PALUBA
April 27, 2024, 08:53:29 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 27   Go Down
  Print  
Author Topic: Oružane snage RH u međunarodnim misijama i operacijama  (Read 135045 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #150 on: February 04, 2013, 10:45:52 pm »

E, da su im i ostale posete ovakve. Bar im je ulepšala dan Wink Da se amabsadorica ne nađe povređena, ali lepa žena.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #151 on: February 28, 2013, 06:48:25 pm »

28.2.2013.

Hrvatska povlači svojih 98 vojnika sa Golanske visoravni u Siriji

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Zbog napisa u medijima, poglavito teksta u New York Timesu, Hrvatska povlači svojih 98 vojnika sa Golanske visoravni u Siriji, izjavio je na početku današnje sjednice Vlade premijer Zoran Milanović, piše Jutarnji list.

On je kazao kako nakon napisa u medijima o prodaji hrvatskog oružja sirijskim pobunjenicima, “više ne možemo jamčiti sigurnost naših vojnika, a ne vidim kakav dobitak imamo”. Milanović tvrdi kako je o povlačenju već obavjestio partnere u misiji. A to je prije svih Austrija.

Također je napomenuo kako je u razgovoru s predsjednikom Ivom Josipovićem inicirao povlačenje hrvatske vojske s Golanske visoravni.

Defender.hr


* article-main-1362048918_852.jpg (36.56 KB, 476x269 - viewed 77 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #152 on: February 28, 2013, 06:50:13 pm »

28.2.2013.

Nepostojanje političkog i nacionalnog interesa u misiji UNDOF stvarni su razlog povlačenja

Pisanja NYT o naoružavanju sirijskih pobunjenika hrvatskim oružjem bila su samo dobar povod i izgovor da se RH sa svojim vojnicima povuče iz misije UNDOF na Golanskoj visoravni za čiji se ostanak više nije mogao pronaći politički i nacionalni interes, a osim toga bila je to misija u kojoj sudjeluje gotovo 100 hrvatskih vojnika i čije je financiranje itekako opterećivalo hrvatski vojni proračun.

Usto, već je dolaskom Milanovićeve vlade na vlast bilo govora u obrambenim krugovima kako treba redefinirati sudjelovanje RH u UN-ovim misijama, jer je nepotrebno financirati misije u kojima profesionalni vojnici ne rade gotovo ništa. Naime, potencijalno ugrožavanje sigurnosti vojnika OSRH svakodnevno je gdje god se oni nalazili. Povećanje rizika za živote hrvatskih vojnika zbog nedavnog pisanja NYT ne može biti jednoznačno i ograničeno. Osim toga, u misiji UNDOF se radi o profesionalnim vojnicima koji su obučeni za moguće opasnosti i koji su svjesni rizika kojima se izlažu tijekom služenja u vojnim misijama. Ugroženost života hrvatskih vojnika i pod ovakvim uvjetima u misiji UNDOF, nije ništa veća od ugroženosti OSRH u Afganistanu, pa zar ne bi onda trebalo povući i hrvatske vojnike iz Afganistana na isti način.

Naravno da ne, jer se radi o misiji u sklopu NATO saveza gdje je RH itekako zainteresirana za aktivni angažman. Međutim, kad je riječ o UNDOF-u i Golanskoj visoravni, onda je riječ o UN misiji. Da li RH mora biti nešto posebno angažirana oko UN-a u današnjim okolnostima, koji su njezini interesi da sa toliko velikim kontingentom bude prisutna na Golanskoj visoravni? Apsolutno nikakvi, samo to nitko od vodećih hrvatskih dužnosnika ne smije javno reći. UN je sa dnevnog reda maknuo suradnju Hrvatske sa Haškim tribunalom, Hrvatska nema ambicija postati nestalnom članicom VS UN-a, jer je to već bila.

Nadalje, Hrvatska već ima i visokog dužnosnika u UN-u, pomoćnika glavnog tajnika UN-a Ivana Šimonovića. Usto, RH je postala punopravnom članicom NATO saveza i ove godine ulazi u EU, u trenutku kada UN sve više gubi na značaju, jer ne rješava globalne svjetske probleme, a donedavno je bio izložen brojnim istragama zbog korupcijskih skandala. Dakle, u konačnici ova Milanovićeva odluka je pragmatična i donesena zbog sasvim drugih razloga od onoga javnog izrečenog.

Oružane snage Republike Hrvatske tijekom 2013. godine sudjeluju u osam mirovnih misija UN-a s ukupno 116 pripadnika od čega će se 23 časnika Oružanih snaga Republike Hrvatske nalaziti na pojedinačnim dužnostima vojnih promatrača i stožernih časnika, a 95 pripadnika u kontingentu u misiji UNDOF. Odlaskom vojnika iz UNDOF-a, broj hrvatskih vojnika u misijama UN-a biti će samo 23 pripadnika.

Defender.hr
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #153 on: February 28, 2013, 07:12:21 pm »

25.2.2013.

