PALUBA
April 20, 2024, 04:38:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Bacač granata automatski 30 mm M93  (Read 40476 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #15 on: November 16, 2011, 11:52:09 pm »

Odlično oružje, ali gledam prikaze koje je postavio Božo, pa vidim da u tom prikazu ima i optički nišan.
Mislim da je optički nišan tu suvišan.
Mada, nemam iskustva sa ABG-om tako da možda i grešim.
To na početku klipa na usta cevi a i na telu bacača, mislim da mu meri ugao pošto je ovo simulacija dejstva na neprijatelja preko svojih snaga.

Videćemo šta kažu poznavaoci.


  Nisanjenje sa BGA se ne razlikuje SB-3 ima samo gletku dok NSB 4B ima opticki nisan i koncanicu,sa ovim drugim je mnogo lakse raditi,iako je NSB 4B namenjen za posredno gadjanje sa MB 120mm.
Logged
airsuba
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 207


« Reply #16 on: November 17, 2011, 08:21:46 am »

interesuje me koliko je ovo kopija ruskog oruzija, jel 100% ili ima i nekih originalnih resenja?

Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #17 on: November 17, 2011, 11:16:53 am »


interesuje me koliko je ovo kopija ruskog oruzija, jel 100% ili ima i nekih originalnih resenja?


Nije bilo potrebe bilo sta da se menja na ovom mocnom oruzju tako da je konstruktivno identican ruskom AGS-17 Plamja.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #18 on: November 24, 2011, 04:47:20 pm »

Na ustima cevi je durbin za rektifikaciju,ali ne za ABG nego za Pragu.Durbin za ABG ima ugradjenu libelu za postavljanje cevi u horizontalnu ravan,dok durbin za Pragu to nema tako da koriste kvadrant od nekog artiljerijskog orudja.Ja licno to ne bih radio posto ne verujem da su poklopac i osa cevi idealno paralelni.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #19 on: November 24, 2011, 06:56:00 pm »

Na ustima cevi je durbin za rektifikaciju,ali ne za ABG nego za Pragu.Durbin za ABG ima ugradjenu libelu za postavljanje cevi u horizontalnu ravan,dok durbin za Pragu to nema tako da koriste kvadrant od nekog artiljerijskog orudja.Ja licno to ne bih radio posto ne verujem da su poklopac i osa cevi idealno paralelni.

Ох, не. Наопако
Друже "vodnik policije" ушао си у сферу расправе са структурама ПВО.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ово је дурбин за ректификацију НС за ПАВ топ 20/3мм М.55
Онај, од те фамозно назване (а ничим изазване)"Праге", дакле од ПАСТ 30/2мм М53/59/70, дурбин стварно има либелу. Малецну, али је ипак има.

И сад сам био у дилеми, како да ти докажем да на том АБГ, а касније и на оном ПАТ 37мм, постављају дурбин од топа 20мм (и то у другом снимку са заставицом, а у првом снимку без заставице).
Како рече славни "Радован III" - ЕВО РЕШЕЊА
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
дакле, са заставицом, то је правилно. Та заставица спашава цев топа. Ако је нема, оће послуга да заборави дурбин у цеви и онда ето белаја. Експлодира цев.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
ето га ПАВ топ 20/3мм М55А3Б1. То је дурбин из његовог оруђног РАП-а
Што доказује и онај "Квадрант", који је саставни део РАП-а са НС.



* durbin za rektifikaciju.jpg (52.12 KB, 532x362 - viewed 628 times.)

* durbin za rektifikaciju (2).jpg (64.22 KB, 600x516 - viewed 619 times.)

* durbin za rektifikaciju (3).jpg (35.53 KB, 346x338 - viewed 569 times.)

