PALUBA
March 28, 2024, 03:07:25 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 113   Go Down
  Print  
Author Topic: Vijesti NATO-OTAN  (Read 296779 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #120 on: December 03, 2014, 09:26:09 pm »

Gospodo, pravilo je da se vojske uvek spremaju za prošli rat. A novi rat je u toku, uveliko u toku, beskrvan, ali ne manje razoran. Ratuje se cenama nafte, plinovodima, jabukama.... Možda do onog pravog "bellum-bellum" neće ni doći, no bezgranična je glupost političara..., a od pindosa i EU-rovaca gorih nema, možda samo u Srbiju ima.
« Last Edit: December 03, 2014, 09:31:57 pm by kumbor » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #121 on: December 03, 2014, 10:09:30 pm »

Ja sam pošao od pretpostavke da ako trebaš napraviti snage za brzo reagovanje, onda to treba uraditi tako da to one zaista i budu. Ne kobajagi. Ovo što se formira je samo jedna forma "kobajagi" snaga ("imamo ih da se ne kaže da nemamo").

Lično cenim da je sve to nepotrebno trošenje para jer Rusija, bez obzira na to kako na to gledaju političari u NATO, nema nameru i neće napasti ni jednu članicu NATO. Ona je u Ukrajini branila svoje interese, upravo na način kako to rade i SAD. Da li je to pravi način? Ne, nije, kao što nije ni ovaj koji sprovode SAD i NATO. Ali velike sile to tako rade. Neke više i dalje od svoje teritorije, neke manje i bliže. Uostalom sukob u Ukrajini se neće rešiti oružanim sukobom već političkim dogovorom i jačanjem ekonomije Ukrajine. Dakle, te snage za brzo reagovanje, kao pretnja ili brana Rusiji su em slabe, em nepotrebne.

Ove snage za brzo reagovanje će pre trebati (ali ako se ozbiljno formiraju) za ono što se dešava na Bliskom istoku i oko njega. Turska, bez obzira što deluje kao demokratska i stabilna zemlja polako klizi u verski (islamski) ekstremizam. A ona je članica NATO-a. Problem antiterorističke koalicije (koju predvode SAD, pa posredno i NATO) za borbu sa ISIL-om upravo tu zapinje. Dakle, članica NATO je kočnica tome.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #122 on: December 16, 2014, 09:28:44 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Ukrajina traži od NATO saveza dodatnu pomoć za vojsku u borbi protiv militanata
 
Datum objave:
16.12.2014

Ukrajinski premijer je u ponedjeljak zatražio od NATO saveza da učini više kako bi pomogao ukrajinskoj vojsci ugušiti prorusku pobunu na istoku zemlje te je zatražio hitno povećanje financijske pomoći od Europske unije. "Teško nam je boriti se protiv nuklearne sile koja je naoružana do zuba", rekao je Arseniy Yatsenyuk. Posjetom sjedištu NATO-a, Yatsenyuk je zatražio od glavnog tajnika Saveza, Jens Stoltenberga, pomoć u oblikovanju nove obrambene strategije i strategije nacionalne sigurnosti za svoju zemlju. Rekao je također da je tražio "dodatnu podršku" za ukrajinsko ministarstva obrane i ministarstvo domovinske sigurnosti "kako bi se poboljšao status ukrajinske vojske i Nacionalne garde."



* article-main-1418716630_323.jpg (32.72 KB, 476x269 - viewed 42 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #123 on: December 16, 2014, 09:33:01 pm »

На овај начин ратни конфликт се неће скоро зваршити. Сви кажу, а тако и јесте, овај сукоб се не може ратом решити.  И председник Порошенко каже да су преговори опција број један. Једино председник украјинске владе прича другачије. Изгледа да са председником није у добрим односима.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #124 on: December 16, 2014, 09:36:12 pm »


Порошенко прича о преговорима, а шта заправо мисли, враг ће га знати.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #125 on: December 18, 2014, 12:56:01 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

NATO produljio pojačanu misiju zračnog patroliranja nad Baltikom do kraja 2015.

Datum objave:
18.12.2014

NATO će nastaviti svoju pojačanu misiju zračnog patroliranja iznad Baltika za još najmanje godinu dana, rekao je visoki dužnosnik estonskog ratnog zrakoplovstva. Govoreći u zrakoplovnoj bazi Amari zračnoj bazi, u kojoj se trenutno nalaze četiri njemačka aviona Eurofighter Typhoon u sklopu misije NATO-a, zapovjednik baze pukovnik Rauno Sirk je rekao da je baza već bila namijenjena domaćinstvu budućeg razmještaja aviona do kraja 2015. godine.

