PALUBA
December 09, 2024, 02:14:54 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Samohodni raketni sistem 2K12 Kub-M / Kvadrat - Od SFRJ do Srbije", a jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... 170   Go Down
  Print  
Author Topic: Vijesti NATO-OTAN  (Read 347112 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:April 10, 2022, 04:18:25 pm
Location: BGD
Posts: 62 038



« Reply #350 on: June 25, 2016, 04:33:58 pm »

Istorija, kao i život pojedinca, voli da se ponavlja kada se ništa ne nauči iz prethodne lekcije..onda obično sledi popravni. Tongue
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 03:25:38 pm
Location: Požarevac
Posts: 17 125


« Reply #351 on: June 25, 2016, 05:14:30 pm »

Istorija, kao i život pojedinca, voli da se ponavlja kada se ništa ne nauči iz prethodne lekcije..onda obično sledi popravni. Tongue

A i avgust se bliži... Grin
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 08:26:50 pm
Posts: 22 871


« Reply #352 on: June 25, 2016, 07:40:17 pm »

У НАТО,а посебно политичари никако да одговоре а зашто би Русија напала балтичке земље? Шта тиме Русија добија, а шта губи?

Сложио би се са Хрчком, НАТО прича више личи на ратнохушкачку пропаганду, и то лошу, него на упозорење на реалну претњу. А реалну претњу светском миру представља управо такво понашање НАТО, заправо САД.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:June 06, 2023, 07:56:40 am
Posts: 17 886



« Reply #353 on: June 27, 2016, 04:14:37 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
27.06.2016.

Kerry i šef NATO-a ističu važnost Saveza nakon Brexita


BRUXELLES, 27. lipnja 2016. (Hina/Reuters) – Britanski izlazak iz Europske unije neće utjecati na summit NATO-a idućeg mjeseca, rekao je u ponedjeljak američki državni tajnik John Kerry, predviđajući “još jači NATO koji ide dalje”.

Britanci su na referendumu prošlog četvrtka odlučili napustiti Europsku uniju što je potreslo svjetska financijska tržišta i vođe. Američki predsjednik Barack Obama i mnogi drugi političari pozivali su Britance da ostanu unutar EU-a.

“Imamo visoka očekivanja od veoma jakog sastanka NATO-a s važnim rezultatima, te se to neće nimalo promijeniti zbog glasanja koje se dogodilo”, rekao je Kerry o summitu koji će se 8. i 9. srpnja održati u Varšavi.

Kerry, koji je u posjetu Bruxellesu i Londonu kako bi umirio američke saveznike nakon britanskog referenduma, istaknuo je da su 22 država članica EU-a, uključujući Veliku Britaniju, u NATO-u.

Kerry se u Bruxellesu susreo s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom, te europskom visokom predstavnicom za vanjsku politiku Federicom Mogherini.

“Nakon što je Velika Britanija odlučila napustiti Europsku uniju smatram da je NATO postao još važniji kao platforma za suradnju između Europe i Sjeverne Amerike, ali i za obrambenu i sigurnosnu suradnju između europskih NATO saveznika”, rekao je Stoltenberg, čija je domovina Norveška članica NATO-a, ali ne i EU-a.

Kerry će se kasnije u ponedjeljak susresti s britanskim vodstvom. Premijer David Cameron, koji je tijekom kampanje oko Brexita podupirao ostanak, najavio je da će na jesen dati ostavku na svoju funkciju, nakon što konzervativci odaberu novog vođu.


* H20160627000253.jpg (272.5 KB, 1746x1114 - viewed 72 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:June 06, 2023, 07:56:40 am
Posts: 17 886



« Reply #354 on: June 28, 2016, 04:45:36 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
28.06.2016.

Brexit mijenja sigurnosne politike EU-a i NATO-a
 
BRUXELLES, 28. lipnja 2016. (Hina/Reuters) – Izlazak Britanije iz Europske unije mogao bi potkopati novu europsku obrambenu strategiju, smatraju dužnosnici, nekoliko dana prije nego što će NATO i vlade država članica EU-a potpisati važan sporazum kako bi se suočili s mnogim prijetnjama od Rusije do Sredozemlja.

