PALUBA
April 28, 2024, 09:00:01 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 55   Go Down
  Print  
Author Topic: Offtopic  (Read 227309 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #315 on: October 18, 2013, 08:22:26 am »

Meni osobno, prekrasna pjesma, koja "nosi" ruska prostranstva.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #316 on: October 18, 2013, 02:50:28 pm »


Може да се каже и Џихад, али буквално баш и јесте Свети рат. То је једна од песама од којих подилазе жмарци кад је чујем, баш као и од неких песама Булата Окуџаве.

Nisam gledao reči kao naziv pesme, već kao puke reči. Zato je i prevod džihad.


Nije Džihad i nije isto.


Džihad je sveti rat protiv nevernika ma ko oni bili.

Священная война je odbrambeni rat protiv fašista.

Ovo nikako nije ni slično a daleko od toga da je isto.


Dobro pametnjakoviću... ako te neko pita šta znače neke dve reči, da li ćeš pogledati da li postoji neko umetničko ostvarenje pod tim imenom, ili ćeš ga samo prevesti?

Hvala na prosvetljenju...
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #317 on: October 18, 2013, 03:27:45 pm »

А, добро, Раде, немој се једит`. Ја се и не осећам прозваним, па се зато и шалим. Руси врло емотивно регују на ту песму, и не допуштају никакво поређење са "Ђихадом". Za "Đihad" je mog`o bit` samo onaj nesrećnik na brani u Zvorniku, ili beše drugde, što ga je izvesni velikodostojnik molio da ne ruši "za sad". Ovo je "dibidus" друго, и моја жена на пр. већ синоћ питаше - који то      пореди Џихад са јединим Светим ратом који икад беше у хришћанском свету, а то је само и искључиво њихов ВОВ. Чак и српски ратови 1912-1918. се, по мишљењу моје жене, могу само поредити са тим, али се равњати не могу. Ја мислим другачије, јер су српски губици у односу на укупно становништво били тада већи, и то недвосмислено, ЧАК И ОД ЊИХОВИХ, али ето, зато и јесте ово офтопик, како гласи назив теме.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #318 on: October 18, 2013, 03:45:59 pm »

Slušaj... lično me baš zabole što neko ne može da podnese to što sa tu frazu preveo kao džihad, i što nisam znao da se radi o nekoj sovjetskoj pesmi.

PS Da li pod tim svetim ratom podrazumevaju i napad na Poljsku, Finsku i slično ili vreme počinje samo kada su krenuli malo da dobijaju po zubima? Pozdrav internet patriJotama...
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #319 on: October 18, 2013, 04:01:02 pm »

Jok, samo onaj protiv Švaba.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #320 on: October 18, 2013, 04:03:17 pm »

Jok, samo onaj protiv Švaba.

Tako sam i mislio... Wink
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #321 on: October 18, 2013, 04:37:38 pm »


Tako mu je. To im je lični doživljaj. Za mene su i pojedine akcije devedesetih veliko delo, pa to zadržavam za sebe.

A zato u Poljskoj, Pribaltiku, Finskoj, itd, formalno je sve bilo u redu, mada, naravno nije. O svemu postoje pisani međudržavni sporazumi, zaključeni od legalnih i legitimnih vlada obe države, u vreme mira. Koliko je Poljska izgubila na Istoku, otprilike isto je dobila na Zapadu, pri čemu su po civilizacijskom i privrednom nivou razvoja  to bile znatno kvalitetnije teritorije. Šljonsk npr. i jeste Šlezija. A cela Pomeranija? U tim pokrajinama su Sloveni etnički izgubili većinu još u XII stoleću. Danas su deo Rzeczpospolita Polska, i niko nema ništa protiv. Takve bi nas rasprave daleko odvele, mada sam ja npr. duboko ubeđen da će Srbiji biti dopušteno da u Evropsku uniju unese samo one teritorije sa kojima je dobila nezavisnost 1878. Sve ostalo joj može biti "demokratski" oduzeto. Pod srpskom trobojkom u Evropu će možda moći ući samo teritorija od Save do Golije. Javlja mi se.