10 godina vojne policije u Kabulu – 10 godina Oružanih snaga RH u Afganistanu
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Upućivanje voda VP u ISAF

U kolovozu 2002. godine njemački inspekcijski tim Sjevernoatlantskog saveza potvrdio je da je hrvatski vod vojne policije spreman sudjelovati u međunarodnim mirovnim operacijama u sklopu Partnerstva za mir (PFP). Vod vojne policije sastavljen od 44 pripadnika prva je postrojba hrvatskih Oružanih snaga koja je ispunila mjerila i standarde NATO-a, nakon čega je certifikatom o spremnosti i službeno ispunjena obveza Uprave VP Ministarstva obrane u vezi s pripremom voda VP za osiguranje borbenih djelovanja u operacijama Partnerstva za mir pod NATO-ovim vodstvom. Procijenjene su sposobnosti na pet različitih područja (od individualne sposobnosti do različitih pokaznih vježbi cijele postrojbe, stožernog rada i operativnih mogućnosti, praktičnih radnih sposobnosti vojne policije te je izvedena vježba premještanja postrojbe na veću udaljenost). U svim elementima vod Vojne policije dobio je najvišu ocjenu i tako dobio certifikat o spremnosti za upućivanje u misiju.

Opremljen i osposobljen, 28. veljače 2003. godine vod Vojne policije upućen je u operaciju ISAF u Kabul, Afganistan, kao prva postrojba Oružanih snaga RH gdje je sudjelovala u mirovnoj misiji ISAF u okviru njemačkog kontingenta.

Operacija ISAF

Mirovna misija u Afganistanu, ISAF (International Security Assistance Force), temelji se na Bonnskom sporazumu od 25. prosinca 2001, u skladu s kojim je uz pomoć međunarodne zajednice uspostavljena prijelazna uprava nad zemljom i zacrtana posttalibanska budućnost Afganistana.

Misiju su odobrili Ujedinjeni narodi Rezolucijom Vijeća sigurnosti 1386., a glavni ciljevi misije usmjereni su na pružanje pomoći privremenoj afganistanskoj vladi u razvoju nacionalnih sigurnosnih struktura, obnovi zemlje te u razvoju i obuci snaga sigurnosti Islamske Republike Afganistan.

Rezolucijom Vijeća sigurnosti UN-a br. 1510 od 13. listopada 2003. odobreno je proširenje misija ISAF i izvan Kabula na područja koja ga okružuju.

Prvenstvena uloga misije ISAF je potpora i pomoć vladi Afganistana u osiguranju i održavanju sigurnosnog okružja koje će omogućiti obnovu Afganistana i uspostavu demokratskih struktura te proširenja utjecaja središnje afganistanske vlade.

Za pripadnike Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji ISAF nije deklarirano posjedovanje sposobnosti za provedbu ofenzivnih borbenih djelovanja, već u borbu stupaju u slučaju neposredne ugroze vlastite sigurnosti.

Sudjelovanje u mirovnim misijama najkonkretniji je doprinos jačanju stabilnosti i sigurnosti u svijetu, a sudjelovanjem pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj misiji u Afganistanu (ISAF) bitno se ojačava politički i vojni kredibilitet Republike Hrvatske kod zemalja članica NATO-a.

Osim doprinosa međunarodnom miru i sigurnosti, sudjelovanjem u misiji ISAF Republika Hrvatska potvrđuje svoju opredjeljenost ciljevima antiterorističke koalicije.

U mirovnoj misiji u Afganistanu od 2003. do danas, Oružane snage Republike Hrvatske pokazale su visoku profesionalnost i postale su pouzdan partner NATO snaga.

20. kontingent – 20. NOS vojne policije

Nakon punih deset godina i dvadeset rotacija, ovaj NOS Vojne policije posljednji je u Kabulu, posljednji u ISAF-u. Kroz 20 kontigenata prošlo je preko 450 vojnih policajki i policajaca i preko 30 službenih vojno-radnih pasa raznih namjena.

Zadaće Vojne policije brojne su i raznolike, od provedbe vojnih zakona, reda i stege, patroliranja i izviđanja, osiguranja konvoja, obuke lokalnih sigurnosnih partnera pa sve do zaštite objekata i VIP osoba u mjestu i pokretu.

Zapovjednik, satnik Željko Barbir, po treći je puta ovdje. „2008. godine, svakako je bilo najzahtjevnije jer sam išao prvi put pa je sve ovo bilo jedna velika nepoznanica. Drugi put sam sudjelovao u operaciji u sastavu MP School koja je tada započela s radom. Bio je to tim od 8 vojnih policajaca od kojih nas je šest bilo izravno angažirano na uspostavljanju Škole vojne policije ANA-e, a dvojica su bila u potpori. Taj projekt pokazao se vrlo uspješnim i danas je Hrvatska vodeća nacija u Školi vojne policije. Ova rotacija je svakako najteža jer je posljednja – vrlo je zahtjevna zadaća zatvoriti ovo poglavlje i sve ovo što smo radili u proteklih 10 godina jer to je u svakom pogledu jedan dugi period, i iskreno mi je žao da se taj dio vojnopolicijskog posla gasi.“

U sastavu NOS-a je i Kriminalistička VP, sastavljena od časnika – istražitelja i dočasnika – istražitelja. Oni su specijalizirani za istraživanje mjesta događaja svih kaznenih djela i prekršaja, analiziraju i procesuiraju dokazni materijal i izvješćuju nadležna tijela te izuzimaju otiske prstiju i stvaraju bazu podataka, odnosno, rade takozvanu biometriju s lokalnim stanovništvom.

