица остала без горива, а према њеној последњој виђеној путањи проценили су да је пала на тамну страну Месеца. Компанија у чијем је власништву била поменута летелица није се огласила. На другој страни постоји и теорија да је овде реч о кинеској ракети, што ова држава демантује.

Напуштена летелица у свемиру први пут је уочена 2015. године и то из центра за истраживање свемира у Аризони. Била је у високој орбити, далеко од Земљине атмосфере. Сврстана је у „свемирско смеће”, односно објекат који је остао без горива или енергије да се врати на нашу планету.

Иако делује изузетно мали у односу на космос, свемирски отпад представља потенцијалну опасност јер га има све више. Реч је о деловима летелица или сателита који „плутају” свемиром и често се и по неколико година изгубе из видокруга моћних телескопа. Астроном Бил Греј каже да је праћење „свемирског смећа” детективски посао, јер се ознаке ракете не могу видети, а кретање оваквих објеката прати се на основу предвиђања рута. Да би се открило коме припадају остаци летелица или сателита, ове руте пореде се са датумима и лансирањима ракета и њиховим путањама. Али, проблем је, објашњава Греј, што не објављују сви да су лансирали пројектиле.

По оцени професора Хјуа Луиса са Универзитета Саутемптон важно је „држати на оку” шта се дешава са отпадом који се налази дубоко у свемиру, јер постоји могућност да се неки његов део „врати” на Земљу. Европска свемирска агенција процењује да сада у космосу постоји око 36.500 комада свемирског отпада већег од десет центиметара.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1564 on: March 17, 2022, 07:28:12 am »

Среда, 16.03.2022.
М. Пешић

Ближи се крај свемирске сарадње Русије и Запада

„Роскосмос” ће 30. марта спустити на Земљу америчког астронаута Марка Ванде Хеја, али Дмитриј Рогозин упозорава да би нова руска орбитална станица могла постати војна

Иако је због рата у Украјини међународна космичка сарадња знатно отежана, „Роскосмос” ће 30. марта спустити на Земљу америчког астронаута Марка Ванде Хеја заједно с руским космонаутима Антоном Шкаплеровим и Пјотром Дубровим, који су већ скоро годину дана на Међународној космичкој станици (МКС).

„Приоритети су сигурност и функционирање МКС. ’Роскосмос’ својим партнерима никада није дао разлога да сумњају у његову поузданост”, поручују из руске свемирске агенције.

После злонамерних написа у западним медијима како ће Руси у знак одмазде због санкција оставити америчког астронаута у васиони и програмски менаџер НАСА за свемирску станицу Џоел Монталбано је потврдио да ће сва три космонаута, као што је планирано, бити спуштена свемирским бродом „сојуз”: „Авион НАСА чекаће у Казахстану како би после приземљењa модула пребацио Ванде Хеја у Хјустон”.

Упркос испуњавању већ преузетих обавеза, велико је питање да ли ће америчко-руска сарадња у космосу бити настављена. Џоел Монталбано каже да ће, упркос сметњама на везама, према већ утврђеном плану амерички космонаути ускоро отпутовати у Русију на обуку управљања ракетним носачима „сојуз”. На другој страни, директор „Роскосмоса” Дмитриј Рогозин, који је већ запретио Американцима да ће летети у васиону на метлама после обустављања извоза руских ракетних мотора у САД, преко „Телеграма” упозорава: „Русија ће променити намену своје нове орбиталне станице у војну, ако геополитичка ситуација према Русији буде непријатељска”.

Руска државна космичка корпорација одлучиће о даљој судбини МКС, која лети око земље већ 21 годину на висини од 420 километра, у зависности од тога какве ће одлуке западне земље донети према „Роскосмосу”.

„Нудимо свемирским администрацијама САД, Канаде и ЕУ да покрену међувладине расправе о могућности укидања нелегалних санкција нашим предузећима и да нас пре краја овог месеца упознају с одлуком која ће бити усвојена. То ће омогућити да формулишемо коначан став о временском оквиру за финализацију наше сарадње на Међународној свемирској станици”, рекао је Рогозин, преноси агенција Интерфакс.

