PALUBA
April 29, 2024, 01:25:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 55   Go Down
  Print  
Author Topic: Offtopic  (Read 227468 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #195 on: March 30, 2013, 12:19:04 pm »

U SLO stalno upaljena, mislim, da več nekoliko godina ne možeš kupit auto, a da se svjetla ne pale kad upališ auto.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #196 on: March 30, 2013, 02:20:37 pm »

Svetla su uvek upaljena.

S tim što to poštuje svaki hiljaditi vozač. Ne sećam se kad sam preko dana poslednji put video da neko pali farove u bilo kom gradu. Čak nisam ni čuo da je neko zbog toga kažnjen, a pratim malo auto forume.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #197 on: March 30, 2013, 02:24:15 pm »

Kažnjen moj kolega u Velikoj Plani... 
Logged
Gazda
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 502



« Reply #198 on: March 30, 2013, 09:16:13 pm »

U SLO stalno upaljena, mislim, da več nekoliko godina ne možeš kupit auto, a da se svjetla ne pale kad upališ auto.
Ma tako i treba.Troši se neznatno više,a auto se ipak bolje vidi sa svjetlima,čak i po danu.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #199 on: March 30, 2013, 09:23:48 pm »

Svetla su uvek upaljena.

S tim što to poštuje svaki hiljaditi vozač. Ne sećam se kad sam preko dana poslednji put video da neko pali farove u bilo kom gradu. Čak nisam ni čuo da je neko zbog toga kažnjen, a pratim malo auto forume.
Не знам где живиш и где се крећеш, али у Београду сваки хиљадити не упали фарове дању.
И чим ми се пре коју годину покварио један фар, зауставио ме је полицајац да провери да ли имам опрему.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #200 on: March 30, 2013, 09:27:30 pm »

Koliko se mi na početku nije to sviđalo, toliko sada vidim koliko je to dobro.


Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #201 on: March 30, 2013, 10:27:25 pm »

Koliko se mi na početku nije to sviđalo, toliko sada vidim koliko je to dobro.
Јесте, боље се виде кола.
Само је незгодно јер она без светала могу да се превиде.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #202 on: March 30, 2013, 10:39:31 pm »




   Izuzetno dobro i opravdano! Još bi bilo bolje da donesu propis po kome bi i brisači morali non-stop da rade iako ne pada kiša. Mašu i povećavaju uočljivost time što skreću pažnju drugih učesnika u saobraćaju. Predlažem i da se uvede zakon po kome mora biti podignuta prednja hauba dok se auto vozi. Osim što višestruko povećava uočljivost vozila, ograničava se i maksimalna brzina na 30-tak km/h zato što se brže ne može ni voziti sa glavom proturenom kroz prozor da bi se video put, čime se štedi i energija. Auto-limari bi imali mnogo puta više posla pa ne treba zapostaviti ni makroekeonomski efekat na malu privredu. Uz to zimi bi se povećala prodaja bundi i šubara, kao i skijaških naočara i rukavica.
   Tvorci Novog svetskog poretka ovakvim besmislenim propisima testiraju nivo zaglupljenosti i pokornosti među plebsom kojim vladaju. Ako progutamo i ovu glupost moći ćemo da prihvatimo i mnogo gore npr. otrovnu vakcinu protiv nepostojećeg gripa ili da ne pijemo domaće mleko jer u njemu ima afla-bafla trif, traf, truf toksina.
   Čudim se da sve ovo trpimo a da niko ne kaže ni reč...


Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #203 on: March 30, 2013, 10:49:13 pm »

Kažnjen moj kolega u Velikoj Plani... 

Saobraćajci kad zaustave, oni će već nešto naći zbog čega će napisati kaznu ili uzeti mito. Čast retkim izuzecima, ali ako vozač ne ponudi "crvenu" uz vozačku i saobraćajnu, najmanje što može da očekuje je dugo zadržavanje i proveravanje seta rezervnih sijalica i prve pomoći.

