PALUBA
April 27, 2024, 06:06:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Mačevanje  (Read 5890 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« on: February 10, 2008, 09:26:19 pm »

Imam jedno pitanje,

S obzirom da ovde bar nekoliko ljudi sa Vojne akademije, a ja planiram da pocnem da treniram macevanje koje se organizuje tamo, ima li neko vise informacija o tome?

Sve sto imam je ovaj sajt http://www.macevanje.org/izabrani_smo.htm
I tu stvarno moze dosta toga da se procita, ali mene interesuje da li je neko video kako to izgleda? Svidja mi se sto se drze dobrog starog celika, ali nesto sumnjam u glavnog ucitelja.

Anyway, ako bilo ko ima bilo kakve informacije, neka ih podeli sa nama ovde. Smiley
« Last Edit: August 17, 2010, 12:30:59 pm by kuzmar, Reason: uklonjen neispravan i postavljen nov link » Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #1 on: March 26, 2008, 03:51:53 pm »

Ovo je akademija Aleksandra Stankovica, jednog od boljih trenera macevanja u Beogradu. ALI, to nije klasicno sportsko macevanje, vec je to neka vrsta scenskog macevanja koja se nekada ucila na glumackim akademijama, ali je to danas vec odavno prevazidjen predmet, stoga se uglavnom vise ne predaje. Sto se samog Ace Stankovica tice, to je on izmislio da muze pare, i misljenja o doticnom su u domacim macevalackim krugovima dosta podeljena, ali on jedini kod nas od toga zivi, i to prilicno dobro, za razliku od ostalih... Inace, ja odavno nisam u toku sa desavanjima u Macevalackom Savezu Srbije, ali je bilo jaaaako ruznih prepucavanja, dok je sport propadao. I, uglavnom je propao, o cemu svedoce i ocajni rezultati "postugnuti" poslednje decenije. Ako hoces da se igras srednjovekovnog viteza, idi kod Ace, ali to nije olimpijski sport. Ako hoces da se bavis klasicnim macevanje, tu bih mogao da ti preporucim MK Zeleznicar na Tasu. Ako imas neko odredjeno pitanje sto se tice detalja, ti pitaj Smiley
Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #2 on: March 26, 2008, 04:44:32 pm »

Prvo - hvala na odgovoru! Smiley


Gledao sam trening i nisam se bas odusevio. Tehnika se lepo radi ali je fizicki deo slabo odradjen.

Sportsko macevanje floretom me ne interesuje. Interesuje me dobri stari, teski, celik,.... Voleo bih da se posvetim srednjovekovnom macevanju, da ga svake zore vezbam, sa pravim macem.

Vezbe zweihanderom (dvorucnim) su mi lose. Mac ko mac je bio specijalizovan i ne bih vezbao njega, vec rapir ili neki drugi jednorucni mac tog tipa.

Naravno, interesovala bi me i dobra "stara" katana, ali ona se ne sme vezbati bez filosofkih ubedjenja, previse se toga izgubi. To je bar moje misljenje.


Pitanje: gde se mogu naci ova uputstva za vezbanje sa odredjenim tipom maca (rapir, spada,...), posto vidim da on poducava po njima. Naravno, nije nista bez vizuelnog dela, ali snasao bih se vec.

Pozdrav!
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #3 on: March 26, 2008, 11:21:30 pm »

Hmmm, pa od srednjovekovnog maca moze i da se zagine...  Grin
Sto se samog vezbanja tice, ja sam se bavio klasicnim sportskim macevanjem, i imam dosta literature, ako te interesuje samo reci...  Grin
Sto se katane tice, tu bi trebao da skupis kintu i odes u Japan, pa na dvonedeljni kurs, a sto se duhovne pripreme tice, ne znam na sta mislis? Katana je hladno oruzje kao i svako drugo, i tu nekog filozofiranja nema...
Za rapir, postoji jedna knjiga, koju bi obavezno morao da procitas, ako te to interesuje, a moze da se naruci sa Amazona: http://www.amazon.co.uk/Renaissance-Swordsmanship-Illustrated-Cut-thrust/dp/0873649192
Vidi neke Madjarske linkove o macevanju, oni su tu ubedljivo najbolji u okruzenju, imaju sjajne trenere, blizu su, i nije skupo...
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #4 on: March 27, 2008, 12:32:17 am »

Погледај овај снимак.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/950DL0qVvEU?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Препоручујем ти катану ако желиш да вјежбаш са мачем.Она је савршенство што се хладног оружја тиче.Провјерено. Wink
Импа из Земуна је радила добре катане релативно јефтино.

