PALUBA
March 29, 2024, 12:13:42 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 [106] 107 108 109   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz Kosmonautike  (Read 524986 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1575 on: April 27, 2022, 03:03:56 pm »



Quote
SpaceX launches 4 astronauts for NASA

SpaceX launched four astronauts to the International Space Station for NASA on April 27, less than two days after completing a flight chartered by millionaires. It's the first NASA crew comprised equally of men and women, including the first Black woman making a long-term spaceflight, Jessica Watkins. The astronauts were due to arrive at the space station Wednesday night, 16 hours after their predawn liftoff from Kennedy Space Center. They will spend five months at the orbiting lab. Both SpaceX and NASA officials stressed they're taking it one step at a time to ensure safety.


Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1576 on: May 04, 2022, 04:35:13 pm »




Postavljanje rakete-nosača "Angara-1.2"



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1577 on: May 05, 2022, 08:13:55 am »



Quote
China's rocket-carrying ship conducts drills for upcoming missions

The Yuanwang rocket transport ship is China's first self-developed dedicated rocket carrier. This year, the number of space launches in China is expected to hit a new high, and the fleet has begun a period of intensive missions. During the Labor Day holiday, the crew conducted pre-voyage drills to prepare for the challenges of a high-density mission.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1578 on: June 22, 2022, 10:33:21 am »



NASA planira da izgradi nuklearne reaktore na Mesecu


NASA bi želela da ima nuklearne reaktore za lunarne i planetarne ekspedicije, objavila je američka svemirska agencija, najavljujući tri ugovora za razvoj dizajna do kraja decenije, u partnerstvu sa Ministarstvom energetike. Vojno-industrijski gigant „Lokid Martin“ jedna je od kompanija uključenih, zajedno sa nuklearnim veteranom „Vestinghausom“.

NASA se nada da će imati dizajn za „površinski sistem fisije“ koji će biti spreman za lansiranje do kraja decenije. Džon Vagner, direktor Nacionalne laboratorije DOE u Ajdahu, rekao je da je projekat „veoma ostvariv prvi korak ka uspostavljanju nuklearne energije SAD na Mesecu“.

Svaki od tri dvanaestomesečna ugovora vredan je pet miliona dolara i finansiraće početne koncepte dizajna za sistem fisione energije od 40 kilovata, sa zahtevom da traje najmanje 10 godina u nemilosrdnom okruženju Meseca. Ako se uspešno pokažu na površini Meseca, reaktori bi mogli da se koriste za eventualnu misiju na Mars, saopštila je NASA.

„Razvijanje ovih ranih dizajna će nam pomoći da postavimo osnovu za pokretanje našeg dugoročnog ljudskog prisustva na drugim svetovima“, rekao je Džim Rojter iz Direkcije za misiju svemirske tehnologije NASA.

„Fisijski sistemi su relativno mali, laki i mogu da obezbede „kontinuiranu snagu bez obzira na lokaciju, raspoloživu sunčevu svetlost i druge prirodne uslove životne sredine“, saopštila je svemirska agencija. NASA se takođe nada da će dobiti „kritične informacije“ iz nuklearne industrije koje bi mogle dovesti do razvoja sistema atomskog pogona za misije istraživanja dubokog svemira, prenosi RT.

Ugovori su deo programa „Artemida“, američke inicijative za povratak na Mesec. Dobio je ime po sestri bliznakinji Apolona, grčkog božanstva po kome je nazvan prvi američki snimak na mesec. Prvobitni planovi su predviđali da se prvo sletanje obavi 2024. godine, ali je prošle godine NASA rekla da više nije na putu da to postigne, navodeći nedostatak sredstava.

U martu je NASA objavila plan da spusti ljude na Mars do 2040. Manje od nedelju dana kasnije, morala je da otkaže testiranje svemirske letelice „Artemide“ zbog tehničkih problema.

izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1579 on: August 03, 2022, 08:13:02 am »




Virgin Galactic planira kampus astronauta u Novom Meksiku


Kompanija za vazduhoplovstvo i svemirska putovanja Virgin Galactic objavila je u utorak da planira da izgradi kampus astronauta i objekat za obuku u južnom Novom Meksiku.

Zvaničnici kompanije su u saopštenju naveli da je obezbedila zemljište za objekat izvan Truth or Consekuences u blizini lokacije Spaceport America.

Rekli su da će planirani objekat uključivati objekte za obuku, smeštaj, prilagođena iskustva, opservatoriju, vellness centar i trpezariju i da će biti dostupan samo budućim astronautima Virdžin Galaktika i nekim njihovim gostima.

Trenutno nema reči o tome kada će izgradnja projekta početi.

