PALUBA
April 24, 2024, 01:07:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Inžinjerijske mašine  (Read 172642 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #120 on: December 25, 2014, 11:54:30 pm »

Moram priznati da se ni ja baš ne sjećam ovog kopača (početak 80. u JNA), a za FAP-a baš mislim da je na nekoj pokaznoj vježbi pontoniraca nosio segment pontonskog mosta ??

Nego, nigdje ne vidim onaj utovarivač-točkaš, a koji je imao komande kao gusjeničar. Mogle su mu se navući i metalne gusjenice na kotače, za teže terene. Umjesto njega su taman bili uvodili ULT-ove...
Koliko se sjećam, bio je prilično nezgodan za rukovanje, zato su u vojarni Kamensko imali posebne dvorane s nizom platformi, na kojima su bile postavljene komande iz tih strojeva, a kabelom su povezani s modelima, kojima se upravljalo električnim putem (radili hrpe od pijeska). Koliko se sjećam, tek je možda svaki 10. strojar znao pristojno raditi s njim, na terenu bi redovito ostali nasađeni na vrh materijala, skoro pred prevrtanje.
Nekako mi se mota da je to bio neki T-120, ili tako nešto...

Fali i Coles dizalica, koja je bila problematična radi putne brzine od 40 km/h, a išta je sama, ne na labudici...
Ima li tko malog teretnog gusjeničara (po sjećanju nekakav GJ), prvotno je vukao minopolagač, kasnije je prašio po onom makadamu između Cerovca i Kamenskog s teretom???
U komplet inženjerijskog bataljona nam je išla i pokretna radionica na GMC (uglavnom je bila nepokretna u garaži...)
Nekada se taj centar u Karlovcu zvao ovako... [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Slika je deo prospekta od SVŠ kov smer Inžinjerija koju sam i ja završio a u izradi ovog prospekta su uglavnom slike moje i mlađih klasa.
Evo i tog detalja sa trenažerima na kojima smo se obučavali i mi tada budući mlađi oficiri  a kasnije nazvani i podoficirima. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Na desnoj gornjoj sličici su ti trenažeri za obuku traktora T-120S a sličan je bio i ttenažer za obuku u radu sa dozerom TG-90BAR koga ću naknadno obraditi..Gore je već nešto o traktoru napisano pa da se i ja malo nadogradim.
Fabrika Radoje Dakić je iz Italije dobila pravo da kopira deo pogonsog sklopa ove osnovne mašine koja se kako je napisano pogonila poput guseničara.Taj anahronizam ju je i koštao glave jer je zbog te osobime jako brzo derala gume a sve samo zbog udvojenog pogona oba točka jedne strane koi je ili bio u pogonu na obe strane pa je mašina išla napred il promenom smera na invertoru u nazad.Takođe se bočnim komandama moglo jednu stranu isključiti pa bi tada ta isključena strana postupno zaostajala a ona sa pogonom bi više vukla i na taj bi način polako zakreto ceo sklop suprotno od vučne -pogonske strane.Povlačenjem poluge u zadnji položaj kočila se cela jedna strana i na taj bi se način mašina vrtila oko svoje ose-a ta bi strana koja se koči derala gume.Nije postojala mogućnost da se jednoj strani zada komanda da se kreće napred a drugoj u nazad jer bi se tada siguran sam manje gume derale a i mašina bi bila funkcionalnija..T120s se pravio u dve osnovne verzije i to kao utovarivač sa utovarnom kašikom ili ako se ista skine i montira dozerski nož postajao bi dozer točkaš i druga verzija kao kopač.Napominjem da su se sve ove verzije nalazile u skoro svim verzijama u raznim jedinicama u inžinjeriji od putnih,utvrđivačkih pa preko aerodromskih na raznim zadacima izrade infrastrukture.Na ovoj slici je iza postrojene jedinice verzija Kopač i ona se znatno razlikovala od verzije utvarivač/dozer po stopama za stabilizaciju prilikom rad znatno jačom hidraulikom i naravno ono bez čega nebi bio kopač je uređaj za kopanje .Ili grana sa kašikom .Ovi metuzalemi među današnjom mehanizacijom nekada su bili jedino što je postojalo a ima mnogo anegdota i anahronizama u radu sa njima koje ovi današnji rukovaoci nemogu ni da zamisle... [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Evo i normativa rezervnih delova za ovu mašinu... [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Evo jedne manje sličice iz verzije Utovarivača T-120S. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Za večeras od mene ovoliko a sutra je novi radni dan i valja uraniti jer na građevini se radi svih 25 sati dnevno ..