Quote
Naravno, interesovala bi me i dobra "stara" katana, ali ona se ne sme vezbati bez filosofkih ubedjenja, previse se toga izgubi. To je bar moje misljenje.

Филозофска убјеђења немају баш никаве везе са самом техником борења вјеруј ми.Ја сам православни хришћанин, а од своје десете године сам се бавио разним источњачким техникама борења па и са катаном.Ко те то буде убјеђивао лаже те.

У Србији имаш доста људи који би те могли подучити ако баш желиш.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ово оружје је усавршавано дуже и упорније од било којег данас познатог оружја.Сваки милиметар на овом мачу, коштао је хиљаде живота и море крви.Ко би рекао за "обичан" комад челика. Smiley







* o-katana2-large.jpg (58.53 KB, 500x500 - viewed 127 times.)
« Last Edit: August 17, 2010, 12:19:06 pm by kuzmar, Reason: slike u atachment » Logged
ACHTUNG
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 434



WWW
« Reply #5 on: March 27, 2008, 11:21:04 am »

Sto se tice katane, tu nema rasprave da je ona spada u umetnost pravljenja hladnog oruzja. A taj mac je isao uz poseban nacin zivota - samurajski. Nekako bi mi delovalo slabasno da ja naucim da koristim katanu, bez odricanja nekih stvari u zivotu.

Tacnije - ne bih samo zeleo da treniram macevanje, zeleo bih da se poistovetim sa tim macem, da usavrsavam tehniku i da promenim svoj nacin zivota.

Secate se onoga "Neki tupe - Impa ostri". Grin Ima li gde jos da se kupe njihovi macevi?

@ZastavnikDjemo:

Puno ti hvala na linku, budi siguran da cu da narucim te knjige! Samo jos da nadjem maceve. Ako ne nadjem, tu je stara dobra smederevska Zelezara, povuci cemo koju vezu. Wink
Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #6 on: March 27, 2008, 11:39:06 am »

Quote
Ima li gde jos da se kupe njihovi macevi?

У војној књижари у Београду, преко пута Платоа сам видио сабљу коју производи Импа, али баш катану... Undecided

               За вјежбу ти не треба прави мач, већ можеш урадити дрвени (бокен), са којим се иначе вјежба техника.Прави мач данас у већини случајева служи само за украс. Smiley
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #7 on: March 28, 2008, 10:54:59 am »

Evo ti adresa i telefon Impe, pa njih pitaj:
Adresa: Marije Bursac 7
Mesto: Zemun
Telefon: 011 261 1745

Sto se instruktora katane u Beogradu tice, ne znam mnogo o njima, nikada se nisam time bavio, tako da ne mogu da sudim o njihovom kvalitetu, ali, mi nemamo kvalitetne trenere za klasicno macevanje, i to je najveca boljka domaceg macevanja. A dovodjenje stranog (citaj madjarskog) trenera kostalo bi minimum 2000 Evra mesecno, a niko nece da plati... Samim tim, sumnjam da postoje i kvalitetni treneri za katanu...
Za klasicno macevanje, ako ti je do usavrsavanja, posle pocetnih treninga u BG, preporucujem letnje kampove u Szombathely, koje organizuje Solti Team. Kosta svega oko 300 Evra, plus putni troskovi, znaci nista preskupo. Uz doplatu, mozes da imas i individualne treninge, sto toplo preporucujem.
 http://www.pbtfencing.com/download/solti_english_2006.pdf   
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.