„Oduševljena sam što mogu da pozdravim sledeće poglavlje kontinuiranog ulaganja Virgin Galactic-a u Novi Meksiko“, rekla je guvernerka Mišel Lujan Grišam u izjavi od utorka. „Novi kampus astronauta u okrugu Sijera će podstaći dalju ekonomsku aktivnost za Novi Meksiko, stvarajući više lokalnih radnih mesta i privlačeći nove posetioce i potrošnju u to područje.

Prošlog meseca, Virgin Galactic je objavila da je odabrala Feniksovo predgrađe Mesa kao mesto gde će sastaviti svoju sledeću klasu raketnih brodova sa postrojenjem koje može da proizvede do šest svemirskih brodova godišnje.

Zvaničnici su rekli da će suborbitalni svemirski avioni klase Delta biti dizajnirani da lete nedeljno, podržavajući cilj kompanije od 400 letova godišnje iz svemirske luke Amerika.

Oni su rekli da se očekuje da će prvi svemirski brod započeti letove nosivosti krajem 2025. godine, a letove privatnih astronauta 2026. godine.


izvor
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1580 on: August 29, 2022, 05:43:57 am »

NASSA povratak na Mesec počinje sutra kritičnim probnim letom!


* Artemis I.jpg (201.95 KB, 1440x876 - viewed 1 times.)

* Luna1.jpg (36.62 KB, 612x372 - viewed 4 times.)

* Luna2.jpg (67.74 KB, 720x438 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1581 on: August 29, 2022, 01:10:16 pm »

Potvrđeno: "Najmoćnija raketa spremna"

Nova raketa NASA za Mesec ostala je netaknuta uoči sutrašnjeg probnog testa, uprkos tome što je pet gromova udarilo u lansirnu rampu.

Raketa "Spejs lonč sistem", visoka 98 metara, je najmoćnija raketa koju je dosad izgradila NASA, preneo je AP.

Napravljena je da pošalje praznu kapsulu u Mesečevu orbitu, pola veka nakon Apolo programa NASA tokom kojeg je poslato 12 astronauta na Mesec.

Ukoliko ovaj šestonedeljni test prođe kako treba, astronauti bi mogli da se vrate na Mesec kroz nekoliko godina, ali zvaničnici NASA upozoravaju da je rizik veliki i da bi let mogao da bude obustavljen.

Zvaničnici su danas rekli da ni raketa, a ni kapsula, nisu pretrpeli nikakvu štetu tokom subotnjih udara gromova, dok je oprema na tlu ostala netaknuta.

Očekuje se da će biti još oluja, pa iako meteorolozi kažu da će meteo prilike biti prihvatljive 80 odsto sutra ujutro po lokalnom vremenu, pretpostavlja se da će se uslovi pogoršavati tokom dvočasovnog lansiranja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor


* NASA Launch.jpg (40.41 KB, 640x426 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1582 on: August 29, 2022, 02:55:27 pm »

NASA: Odloženo VIDEO

Najmoćnija svemirska raketa trebalo je da poleti sa Kejp Kanaverala oko 14 i 30. Ipak zbog tehničkih problema, poletanje odloženo za 2. septembra.

Iako se poletanje očekivalo u 14.30, tehnički problemi su zaustavili odbrojavanje. Nasini tehničari primetili su pukotinu na tanku koji povezuje rezervoare sa vodonikom i tečnim kiseonikom, a takođe se proverava i spremnost motora broj 3.

Tehnički problem na jednom od motora je preozbiljan, zbog čega je lansiranje odloženo za 2. septembra.

Desetine hiljada ljudi na Floridi trebalo je da prati uživo ovaj važan trenutak, a mnogi su došli dobro pripremljeni.

Podsetimo, ranije tokom dana je objavljeno da su timovi za lansiranje u svemirskom centru Kenedi na Floridi završili su poslednje pripreme uoči danas planiranog poletanja na prvi probni let džinovske rakete nove generacije Artemis 1, u okviru NASA programa od Meseca do Marsa, punih 50 godina nakon Apolo ere, saopšteno je iz NASA. Zvaničnici NASA potvrdili su da se čini da su svi sistemi spremni za poletanje, a vremenska prognoza predviđa 80 odsto povoljne meteorološke uslove za lansiranje, koje bi danas trebalo da počne oko 10.30 sati po srednjoevropskom vremenu, prenosi Rojters.

Ukoliko bi iz bilo kojeg razloga došlo do odlaganja današnjeg poletanja Artemisa 1, NASA je odredila 2. i 5. septembar kao alternativne datume lansiranja.