* Utovarivač T-120S.jpg (10.06 KB, 273x184 - viewed 1720 times.)

* ISC_img037.jpg (168.17 KB, 1200x827 - viewed 184 times.)
« Last Edit: December 25, 2014, 11:57:44 pm by voja64 » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #121 on: December 27, 2014, 08:32:51 pm »

@voja64

hvala na postovima, i čekamo dalje. Wink

Jedino nisu Ravne ob Koroškem nego Ravne na Koroškem.
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #122 on: December 28, 2014, 08:47:48 pm »

@voja64

hvala na postovima, i čekamo dalje. Wink

Jedino nisu Ravne ob Koroškem nego Ravne na Koroškem.
Malo se Slovenački ali Slovensko zaboravilo jer davno je bila 79-82 kad sam zadnji put još u Sarajevu učio i pomalo konverzirao na tistom.
Malo me još muči način kačenja slika ovde jer sam na MCMu već duže vreme i te navike se teško odvići.
Inače sam dobrih 20 godina proveo u aktivnoj službi i koji mesec pride pa se nešto i naučilo i iz prakse a i u školi sam bio odlikaš.
Kao prvo da za izvinjenje okačim neuspele slike sa T-120S i to trenažer.. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Ovde se na desnoj gornjoj sličici vidi pult koi je kao i na originalnom utovarivaču-dozeru univerzalnog traktora T-120S kome je uzgred ta oznaka od 120Ks.Na kablovima je prikačen mali uređaj kojim se upravljalo i sve radnje mogle da izvode kao sa velikim originalom.Kasniji prelazak na obuku je bivao znatno lakši a sam trenažer je bilo kapitalno delo tamošnjih nastavnika predmeta Inžinjerijske mašine i na njemu su radili I.Sladojević.T.Svitlica.P.Grmuša i mnogi znani i neznai bar meni.
Uzgred postojala je još jedna hala na Kamenskom sa trenažerom za dozer TG-90Bar.
Ta hala je prva napravljena a radi se o prvoj verziji DOMAĆE industrije koja je modifikovala dozer sajlaš TG-90 i dodala mu hidro cilindre za noseći ram dozerskog noža.
Kad je dozer u pitanju mnogi prave greške u nazivu i samo ime DOZER podrazumeva da mašina ima ravnu ili konkavnu dasku za guranje-potiskivanje materijala ispred sebe.
U zavisnosti od položaja noža mu se i ime menja pa se tako kod postavljanja noža horizontalno u odnosu na ravnu podlogu terena i upravno dodeljuje i opšte poznati naziv BULdozer a taj položaj kao BULOVANJE.
Zaokretanje noža po uzdužnoj osi sa isturanjem bilo koje strane napred naziv je ANGLdozer a položaj tog zakretanja-iskošenja je anglovanje.Dok se zakretanje poprečno nekog od krajeva naziva TILTovanje a dozer sa tako zaokrenutim nožem poprečno na neku stranu se naziva TILTdozer.
Tako se i u terminologiji rada sa multifunkcionalnim mašinama poput grejdera i ovi termini BULOVANJE-izravnavanje;Anglovanje-isturanje jedne strane ili Tiltovanje-naginjanje koriste kod navođenja-usmeravanja rukovaoca ili poslužioca i te a i drugih mašina.Mada i u žargonima drugih naroda i narodnosti ima i njihovih lokalnih naziva za pobrojane položaje.
Radeći u JNA sam prošao obuku na većini dozera od onog teškog dozera BAT i BAT M pa preko svih iz 14.Oktobra i egzemplara kojeg je JNA nabavila i od RDBa a on je bio legenda i po mom saznanju jedan i jedini primerak do CATERPILARA a oba su bila kod mene na zaduženju u verziji D8K i D8H.Za sad toliko ubi me virus na Vindovsu i sutra će na reinstalaciju matora drtina iz prošlog milenijuma je zrela za čišćenje ..