"Sljedeća godine već je u potpunosti rezervirana za nas, sa španjolskim, britanskim te njemačkim EF, koji će biti ugošćeni u bazi", rekao je pukovnik. Uz Malbork zrakoplovnu bazu u Poljskoj, estonska zrakoplovna baza Amari je izabrana za domaćinstvo dodatne komponente Baltic Air Policing misije koja se inače nalazi samo u zrakoplovnoj bazi Siauliai u Litvi.

Danski F-16 prvi su stigli u estonsku bazu još u svibnju u potpori Poljskoj (baza Siauliai), Velikoj Britaniji (baza Siauliai) i Francuskoj (baza Malbork).Njemačko ratno zrakoplovstvo je preuzelo misiju u rujnu, sa četiri aviona u potpori Portugalu (Siauliai), Kanadi (Siauliai), i Danskoj (Malbork).


* article-gallery-big-1418896919_241.jpg (62.57 KB, 800x564 - viewed 45 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #126 on: December 29, 2014, 06:58:18 am »

Vir: "Slobodna Dalmacija" Split
http://slobodnadalmacija.hr/default.aspx

hrvatska šutnja

Milanoviću, odgovorite: Postavlja li se NATO-ov raketni štit u Jadranu?

Ratni brodovi u sastavu NATO-a mogli bi ubrzo u Jadran s konkretnom zadaćom

Mike Rogers, predsjednik Odbora Predstavničkog doma za obavještajne službe američkoga Kongresa, priznao je prošlog tjedna da će američke rakete u sklopu američkog proturaketnog štita u Europi biti okrenute prema Rusiji. Boraveći u Bukureštu, u izjavi za tamošnju televiziju Realitatea Rogers je doslovno rekao da će ti projektili “potencijalno služiti i pariranju nekim prijetnjama koje mogu dolaziti od Moskve”.

Američki službenici godinama tvrde kako dijelovi proturaketnog štita koje SAD planira razmjestiti na prostoru “mlade Europe” ne prijete sigurnosti Rusije, posebno ako se ima u vidu odnos tisuću ruskih balističkih raketa prema desetak američkih proturaketa u jugoistočnoj Europi.

Ono čega se Moskva najviše plaši jest budućnost u kojoj će proturaketni štit SAD-a biti preorijentiran na blokiranje funkcioniranja ruskog strateškog naoružanja pri lansiranju i da će time smanjiti političku važnost Rusije kao nuklearne sile. Europski saveznici SAD-a bi, prema američkim i NATO-ovim planerima, trebali biti zaštićeni raketama SM-3, usavršenom verzijom raketa “standard” za obaranje satelita.

Svaka raketa košta do 15 milijuna dolara

Ove rakete imaju domet od 500 kilometara, lete brzinom od 2,6 kilometara u sekundi, svaka košta od 10 do 15 milijuna dolara, i upravo će tijekom 2015. godine biti postavljene u Rumunjskoj, a do kraja 2018. i u Poljskoj te na brodovima koji će dežurati u vodama Mediterana. Amerikanci planiraju ukupno 27 brodova razarača klase “Arleigh Burke” opremiti raketama SM-3. Neki od tih brodova već su stacionirani u europskim lukama.

“USS Donald Cook” prvi je trajno stacioniran u Europi, u luci Rota na jugu Španjolske, i za sada je ključna komponenta europskoga raketnog štita, koji također uključuje mobilne baterije za presretanje u Poljskoj i Rumunjskoj, radar u Turskoj i zapovjedni centar u američkoj zračnoj bazi u Ramsteinu, u Njemačkoj.

Takvi brodovi opremljeni su AEGIS-om, integriranim kompjutorsko-radarsko-raketnim sustavom, koji može vrlo rano, na vrlo velikim udaljenostima, locirati prijetnju, ne samo neprijateljske rakete, nego i avione, brodove i podmornice, te odmah na ciljeve poslati rakete iz svojeg obrambenog sustava. Sustav može istodobno pratiti i organizirati obranu na više od 100 simultanih potencijalnih prijetnji, nadolazećih raketa ili aviona, upućujući svoje rakete, avione ili drugo oružje na njih.

U svim dosadašnjim raspravama na razini NATO-a Hrvatska je podržavala izgradnju proturaketnog štita. No, kako će se postaviti dođe li zahtjev iz Washingtona da se jedan brod sa sustavom AEGIS stacionira u hrvatskom dijelu Jadrana, o čemu spekuliraju u ruskim medijima i u ruskom Ministarstvu obrane na neslužbenoj razini? Na to pitanje nitko u Vladi i MORH-u ni službeno, a ni neslužbeno nema informacija.

