Европа скреће десноСтароседелац против придошлице раздваја рањиви континентWashington Examiner, 25. јули 2023.
Аутор: Доминик Грин (Dominic Green) [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Сукоб младих са полицијом у париском предграђу Нантер, 29. јуна 2023.
Нахел Мерзук је јурио аутобуском траком у мерцедесу високих перформанси пољских регистарских ознака када га је полиција приметила. Било је 7:55 ујутро 27. јуна на Булевару Жака Жермена Суфло у Нантеру, предграђу западно од Париза. Када се Мерзук, 17-годишњак алжирског и мароканског порекла, зауставио на црвеном семафору, два полицијска мотоциклиста су активирала сирене и наредила му да стане. Прескочио је светло и починио даље саобраћајне прекршаје у 20-минутној јурњави пре него што је ухваћен у саобраћајној гужви.
Полиција је сјахала и наредила Мерзуку да угаси мотор на нишану. Мерзук је убрзао. У 8:16 један од официра, нар. Флоријан М., пуцао у њега из непосредне близине кроз отворени прозор возача. Аутомобил је кренуо даље и ударио у улични намештај. Један путник је побегао пешке, а други је ухапшен. До 9:15 ујутру, Мерзук је искрварио.
Снимак на друштвеним мрежама је у супротности са првобитном тврдњом полиције да је Мерзук покушао да прегази полицајце и да је Флоријан М. пуцао у самоодбрани. Док су локални становници протестовали испред седишта полиције у Нантеру, председник Емануел Макрон назвао је Мерзуково убиство „необјашњивим“ и „неопростивим“. Фудбалска звезда Килијан Мбапе, син имиграната из Камеруна и Алжира, рекао је да је то "неприхватљиво". На ТикТоку је позвала Мерзукова мајка
"побуна за мог сина." Флориан М. је приведен и оптужен за убиство из нехата („добровољно убиство од стране надлежне особе“).
Нереди су почели у Нантеру у сумрак, а затим су се проширили током ноћи на банлиеуе, стамбене комплексе који обилују имигрантима који окружују Париз. Запаљени су аутомобили, аутобуси и школе, а ватромет је пуцао на полицију. Градска већница у Мантес-ла-Јолиеу, северозападно од Париза, била је бомбардована. Повређено је најмање 20 полицајаца. Увече 28. јуна, док су Макрон и његова супруга Брижит свирали на једном од опроштајних концерата Елтона Џона, избили су нереди у градовима широм Француске. Неко је снимио Макрона како тапка председничком ногом уз песму „Суботом увече је у реду за борбу“. У међувремену, нападнуто је више од 90 јавних зграда, од полицијских станица до школа, градских већница и библиотека. Повређено је још 170 полицајаца.
Трећег дана влада је послала интервентне и антитерористичке јединице. Вечерње услуге јавног превоза су обустављене, а неколико општина прогласило је полицијски час. Али разарања су се интензивирала. Последњи пут Европска криза је сада вишедимензионална и општа. Заиста, ради се о неколико међусобно повезаних проблема. Сада већ позната скраћеница 'ислам' и 'имиграција' не успева да објасни њихову сложеност. Нити могу у потпуности да објасне политичку промену кроз коју Европа пролази.
Француска је видела нереде оваквих размера, 2005. године, немири су обуздавани у оквиру овог пута, проширили су се на центар Париза и друге градове, пљачкајући продавнице и палећи аутомобиле. У Нантеру је руља напала споменик холокаусту. „Nike les condés. Bande de chiennes. On va vous faire un Shoah“, неко је спрејом насликао: „Јебем ти пандуре. Банда кучки. Направићемо холокауст за вас.”
Емануел Макрон је отказао планирано путовање у Немачку, обећао да ће ангажовати још полицајаца и окривио родитеље, друштвене мреже и компјутерске игрице. Министарство унутрашњих послова забранило је продају ватромета и канти са бензином и обуставило сав јавни превоз после 21 сат Два највећа француска полицијска синдиката објавила су саопштење: „Ратовали су“ са „дивљачким хордама“ и „штеточинама“. Нереди су трајали још пет дана.