* durbin za rektifikaciju (4).jpg (43.63 KB, 330x507 - viewed 568 times.)
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #20 on: November 24, 2011, 09:49:39 pm »

Vrlo moguce da je durbin za rektifikaciju od trocevca,samo sto bi u tom slucaju zbog razlike u kalibrima morao ili biti prepravljen, ili da se koristi neka redukciona caura.Hteo sam reci da ovo na ustima cevi ABGa nije originalni durbin DR 30, ili mozda jeste ali mu je otpala libela,tako da koriste kvadrant,koji uopste nije predvidjen za ABG.
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #21 on: November 24, 2011, 11:14:07 pm »

Vrlo moguce da je durbin za rektifikaciju od trocevca,samo sto bi u tom slucaju zbog razlike u kalibrima morao ili biti prepravljen, ili da se koristi neka redukciona caura.Hteo sam reci da ovo na ustima cevi ABGa nije originalni durbin DR 30, ili mozda jeste ali mu je otpala libela,tako da koriste kvadrant,koji uopste nije predvidjen za ABG.
Немаш разлог да сумњаш Grin

Још почетком 80-тих, оригинални дурбини за ректификацију са НС М.61, ПАСТ 30/2мм, су били похабани, и имали су велика одступања.
Решење је пронађено употребом дурбина ПАТ 20/3мм.
Направљена је цев, спољњег пречника 30мм, а унутрашњег 20мм. Тако би се, прво тај носач дурбина увукао у цев топа, а потом би се дурбин угурао у ову цев и остварени су повољни резултати.
Проблем је био, што би послужилац извукао дурбин, а цев-носач би остајао у устима топовске цеви.
Тако је долазило до активирања гранате у цеви топа. Било је више таквих случајева. Ово решење никад није озваничено pravilo

Квадрант има сасвим другу улогу, и незнам зашто је ту коришћен.
Код ПА топова се либела користила код провере хоризонталности оруђа, а код АБГ, то ми баш није најјасније.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #22 on: November 26, 2011, 06:17:56 pm »

Durbin za rektifikaciju za ABG,oznake DR 30,na sebi ima libelu.Rektifikacija daljinara se vrsi na sledeci nacin:ABG na postolju,uglomer i daljinar na pocetnim polozajima,durbin u ustima cevi.Finim izravnjacem na desnoj nozi postolja izvrhuniti libelu uglomera.Mehanizmom za davanje elevacije navrhuniti libelu durbina,tada je cev u horizontalnoj ravni.Kontrolisuci libele uglomera i durbina navrhuniti libelu daljinara,koja se nalazi na sarnirnoj vezi osigurana vijkom sa kontra navrtkom.Rektifikacija uglomera se vrsi pomocu mete,propisane pravilom.Pretpostavljam da je kvadrant koriscen za postavljanje cevi u horizontalan polozaj,radi stelovanja libele daljinara,samo je pitanje koliko je poklopac sanduka paralelan sa osom cevi,posto kvadrant nije propisan za ovo orudje i nema nikakve kvadrantne ravni. Da napomenem da na slici nisanske sprave NSBG 1 koja je skenirana iz privremenog pravila, za daljinar pise da je uglomer i obrnuto.  Licno sam vrlo zadovoljan preciznoscu ABGa.Posle izvrsene rektifikacije,nisaneci pre svake ispaljene granate (pri pucanju ABG skace kao srndac) na nekih 600-700m sve granate su isle u prostoriju metar sa metar.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #23 on: December 16, 2011, 03:57:15 pm »

Danas sam rasklapao ruski ABG,pa cu da navedem primećene razlike.Razlike se odnose na oruđa AGS 17 zdelanog 1991 god. i ABG M 93 sklepanog 1995 god. Ruska cev nema zadebljanje na ustima,ima 16 polja i žljebova,dok nasa ima 12 (nisam brojao, piše u pravilu),kod Rusa povratne opruge su višežilne,sa leve strane sanduka ima poluga sa dva položaja koja spušta prenosnu letvicu i time omogućuje pojedinačnu paljbu.Na M 93 postoji regulator brzine paljbe ,koji kad se postavi na minimum,omogućava da  kratkim pritiskom na okidac ABG puca po jednu granatu,dok ne postoji opcija pojedinačno ili rafalno kao kod ruskog.AGS 17 nema regulator brzine paljbe, i ima prednji i zadnji mehanički nišan (Zastava je tek dosta kasnije počela da ih ugrađuje).Kod zatvarača M93 izvlakač je dosta veći i utvrđen je osovinom na telo zatvarača,dok je kod AGS-a u sklopu vertikalnog donosača,na M 93 vertikalni donosač sa obe strane ima kvadratne ispuste kojim se kreće po kopirnim žljebovima na sanduku,dok su kod Rusa ispusti okruglog oblika, i nalaze se u sklopu dve poluge koje se kače na telo zatvarača,pa su samim tim i kopirni žljebovi malo drugačiji.Prenosna letvica,udarna ploča,rolnica ili kotrljaca razvodne poluge i oslonac osovine amortizera zatvarača su funkcijom isti ali izgledom različiti,tako da je pitanje da li su kompatibilni. Izuzetno vazna stvar je to sto su Rusi napravili sajlu za zapinjanje sa zavarenom omčicom na kraju,na koju se kači ručica,dok je kod nas to obična sajla sa dva metalna valjčića na krajevima,tako da malo-malo pa se pokida,sto u određenim trenucima može biti pogubno.Rasklapanje i sklapanje AGS 17 ide kao po loju,dok je kod M 93 dosta drljavo (završna obrada i pasovanje delova jako slabo),ali kad naučiš da voziš Yuga Mercedes ide ko od šale. Sve u svemu Zastava je nešto uprostila,nešto iskomplikovala, i dobila (po meni) sasvim korektan proizvod, koji ako dobro poznaješ štekće kao Singerica.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #24 on: February 06, 2012, 05:16:14 pm »