Američka tvrđava na jugu Rumunjske

U ruskim tiskovinama, poput “Izvestije” i “Kommersanta”, navodili su kako bi se u daljnjem vojnom pritisku Zapada na Rusiju mogao primijeniti sada redefinirani dokument američke Agencije za proturaketnu obranu MDA “Missile Defense Agency Missile”, napravljen za slučaj prijetnje interkontinentalnih raketa iz Irana i Sjeverne Koreje, a koji predviđa stacioniranje jednog američkog razarača sa sustavom AEGIS u Jadranu.

Testiranja su pokazala da bi se s jednim brodom na kojem je instaliran radarski sustav “Aegis” mogla teoretski braniti površina veličine gotovo pola Europe. Brodovi ove klase su tijekom 2014. dva puta posjetili ratnu luku Lora u Splitu.

Na manje od 400 kilometara od hrvatske granice na Dunavu, na jugu Rumunjske, provodi se kraju izgradnja proturaketnog štita u nekadašnjoj sovjetskoj zrakoplovnoj bazi “Devesel”. Na izgradnju ove raketne baze Washington je potrošio 135 milijuna dolara.

Sada već bivši zamjenik američkih snaga za Europu, general John D. Gardner, objasnio je da je “Devesel” izabran jer je “to idealna lokacija za proturaketni sustav”. Baza se prostire na 175 hektara, a u njoj će živjeti i raditi do 500 američkih časnika, vojnika i tehničara. Osoblje baze živjet će u njezinoj neposrednoj blizini, što podrazumijeva i izgradnju američkog mini grada i njegovo snažno osiguranje.

U američko-rumunjskom sporazumu piše da je raketno postrojenje bezopasno za ljude i okolinu, čak i u slučaju presretačkih akcija, jer rakete ruše protivničke projektile samo kinetičkom energijom udara. Ipak, predviđa se mogućnost proporcionalno veće štete ako se odluči da presretači nose bojne glave. Sporazum o stacioniranju proturaketnih presretača u Rumunskoj prije dvije godine potpisali su tadašnja američka državna tajnica Hillary Clinton i tadašnji rumunjski ministar vanjskih poslova Teodor Bakonski.

U bazu “Devesel” će s istočne obale Amerike uskoro biti prenesen radarski sustav veličine omanje zgrade od četiri kata. Kad se građevinski radovi okončaju, slijedi postavljanje 24 rakete tipa SM-3. Do 2018. proturaketni štit u Europi temeljit će se na raketama “patriot”, koje su za sada jedino isprobano proturaketno oružje u povijesti, prvi put tijekom Zaljevskog rata 1991. godine, kada su obarali iračke balističke rakete srednjeg dometa “skud”.

U snažnom antiruskom raspoloženju Poljska je odlučila ubrzati postavljanje raketnog štita na svojem teritoriju. Četiri ponude za izgradnju raketnog štita u Poljskoj trenutačno su na stolu: francuski “Thales” u konzorciju s europskom grupom MBDA, izraelska vlada, američki Raytheon i konzorcij MEADS, koji predvodi “Lockheed Martin”.

Ruski avioni namjerno izazivaju gužvu

Pentagon je već na 60 kilometara od rusko-poljske granice postavio “patriote”, a u planu je razmještanje NATO-ovih vojno-pomorskih snaga u Gdanjsku i Gdinji. Treba li napomenuti da je i Gdanjsk na 60 kilometara od ruske granice? I samo 80 kilometara od Baltijska, najveće baze ruske ratne Baltičke flote, a ujedno i najzapadnijeg ruskoga grada. U planu je otvaranje i zrakoplovne baze u Poljskoj, gdje će biti trajno stacionirani transportni C-130 “herkules” i lovci F-16. Na samo 600 kilometara od Moskve grade se aerodromi za američke lovce i bombardere, a mornarica SAD-a redovito je prisutna u regiji.

Očekivala se žestoka reakcija Rusije na ubrzan ritam postavljanja raketnog štita iznad Europe, ali to se nije dogodilo. Službena Moskva nije reagirala toliko burno kao što se moglo očekivati. Šef diplomacije Sergej Lavrov samo je rekao da “raketna obrana ostaje gorući problem” i da je ruski stav o tom pitanju dobro poznat. Iako ne namjerava proizvoditi proturaketni sustav sličan američkom ili, kako bi se popularno kazalo, “atomski kišobran”, Rusija ne želi bez borbe prepustiti svemir i nebeske visine svojem najmoćnijem suparniku.