У Бресту, на северозападној обали, изгорели су анекс градске куће, две банке, друштвени центар и теретана. У централном граду Лиону, симболу la France profonde, „дубоке Француске“, испаљени су калашњикови, а четири полицајца су повређена у паљби из пушке и сачмарице. У јужном лучком граду Марсеју, арапској престоници Француске, опљачкана је продавница оружја, запаљена највећа градска библиотека, а један мушкарац је убијен у пуцњави полиције. У Л'ај ле Роз (L'Haÿ-les-Roses), јужно од Париза, аутомобил се забио у капију градоначелниковог дома, а његова жена и једно од његове деце су повређени док су бежали. У Анжеу, на западној обали, националистичка милиција изашла је на улице са бејзбол палицама.
До 5. јула повређено је више од 800 полицајаца. Запаљено је преко 1.000 зграда и скоро 6.000 возила. Ухапшено је више од 3.300 младих људи, међу којима су били и малолетници, а погинула су два изгредника. Штета је процењена на 650 милиона евра (око 730 милиона долара). Штета за већ уситњено друштвено ткиво Француске је непроцењива. Импликације за Европу су неизбежне.
Вишедимензионална кризаФранцуски немири разоткривају европску кризу. Снимци пламена и ватромета могли би да наговештавају да је проблем сезонски и локални, као што су чамци миграната који се укрцавају са обала Африке и Турске када је лепо време и често се удаве на десетине пре него што стигну у Европу. Али криза је вишедимензионална и општа. Заиста, ради се о неколико међусобно повезаних проблема. Сада већ позната скраћеница „ислам“ и „имиграција“ не успева да објасни њихову сложеност. Нити могу у потпуности да објасне политичку промену кроз коју Европа пролази.
Имиграција је спољни притисак, којим наднационално управља Европска унија. Асимилација је унутрашњи проблем, којим управљају националне владе држава чланица ЕУ. Оба одговора не успевају у исто време.
Европа је богата. Европа има владавину закона, када изађете из банлија. Европа је лако доступан копном, ваздухом и морем. Европа је неодбрањива. Јужна граница САД дуга је нешто мање од 2.000 миља. Само Италија има скоро 5.000 миља обале. САД деле границу са две државе. Рачунајући прекоморске територије, ЕУ се граничи са 20 држава. Укупна граница САД је дуга 5.525 миља. Континентална европска обала ЕУ дуга је 41.000 миља.
Европске државе су отуђиле контролу својих граница ЕУ, која је занемарила контролу граница као прескупу и превише вероватну да ће је ставити на погрешну страну међународних конвенција и невладиних организација за људска права. У марту је буџет председника Џоа Бајдена за наредну годину укључивао 25 милијарди долара за америчку царину и заштиту граница и имиграцију и спровођење царина. У свом текућем шестогодишњем буџетском циклусу (2021-2027), ЕУ је доделила 34,9 милијарди евра (38,4 милијарде долара) Фронтексу, Европској агенцији за граничну и обалску стражу. Ово је нешто више од 6,3 милиона долара годишње - отприлике четвртина онога што ће САД потрошити на много краће границе.
До јануара 2022. године, известила је агенција ЕУ Еуростат, 23,8 милиона грађана који нису из ЕУ живело је у ЕУ. Ови „неовлашћени имигранти“ били су бројнији од становништва Румуније (19 милиона), Холандије (17 милиона) или Грчке (10 милиона).
ЕУ је доделила 34,9 милијарди евра (38,4 милијарде долара) Фронтексу, Европској агенцији за граничну и обалску стражу. Ово је нешто више од 6,3 милиона долара годишње - отприлике четвртина онога што ће САД потрошити на много краће границе.
ИзворНапомена: Ово је само прва страница обимне анализе на три стране, нисам у могућности да копирам и пренесем остатак текста.