Nadnarednik Danijel Borić po četvrti puta je u operaciji ISAF, vrlo je iskusan i stručan u svom poslu. „Posao je vrlo zahtjevan, ali budući da sam već četvrti put ovdje ništa mi nije nepoznato i ništa mi nije teško. Dapače, u Kabulu sam u ovoj rotaciji sreo dosta starih poznanika s kojima sam bio u prethodnim misijama tako da se ovdje osjećam kao da sam kod kuće. Budući da svakodnevno radimo biometriju s lokalnim stanovništvom, mogu reći da poznajem gotovo cijeli kamp i žao mi je što se ovaj naš mali hrvatski dio Kabula gasi s našim odlaskom.“

Ovdje je još i K9, vodič pasa. To je narednik Zoran Maslak koji je treći puta u misiji, a s njim je i naš najdraži policajac, njemački ovčar crne boje Bak, pas za detekciju eksploziva. Njegov posao je da pretraži - pronjuška - svako vozilo koje ulazi u kamp kako bi utvrdio da na vozilima i u njima nema eksplozivnih naprava te da bi se život u kampu odvijao normalnim tijekom. Iako mu je ovo prva misija, Bak je vrlo iskusan policajac svišegodišnjim iskustvom, no u svom je poslu besprijekoran.

Kroz ovih dvadeset vojno-policijskih rotacija prošlo je i preko 40 ženskih pripadnica OS, a danas je ovdje samo jedna. Nadnarednica Ružica Matić na mjestu je operativnog dočasnika, ovo joj je treća misija, i slovi za najbolju vozačicu u 20. kontingentu. „Kolege su me dobro prihvatili, sve odlično funkcionira. Prva misija mi je bila najteža jer je bila nepoznanica, a nisam još bila vojna policajka pa sam bila zabrinuta hoću li se uklopiti i savladati posao, no sve je prošlo dobro. Sva tri puta bila sam u ovom kampu i doista mi je žao što se kamp zatvara i što vojna policija ovdje završava svoj posao. Misija je počela i završava ovdje, drago mi je da sam dio ovoga tima. Kad uspoređujem sve tri misije, ova je definitivno najbolja, prvenstveno zbog određenog iskustva koje sam stekla u prethodnim misijama, a zatim i zbog zaista odličnog tima koji savršeno funkcionira.“

Skupnik Vinko Kuštro prvi puta je bio ovdje 2004. godine kao pripadnik 4. kontingenta. „U prvoj misiji sve mi je bilo novo - nova sredina, novi ljudi, nova okolina, bilo je malo lutanja, ali smo se svi dobro snašli, dok je 2007. već bilo puno bolje. Žao mi je što se NOS Vojne policije ukida jer smo ovdje postali gotovo kao domaći.“ Kolege ga zovu hodajući GPS jer poznaje apsolutno sve rute u Kabulu.“ Svi dobro poznaju sve rute jer nam je to zadaća. 2004. prošli smo cijeli grad uzduž i poprijeko i sve je ostalo u glavi, dobro se snalazim.“

Desetnik Zdravko Babić najstariji je po stažu i broju misija. „Puno se toga promijenilo od 2004. godine kada sam ovdje bio prvi puta, obim poslova se promijenio. Kako sam i u Hrvatskoj bio dosta po terenima, mogu reći da sam u proteklih 10 godina proveo više vremena u Kabulu nego doma. Ovdje nas je sada malo, svi smo dugo u OS RH, dobro se poznajemo, malo je onih koji su ovdje po prvi put, ali su se dobro prilagodili. Postigli smo napredak i uspjeh u radu - ocjena odličan, zadaće sve obavljene, svi su živi i zdravi, no nostalgija će ostati, pogotovo za kampom „Cobra“.“

I ovo moje malo iskustvo, budući da sam prvi puta ovdje, neprocjenjivo je, a kamoli ovo iskustvo koje imaju pripadnici Vojne policije. Bez njih, i svima nama bilo bi puno teže.

Osjećaji su nepodijeljeni – svi se slažemo da će nam nedostajati ovaj mali dio Hrvatske u Kabulu, u kojem su utočište našli ne samo pripadnici OS RH nego i pripadnici stranih oružanih snaga koji su uvijek rado k nama svraćali. Zasigurno ćemo nedostajati i ne malom broju Hrvata koji rade u Kabulu i kojima je hrvatski kamp „Cobra“ bio mjesto na kojem mogu popričati sa svojima na materinjem jeziku i popiti šalicu domaće kave. S tugom u srcu svi koji smo u proteklih 10 godina proveli dio svoga života ovdje možemo reći „Zbogom“ kampu „Cobra“, a uspomene koje nosimo iz Kabula još dugo će ostati s nama.

osrh.hr


* 20130225-3-01.jpg (121.92 KB, 1024x768 - viewed 41 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #154 on: February 28, 2013, 07:15:33 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
osrh.hr


* 20130225-3-03.jpg (180.55 KB, 1024x633 - viewed 54 times.)