Europska unija i SAD planiraju iskoristiti dva nadolazeća odvojena EU i NATO summita kako bi progurali reforme dva glavna sigurnosna stupa Zapada čiji je cilj smanjivanje ovisnosti Europe o Washingtonu u svom susjedstvu.

“Stvari će biti puno teže”, rekao je visoki zapadni dužnosnik uključen u suradnju EU-a i NATO-a.

“NATO je planirao povezati se sa snažnijom Europskom unijom, a ne biti rezervna opcija oslabljenom i razjedinjenom bloku”, dodao je.

Europska unija suočava se sa sve agresivnijom Rusijom, migrantskom krizom i državama u raspadu na svojim granicama, te zbog toga treba “djelovati autonomno ako i kada je to potrebno”, prenijet će u utorak povjerenica za vanjsku politiku Federica Mogherini europskim vođama prigodom predstavljanau petogodišnjeg svjetskog strateškog plana, prenosi Reuters.

Taj simbolični korak, koji će vlade država pozvati da koordiniraju proračune za obranu, ima veliku podršku Njemačke i Francuske, no mogao bi ostati nepotpun bez Velike Britanije koja ima najveća vojna izdvajanja u Europi, smatraju diplomati.

Kao jedna od pet članica EU-a s mogućnosti zapovijedanja u prekomorskim vojnim akcijama, Velika Britanija je davala velike doprinose operacijama EU-a, pokrivajući oko 15 posto troškova i pružajući tehničku logistiku.

Britanija vodi i europsku protupiratsku “Operaciju Atalanta” kod Roga Afrike, svojim brodovima patrolira Sredozemljem, te se obvezala davati vojsku za europske borbene odrede, iako oni nikada nisu poslani u misije.

Prijedlozi Federice Mogherini europskim vođama uključivat će poziv europskim misijama da rade s novim EU graničnim stražama kako bi kontrolirali migrantske valove, što bi moglo biti otežano bez britanskih brodova.

“Ono što Britanija čini je važno”, rekao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg, dodavši kako je ona “najveći pružatelj sigurnosti u Europi”.

Bojeći se planova o vojsci EU-a, Britanci su se opirali bližoj suradnji u području europske obrane. Britanski ministar obrane rekao je Reutersu ovog mjeseca kako “nitko ne želi da njihove vojnike kontrolira Bruxelles”.

Neki se nadaju kako će bez londonske blokade planova EU-a Francuska i Njemačka moći voditi ono što Berlin naziva “zajedničkom obrambenom unijom”. Francuska gura ideju o glavnom stožeru vojske EU-a, neovisnog od NATO-a, koji će voditi misije.

Nakon što su financijske krize srezale izdavanja za obranu, a Rusija anektirala Krim, EU vlade obvezale su se da će učiniti više za svoju sigurnost, te da ne mogu do daljnjeg ovisiti o SAD-u.

Kao dio toga će NATO i EU na summitu u Varšavi u srpnju učvrstiti svoju sve veću suradnju od Baltika do Egejskog mora.

Na razini EU-a vlade raspravljaju i o zajedničkom obrambenom fondu koji će osigurati financiranje helikoptera, dronova, brodova i satelita.

Do britanske odluke da izađe iz EU-a SAD je računao na njih, kao svog glavnog saveznika u Europi, da služe kao most između NATO-a i EU-a.

To je Washingtonu dopuštalo da se usredotoči na svoje brige, poput ponovnog rasta moći Talibana u Afganistanu, te kineske militarizacije otoka u Južnom kineskom moru.

Tu zabrinutost potvrdio je posjet američkog glavnog tajnika Johna Kerryja Bruxellesu, gdje se u ponedjeljak susreo s Mogherini i Stoltenbergom.

“SAD-u je stalo do jake EU”, rekao je tada Kerry.

Ubrzo nakon prošlotjedne objave rezultata britanskog referenduma Stoltenberg je rekao da su ga Britanci uvjerili da će se držati svojih obveza kako bi se održala zapadna sigurnost.