Кад се пензионисани пуковник војске САД Марк Ванде Хеј (55) буде спустио на Земљу поставиће нови амерички рекорд у боравку у космосу од 355 дана. Да ли ће он бити последњи Американац који је одлетео и спустио се руским свемирским бродом? Пензионисани астронаут НАСА Скот Кели, који је до јуче држао амерички рекорд у непрекидном боравку на орбиталној станици, верује да САД и Русија могу наставити да сарађују у свемиру. Иако је због ситуације у Украјини Кели руску медаљу за истраживање свемира вратио амбасади Русије у Вашингтону, он сматра да није све изгубљено.

„Потребан нам је пример да две земље које историјски нису биле у баш пријатељским односима и даље могу негде да раде мирно. И то ’негде’ је Међународна свемирска станица. Зато се морамо борити да је сачувамо”, изјавио је Кели за АП.

И пре почетка сукоба у Украјини НАСА је хтела да свемирска станица којом управљају руски и амерички оператери ради до 2030, док се Москва није обавезала да то буде после 2024. године. Све док „Спејс икс” у власништву Илона Маска није пре две године почео да лансира астронауте, амерички космонаути су на МКС одлазили „сојузом” с космодрома у Бајконуру. Сваки одлазак астронаута НАСА руском ракетом коштао је САД десетине милиона долара. Према раније утврђеним плановима, који су сада доведени у питање, на јесен би, по систему размене, требало да руски астронаут полети капсулом „спејс икс”, а амерички „сојузом”. Идеја је била да се у сваком тренутку осигура и америчко и руско присуство у орбиталној станици.

Џефри Манбер из приватне компаније „Војаџер спејс”, који је помагао у стварању америчких и руских веза кад је 1998. године лансиран први део свемирске станице, ипак сматра да застој у сарадњи „Роскосмоса” и НАСА може бити коначан: „Нема повратка ако се партнерство прекине, а резултат тога могло би да буде прерано окончање заједничког програма Међународне космичке станице”. Без обзира на то како се ствари одвијају на свемирској станици, Џон Логсдон, професор емеритус на Универзитету Џорџ Вашингтон, очекује крај велике свемирске сарадње између Русије и Запада.

„Русија се већ окреће према Кини, а тренутна ситуација ће вероватно убрзати тај корак”, сматра Логсдон.

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1565 on: March 17, 2022, 02:08:37 pm »



Quote
China successfully launches new Yaogan-34 02 remote sensing satellite

China successfully sent a new remote sensing satellite, Yaogan-34 02, into space from the Jiuquan Satellite Launch Center in northwest China at 3:09 p.m. on Thursday (Beijing Time). The satellite was carried by a Long March-4C rocket and successfully entered its planned orbit.

The satellite will be used to provide information services such as the confirmation of land rights, urban planning, crop yield estimation and disaster prevention and reduction. It was the 411th launch of a Long March carrier rocket series.



Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1566 on: March 20, 2022, 06:58:41 am »

Субота, 19.03.2022.

Русија почиње рад на самосталној мисији за Марс

МОСКВА – Русија ће започети рад на самосталној мисији на Марс, с обзиром на то да је Европска свемирска агенција (ЕСА) суспендовала заједнички пројекат након инвазије на Украјину, саопштио је директор руске свемирске агенције Роскосмос Дмитриј Рогозин.

ЕСА је у четвртак саопштила да је немогуће да настави сарадњу са Русијом на мисији ЕкоМарс, а према том плану, руска ракета је требало да превезе ровер европске производње на Марс касније ове године.

„У врло блиској будућности почећемо да радимо на имплементацији мисије на Марс”, рекао је Рогозин агенцији Интерфакс, преноси Танјуг.

Он је нагласио и да не мисли да ће ровер за ови мисију нужно бити неопходан, јер би постојећи руски модул за слетање, који је дизајниран за транспорт ровера, могао да обави потребан научни рад, навео је Интерфакс. Рогозин је саопштио и да постоје „велике сумње” шта би ЕСА могла да самостално уради без Русије, која већ има ракету, лансирно место и модул за слетање.

„Европској свемирској агенцији ће бити потребно најмање шест година да развије сопствени модел”, рекао је директор Роскосмоса.

