Ко ће бити нови шеф НАТО-а?Аутор: Љиљана Вуји ћпетак, 10.08.2018.
Међу потенцијалним наследницима Јенса Столтенберга, генералног секретара НАТО-а, помињу се Дејвид Камерон и Колинда Грабар КитаровићИако је Норвежанину Јенсу Столтенбергу мандат генералног секретара НАТО-а, који истиче у октобру, продужен до 2020. године – јер у њега алијанса има
„пуно поверење” – већ колају приче о његовом наследнику. У сенци захлађења односа НАТО-а и Русије и нагађања око евентуалног придружењу Грузије блоку, наводно се унутар највећег војног савеза паралелно већ одвија тиха борба за новог шефа који ће након Столтенберга преузети канцеларију са седиштем у Бриселу.
Још су лане, пре него је потрага за наследником пролонгирана за још две године, колале приче да је за ову позицију заинтересован Дејвид Камерон. Тада већ бивши британски премијер (који је одступио са положаја након брегзита) састајао се овим поводом, по сазнањима листа „Политико”, са Андерсом Фог Расмунсеном, Столтенберговим претходником који је пет година руководио НАТО-ом. Међутим, Норвежанину је продужен мандат, а Камерон је у међувремену пронашао себе на глобалном кинеском „Путу свиле”, што не значи да више није заинтересован за утицајни положај у Бриселу.
И не само Камерон који је у првом наврату наводно уживао како охрабрење британских колега министара, тако и потпору Америке и Немачке. Кога би сада, у време када Доналд Трамп НАТО најпре назива „превазиђеним”, а затим повлачи своје речи док истовремено притиска Европу да више улаже у одбрану, у лобирању за ову позицију могла да милује најјача рука савеза 29 нација? Док једна струја у Камерону види јаког кандидата за вођу у бурном времену, који би уједно ојачао краљевство у руководећој позицији на континенту у време када се Британци спремају да напусте ЕУ, у ходницима бриселског здања алијансе провлаче се и друга имена. Тако је неко натукнуо да би лепо било када би Јенса Столтенберга, који је служио и Норвешкој у три премијерска мандата, заменила жена. Рецимо Колинда Грабар Китаровић. Дакле, прва жена на челу Хрватске могла би постати и прва жена на челу НАТО-а. Наравно, посреди су, за сада, само обична говоркања по политичким кулоарима, а која солидно упориште проналазе у добрим односима хрватске председнице с алијансом.
Такође, хрватска председница већ се истицала изјавама да њена земља може постати посредник између Русије и НАТО-а. Да ли у неутралној позицији или у име једне стране, Грабар Китаровићева није прецизирала, али се северноатлантском војном савезу одувек приклањала. Осим што су медији приметили да се на недавном НАТО самиту у Бриселу истакла навијачким стајлингом – црвеном хаљином и шалом у дезену шаховнице (скуп је одржан у време светског фудбалског првенства) који се наводно допао Доналду Трампу, Грабар Китаровићева се, пре него ће постати хрватска председница, истакла у алијанси на одговорној функцији. Пре него ће се кандидовати за челно место у хрватској политици, била је помоћница за јавну дипломатију генералног секретара Андерса Фог Расмунсена.
Да ли Камерон, Ријечанка која се након завршене средње школе у Лос Аламосу вратила у Америку у својству амбасадора Хрватске, или неко трећи, али извесно је да ће, како традиција налаже, амбасадори држава чланица НАТО-а за генералног секретара именовати политичара из Европе. Врховни заповедник савеза увек је Американац, а врховни дипломата у улози генералног секретара Европљанин.
Службено појашњење овог аранжмана гласи да се тако добија уравнотежен утицај САД и ствара савез европског цивилног и америчког војног руководства. Наравно, тек након што Столтенберг догодине одржи здравицу на прослави 70 година од оснивања алијансе која ће вероватно бити обележена посебним самитом у САД. Након тога кренуће отворено надметање за новог генералног највећег војног савеза на земљи.
Izvor:
www.politika.rs