* 20130225-3-05.jpg (114.66 KB, 1024x681 - viewed 42 times.)

* 20130225-3-07.jpg (91.36 KB, 1024x701 - viewed 61 times.)

* 20130225-3-09.jpg (141.13 KB, 1024x768 - viewed 50 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #155 on: February 28, 2013, 07:37:25 pm »

28.2.2013.

Deset godina OS RH u operaciji ISAF u Afganistanu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na današnji dan, prije deset godina, 28. veljače 2003. godine upućen je 1. hrvatski kontingent u Međunarodnu mirovnu operaciju u Afganistan ISAF - International Security Assistance Force, čime je Republika Hrvatska započela svoje sudjelovanje u operaciji ISAF.

Prvi hrvatski  kontingent sastojao se od ukupno 50 pripadnika oružanih snaga RH, u kojem je glavninu snaga činio Vod vojne policije. Od tada pa zaključno s 20. hrvatskim kontingentom koji se trenutno nalazi u području operacije sa 291 pripadnikom OS RH sveukupno u operaciji ISAF sudjelovalo je  3872  pripadnika OSRH.

Svojim sudjelovanjem u operaciji ISAF Republika Hrvatska aktivno doprinosi u pružanju potpore međunarodnim nastojanjima  na povećanju sigurnosti, uspostavi stabilnosti te rekonstrukciji i obnovi Islamske Republike Afganistan. Angažman Republike Hrvatske, kvantiteta, struktura snaga te zadaće evoluirali su sa razvojem same operacije te sa procesom pristupanja Republike Hrvatske  NATO Savezu, što je rezultiralo  preuzimanjem sve složenijih zadaća, naročito u dva važna područja djelovanja: zaštita snaga i obučno-mentorske zadaće.

Kroz proteklih deset godina do danas Hrvatske snage u Afganistanu  osiguravaju cijeli niz obučnih, mentorskih i drugih sposobnosti od iznimnog značaja za institucionalnu obuku afganistanskih snaga sigurnosti, kao što su mentoriranje posada i zrakoplovnih tehničara na helikopterima Afganistanske narodne armije (ANA-e), mentoriranje pripadnika ANA-e u razvoju vojnopolicijskih sposobnosti i pružanju pomoći u razvoju školske infrastrukture i mentoriranju školskog osoblja, mentoriranje i razvoj sposobnosti potpore u području logistike, financija i administracije pripadnika ANA-e, mentoriranje osoblja pripadnika civilne policije, mentoriranje i provođenje obuke inženjerije i pješaštva. Tu su i zadaće stožernog osoblja, zadaće osiguranja i zaštite ljudi i objekata, očevidi kod izvanrednih događaja, zadaće logističke potpore i niz drugih aktivnosti vezanih uz građenje sigurnosne stabilnosti zemlje te jačanje afganistanskih snaga sigurnosti s ciljem njihova preuzimanja potpune odgovornosti za sigurnost na cijelom teritoriju Afganistana.

Međunarodna mirovna operacija u Afganistanu pokrenuta je u skladu s zaključcima Bonske konferencije u prosincu 2001. godine s osnovnim ciljem sprječavanja da Afganistan ponovno postane utočište za teroriste, te sa ciljevima pružanja sigurnosti i osiguravanja bolje budućnosti za afganistanski narod. Operacija ISAF, kao dio ukupnog nastojanja međunarodne zajednice sukladno mandatu Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, od samog početka je bila angažirana na stvaranju uvjeta u
kojima će afganistanske vlasti biti u mogućnosti izvršavati svoje ovlasti na teritoriju cijele zemlje. Sam NATO formalno je preuzeo zapovjedništvo nad ISAF-om u 2003. godini od kada započinje i hrvatski angažman u operaciji ISAF.

Danas je u Kabulu  obilježena 10. obljetnica sudjelovanja Oružanih snaga RH u operaciji ISAF kojoj je nazočio zapovjednik Regionalnog zapovjedništva Capital, turski brigadni general Ali Riza Kugu. U svom govoru istaknuo je veliki doprinos koji su hrvatske oružane snage dale u operaciji ISAF te pohvalio otvorenost Hrvata prema lokalnom stanovništvu u naporima da pomognu održanju mira i sigurnosti u Islamskoj Republici Afganistan.

Nazočnim pripadnicima 20. hrvatskog kontingenta te visokim uzvanicima iz Francuske, Portugala, Mađarske, Bugarske, Italije, Njemačke i SAD-a obratili su se i zapovjednik 20. HRVCON-a ISAF brigadir Željko Dadić te zapovjednik MPTF, satnik Željko Barbir. Istaknutim pripadnicima kontingenta ovom su prigodom uručene pohvale i nagrade za časnu službu, iskazano zalaganje i dostojno predstavljanje OS RH u sastavu 20. hrvatskog kontingenta u NATO vođenoj operaciji ISAF.

morh.hr


* afganistan_28022013_2.jpg (69.79 KB, 630x420 - viewed 187 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #156 on: March 04, 2013, 10:32:16 pm »

4.3.2013.