U Bjelorusiji, u području grada Baranoviči, smješten je i veliki ruski radar za gledanje “iza horizonta” koji je namijenjen upravo nadzoru američkih strateških balističkih projektila koji bi bili lansirani na velike ruske gradove. Tim radarom u Bjelorusiji rukuju i zapovijedaju ruske posade na temelju specijalnog sporazuma između Moskve i Minska. Drugi ruski radarski sustav za otkrivanje raketnog napada na europskom tlu, “Voronjež-DM”, nalazi se u Kalinjingradskoj oblasti i kontrolira područje u smjeru Atlantskog oceana, gdje dežuraju američke i engleske nuklearne podmornice naoružane balističkim raketama.
 
Ruski borbeni avioni stvaraju pravu gužvu na nebu iznad Baltika. NATO-ovi ih lovci presreću i tjeraju, a međunarodni tisak od toga pravi hladnoratovski spektakl, dajući nerijetko pritom Rusima ulogu šaljivog elementa u priči. Međutim, stručnjaci upućeni u ovu problematiku kažu da letovi ruskih zrakoplova uz rub prostora NATO-ova saveza nisu iznenađenje.

Štoviše, kažu da je to očekivano. Kako nam je objašnjeno, Rusi svojim patrolama provjeravaju brzinu reagiranja postojećih raketnih sustava Sjevernoatlantskog saveza nakon što su ruski zrakoplovi uočeni na NATO-ovim radarima. Također, Moskvu zanima koje je sve tipove borbenih i izviđačkih aviona Savez stacionirao oko Baltika.

Utrka u naoružanju je počela. Mogu li Rusi izdržati?

Da su ove tvrdnje točne, potvrđuje i to što u ruskim formacijama uvijek lete specijalne izviđačke verzije zrakoplova SU-24MR i TU-95KM. Oba tipa zrakoplova opremljena su posebnim uređajima za otkrivanje protuzračnih sustava na zemlji i svih drugih borbenih sustava koji radarima ostavljaju elektronički trag. Ruski zračni uljezi su, prema svemu sudeći, locirali sve proturaketne i protuzrakoplovne položaje NATO-a na sjeveru Europe, registrirali su broj i vrstu stacioniranih borbenih aviona, te brzinu njihova reagiranja. Stručnjaci su uvjereni kako je bez Amerikanaca NATO u Europi inferioran u odnosu na Ruse.

Ruski premijer Dimitrij Medvedev u svojem je nedavnom obraćanju parlamentu najavio stvaranje zračno-svemirske obrane i njezinu integraciju sa zapovjedništvima ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane u jedinstveno strateško zapovjedništvo. To je, zapravo, karika koja je nedostajala, s obzirom na američki ubrzani razvoj u domeni hiperzvučnih projektila, koji lete brzinama preko 6000 kilometara na sat.

U osnovi, sve navedeno, uz značajno naoružavanje vojski zemalja na istočnom boku NATO-a, nije ništa drugo nego slika utrke u naoružanju koja je upravo započela.

Naravno, u slučaju radikalizacije situacije, Moskva je u stanju sve ove procese znatno ubrzati, ali po cijenu pada životnog standarda građana i uvođenja “čvršće ruke” unutar zemlje. Nakon sloma sovjetskoga gospodarstva krajem 80-ih godina, mogu li Rusi izdržati još jednu žestoku utrku u gomilanju naoružanja?

Denis Krnić

Ne možemo zaustaviti rusku invaziju na istočnu Europu

Britanski general Richard Shirreff, koji je ove godine odstupio s pozicije zamjenika vrhovnog zapovjednika NATO-a, bio je toliko otvoren da je izjavio za medije kako “NATO ne bi bio u stanju zaustaviti moguću rusku invaziju na istočnu Europu”. Prema Shirreffu, NATO trenutno teško da može skupiti jednu diviziju (oko 20.000 vojnika, op.a) u kratkom roku. Ruska vojska na zapadnoj granici Rusije raspolaže velikim i vrlo mobilnim tenkovskim postrojbama od 1800 tenkova, koje iz tekućih manevara u roku od nekoliko dana mogu prijeći u stanje ratne spremnosti za stvarni sukob. To potvrđuje i Međunarodni institut za strateške studije i vrhovni zapovjednik NATO-ovih snaga američki general Phillip Breedlove. NATO trenutačno može malo kontrirati tim ruskim jedinicama koje su se disperzirale u Rostovskoj, Belgorodskoj i Kurskoj oblasti. Koliko je europsko kopno porozno pred ruskim čelikom na gusjenicama, ilustrira podatak da njemačka vojska trenutačno raspolaže desetinom tenkova koje je imala još prije 25 godina, kad je pao berlinski zid.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #127 on: December 29, 2014, 09:14:32 am »