"Za sada sve u vezi sa svemirskom letelicom izgleda dobro. Uzbudjeni smo, raketa je spremna i izgleda odlično", izjavio je Džef Spolding, visoki zvaničnik NASA. Nova raketa NASA za Mesec ostala je netaknuta uoči današnjeg lansiranja, uprkos tome što je pet gromova udarilo u lansirnu rampu. Raketa "Spejs lonč sistem", visoka 98 metara, najmoćnija je raketa koju je dosad izgradila NASA, preneo je AP. Napravljena je da pošalje praznu kapsulu u Mesečevu orbitu, pola veka nakon Apolo programa NASA tokom kojeg je poslato 12 astronauta na Mesec.

Ukoliko ovaj šestonedeljni test prođe kako treba, astronauti bi mogli da se vrate na Mesec kroz nekoliko godina, ali zvaničnici NASA upozoravaju da je rizik veliki i da bi let mogao da bude obustavljen.






Izvor


Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1583 on: September 03, 2022, 11:23:29 am »

U subotu novi pokušaj lansiranja rakete na Mjesec

Curenje goriva, a zatim i problem s motorom tokom završnih priprema za polijetanje, naveli su NASA-u da u ponedeljak odloži lansiranje svoje moćne rakete na Mjesec, koja bi u orbitu oko njega ponijela tri probne lutke u kapsuli

Američka svemirska agencija NASA saopštila je da će u subotu ponovo pokušati da lansira svoju novu raketu na Mjesec.

Pokušaj lansiranja u ponedeljak je morao da bude otkazan jer se jedan motor, od ukupno četiri, nije ohladio do potrebne temprature za rad, prenio je BBC.

Poslije razmatranja podataka inženjeri vjeruju da sada shvataju zašto se to desilo. Smatraju da je to povezano s neispravnim čitanjem senzora i da mogu da riješe problem na dan lansiranja.

Curenje goriva, a zatim i problem s motorom tokom završnih priprema za polijetanje, naveli su NASA-u da u ponedeljak odloži lansiranje svoje moćne rakete na Mjesec, koja bi u orbitu oko njega ponijela tri probne lutke u kapsuli.

NASA je više puta počinjala i zaustavljala punjenje rakete "Spejs lonč sistem" (Space Launch Sistem) sa skoro milion galona superhladnog vodonika i kiseonika. Uzrok je curenja visoko eksplozivnog vodonika na istom mjestu gde je došlo do curenja tokom generalne probe u proljeće.

Raketa je trebalo da postavi kapsulu za posadu u orbitu oko Mjeseca. To lansiranje bi bila prekretnica u američkoj namjeri da astronauti ponovo odu na površinu Mjeseca po prvi put otkako je program Apolo okončan prije 50 godina.

Duga 98 metara, ona je najmoćnija raketa koju je ikada napravila NASA, koja je nadmašila čak i Saturn V koji je astronaute Apola odveo na Mjesec.

Lansiranje, kad do njega dođe, biće prvi let u NASA-inom programu istraživanja Mjeseca u 21. vijeku, nazvanom Artemis, po Apolonovoj mitološkoj sestri bliznakinji.

Pod pretpostavkom da prvi let, s lutkama, test prođe dobro, astronauti će na drugi let oko Mjeseca i nazad, već 2024. godine. Slijetanje dvije osobe na Mjesec moglo bi da uslijedi do kraja 2025.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor


* Mesec.jpg (45.56 KB, 1000x666 - viewed 1 times.)
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1584 on: September 04, 2022, 08:22:31 pm »

NASA po drugi put otkazala lansiranje rakete ka Mesecu

Američka Nacionalna svemirska agencija (NASA) je drugi put otkazala lansiranje najmoćnije rakete ikada napravljene, koja je trebalo da kruži oko Meseca.

Razlog za novo otkazivanje bilo je curenje vodonika iz rezervoara rakete Artemis. Stručnjaci su pokušali da otklone kvar, ali to nije bilo moguće u tako kratkom roku, prenosi Slobodna Evropa.

Raketa je trebalo da potroši 2,7 miliona litara tečnog vodonika i kiseonika kako bi se obezbedio pritisak potreban za izlazak iz Zemline atmosfere.

Problem sa motorom primorao je Nasu i 29. avgusta da odloži lansiranje rakete na probni let oko Meseca, 50 godina nakon što je okončan program Apolo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izvor


* NASA.jpg (36.9 KB, 750x351 - viewed 2 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1585 on: September 05, 2022, 05:41:35 pm »

Изгледа да су заборавили како се праве ракете које треба да стигну до Месеца.   angel
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1586 on: September 13, 2022, 02:40:55 pm »

PLANULI MOTORI Bezosova raketa se srušila na Zemlju, "preživela" kapsula sa eksperimentima (FOTO, VIDEO)

Raketa se srušila nazad na Zemlju ubrzo nakon poletanja u ponedeljak u prvoj nesreći tokom lansiranja za kompaniju američkog milijardera Džefa Bezosa, ali je kapsula koja je nosila eksperimente uspela da se padobranom izbaci na sigurno, preneo je AP.