Ministri obrane RH i Crne Gore ispratili 21. kontingent u ISAF

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U vojarni 91. zrakoplovne baze "Pukovnik Marko Živković" danas je, 4. ožujka 2013., održan svečani ispraćaj 21. kontingenta OSRH u misiju ISAF u Afganistanu.

U područje misije upućuje se 21. hrvatski kontingent koji broji ukupno 190 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske. Zapovjednik kontingenta je brigadir Krešo Tuškan.
U sklopu 21. hrvatskog kontingenta, njegove pješačke satnije, ulazi i 23 pripadnika Vojske Crne Gore. Nastavak je to partnerskih odnosa dviju zemalja razvijanih u okviru A-5 inicijative.

U 21. Hrvatski kontingent ulaze i 14 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske koji se već nalaze u operaciji ISAF u Afganistanu, u sklopu 20. hrvatskog kontingenta.

Između ostalih, ispraćaju su nazočili izaslanik Predsjednika RH Zlatko Gareljić, ministar obrane RH Ante Kotromanović, ministrica obrane Crne Gore Milica Pejanović-Đurišić, načelnik Glavnog stožera OSRH general pukovnik Drago Lovrić, načelnik Glavnog stožera Vojske Crne Gore viceadmiral Dragan Samardžić i drugi.

Obraćajući se postrojenim pripadnicima kontingenta, savjetnik Predsjednika RH za obranu Gareljić je istaknuo da je sudjelovanje u međunarodnim mirovnim operacijama jedna od najvažnijih zadaća oružanih snaga. Vojnike će u ISAF-u očekivati odgovorni i zahtjevni poslovi i zadaće, a njihova je dužnost izvršiti ih na najbolji mogući način.
Ministar Kotromanović je rekao da Hrvatska podupire Crnu Goru na putu ka euroatlantskim integracijama, a zajedničku obuku i upućivanje hrvatskih i crnogorskih OS u ISAF nazvao je krunom dosadašnje suradnje dviju vojski. Izrazio je uvjerenje da su kontingenti spremni, ali podsjetio da u Afganistanu nema improvizacije i da se mora djelovati planski i organizirano.
Ministrica Pejanović-Đurišić istaknula je da je ponosna na suradnju OSRH i OSCG, kojoj su obje države snažno posvećene. Ta suradnja doprinos je sigurnosti u regiji i izvan nje. Priprema za crnogorski kontingent u ISAF-u bila je zahtjevna, no hrvatska je strana pružala snažnu podršku i gostoprimstvo.
Načelnik GS OSRH general pukovnik Lovrić je kratko poručio vojnicima da od njih traži maksimalni angažman u misiji, te pravi odnos prema kolegama i domaćinima.

U ime pripadnika kontingenta, nazočnima se obratio zapovjednik brigadir Krešo Tuškan. Suradnju sa kolegama iz Crne Gore opisao je riječima „dvije zemlje - dva partnera - jedna misija“. Povjerena zadaća izaziva zadovoljstvo i ponos, ali i osjećaj odgovornosti i obveze, rekao je Tuškan.

Uoči ispraćaja održan je sastanak delegacija ministarstava obrane i oružanih snaga Hrvatske i Crne Gore, na čelu s ministrom Kotromanovićem i ministricom Pejanović-Đurišić. U razgovorima o bilateralnoj obrambenoj suradnji, stavljen je naglasak na suradnju dviju ratnih mornarica u zaštiti Jadranskog mora, kao i na suradnju u sklopu misije ISAF. Ministar Kotromanović je posebno istaknuo doprinos koji vojska Crne Gore daje Školi vojne policije u Kabulu. Razmatrana je i buduća suradnja u školovanju i obuci pilota protupožarnih zrakoplova. Nadalje, hrvatska je strana pozvala crnogorske partnere da se priključe međunarodnom projektu obuke posada helikoptera, koji se u sklopu NATO-ove inicijative Pametne obrane organizira u 93. ZB u Zadru.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
morh.hr


* mo_hr-cg_04032013_03.JPG (58.61 KB, 630x420 - viewed 135 times.)

* mo_hr-cg_04032013_13.JPG (55.5 KB, 630x420 - viewed 165 times.)

* mo_hr-cg_04032013_31.JPG (83.98 KB, 630x420 - viewed 102 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #157 on: March 04, 2013, 10:34:22 pm »

Dva detalja s crnogorske odore...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
morh.hr

Činovi su u sredini!?


* mo_hr-cg_04032013_32.JPG (80.17 KB, 630x420 - viewed 42 times.)

* mo_hr-cg_04032013_35.JPG (41.48 KB, 630x418 - viewed 105 times.)
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #158 on: March 04, 2013, 10:36:17 pm »

A šara?Američki multicam ili neka varijacija na temu?
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #159 on: March 11, 2013, 06:49:32 pm »

11.3.2013.