* ISC_img045.jpg (164.09 KB, 1200x819 - viewed 529 times.)
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #123 on: December 28, 2014, 11:54:14 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

LPB
Legenda koju imate u Pivci je meni bila na ponos svaki put kada sam seo za njegove komande.
Radio sam sa njim najmanje pedesetak kilometara iskopa za razne vodovodne trase pa do rada u borbenoj situaciji kad me je sa druge strane promašio neki slabiji strelac sa Maljutkom.To poslednje ratno iskustvo mi je za uspomenu ostavilo komandni pult za rad sa daljine.Tahvaljujući tom komadu kabla i toj prenosnoj tabli sa tri mikroprekidača sam mogao da ga vodim bezbedno od pozadi iz rova.Pored tog suvenira sačuvao sam i komad one tanke žice od Maljutke.
Na rovokopaču BTM i verziji BTM-3 sam obučio desetine generacija vojnika od 1984 kada sam i sam bio na obuci kao aktivni starešina a evo i moje dozvole za rukovanje sa njim i još nekim mašinama koje će nekome i značiti nešto.. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Evo i malo dopune za neverne Tome da se u SVŠ na smeru Inžinjerije izlazilo i sa obukom i dozvolom za rukovanje sa ovim mašinama a među njima su i Traktor T-120S i dozer TG-90 kao i motorni bušar Cobra i kompresorske stanice.. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 012.jpg (839.37 KB, 3263x2337 - viewed 191 times.)

* 012.jpg (839.37 KB, 3263x2337 - viewed 398 times.)

* 032.jpg (837.18 KB, 3340x2372 - viewed 285 times.)
« Last Edit: December 28, 2014, 11:57:49 pm by voja64 » Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #124 on: December 29, 2014, 08:03:33 pm »

Dozeri, prvo jedan malo stariji:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I nesto mladji:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Trpe ovaj prvi dozer koji si okačio je stvarno redak zver. i o njemu sam na MCMu dosta opširno sve pojasnio .
Preteča svih dozera koi su proizvođeni za potrebe JNA i cele SFRJ je bio dozer TG-90BAR. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ono što ga posebno odlikuje jeste anahronizam iz današnjeg ugla gledanja usled nedostatka hidrauličnih cilindara dozerski se nož dizao uz pomoć čekrka a spuštao gravitacijski.
Na sredini prednje maske je uočljiv valjak preko koga se namotavala sajla za dizanje dozerskog noža.
Pored standardnih komandi za upravljanje pogonom sa po dve komande za isključivanje bočnih kvačila za skretanje u većem radijusu bi se povlačile te ručne komande.
Time se postizalo isključivanje pogona na jednoj strani a samim tim i postupno zakretanje na tu stranu.
Za oštrije skretanje je bilo potrebno nakon isključivanja jedne strane pogona i sa nožnim komandama za kočenje te iste strane zaustaviti istu i samim se tim zaokretala cela mašina oko te gusenice koja je blokirana.
Ovaj se sitem dugo zadržao i na svim kasnijim komandama uz dodavanje servo pojačivača a u poslednjim se serijama dozera sve obavlja samo sa dvostepenim nožnim komandama...
Kod dvostepenih nožnih komandi na većim dozerima od TG-170 pa na dalje se sa stiskanjem nožne komande jedne strane isto postiže.
Na prvom da kažemo zubu bi se isključio pogon jedne strane a daljim se pritiskanjem aktivirala i pojasna kočnica za blokadu pogona na toj gusenici.
Kod nekih dozera gde je umesto mehaničkog pogona isti zamenjen hidro motorima postoji mogućnost da se pri zadavanju komandi za promenu smera istovremeno jednoj gusenici zada jedan a drugoj drugi smer i samim se tim ista mašina okreće oko svoje središnje ose.
Ostali su principi upravljanja istovetni kao kod mehaničkog prenosa sa stavljanjem jedne strane u neutralan položaj a druge u zakretanju i obratno a sa nožnim se komandama ta strana kojoj bi se isključivao pogon kočila pomoću pojasnih kočnica.
I za kraj je na našoj legendi nakon izgradnje fabrike Prve Petoletke iz Trstenika od PPT dobijen set hidro agregata pa se većina ovih dozera nadogradila i malo ih je u JNA a i u zemlji ostalo na ovom osnovnom nivou a u IŠC je jedan takav stajao kao u muzeju za pokazivanje istorijata razvoja.Na bazi tih BAR serija je i nastao onaj legendarni TG-90 koji je za obuku u IŠC imao i onaj već od mene spominjani trenažer za obuku u prethodnom postu.
Ova Trpetova druga slika je takođe legendarni prvenac ULT-150 dok se neki kunu da je taj naziv ULT od Univerzalni laki traktor ,drugi se u Kruševačkoj fabrici kunu da je to skraćenica od Utovarna Lopata na Traktoru a ono 150 je od prvih motora te snage izražene u KS.Motori su indentični onima sa Fapa Trafike.O ovom utovarivaču bih takođe mogao poprilično ali aj da se nešto mane i za drugi put kao i o razvojnom putu naših ULTova...