Stoltenberg je dodao kako mu je britanski ministar obrane Fallon u Londonu rekao kako neće riskirati zajedničke pokušaje EU-a i NATO-a da se suprotstave potencijalnim ruskim cyber napadima, zajedničke mornaričke operacije u Sredozemlju za zaustavljanje migrantskog vala u Europu, te najavljene planove Ujedinjenih naroda o embargu na prodaju oružja Libiji.

Britanija bi se mogla pridružiti EU misijama čak i izvan nje, kao što su to činile Kanada i nečlanica Norveška, no time se ne bi mogla definirati dugotrajnija strategija.

Zasada se čini da će se SAD usredotočiti na nagovaranje Britanije da preuzme još snažniju ulogu u NATO-u i time izbjegne izolaciju. Summit saveza u Varšavi biti će prva šansa Londonu da potvrdi svoj sjevernoatlantski status.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:June 06, 2023, 07:56:40 am
Posts: 17 886



« Reply #355 on: July 01, 2016, 07:58:44 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
01.07.2016.

Island odobrio povratak američkih vojnika zbog ruskih prijetnji
 
Washington i Reykjavik potpisali su sporazum koji se odobrava povratak američkih snaga na Island, članicu NATO-a, bez vlastitih oružanih snaga, a zbog rastućih napetosti s Moskvom, priopćilo je ministarstvo vanjskih poslova Islanda.

“Sigurnosno okruženje u Europi, uključujući sjeverni Atlantik, promijenilo se u posljednjih 10 godina, a islandske i američke vlasti suglasne su da se to odrazi i na novu deklaraciju”, rekla je islandska ministrica vanjskih poslova Lilja Alfredsdottir u priopćenju. “Konkretno, želimo, ovom novom izjavom, označite rotacijsku prisutnost američkih vojnih snaga na Islandu, što predstavlja iskorak u našoj suradnji.”

Sjedinjene Američke Države zajamčile su Islandu obranu još od 1951. nakon sporazuma između dviju zemalja. Tijekom Drugog svjetskog rata, Keflavik vojna baza bila je ključna američka baza i takvom je ostala tijekom Hladnog rata.

Njezina korisnost za Saveza nestala je tijekom godina, što je navelo Washington da povuće svoje oružane snage 2006. Međutim, u posljednje dvije godine, američka vojska je pokrenula misiju zračnog nadzora NATO-a sa islandskog teritorija. Pokretanje takve operacije došlo je zbog rastućih napetosti s Moskvom koja pokazuje “sve veći interes za regiju i transportne rute Arktika. Ruske podmornice su primijećene u sjevernom Atlantiku, daleko od obala Velike Britanije i Norveške te u Baltičkom moru.

Američko-islandska deklaracija potpisana ovog tjedna također kaže kako će dvije zemlje “istraživati povećanje suradnje, uključujući i eventualne zajedničke vježbe, aktivnosti obuke i razmjenu osoblja” u akcijama traganja i spašavanja.

U svom proračunu za 2017., Washington je izdvojio 21,4 milijun USD za nadogradnju Keflavik baze s ciljem stacioniranja P-8 izvidničkih aviona.


* 0_d1819_1b01d5aa_XL.jpg (100.08 KB, 1164x783 - viewed 76 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:September 01, 2024, 09:55:10 pm
Location: Teslić
Posts: 3 837


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #356 on: July 04, 2016, 08:57:03 pm »

Турска ће уступити Русији авио-базу Инџирлик


Према речима турског шефа дипломатије Мевлута Чавушоглуа, Русији би могло бити дозвољено да користи авио-базу Инџирлик.

Чавушоглу је рекао да би званична Анкара могла дозволити Русији да користи базу за борбу против ДАЕШ-а у региону.

База Инџирлик се налази на око 8 километара северно од Турског града Адана, близу границе са Сиријом.

У бази се тренутно налазе авиони Сједињених Држава, Немачке, Велике Британије, Саудијске Арабије и Катара који учествују у кампањи коалиције коју предводи САД против ДАЕШ-а.

Izvor: http://rs.sputniknews.com/
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:June 06, 2023, 07:56:40 am
Posts: 17 886



« Reply #357 on: July 05, 2016, 04:57:22 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/
04.07.2016.