Не знам где живиш и где се крећеш, али у Београду сваки хиљадити не упали фарове дању.
И чим ми се пре коју годину покварио један фар, зауставио ме је полицајац да провери да ли имам опрему.

Ne živim u BG, ali ne retko dolazim. Baš nisam zapazio masovniju upotrebu farova tokom dana u strogom centru grada. Pre neku godinu, kada je zakon stupio na snagu, svi su ga se manje-više pridržavali, ali sad mi se ne čini da je tako.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #204 on: March 30, 2013, 11:06:04 pm »



Nemoj tako, ako iti jedna sitnica pomogne da se smanji broj saobraćajki - dobra je.
O uočljivosti vozila sa ili bez svjetala nema smisla raspravljati, jedino ako nikad nisi bio za volanom.

poz.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #205 on: March 31, 2013, 12:46:51 am »




   Oborena ili kratka svetla služe jedino i samo za osvetljavanje puta ispred vozila noću ili u uslovima smanjene vidljivosti. Zato su konstruisana i tako su postavljena da omoguće što bolje osvetljavanje kako bi se moglo voziti u navedenim uslovima. Da njih nema dizajnerima automobila bi bilo znatno lakše da oblikuju karoseriju.
   Za označavanje pozicije vozila služe poziciona svetla ili tzv. pozicija koja se uključuje takođe noću ili u uslovima smanjene vidljivosti da bi označila poziciju parkiranog ili zaustavljenog vozila. Postoje na vozilima još i gabaritna svetla ili lampe koja se takođe uključuju u navedenim uslovima loše vidljivosti da bi označila krajnju ivicu širine,dužine i visine vozila ili priključnog vozila. Ova pomoćna svetla koja označavaju poziciju i gabarite vozila su znatno manje snage i njihova primena ne troši mnogo el. energije iz mreže vozila, pa samim tim ne treba trošiti gorivo na dopunjavanje akumulatora. Da je zakonodavac hteo da označi poziciju vozila sigurno bi propisao da se koriste ova svetla a ne glavna.
   Ne vidim drugu svrhu u paljenju svetala na autu u po bela dana, a da pri tome nisam u Niškoj Banji (koju sijalice krase, danju gore a noću se gase), osim u sopstvenom deklarisanju kao pripadnika stada ovaca koje će po komandi sutra ići na klanje bez pogovora. Slična provera javnog mnjenja ja vršena kod nas 80-tih kada su voditelji noćnog radio programa molili da slušaoci koji u tom trenutku slušaju njihovu stanicu naizmenično pale i gase svetla. U novije vreme je to akcija Sat vremena za planetu kada ceo svet gasi svetla na jedan sat da bi skrenuo pažnju na globalno zagrevanje i sl. Jednostavno, onom koji kreira NSP je jako stalo da uvek zna da li stado i dalje sluša njegove naredbe ili mu je postalo svejedno. Zbog toga u Grčkoj retko ko, osim stranih turista ,danju pali svetla. Njihova država je formalno donela ovakav propis da bi udovoljila evropskim standardima ali ga u praksi malo ko sprovodi, niti se to sankcioniše. A mislim da oni ipak znaju šta je to EU i koliko je bolno njihovo druženje.



Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #206 on: March 31, 2013, 07:10:39 am »

Nekim ljudima treba nacrtati da se i nocu upale svetla a kamoli danju. Pre par godina sam u kratkom periodu dva puta imao ludu srecu da nisam krenuo preticanje vozila ispred sebe posto su mi u susret dolazili automobili sa ugasenim svetlim. Put lokalni neosvetljen. Nedugo zatim odustao sam od preticanja kamiona da bi iz mraka u susret naisao Tomos moped sa dve odrasle osobe. Ni oni naravno nisu ukljucili svetla.
Inace postujem obavezu da ukljucim svetla i danju, postujem vezivanje pojasa i jos ponesto. Moja filozofija po tom pitanju je sledeca: bolje je da 5000 dinara (koliko iznosi najmanja kazna) investiram u gorivo, servis, zamenu nekog potrosnog dela nego da finansiram MUP Republike Srbije.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #207 on: March 31, 2013, 02:27:51 pm »




