Ovaj zahtev NATO razbesneće Moskvu, ali i deo EU: Da li je "vojni šengen" priprema za rat na Evropskom tlu?V. Filipović 06.10.2017.
Zaustavite konvoj generale. Možemo li da vidimo vaš pasoš? Ovu rečenicu je nebrojeno puta čuo komandant američkih vojnih snaga u Evropi Ben Hodžis, zbog čega je pre nekoliko dana ponovio svoj kontroverzni zahtev o tzv. "vojnom šengenu".- NATO snage moraju da budu brže od Rusije, a za da nam je potrebno uvođenje vojnog šengena. Ukoliko želimo da odvratimo rusku pretnju, moramo biti brži od njih. NATO zna kako to da postigne, a sve što nam je potrebno jeste dozvola evropskih zemalja - saopštio je Hodžis u ponedeljak. Tzv.
"vojni šengen" podrazumeva poseban tretman na granici i specijalna pravila za transport vojnika i opreme kroz Evropu. To bi praktično značilo da NATO vojnici i oprema mogu da ulaze i prolaze kroz evropske zemlje kada god i kako god žele, bez carine i ostalih neophodnih graničnih procedura. Ime
"vojni šengen" je referenca za Šengenski sporazum iz 1985. godine, koji je do danas potpisalo 26 zemalja Evrope.
- Obezbeđivanje sigurnih uslova u Evropi otežano je brojnim pravnim preprekama, koje onemogućavaju NATO vojnicima, na čelu sa trupama iz SAD, da slobodno vrše svoje zadatke. Smatram da su takve birokratske barijere čist apsurd. Pa pogledajte, lakše je izbeglicama da se kreću kroz Evropu nego vojnim konvojima - rekao je Hodžis još 2015. godine na samitu Centra za evropsku političku analizu (CEPA) u Varšavi, i podvukao da
"NATO ne sme da dozvoli novi Krim, makar to značilo i vojni sukob sa Rusijom".
Janjić: Ovo nije priprema za rat, ali...Politički analitičar Dušan Janjić kaže za "Blic" da ovakav zahtev američkog generala ne čudi, i podseća da NATO već ima sličan aranžman sa mnogim evropskim zemljama, među kojima je i Srbija.
- Najveći problem NATO bi mogao da ima sa one dve zemlje koje su članice EU a nisu deo Alijanse. Pretpostavljam da bi to mogao da bude najveći problem za implementaciju takvog predloga, mada nije isključeno da bi i neke druge zemlje mogle da se pobune - ističe sagovornik "Blica". Janjić dodaje da ovakav zahtev američkog generala nije neočekivan.
- Svakako me takav zahtev ne iznenađuje. Pored toga, ovakva inicijativa Bena Hodžisa pokazuje samo da je potreba za razmatranje vojne opcije kao takve narasla u određenim krugovima NATO .To ne znači bukvalnu pripremu za rat, ali ukazuje da je uklanjanje takve vrste prepreka kao što su carine i granične procedure postalo jako važno za NATO. Uz to, ne treba zaboraviti Trampovu inicijativu za podjednaku raspodelu troškova unutar Alijanse. Ovaj zahtev bi mogao da ima veze i sa time, tj. da svaka država mora da uloži u svoju infrastrukturu i tako osposobi puteve za vojni transport - kaže Janjić za "Blic". Hodžis nije jedini koji je predložio ovako nešto. Holandska ministarka odbrane Žanin Henis-Plašert je u avgustu pokrenula inicijativu za stvaranje vojnog šengena na teritoriji Evropske unije, kao bi se
"olakšali manevri NATO alijanse".
- Vojska i vojna oprema moraju da budu u stanju da brzo stignu na bilo koje mesto opasnosti - istakla je tada Plašert.
Incident sa helikopteromTokom julskih NATO vojnih vežbi "Čuvar sablje", general Hodžis bio je u "blek hok" helikopteru koji je iz Bugarske leteo za Rumuniju, kada mu je rečeno da će pre sletanja u bazu letelica morati da napravi pit-stop na granici kako bi prošla kroz carinsku proceduru. To bi Hodžisu oduzelo dodatnih sat vremena, zbog čega je umalo propustio početak vežbe testiranja PVO sistema na Crnom moru. Malo je reći da general Hodžis nije bio srećan zbog toga. međutim, nakon nekoliko telefonskih poziva, carina je zaobiđena, a američki general je stigao na vreme. Međutim, sama činjenica da je morao neplanirano da sleti na granicu bila je dovoljna da Hodžis ponovo započne priču o neophodnosti
"vojnog šengena".
Da li će sve evropske članice prihvatiti Hodžisov predlog?Kontroverzni predlog Bena Hodžisa mogao bi da naiđe na neslaganje kod zapadnih članica NATO, koje se ne osećaju ugroženima tzv. ruskom pretnjom. Sa druge strane, istočne članice vojnog bloka vrlo verovatno bi oberučke prihvatile predlog američkog generala, pre svega baltičke zemlje Estonija, Letonija i Litvanija, ali i Poljska, koja sa Amerikom pokušava da izgradi veoma tesan odnos. Nedavna analiza "Stratfora" navodi da bi se ovakvoj inicijativi najverovatnije usprotivila Bugarska, koja želi dobre odnose sa Rusijom, ali i Turska, koja iako nije deo EU, svakako ima pravo glasa u NATO. Uz to, veliki problem implementacije ovog predloga predstavljaju brojni zakoni EU, koji bi u tom slučaju morali potpuno da se menjaju. Tu se pre svega misli na one o ekološkoj svesti i zaštiti životne sredine, ali i oni o sprečavanju buke u naseljenim mestima. I sam Hodžis nije preveliki optimista po tom pitanju.
- Biće vraški teško zadobiti poverenje svih evropskih država. To bi značilo razgovore sa svakom zemljom pojedinačno, i sklapanje dogovora koji neće narušti njihov suverenitet i zakone - rekao je general, a preneo je "Difens njuz".
"Vojni šengen" neće pomoći u odvraćanju RusijeRuski portal "Sputnjik" u svom tekstu prenosi reči Vladimira Ščerbakova, eksperta u časopisu nezavisni vojni pregled, koji smatra da stvaranje vojnog šengena neće pomoći Alijansi u tzv. "odvraćanju Rusije.
- Kao prvo, Rusija ne planira da napdne evropske zemlje. Kao drugo, u slučaju eventualnog rusog napada "vojni šengen" neće pomoći NATO-u, ali poenta je u tome što Amerikanci koriste priču o ukidanju prepreka kako bi napravili Evropu bez granica za svoje vojnike - rekao je Ščerbakov.
(V. Filipović)
Izvor:
www.blic.rs