Nekako mi je sumnjivo što su Rusi odbili da Južni tok (ako ga ikad završe) uđe u Srbiju kod Pirota/Dimitrovgrada. Suviše je to opasno. Pogranično područje. Ko zna čije će biti za dvadesetak godina. Zaječar je sigurniji. Možda tumače da Vlasi nikada ne mogu postati državotvorni element u korist Rumunije. Možda. Možda.
Logged
JASON
Stručni saradnik - istorija
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 148



« Reply #322 on: October 18, 2013, 04:56:41 pm »

Da li su apoteke u vašim gradovima snadbevene lekom "Farin"?

http://site.zus.rfzo.rs/siteNajblizaApoteka.xhtml
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #323 on: October 18, 2013, 05:08:26 pm »

Već duže vreme ne pijem farine. Kaže lekar da ne treba. Farini su grupa lekova - antikoagulanata, (a ulaze u sastav i nekih sredstava protiv pa(r)cova). Kao antiagregatno sredstvo pijem aspirin, a ponekad i Plavix, u turama. Kažu neki da su antiagregatni i antikoagulantni lekovi ponekad deficitni, tj. nema ih uvek. Makar nema uvek svih lekova iz te grupe.
« Last Edit: October 18, 2013, 05:30:40 pm by kumbor » Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #324 on: October 19, 2013, 06:25:47 am »


Може да се каже и Џихад, али буквално баш и јесте Свети рат. То је једна од песама од којих подилазе жмарци кад је чујем, баш као и од неких песама Булата Окуџаве.

Nisam gledao reči kao naziv pesme, već kao puke reči. Zato je i prevod džihad.


Nije Džihad i nije isto.


Džihad je sveti rat protiv nevernika ma ko oni bili.

Священная война je odbrambeni rat protiv fašista.

Ovo nikako nije ni slično a daleko od toga da je isto.


Dobro pametnjakoviću... ako te neko pita šta znače neke dve reči, da li ćeš pogledati da li postoji neko umetničko ostvarenje pod tim imenom, ili ćeš ga samo prevesti?

Hvala na prosvetljenju...

Dobro prepametnjakoviću ako ti to tako kažeš, Священная война nisu dve reči nego izraz koji se kao takav koristi
u celosti. Odnosi se na drugi svetski rat i odbranu od fašizma.

Mogao si pošto si toliko pametniji od mene da pogledaš na internetu i verovatno bi našao:

Džihad (arap. جهاد; „borba”) je islamski naziv za jednu od religijskih obaveza kod muslimana. U Kuranu se pojavljuje na 41 mjestu, najčešće u idiomatskom obliku „borba na putu Alaha” (arap. al-jihad fi sabil Allah)[1]. Osoba koja prakticira džihad zove se „mudžahid”, odnosno u množini „mudžahedini”. Džihad je jedna od važnijih muslimanskih obaveza: pojedini sunitski učenjaci nazivaju je i „šestim stupom islama” (iako nema takav službeni status)[2], dok u šijitskom islamu dvanaestog imama predstavlja jedan od „deset stupova vjere”.

Священная война" Свети рат " -патриотска песма за време Великог отаџбинског рата , која је постала нека врста химне бранилаца домовине . Такође је позната по првом реду : " Устани , великa земљo ! "

Na ruskoj vikipediji piše i ovo:

Джиха́д (от араб. الجهاد‎‎ [dʒɪ’hɑ:d] — «усилие») — понятие в исламе, означающее усердие на пути Аллаха. Обычно джихад ассоциируется с вооружённой борьбой, однако понятие значительно шире.
(pošto si toliko pametniji od mene snaći ćeš se za prevod)

Джиха́д nije jednako Священная война

Dalje ti neću odgovarati na ovakve postove jer mislim da se ne možemo razumeti. Znaš postoje stvari koje ili shvataš ili ne.
« Last Edit: October 19, 2013, 06:59:22 am by motorista 57 klasa » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #325 on: October 19, 2013, 09:27:11 am »

Ma ti si mi zlatan...

Nisam znao da kada ti pošalju dve reči i zatraže prevod prvo gledaš Drugi svetski rat... ali kako god, da se ne smaramo više.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #326 on: October 27, 2013, 03:47:32 pm »

Zašto neki ljudi puštaju mali nokat na prstu da poraste par cm?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #327 on: October 27, 2013, 03:50:28 pm »

Da ne moraju da čačkaju uši sa ključevima. Cheesy
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #328 on: October 27, 2013, 04:25:19 pm »

Pušači su to radili da lakše otvore kutiju cigareta.

poz.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #329 on: October 27, 2013, 08:24:10 pm »

I meni je to bilo zanimljivo...ustvari meni lično je to džiberski,ali sam pitao neke seljake jednom prilikom zašto pustaju taj nokat. Jedan stariji čovek mi je rekao da je bio običaj ranije da sinovi jedinci "puštaju" nokat na malom prstu. Ujedno s tim je išla i minđuša u desnom uvetu,obično crvena. Priču sam čuo u selu na obroncima Golije (Zapadna Srbija).
Logged
Pages:  1 ... 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... 55   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.063 seconds with 22 queries.