PALUBA
April 28, 2024, 03:04:25 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9   Go Down
  Print  
Author Topic: Prigušivači  (Read 84942 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #60 on: March 11, 2012, 05:37:34 pm »

До краја 1990.године развијен је (и усвојен у наоружање) метак пригушивачки 7,62 Х 39мм за аутоматску пушку. Он је субсонички (подзвучне брзине), па су му балистичке особине знатно промењене у односу на стандардни метак. Међутим, ново пригушења је знатно већи. Ефикасност (пре свега прецизност) пригушивачког метка је била ограничена на око 100м. Да би се гађало пригушивачким метком 7,62мм на 100м (мислим да сам то већ написао у овој теми), потребно је задњи нишан подесити на "4". До средине 1991.године ЈНА је примила свега 8150 ком метака 7,62мм пригушивачких.
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #61 on: March 17, 2012, 10:11:40 am »

Da li neko zna koji je ovo prigusivac ? [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Prigusivac.JPG (17.92 KB, 609x371 - viewed 100 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #62 on: March 17, 2012, 06:17:26 pm »

Da li neko zna koji je ovo prigusivac ? [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Piše li nešto na njemu?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Suppressors.jpg (251.45 KB, 1200x832 - viewed 99 times.)
Logged
Kolekcionar 08
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 313



« Reply #63 on: March 18, 2012, 06:31:37 pm »

nepise nista koliko ja znam slika je sa neta
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #64 on: March 19, 2012, 01:08:23 pm »

Glavna mana (po meni) prigusivanja snajperskih pusaka 12.7mm je ostranjivanje gasnih kocnica koje smanjuju trzaj tog oruzja i do 60%.
Samim tim gubi se znacajno i na preciznosti.

Pogledajte samo na snimcima koje je postavio ML koliko je veci trzaj sa prigusivacem na prvom video klipu i na drugom kada se koristi standardni metak. Puska ide skoro 10 cm unazad.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #65 on: March 05, 2013, 04:19:21 pm »

Moze i sa filterom za ulje od 5 evra!

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/haiqFcIXTqs?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #66 on: March 05, 2013, 09:16:01 pm »

Нисам сигуран да се са оваквим "пригушивачем" може нешто погодити на даљинама већим од 10м. Ово можда може да послужи у некој крајњој нужди, али ја ово не бих препоручио да се ради. Мислим да ово у дужем периоду сигурно оштећује оружје.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #67 on: March 05, 2013, 10:02:35 pm »

Pištolj i karabin su ionako u .22LR kalibru, a on je smešan za ikakvu drugu upotrebu sem sportske ili eventualno u rukama atentatora. Uglavnom, za njegov "efikasni" domet, ovaj "prigušivač" je sasvim dovoljan. Kod AK-74 (ili koji je ono već njegov derivat na snimku) ionako nije naročito efikasan, a i sigurno utiče na sliku pogodaka.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #68 on: March 06, 2013, 07:50:37 pm »

I Teleoptikov auspuh utiče na sliku pogodaka. Gomila njih nije baš dobro ucentrisana, pa zrno dere segmente. Prigušeni Škorpion se znatno jače čuje nego Hekler sd, plus što na rafalu hvatač zatvarača stalno zadržava zatvarač u zadnjem položaju. AP sa podzvučnom municijom se čuje kao vazdušna puška. Sa normalnom municijom povratni gasovi jako udaraju u lice strelca.
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #69 on: March 07, 2013, 10:08:27 am »

На другој слици коју је поставио Џумба, где је САКО ТРГ21, није ХК Г-3, него Г-33 (5,56), види се по оквиру за 5,56.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #70 on: March 07, 2013, 03:49:50 pm »

Ni na prvoj slici nije M 16, nego AR 15 Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #71 on: March 07, 2013, 05:47:42 pm »

Што год да се стави на врх цеви утиче на слику погодака, па тако и фабрички урађени пригушивачим осим ако је он фабричке уграђен на оружје па онда са њим упуцано.

Не знам какав је сада квалитет "телеоптикових" пригушивача (иначе су урађени по конструкцији Слободана Орашанина који је на једној од слика које сам поставио), али тврдим да ако се правилно склопи и постави на оружје у 99% случајева зрно не додирује сегменте пригушивача и не оштећује га. Дакле, Водниче, то што су пригушивачи оштећени пре ће бити да је до  стрелаца који или не наврну пригушивач правилно или га лоше склопе па онда поставе. Понављам, сва оштећења које сам ја видео су у 99% случајева изазвана лошим руковањем. Лако је то проверити. Том који је донео пригушивач дај да га расклопи, склопи и постави на оружје. Врло често, сви су "стручњаци" али нико не чита упутство за руковање.
Logged
Titan
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 151



« Reply #72 on: March 07, 2013, 11:49:59 pm »

Једно од најтиших икад направљених оружја, које производи око 85 децибела при опаљењу, развијено за време Другог светског рата за британске командосе: интегрално пригушени De Lisle карабин калибра .45 ACP (Auto, 11,43mm), које користи оквире (чини ми се мало измењене) за Колт 1911.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Вреди о њему понешто рећи и прочитати с обзиром на занимљив историјат употребе.


* De_Lisle_Rifle.jpg (108.86 KB, 2350x931 - viewed 100 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #73 on: March 08, 2013, 04:55:55 pm »

Једно од најтиших икад направљених оружја, које производи око 85 децибела при опаљењу,

Dali si siguran za ovaj podatak?

Malo bučno za tiho oružje, poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #74 on: March 08, 2013, 07:53:36 pm »

Може се рећи да има добро пригушење. Пуцања пушке је око 130 децибела. Дакле, пригушење је око 45 што је одличан резултат. Можда је мало претеран придев "једно од најтиших", али је врло тихо. Мислим да је објашњено како се мери пригушење (укосо испред цеви, јер не чују пуцањ исто стрелац и онај испред цеви). Мерње пригушења је по тзв. логаритамској скали где 10 децибела у пракси значи "дупло" мању јачину пуцња(заправо јачину коју људско ухо чује). Јачина од 85 децибела је мало јаче пуштен радио апарат. Када одеш у другу собу чујеш га већ слабије, када одеш у најдаљу собу једва да га чујеш. Е, тако пуцањ из ове пушке чује неко испред цеви. Практично на 100-тинак метара испред цеви се и не чује или једва чује. Ако томе додаш природне звукове који "ометају" пуцања (одвраћају ти пажњу) онда је ово оружје врло, врло употребљиво у урбаном амбијенту по дану. Ноћу, када је све тихо то баш и не би било тако, бар не на блиском одстојању.

Дакле, не треба ново пригушења судити по томе како га чују они непосредно уз оружје, већ онако како би га чули они на на даљини потенцијалног циља.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.274 seconds with 22 queries.