Kapsula sa teretom Bezosove kompanije "Blu oridžin", koja je trebalo da dođe do granice atmosfere Zemlje, danas se neočekivano odvojila od rakete nedugo posle poletanja iz Teksasa.

Planuli motori

Minut posle poletanja, na oko osam kilometara iznad zemlje videlo se da su planuli motori i da je aktiviran motorni sistem kapsule koji je letelicu odbacio od rakete pre nego što se padobranom neoštećena vratila na zemlju. kapsuli, koja se nalazila na vrhu suborbitalne rakete "Nju šepard"' nije bilo putnika, preneo je Rojters.

Iz "Blu oridžina" su tvitovali da razmatraju problem koji se danas desio na njihovom postrojenju u zapadnom Teksasu, navodeći da je sistem za odvajanje kapsule "funkcionisao kako se očekivalo".

Reč je o 23. letu u suborbitalni svemir rakete "Nju šepard" u vlasništvu svemirske kompanije "Blu oridžin", koju je osnovao milijarder i vlasnik "Amazona" Bezos.

Raketa "Nju šepard" osmišljena je kao višestruko iskoristiva svemirska letelica, a osnovna joj je namena suborbitalni svemirski turizam.

Izvor
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #1587 on: September 21, 2022, 05:07:51 pm »

Американац и два Руса ракетом Сојуз полетели ка свемирској станици

Ракета Сојуз полетела је данас ка Међународној свемирској станици (МСС) са космодрома Бајконур у Казахстану, са једним америчким и двојицом руских космонаута у јеку тензија везаних за офанзиву у Украјини.

„Стабилност је добра, посада се добро осећа”, изјавио је коментатор Насе после полетања које је директно преношено са портала америчке и руске свемирске агенције.

Руска ракета полетела је у предвиђено време 13.54 ГМТ из казахстанске степе.

Мисија Американца Франка Рубија из Насе и Руса Сергеја Прокопијева и Дмитрија Петелиан из свемирске агенције Роскосмос представља редак пример сарадње између Москве и Вашингтона у време када су им односи на најнижем нивоу.

Рубио је први амерички астронаут који иде у МСС руском ракетом од почетка руске војне интервенције у Украјини 24. фебруара.

Посада треба да проведе шест месеци на Међународној свемирској станици где се налазе тројица руских космонаута и троје америчких, као и једна италијанска космнауткиња.

Ово је први лет за Франка Рубиа и Дмитрија Петелина и други за Сергеја Прокопијева.

Прикључивање руском сегменту МСС-а предвиђено је после тросатног путовања ракете Сојуз.


Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1588 on: October 16, 2022, 09:03:15 am »

Русија извела у орбиту нови војни сателит „Космос 2560“

Ракета-носач „Ангара 1.2“ извела је у орбиту сателит „Космос 2560“ војне намене, саопштено је новинарима у Министарству одбране Русије.

„Космички уређај 'Космос 2560', који су лансирале борбене јединице Ваздухопловно-космичких снага Русије с Државног истраживачког аеродрома Плесецк, изведен је у орбиту у предвиђено време и прате га копнена средства Министарства одбране Русије“, речено је новинарима.

Сателит „Космос 2560“ унет је у каталог космичких објеката.

Ракета „Ангара 1.2“ лансирана је с Плесецка у суботу у 22.55 сати по московском времену.

Главни каталог космичких објеката је јединствена информациона база података која садржи информације о сваком објекту у космосу, као и податке о вештачким објектима на висини од 120 до 50.000 километара.


Извор
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 464



« Reply #1589 on: October 23, 2022, 01:58:46 pm »

Индија лансирала ракету са 36 приватних интернет сателита (ВИДЕО)

ЊУ ДЕЛХИ: Индија је у суботу лансирала ракету са 36 приватних интернет сателита.

Полетање из јужне Индије било је прво лансирање за OneVeb са седиштем у Лондону, од раскида сарадње са Руском свемирском агенцијом у марту због напада Русије на Украјину пренео је АП.

"Послали смо (ракету) у орбиту веома прецизно, сада је ракета у предвиђеној орбити", рекао је С. Соманат, председник индијске свемирске агенције.

ОneVeb сада има 462 сателита који лете, што је за 70 одсто више у односу на потребе те компаније за пружање широкопојасних услуга широм света, навео је АП.

Компанија је саопштила да остаје на путу да постигне глобалну покривеност следеће године са планираном констелацијом од 648 сателита.


Извор
Logged
Pages:  1 ... 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 [106] 107 108 109   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.