Durbin za rektifikaciju DR 20 mm.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 016.JPG (249.34 KB, 1024x768 - viewed 482 times.)

* 017.JPG (242.44 KB, 1024x768 - viewed 200 times.)

* 018.JPG (226.24 KB, 1024x768 - viewed 153 times.)
« Last Edit: February 06, 2012, 05:24:30 pm by vodnik policije » Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #25 on: February 06, 2012, 05:22:58 pm »

Pardon.Potkrala se greška. Ovo je durbin za rektifikaciju za PAT 20 mm, o kome je Ljuba pisao. U brzini sam ga greškom slikao.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #26 on: February 21, 2012, 08:01:15 pm »

Durbin za rektifikaciju DR 30.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* 010 (4).JPG (240.64 KB, 1024x768 - viewed 262 times.)

* 011 (5).JPG (275.56 KB, 1024x768 - viewed 151 times.)
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #27 on: February 21, 2012, 08:57:22 pm »

 у РРФ бродови типа РТК 401 до РТК 405 имали су у наоружању бацаче граната који су били смештени у куполама са стране командног моста.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #28 on: June 18, 2012, 08:04:33 pm »

Presek projektila, sa ruskog nastavnog lista:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 30.jpg (144.69 KB, 581x924 - viewed 186 times.)
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #29 on: June 19, 2012, 01:36:10 pm »

Posle tragedije koja se dogodila, da prodiskutujemo malo i o granatama za ABG.  Dosta sam dobar u radnjama "na suvo". Dosta puta sam rasklapao ABG, proučavao rad delova, vršio tehničke preglede i rektifikaciju nišanske sprave. Što se tiče gađanja, jednom sam prisustvovao šestodnevnom bojevom gađanju iz ABG-a, i tada sam ispalio 2x6 trenutnih granata, tako da iz tog dela nemam previše iskustva.
U praksi se pojavljuju sledeći tipovi granata:
Vežbovne, bele boje, bez eksplozivnog punjenja
Trenutne, ruske proizvodnje, crne boje
Trenutne, mislim da ih pravi Krušik, zelene boje. Te granate ništa ne valjaju. Postoje dva tipa. Prvi tip kad se gleda odozgo ima jednodelni ravan upaljač, dok drugi tip ima umetnut kružni deo upaljača, koji je zadihtovan nekim lakom.
Na gađanju se dešavalo da od 29 granata, koliko stane u mun. kutiju, na cilju ne eksplodira 11, i tako stalno. Granate nisu bile rđave, većinu sam "otplombirao" iz originalnog pakovanja. Jednom sam gledao kako granata sama eksplodira na 2/3 trajektorije.
Ljudi pričaju da granata često hoće da eksplodira na ustima cevi, ili u cevi. To nisam video, ali sam video nekoliko ABG-a bez cevi.
ABG kao oruđe je dosta dobro, ali bi po meni valjevske granate trebalo izbaciti iz upotrebe.
« Last Edit: June 19, 2012, 01:49:13 pm by vodnik policije » Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.