6. zrakoplovni savjetnički tim u Kabulu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U 6. zrakoplovnom savjetničkom timu (6. AAT - Air Advisory Team) 11 je pripadnika: 3 pilota, 3 tehničara letača, 4 zrakoplovna tehničara u sustavu održavanja i 1 časnik za sigurnost letenja. Timom zapovijeda pukovnik Davor Tretinjak koji je ovdje već drugi put. Ovaj tim je u istom sastavu već sudjelovao u operaciji ISAF kao 4. AAT. Deset od jedanaest pripadnika tima sudionici su rata, svi su iskusni i vrlo profesionalni djelatnici.

Air Advisory Team (AAT) nalazi se u sastavu 438. Air Expeditionary Advisory Squadrona (AEAS) - 7 djelatnika letačkog sastava i 440. Air Expeditionary Advisory Squadron (AEAS) - 4 djelatnika zrakoplovno-tehničkog sastava, a krovna organizacija u operaciji ISAF im je NATO Training Mission-Afganistan (NTM-A). Savjetuju i mentoriraju 377. Rotary Wing afganistanskih zračnih snaga. Smješteni su u Kabulu, u zračnoj bazi KAIA.

Rade zajedno s kolegama iz Oružanih snaga SAD-a, Češke i Mađarske s kojima svakodnevno koordiniraju i kontaktiraju na zadaćama savjetovanja Afganistanskih zračnih snaga (AAF).

Svoje afganistanske kolege savjetuju u svim funkcionalnim područjima na zemlji i u zraku, na helikopterima Mi-17 V1 i Mi-17 V5, a sa svrhom osposobljavanja za neovisnu i samostalnu provedbu letačkih operacija.

Misiju provode kroz zadaće osposobljavanja i mentoriranja zrakoplovno-tehničkog osoblja i u teoriji i u praksi. Također, provode zadaće mentoriranja letačkog sastava na razini eskadrile u operativnim poslovima, razvoju planova obuke i vođenja dokumentacije, te sigurnosti letenja.

Nije to sve. Provode i letačke zadaće, što uključuje probne letove i prijem novih helikoptera, provjeru spremnosti i evaluaciju letačkog sastava afganistanskih zračnih snaga za provedbu zadaća i misija te mentoriranje tijekom same provedbe misija i potporu za vrijeme taktičkih letova.

Prilikom provedbe letačkih zadaća ne provode „klasičnu“ letačku obuku. Afganistanski piloti letačku obuku za kapetane i kopilote provode u Shindadu, nakon koje „dolaze“ u ruke naših vrijednih zrakoplovaca, a naši pripadnici pomažu im u održavanju spremnosti i letačkoj obuci za provedbu misija.

Odnosno, nakon letačke obuke u Shindadu, dolaze u operativne postrojbe, a AAT ima zadaću kroz obuku, evaluaciju i mentoriranje osposobiti pripadnike AAF za samostalnu provedbu letačkih zadaća u potpori korpusa ANA-e.

S pripadnicima AAF ostvarena je, kroz međusobno povjerenje i uvažavanje, izvrsna suradnja u okviru redovith zadaća mentoriranja. Afganistanski kolege iznimno ih cijene, a pukovnik Tretinjak za njih kaže da su vrlo motivirani i željni stjecanja novih znanja, tako da izvršavanje zadaća nije teško.

Ovaj tim je zaista poseban. Naime, hrvatski su pripadnici potpuno samostalno izradili i proveli Program za osposobljavanje probnih pilota i tehničara letača (Syllabus) za provedbu tehničkih proba i probnih letova (Ground Runs and Maintenance Test Flights). Kroz taj program prvi je put u povijesti Afganistanskih zračnih snaga osposobljena afganistanska posada (2 pilota i 2 tehničara-letača) za izvođenje probnih letova. Program traje četiri tjedna, a afganistanski zrakoplovci itekako su zainteresirani za obuku te vrste i u budućnosti. Isti bi se program s afganistanskim zrakoplovcima, kaže pukovnik Tretinjak, mogao uz neznatne troškove provoditi i u Republici Hrvatskoj, što bi zasigurno bila izvrsna promidžba Oružanih snaga Republike Hrvatske.

Za svoje vrhunske rezultate i provedbu letova s afganistanskim kolegama naš zrakoplovni savjetnički tim višestruko je pohvaljen od brigadnog generala Stevena Sheproa, zapovjednika 438. AEW (Air Expeditionary Wings).

Ovaj tim završava svoju zadaću ovdje u Kabulu. Sljedeći, 7. AAT, nastavlja posao u Mazar-e-Sharifu, a preuzimanje novih zadaća na sjeveru svojevrsno je priznanje svim dosadašnjim timovima koji su svoje znanje, stručnost i iskustvo vrlo uspješno u proteklim godinama prenosili afganistanskim kolegama. U periodu od 2010. do 2013. godine hrvatske su posade zrakoplovnih savjetničkih timova ostvarile preko tisuću letova u raznim područjima Afganistana. Oni su još jedan primjer uspješnog i dostojnog predstavljanja Republike Hrvatske i njezinih oružanih snaga u operaciji ISAF, i nesumnjivo jedan od najboljih pokazatelja koliko su Hrvati omiljeni kod lokalnog stanovništva.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
osrh.hr


* 20130311-3-01.jpg (109.32 KB, 1024x680 - viewed 46 times.)