* TG90BAR iz prve serije.jpg (57.48 KB, 718x395 - viewed 272 times.)
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #125 on: January 02, 2015, 10:32:11 pm »

Još malo inžinjerije za KUZMU
Sve prikazane Inžinjerijske mašine su bile prisutne u inžinjerijskim jedinicama JNA a neke su ostale i u VJ.
Pa da krenem redom Prvi na slici je Teški dozer BAT a nastao je na bazi artiljerijskog tegljača ATS kao i obe druge mašine sa gornjih slika.Ja sam nakon završetka SVŠ-smer inžinjerija zapao u 1.putnu četu gde sam kao komandir putnog odelenja zadužio jedan BAT-M.Sa njim sam učestvovao na izgradnji više desetina kilometara kolonskih -poljskih puteva a najčešće je angažovan na deponijama i pozajmištima.Tako sam samo tokom 1983 i 84.g. iz korita Drine izvadio više od 1000m3 šljunka za izgradnju deonice puta od Debelog Brda do Bajine Bašte.Za njega sam zbog toga nakon završetka škole bio i na dopunskoj obuci u Karlovcu a fotku dozvole za rukovanje sam već okačio na predstavljanju BTM rovokopača pa njega i nebi spominjao.Zajednička osobina sva tri sredstva pored šasije je i isti motor način upravljanja i slična dodatna oprema za rad noću i u uslovima smanjene vidljivosti.Teški dozer BAT je u proleće 1984 kad aje sredinom februara zbog manjka snega skoro pa smandrljana olimpijada u Sarajevu odigrao veliku ulogu u spašavanju zavejanog Beograda.Tada smo sa dva Teška dozera i nekoliko grejdera,utovarivača i dva dozera Caterpilar D8 izveli veliki podvig i odblokirali pristup gradu autoputem do Rume i u povratku krak do N.Sada i od N.Sada starim auto putem preko Batajnice nazad do Beograda.Naj interesantnije na ovoj mašini je dvodelni dozerski nož kome je širina kada se postavi u ovaj ravan položaj tačno 5m. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] Na slici je upečatljiva prednja vođica klizača kojom se određuje dubina prodiranja i komanduje joj se putem elektro hidrauličkih ventila na tasterima komandi za upravljanje kao na pilotskoj palici sa po jednim preklopnim prekidačem za invertovanje komandi.Takođe je moguće da se izvede i postavljanje u takozvani plužni položaj kad se obe polovine izangluju kao na ovoj slici. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] U ovom položaju motor trpi najmanji otpor pa je ovaj položaj najčešće korišten kod brzog skidanja gornjeg humusnog sloja i čišćenja snega.Dok se za izgradnju infrastrukture nož najčešće anglovao-iskošavao na jednu stranu i tako se premeštao materijal istovremeno guranjem u podužnom transportu a i u poprečnom prema strani koja je suprotna od iskošenja .Za deponovanje se koristio kao i za podužno guranje položaj kao na prvoj slici dok je bila i jedna oprobana situacija da se BAT upari u radu sa rovokopačem BTM tako što se nakon kopanja kanala i polaganja vodovodne i druge instalacije za njim nastupalo sa BATom i to sa unapred isturenim krilima suprotno od položaja plug gde se sva iskopana zemlja sakupljala prema sredini i tako zatrpavao iskop stim da se klizač iskretao uvis i u nazad da ne smeta u toku rada...Tada se dobijala najveća brzina u radu ove dve mašine na tom specijalizovanom zadatku i tokom 1985-6 je tako izrađeno više stotina metara vodovoda od Rudnika pa do Gornjeg Milanovca i deonica Optičkog kabla je tako polagana na delu od Kremana prema mokroj gori.PS.tada smo bili tu u blizini pa smo uskočili na ispomoć i ovo opitovali pa kad se pokazalo da je super ostali smo do zime.i zemljotresa na Kopaoniku..I za kraj evo još jednog BATA u gurki zemljišta. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Onaj kopač zaklona MDK je postojao samo u aerodromskim jedinicama i za njihove je potrebe trebao da radi na brzoj izradi zaklona i osim kod njih nije ga bilo nigde i u JNA je bilo svega par komada ..Ja sam imao priliku da se i na njemu malo oprobam i sav rad na rukovanju je koktel u radu kao sa BATom i BTMom..