Као одговор на санкције, руска свемирска агенција је већ суспендовала сарадњу са Европом на свемирским лансирањима и најавила да ће престати са испоруком ракетних мотора за САД.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1567 on: March 28, 2022, 05:31:44 am »

Rusija bi mogla da sarađuje sa partnerima iz Kine
Novosti onlajn 27. 03. 2022.

RUSIJA bi nakon odustajanja Evropljana da učestvuju u programu „Egzo Mars 2022“ mogla da radi sa partnerima iz Kine ili zemalja Persijskog zaliva, izjavio je generalni direktor „Roskosmosa“ Dmitrij Rogozin.

On je objasnio da Rusija ima sve potrebne tehnologije za samostalnu organizaciju misije na Mars – pitanje je samo da li će ovaj projekat moći da se izvede finansijski, „ili nam je potreban investitor“. Rogozin je dodao da Evropljani možda neće vratiti ruski sletni modul „Kazačok“ misije „Egzo Mars 2022“. Sada tehnički stručnjaci raspravljaju o ovom pitanju.

Prema njegovim rečima, Sjedinjene Američke Države žele da nastave saradnju sa Rusijom na programu Međunarodne svemirske stanice, ali „Roskosmos“ ne može da zatvara oči pred neprijateljskim akcijama Amerikanaca.
On je objasnio da pored stručnog rada zaposleni u ruskoj raketno-kosmičkoj industriji imaju i građanski stav. Rogozin je podsetio da američki predsednik DŽozef Bajden ne kontroliše šta govori i počinje direktno da vređa predsednika Rusije Vladimira Putina. Istovremeno, SAD snabdevaju municijom i ekstremiste i obučavaju naciste na teritoriji Ukrajine.

- Da li moram da se pretvaram da se ništa ne dešava i da je sve mirno u svemiru? Ja tako ne mogu - rekao je generalni direktor državne korporacije.

Rogozin je dodao da je „Roskosmos“ postavio zadatak da udvostruči broj ruskih satelita u orbiti, što će, između ostalog, omogućiti da se uposle industrijska preduzeća. On je objasnio da će za lansiranje velikog broja uređaja u orbitu biti potrebno više raketa, što će omogućiti veću uposlenost preduzeća koja proizvode motore, sisteme upravljanja i druge komponente za raketno-kosmičku tehniku. Kako je naveo, „Roskosmos“ je spreman da organizuje proizvodnju delova za avionske motore na bazi svog preduzeća za proizvodnju motora „Energomaš“.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1568 on: March 31, 2022, 06:17:28 am »

Среда, 30.03.2022.

Амерички и руски космонаути заједно напустили свемирску станицу

МОСКВА - Амерички и два руска космонаута заједно су данас напустили Међународну свемирску станицу (МС С) у капсули Сојуз, и враћају се на Земљу. „Руска капсула Сојуз МС-19 у којој се налазе НАСА астронаут Марк Ванде Хеи и његове руске колеге Антон Шкаплеров и Петар Дубров успешно се одвојила од МС С и требало би падобраном да се спусти у централни Казахстан данас око подне”, саопштила је руска свемирска агенција Роскосмос, преноси Танјуг.

Заједнички америчко-руски повратни лет са Међународне свемирске станице изазвао је појачано интересовање у јавности, због ескалације сукоба између Москве и Вашингтона у вези руске инвазије на Украјину и могућности да се она прелије на дугогодишњу сарадњу Америке и Русије у свемиру.

„Амерички астронаут Марк Ванде Хеи ће се 30. марта вратити назад у свемирском броду Сојуз МС-19 са руским држављанима Антоном Шкаплеровом и Петром Дубровом. Роскосмос никада никоме није дозволио да сумња у његову поузданост као партнера”, објавила је раније прес служба Роскосмоса у одговору на наводе неких америчких медија да би Русија могла да остави астронаута НАСА у свемиру.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1569 on: March 31, 2022, 06:26:13 am »

Среда, 30.03.2022.

Амерички астронаут и руски космонаути слетели у Казахстан

Амерички астронаут и два руска космонаута слетели су у централни Казахстан након што су напустили Међународну свемирску станицу у истој капсули, јавља Ројтерс.