* 20130311-3-02.jpg (170.16 KB, 1024x768 - viewed 39 times.)

* 20130311-3-04.jpg (147.16 KB, 1024x681 - viewed 83 times.)
« Last Edit: August 03, 2014, 02:20:48 pm by Rade » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #160 on: March 11, 2013, 06:53:02 pm »

6. zrakoplovni savjetnički tim u Kabulu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
osrh.hr


* 20130311-3-05.jpg (126.68 KB, 1024x685 - viewed 204 times.)

* 20130311-3-06.jpg (100.64 KB, 1024x685 - viewed 221 times.)

* 20130311-3-08.jpg (113.73 KB, 1024x685 - viewed 220 times.)

* 20130311-3-11.jpg (192.82 KB, 1024x677 - viewed 195 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #161 on: March 11, 2013, 07:16:10 pm »

11.3.2013.

Odlazak 7. Zrakoplovnog savjetodavnog tima u misiju ISAF

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na prostoru 91. zrakoplovne baze HRZ i PZO-a u vojarni "Lučko" u nedjelju, 10. ožujka 2013. godine, održan je ispraćaj 7. Zrakoplovnog savjetodavnog tima (Air Advisory Team-AAT)  iz sastava 21. kontingenta OSRH u misiju ISAF u Afganistanu.

Zrakoplovni savjetodavni tim sastoji se od jedanaest pripadnika HRZ i PZO-a, a zapovjednik tima je bojnik Zoran Maranović, pripadnik Eskadsrile transportnih helikoptera 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO-a. Po dolasku u Kabul AAT će preuzeti dužnosti u 438. AIR EXPEDITION Wing-u, a nakon čega će se premjestiti u Mazar-e Sharif.

Ispraćaju 7. AAT nazočili su Zapovjednik HRZ i PZO, brigadni general Dražen Ščuri, Zapovjednik 91. zrakoplovne baze, brigadir Darko Brajković te predstavnik Zapovjednog operativnog središta GS OS RH, brigadir Zvonimir Lulić, koji su u svojim obraćanjima izrazili uvjerenje u obučenost, spremnost i stručnu pripremljenost pripadnika AAT za izvršenje zadaća u misiji ISAF.

morh.hr


* 20130311-5-01.jpg (286.96 KB, 1024x768 - viewed 188 times.)
« Last Edit: March 11, 2013, 07:22:31 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #162 on: March 17, 2013, 05:29:51 pm »

16.3.2013.

Dvanaesti hrvatski kontingent u misiji KFOR

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Na prostoru 91. zrakoplovne baze HRZ i PZO-a u vojarni "Lučko" danas, 16.  ožujka 2013. godine, upućen je prvi dio snaga dvanaestog hrvatskog kontingenta na razdoblje od četiri mjeseca u mirovnu operaciju NATO-a KFOR (Kosovo Force) na Kosovu.

Dvanaesti hrvatski kontingent OS RH sastoji se od 20 pripadnika OS RH, većinom iz Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Protuzračne obrane s dva višenamjenska helikoptera Mi - 171 Sh. Zapovjednik 12. HRVCON-a u mirovnoj operaciji KFOR je bojnik Tomislav Pušnik pripadnik Eskadrile transportnih helikoptera 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO-a.

Ispraćaju 12. kontingenta u misiju KFOR na Kosovu, u vojnom objektu  „Lučko“ HRZ i PZO-a, nazočili su predstavnik Zapovjedno operativnog središta GS OS RH brigadir Nikola Županić i izaslanik zapovjednika HRZ i PZO-a, zapovjednik 91. zrakoplovne baze brigadir Darko Brajković. U svojim obraćanjima pripadnicima 12. kontingenta, brigadiri Županić i Brajković izrazili su veliko povjerenje u pripadnike kontingenta koje se  temelji na  visokoj obučenosti  i stručnoj  pripremljenosti pripadnika kontigenta  za izvršenje svih  zadaća u sklopu  misije KFOR.
Temeljna zadaća hrvatskog kontingenta u operaciji KFOR, a koji je razmješten na području kampa Bondsteel u Ferizaju/Uroševcu, je prevoženje ljudi i tereta.

Ostali dio snaga 12. kontingenta bit će upućen u područje operacije narednih dana.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
morh.hr


* kfor_16032013_4.jpg (47.78 KB, 630x421 - viewed 146 times.)

* kfor_odlazak_16032013_1.jpg (54.25 KB, 630x421 - viewed 145 times.)

* kfor_odlazak_16032013_3.jpg (45.48 KB, 630x421 - viewed 121 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #163 on: March 17, 2013, 05:49:27 pm »

16.3.2013.

Održana primopredaja između 20. i 21. HRVCON-a ISAF

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U kampu Mike Spann u blizini grada Mazar-e-Sharifa na sjeveru Afganistana, u četvrtak 14. ožujka 2013. godine održana je ceremonija primopredaje između 20. i 21. hrvatskog kontingenta u operaciji ISAF.

Primopredaji su nazočili afganistanski general Faroq te predstavnici nacionalnih kontingenata kao i brojni drugi visoki uzvanici.