* bat-m.jpg (19.16 KB, 513x299 - viewed 327 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #126 on: October 16, 2015, 06:42:03 pm »

Slučajno naleteo na ovo vozilo za deminiranje, тральщик ROD-TN (кликабельно)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

«V 1955 godu byl razrabotan novyj rassredotočennyj zarjad PRUNA-V, predstavljajuštjij iz sebja 15 parallel’nych detonirujuštjich šnurov, prikreplennych k reaktivnomu dvigatelju. V janvare 1957 goda byl postrojen dovol’no monstruoznyj po vnešnemu vidu tral’štjik ROD-TN. Dva komplekta zarjadov ukladyvalis’ v ves’ma gromozdkij cel’nopovorotnyj bronirovannyj kontejner. Pri podchode k minnomu polju kontejner razvoračivalsja perpendikuljarno osi mašiny, otkryvalis’ kryški i projizvodilsja pusk reaktivnogo dvigatelja. Dvigatel’ vytjagival za soboj iz kontejnera detonacionnyje šnury. Uložennyj na minnoje pole «kover» iz šnurov podryvalsja, čto privodilo k detonaciji min i obrazovaniju prochoda širinoj 4,5 metra. Jesli dliny «kovra» bylo nedostatočno dlja preodolenija minnogo polja na vsju glubinu, kontejner mog razvernut’sja na 180 gradusov, posle čego projizvodilsja pusk vtorogo zarjada. Pri ispytanijach vyjavilos’, čto reaktivnyje dvigateli ne mogut obespečit’ stabil’nyj polet «kovra» parallel’no poverchnosti zemli. Dvigatel’ v polete kuvyrkalsja, pri jetom šnury sbližalis’ s drug drugom, ne obespečivaja stabil’nuju širinu prochoda. Raboty po jetoj teme byli svernuty v 1958 godu.»


* 304c65b78dect.jpg (44.2 KB, 500x361 - viewed 170 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #127 on: October 16, 2015, 06:46:53 pm »



Da ne prevodim sve, ROD-TN, na šasiji T-54 bio je deo sistema PRUNA-V, lanser sa 15 paralelnih reaktivnih pružnih punjenja za razminiranje. "Čudovišnog izgleda", ali ustvari ne previše komplikovano, uobičajeno sredstvo za razminiranje.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #128 on: October 16, 2015, 08:08:05 pm »

Hvala Kumbor na dopuni. Rusko ne rezumem, zato stavio komplet tekst.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #129 on: October 17, 2015, 08:40:07 am »

Zar ovaj ROD-TN nije na šasiji 34-orke?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #130 on: October 17, 2015, 08:45:06 am »

I meni se tako čini, Motorista.


Churchill ark

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 16.10.15 - 1.jpg (85.07 KB, 696x693 - viewed 267 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #131 on: November 06, 2015, 02:33:47 pm »

IMR-2 na podvozju T-72

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMR-2 Base T-72 tank.jpg (136.6 KB, 720x540 - viewed 325 times.)
Logged
voja64
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 205



« Reply #132 on: November 06, 2015, 03:54:06 pm »

На данашњи дан 1865. године Законом о измени и допуни Закона о уређивању војске образован је род инжињерије.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #133 on: November 06, 2015, 06:30:11 pm »

Pa Vojo neka nam je srecan praznik roda. Naravno neka je srecan praznik i svim ostalim bivsim i sadasnjim inzinjercima.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 10329307_10203373760338997_5580047677848273713_n.jpg (129.7 KB, 900x954 - viewed 267 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #134 on: November 06, 2015, 06:41:52 pm »

Čestitke svim Srpskim inžinercima na prazniku!

Da ne ispadne nacionalno, ako se ne varam JNA je slavila 14.4, dok ostale države slave svaka po svoje. U Sloveniji je 5. junij - dan inženirstva Slovenske vojske
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.