Лет у којем су били астронаут НАСА Марк Ванде Хеи и Руси Антон Шкаплеров и Петар Дубров помно је праћен како би се утврдило да ли се ескалација сукоба прелила и на дугогодишњу сарадњу у свемиру између два бивша хладноратовска противника, преноси Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1570 on: March 31, 2022, 06:29:36 am »

Среда, 30.03.2022.

Откривени ледени вулкани на Плутону

ВАШИНГТОН - Према новој научној студији, слике Плутона које је снимила НАСА мисија Нови хоризонти откриле су ново изненађење, ледене вулкане. „Пронашли смо поље веома великих ледених вулкана који не личе ни на шта друго што смо видели у Сунчевом систему”, изјавила је виши научник на Југозападном истраживачком институту у Колораду Келси Сингер.

Како је рекла Сингер, оно што ове ледене вулкане разликује од других у нашем Сунчевом систему јесте чињеница да на врху немају калдере (геолошке облике које вулкани стварају кад се уруше сами од себе), што сугерише да су ледени вулкани били активни релативно недавно. Регион Плутона у ком су пронађени ледени вулкани налази се југозападно од леденог покривача Спутњик Планитија, који покрива древни басен који се протеже 1.000 километара у пречнику, пише Си-Ен-Ен.

Два највећа ледена вулкана су позната као Рајт Монс и Пикар Монс. Рајт Монс је висок између четири и пет километара и простире се на 150 километара квадратних, док Пикар Монс достиже око седам километара висине и 225 километара ширине. Сматра се да је Рајт Монс по запремини сличан вулкану Мауна Лоа на Хавајима, који је један од највећих вулкана на Земљи.

Летелица Нови хоризонти прелетела је патуљасту планету и њене месеце у јулу 2015. године, а подаци које је тада прикупила још редефинишу све што научници знају о Плутону, пренео је Танјуг. Плутону је додељен статус патуљасте планете 2006. године, када је Међународна астрономска унија створила нову дефиницију планета, а ово небеско тело није одговарало критеријумима. Проналазак ледених вулкана могао би да сугерише да подземни океан на Плутону још постоји и да би вода у течном стању могла да постоји близу површине.

Будући да, према мишљењу научника, ова патуљаста планета има топлију унутрашњост него што се раније веровало, налази постављају интригантна питања о потенцијалној настањивости овог небеског тела. Студија са детаљима о налазима објављена је у уторак у часопису Нејчр Комуникејшн (Nature Communications).

Izvor: www.politika.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1571 on: March 31, 2022, 03:35:43 pm »



Quote
NASA astronaut, Russian cosmonauts return to Earth in Russian spacecraft

A U.S. astronaut and two Russian cosmonauts have returned to Earth from the International Space Station. The three spacemen, Pyotr Dubrov, Anton Shkaplerov and Mark Vande Hei, have touched down in Kazakhstan.


Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1572 on: March 31, 2022, 07:32:11 pm »

Kako će sad ovaj amer da ode kući... 
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1573 on: March 31, 2022, 08:31:06 pm »

Kako će sad ovaj amer da ode kući... 

Из Казахстана у Ташкент, из Ташкента у Цариград (Истанбул), а отуда кући.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1574 on: April 02, 2022, 04:25:45 pm »

"Nastavak saradnje na Međunarodnoj svemirskoj stanici po ukidanju sankcija"

Direktor ruskog svemirskog programa Roskosmos Dmitri Rogozin rekao je danas da povratak normalnih odnosa između partnera na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), kao i povratak ostalih zajedničkih svemirskih programa, moguć onda kada se ukinu zapadne sankcije Moskvi.

Piše: Tanjug
02.04.2022.

Rogozin je u komentaru na društvenim mrežama naveo da je cilj sankcija da se "ubije ruska ekonomija i ruski narod gurne u očaj i glad, da se Rusija baci na kolena". On je dodao da zapad "neće uspeti u tome", ali da su namere jasne.

- Zato verujem da povratak na normalne odnose sa partnerima na ISS će biti mogući samo kada se potpuno i bezuslovno ukinu nelegalne sankcije - preneo je Rojters Rogozinove reči.

Uprkos tenzijama, dvojica američkih astronauta i dvojica ruskih kosmonauta su se bezbedno spustila u sredu nakon što su napustili svemirsku stanicu u zajedničkoj kapsuli.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages:  1 ... 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.