Karlo
potporučnik
Offline
Last Login:July 08, 2017, 07:50:46 am
Posts: 2 112
|
|
« Reply #325 on: June 11, 2016, 08:32:45 pm » |
|
I evo što je danas išlo.
Mišel Čosudovski: "Anakonda" i "Barbarosa" 10. jun 2016. 13:38 |
"Anakonda 16", najveća vojna vežba NATO snaga u Poljskoj, treba da ubije dve muve jednim udarcem. NATO ima cilj da zapreti Rusiji i pomogne Vašingtonu da ratuje širom sveta
"ANAKONDA 16", najveća vojna vežba NATO snaga u Poljskoj, treba da ubije dve muve jednim udarcem. NATO ima cilj da zapreti Rusiji i pomogne Vašingtonu da ratuje širom sveta, posebno na Bliskom istoku.
Vojna vežba NATO održava se na 75. godišnjicu operacije "Barbarosa" kada je nacistička Nemačka izvršila invaziju na Sovjetski Savez, koja je počela 22. juna 1941. godine. Iako "Anakonda 16" kao i druge vojne vežbe NATO, ne predstavlja neposrednu pretnju za Moskvu, gomilanje vojske Alijanse može stvoriti ozbiljnu zabrinutost. "Anakonda 16" izvodi se pred vratima Rusije, ali to ne predstavlja realnu pretnju za Rusiju, bar ne u bliskoj budućnosti.
Nema ništa tajnovito u "ratnim igrama" NATO. Istorija nas uči da su ratni planovi bazirani na obmanama. Konkretno u ovom slučaju oni otvoreno razmeštaju svoju vojsku i opremu po Istočnoj Evropi i Baltiku. To je deo propagandne kampanje kojom dolaze u fokus pažnje medija. To je ono što "Anakondu 16" razlikuje od operacije "Barbarosa", koja je u tajnosti planirana.
Ipak, planovi NATO nisu dobronamerni. Zveckanje oružjem NATO koristi samo da zapreti Rusiji, ali ne vojnom akcijom. Ipak, cilj Alijanse je da stvori mogućnost SAD da vode ratove u drugim delovima sveta, posebno na Bliskom istoku.
M.Č. analitičar i Kanadski pisac
Međutim neki misle da je on lažna opozicija i da se ipak sprema nešta krupnije a ne samo veštba zbog bliskog istoka.Ovaj drugi članak najvjerovatnije nije opozicioni ali se on služi humorom i to takvim da to taj "zapadni" auditorijum nevjerujem da će shvatiti.
NATO sa jedne strane - Rusija, ID i Dart Vejder sa druge 11.06.2016 18:59 | Sputnjik
NATO sprovodi vojne vježbe koje bi, u slučaju greške, mogle da izazovu agresiju Rusije koja je previše blizu manevara, navodi u satiričnom članku Hafington post.
Autor savetuje Alijansi da prestane da igra skupe vojne igre i da počne da troši milijarde dolara na nešto korisno.
„Izgleda da NATO namerava još jednom da se nađe u Ginisovoj knjizi rekorda (i to ne za najdužu okupaciju Avganistana u savremenoj istoriji – Alijansa ionako ima sve počasti i privilegije koje se dobijaju za ovakvo dostignuće)", piše list.
Autor teksta smatra da će NATO ući u istoriju zbog jedne druge odluke, koja je, uostalom, podjednako beskorisna kao i okupacija Avganistana.
Riječ je o vojnim vježbama Alijanse u Poljskoj, najvećih razmjera još od perioda Hladnog rata.
„NATO sprovodi velike ’odbrambene‘ vojne vježbe na granici s Rusijom. Čak i najbeznačajniji propust mogao bi da isprovocira reakciju tih plašljivih Rusa. Zbog čega bi uopšte Rusija smeštala svoju zemlju tako blizu našim vojnim bazama i mirnim međunarodnim vojnim vježbama?", pita se autor teksta Rajli Vagamen.
On čitaocima predlaže da izvedu eksperiment: da naprave spisak zemalja s najvećim troškovima na odbranu i da ih upišu u dva stupca.
S jedne strane biće, piše autor, „NATO i ljubitelji slobode", a s druge – „osovina zla".
U prvoj koloni će, naravno, biti sve zemlje NATO-a, a Rusija, Iran, Kina, Sjeverna Koreja, ID, Dart Vejder i njima slični biće u drugoj. „Oni su, valjda, svi saveznici?", piše autor.
Vagamen potom predlaže da se svi odbrambeni budžeti zemalja saberu i da se pogleda rezultat.
Radi preglednosti autor predlaže da se upiše i broj vojnih baza u inostranstvu i broj zemalja u kojima su izvršili invaziju, „oslobodili" ih ili bombardovali u proteklih 25 godina.
List navodi da je Varšavski pakt odavno prestao da postoji, dok se NATO osjeća odlično i čak prima nove članice.
Vagamen podsjeća da je Hladni rat već jednom bio.
„Istoričari se zagledaju u prošlost i pitaju se: zbog čega je tako mnogo ljudi tako dugo i mirno trpelo tu besmislicu koja je tako skupo koštala, i kada je riječ o novcu, i kada je riječ o ljudskim životima", piše autor.
„Možda bismo mogli da prestanemo da igramo ovu igru s ulozima izraženim u bilionima dolara i da umjesto toga izgradimo bolnice ili nešto slično? Unapred se zahvaljujem", zaključuje Vagamen.
Poz.
|