NATO ovaj tjedan donosi odluke o borbi protiv IS-a

BRUXELLES, 4. srpnja 2016. (Hina/AFP) – Čelnici NATO-a dat će ovaj tjedan zeleno svjetlo sudjelovanju Saveza u borbi protiv Islamske države i u borbi protiv krijumčara migranata iz Libije, objavio je u ponedjeljak glavni tajnik te organizacije Jens Stoltenberg.

Prva mjera, oko koje je 28-orici trebalo gotovo šest mjeseci da se dogovore, sastoji se u raspoređivanju zrakoplova za nadzor, Awacsa, iznad Turske i Sredozemlja.

“Odlučit ćemo da će zrakoplovi NATO-a Awacs davati informacije koaliciji koja se bori protiv IS-a”, rekao je Stoltenberg predstavljajući program sastanka na vrhu šefova država i vlada Saveza koji se održava u petak i subotu u Varšavi.

Sjedinjene Države traže već mjesecima od svojih partnera u koaliciji ali i od NATO-a da učine više u borbi protiv džihadista u Iraku i Siriji.

Osim toga, “mislim da ćemo se dogovoriti da NATO igra ulogu u središnjem Mediteranu, kako bi upotpunio operaciju EU-a Sophia” koja se sastoji u borbi protiv krijumčara migrantima s libijskih obala, pojasnio je Stoltenberg.


* H20160616012824.jpg (353.88 KB, 1746x1111 - viewed 79 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Last Login:July 08, 2017, 07:50:46 am
Posts: 2 112



« Reply #358 on: July 05, 2016, 07:57:23 am »

I evo da se "izdivanim" u vezi ove teme jer sam i ja kao i @duje zaključio da to nema baš mnogo svrhe-"koji sam ja faktor",jer ne samo na ovom topiku,forumu ili na internetu,ne mogu utjecati na pravi faktor odlučivanja.Pa evo:

Nije tačno da se u NATO ne mogu dogovoriti samo 6 mjeseci,nego je to daleko duže i čak je NATO pomagao ID u oružju od samog početka itd..
Netko je na forumu izrazio nerazumjevanje u vezi Turske i zadnjih dješavanja u vezi ID.Turska je itekako pomagala ID ranije,ali kad je videla da njeni partneri iz NATO-SAD protežiraju Kurde,koji su za Tursku nepremostivi problem,a NATO-SAD vide suprotno,da je to ustvari jedina snaga pomoću koje mogu ostati u Siriji,na koju imaju utjecaja,"stvar" se obrnula.Sigurno da tu ima "više toga" ali da ne širim temu.
Da dodam da ovdje treba dodati kakvo je "razumjevanje" recimo Italijana u vezi  ovog dugog vremena "usaglašavanja" NATO,na priliv izbjeglica, naročito sada pošto je "balkanska ruta" zatvorena.

Što se tiče upotrebe AVAKSA za osmatranje,sigurno da su oni potrebni,ali ako služe da otkriju same krijumčare,jer se to odvija većinom noću.Mislim da su tu dovoljni bili i brodovi na odgovarajućim pozicijama,i da uloga AVAKSA nije samo to,ali ajde vjerovatno pokrivaju šire područje.

Poz.

« Last Edit: July 05, 2016, 08:03:22 am by Karlo » Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Last Login:July 08, 2017, 07:50:46 am
Posts: 2 112



« Reply #359 on: July 05, 2016, 08:31:25 am »

I evo da dodam laički a da to bude "više vojnički" u vezi fotke.

Možda nisam ranije primjetio ali ove konstrukcije od samih "stubića"( u mom djetinjstvu se to zvalo,valjda nogare za rezanje drva),da li se oni stvarno i koriste kao stubići kod postavljanja ograde ili  su kao ovdje samo konstrukcija kao "prepreka"?

I drugo još "laičkije" ove amfibije je mi djeluju previsoko(kao brod na suvom),moslim da to nije tako kod nas i je li to bolje ili lošije jer vjerujem da to utječe na stabilnost kod kretanja na kopnu a Boga mi se "pojavljuje kao veća meta"?

Poz.
« Last Edit: July 05, 2016, 08:37:14 am by Karlo » Logged
Pages:  1 ... 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... 170   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.