Predajući hrvatsku zastavu zapovjedniku 21. HRVCON-a brigadiru Kreši Tuškanu, zapovjednik 20. HRVCON-a brigadir Željko Dadić istaknuo je kako je ovaj kontingent ostvario vrhunske rezultate te kako se nada da će i 21. HRVCON ISAF nastaviti tim putom pridonoseći tako i nadalje ugledu koji Republika Hrvatska ima u Afganistanu i cjelokupnoj međunarodnoj zajednici.

Pozdravljajući pripadnike hrvatskih kontingenata u operaciji ISAF general Faroq istaknuo je važnost hrvatskog angažmana, zahvalivši se na profesionalnom pristupu i predanosti u obavljanju zadaća te razumijevanju i predanosti koje hrvatski pripadnici iskazuju prema afganistanskim kolegama.

Pozdravljajući nazočne, novi zapovjednik 21. HRVCON-a brigadir Krešo Tuškan je rekao kako je 20. HRVCON profesionalno i stručno izvršavao svoje zadaće te da će pripadnici novoga kontingenta dati svoj maksimum kako bi i dalje na najbolji mogući način predstavljali OS RH u operaciji ISAF te pripadnicama i pripadnicima 20. HRVCON-a zaželio sretan povratak u Domovinu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
osrh.hr


* 20130316-1-03.jpg (144.74 KB, 790x768 - viewed 85 times.)

* 20130316-1-01.jpg (140.13 KB, 1024x681 - viewed 78 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #164 on: March 18, 2013, 10:26:31 pm »

18.3.2013.

Povratak 10. kontingenta OSRH iz misije UNDOF na Golanskoj visoravni

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Svi pripadnici 10. kontingenta OSRH (HRVCON) koji su se nalazili u misiji UNDOF (United Nations Disengagement Observer Force) - mirovnoj operaciji UN-a na Golanskoj visoravni, danas su se, u ponedjeljak 18. ožujka 2013., vratili u Republiku Hrvatsku.

Avion s 97 pripadnika koji su u misiju  upućeni 21. studenog 2012., sletio je u Zrakoplovnu bazu Pleso u večernjim satima. Time je uspješno provedena odluka državnog vrha o brzom povlačenju pripadnika OS RH iz misije na Golanskoj visoravni.

Pripadnike kontingenta dočekali su načelnik Glavnog stožera OS RH, general pukovnik Drago Lovrić, načelnik stožera HKoV-a, brigadni general Mladen Fuzul, zapovjednik ZZP-a general bojnik Mate Ostović, zamjenik načelnika GS OSRH za operacije, brigadni general Mate Pađen i drugi.
Nakon što je pozdravio postrojene pripadnike kontingenta, general pukovnik Drago Lovrić je rekao: „Odluka o vašem povlačenju iz misije donesena je iz sigurnosnih razloga, jer smo procijenili da ratna zbivanja u Siriji mogu ugroziti vašu sigurnost – a sigurnost pripadnika Oružanih snaga u operacijama potpore miru je najvažniji kriterij prema kojem se donose odluke o sudjelovanju ili povlačenju iz operacija“. General pukovnik Lovrić je također podsjetio kako je operacija povlačenja i izmještanja te povratka u Hrvatsku trajala šest dana i provedena je u četiri faze, a operacijom je zapovijedao Glavni stožer Oružanih snaga čiji se operativni tim nalazio na terenu te neposredno rukovodio i koordinirao svim aktivnostima. „Vaš siguran i organiziran povratak u Republiku Hrvatsku još je jedan dokaz da smo odgovorna, profesionalna i obučena vojska koja je u stanju provesti svaku zadaću“, zaključio je na kraju general pukovnik Lovrić.

Predaja dužnosti 10. HRVCON-a obavljena je u nedjelju, 17. ožujka, kada je u kampu HRVCON-a spuštena hrvatska zastava i time je okončano sudjelovanje pripadnika OSRH u misiji UN-a na Golanskoj visoravni. Tijekom ceremonije predaje dužnosti, pripadnicima HRVCON-a uručene su medalje UN-a za uspješno sudjelovanje u misiji UNDOF.

Zapovjednik 10. kontingenta u misiji UNDOF, bojnik Mile Vukičević, u svom kratkom obraćanju zahvalio je svim pripadnicima kontingenta na sudjelovanju i hrabrosti. "Glavni cilj bio je da se svi, živi i  zdravi, vrate u domovinu, i to smo uspjeli. Bila mi je izuzetna čast biti s vama tamo gdje smo bili i predstavljati našu zastavu. I sutra bih, ako bi trebalo, ponovo otišao – ako bih opet išao s vama", rekao je bojnik Vukičević.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
morh.hr


* undof_18032013_01.jpg (73.68 KB, 630x419 - viewed 209 times.)

* undof_18032013_04.jpg (65.07 KB, 630x358 - viewed 200 times.)

* undof_18032013_06.jpg (57.74 KB, 630x418 - viewed 189 times.)

* 20130318-2-01.jpg (119.99 KB, 1024x682 - viewed 218 times.)

* undof_18032013_11.jpg (63.33 KB, 630x418 - viewed 212 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 27   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.