   A, znači zato moramo da palimo svetla i danju i noću. Zato što je neka pijana budala, koja možda ni nema dozvolu, vozila sa ugašenim svetlima noću. Znači mi snosimo kolektivnu krivicu zbog neodgovornih pojedinaca. Nešto slično porodici Neda Flandersa koji se moli Bogu zbog nenormalnih komšija Simpsona. Mislio sam da je to ostalo u mračnim lagumima totalitarizma i fašizma da cela grupa ljudi odgovara zbog izmišljenog greha jednog svog člana.

   Izmišljaju se i uvode razna ograničenja, zabrane, sve u cilju zastrašivanja i sputavanja ustavom zagarantovane slobode. Nije u redu da svojim bahatim ponašanjem neko ugrožava saobraćaj i bezbednost ostalih i zato je tu zakon sa svojim sankcijama da omogući neometano pravo drugog da isto tako koristi saobraćajnice za svoje potrebe. I onako nijedan zakon ne sprečava njegovo kršenje niti štiti nevine od kabadahija koji ga niti znaju niti poštuju. Ali to što ću ja raditi unutar svog auta je lično moja stvar. Da li ću slušati radio, gledati TV, čitati novine, uključiti klimu ili vezati pojas dok vozim ne treba da interesuje druge pa ni zakon pošto na njih i ne utiče niti ometa njihovo pravo. Dobro je da nisu izmislili da auto može da se vozi samo sa stalno uključenom sirenom pošto su novi motori skoro nečujni pa bi bio red da imaju i zvučnu signalizaciju.

   Zabavlja me činjenica da dosta ljudi, kao i žrtve Stokholmskog sindroma, opravdava ovakvo ruganje našoj intelegenciji i nalazi primere iz svoje prakse zašto je to ispravno pa su nam zakonodavci, za naše dobro uveli. Kažu: Dobro, dozvolićemo da vozite kola koja ste za svoj novac kupili i trošite gorivo koje ste isto tako preplatili, po drumovima za koje vam kožu skidamo kroz akcize ,takse i putarine ali ćete zato morati da vozite sa upaljenim svetlima da bi se znalo da ste slepci i da ni po Suncu ništa kod očiju ne vidite jer vam to mi, gospodari vašeg života ili smrti naređujemo! Ma kako to smešno i ponižavajuće bilo. Samo je jedan korak od upaljenih svetala po danu do žute zvezde na rukavu, jer kad ludilo prevlada i okrene se sistem vrednosti onda više ništa nije čudno.


Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #208 on: March 31, 2013, 03:44:36 pm »

Mislim da dok pomaže oko povečanja sigurnosti na putu, koristno je.

Ali to što ću ja raditi unutar svog auta je lično moja stvar. Da li ću slušati radio, gledati TV, čitati novine, uključiti klimu ili vezati pojas dok vozim ne treba da interesuje druge pa ni zakon pošto na njih i ne utiče niti ometa njihovo pravo.

Dok tvoje radnje ne ogrožavaju druge, ne interesira me šta radiš u autu. A ako svojim postupcima ugrožavaš druge u prometu, onda me se itekako tiče.

LPB

Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #209 on: March 31, 2013, 04:18:07 pm »

Mišljenja sam da bezbjednost u saobraćaju nije nešto posebno poboljšana tj. statistike nisu ništa bolje uvođenjem odredbe o obaveznim kratkim svjetlima u po bijela dana. Tek uvođenjem drakonskih kazni za sve i svašta nedavno kod nas, stanje je postalo nešto malo bolje. Tek je odredba o obaveznom vezivanju pojasa besmislena. Država brine da ne proletim kroz šoferšajbnu? Kako da ne...
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 55   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.053 seconds with 23 queries.