Koji glupi novinarski naslov. Postavlja pitanje čovjeku o nečem što u kompletnom članku ni u naznakama
niko ni pomenuo nije. Ili možda to želi, pa priziva vraga. Čudak.... Angry
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #128 on: December 29, 2014, 02:03:50 pm »



Ne možemo zaustaviti rusku invaziju na istočnu Europu

Britanski general Richard Shirreff, koji je ove godine odstupio s pozicije zamjenika vrhovnog zapovjednika NATO-a, bio je toliko otvoren da je izjavio za medije kako “NATO ne bi bio u stanju zaustaviti moguću rusku invaziju na istočnu Europu”. Prema Shirreffu, NATO trenutno teško da može skupiti jednu diviziju (oko 20.000 vojnika, op.a) u kratkom roku. Ruska vojska na zapadnoj granici Rusije raspolaže velikim i vrlo mobilnim tenkovskim postrojbama od 1800 tenkova, koje iz tekućih manevara u roku od nekoliko dana mogu prijeći u stanje ratne spremnosti za stvarni sukob. To potvrđuje i Međunarodni institut za strateške studije i vrhovni zapovjednik NATO-ovih snaga američki general Phillip Breedlove. NATO trenutačno može malo kontrirati tim ruskim jedinicama koje su se disperzirale u Rostovskoj, Belgorodskoj i Kurskoj oblasti. Koliko je europsko kopno porozno pred ruskim čelikom na gusjenicama, ilustrira podatak da njemačka vojska trenutačno raspolaže desetinom tenkova koje je imala još prije 25 godina, kad je pao berlinski zid.


Ovakvim izjavama samo plaše narod, izazivajući protivruska osećanja, i zapravo na taj način opravdavaju i prikrivaju svoje agresivne reakcije prema Rusiji.

Odvratno!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #129 on: December 29, 2014, 03:02:51 pm »


Upravo što! Upravo to. Samo što Rusija nema blagu nameru nikoga da napada, naročito ne na teritoriji nadležnosti NATO.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #130 on: December 29, 2014, 05:16:56 pm »

Кад већ имамо топик о НАТО-у, једна вијест везана за НАТО, тј. његове припаднике...

Како јавља Бета, а преноси Блиц, чешки потпуковник Марек Обртел, војни љекар, некадашњи начелник чешке 11. пољске војне болнице у Авганистану, ветеран мисија на КосМету, БиХ и Авганистану, затражио је од чешког министра одбране да му се одузму четири медаље НАТО које су му додјељене за службу у мисијама у иностранству јер се стиди што је служио у "злочиначкој организацији". Како каже, на КосМету је почео да сумња да је њихов пут исправан, а кап је прелила чашу са најновијим догађајима око Русије.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #131 on: December 31, 2014, 10:49:03 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Španjolska i Italija poslale borbene avione u misiju patroliranja nad Baltikom

Datum objave:
31.12.2014

Novi NATO kontingent borbenih aviona stigao je u Estoniju i Litvu u sklopu NATO misije zračnog patroliranja nad Baltikom, priopćilo je litavsko Ministarstvo obrane. Četiri talijanska aviona Eurofighter Typhoon stigla su u litavsku bazu Siauliai u nedjelju. Formalno će preuzeti zadaću od portugalskih F-16 već 1.siječnja. Kanadski kontingent borbenih aviona CF-18, pristiglih u rujnu, zamijenit će četiri poljska aviona MiG-29.

Ovo je prvi put da su se talijanski avioni pridružili NATO misiji patroliranja nad Baltikom. U međuvremenu, stigla su i četiri španjolska borbena aviona EF u estonsku bazu Amari kako bi zamijenili njemački kontingent, objavio je Estonski radio. Inače, rotacije se obavljaju svaka četiri mjjeseca.


* article-gallery-big-1420011727_310.jpg (53.21 KB, 800x533 - viewed 76 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #132 on: January 22, 2015, 12:37:48 pm »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Češki raspored vojnih vježbi u 2015. godini

Datum objave:
22.01.2015

Češka vojska sudjelovat će u nekoliko velikih savezničkih vojnih vježbi u 2015. godini, izjavila je glasnogovornica češkog Glavnog stožera Jana Ruzickova. Vježbe su Ample Strike, Baltic Eye, Lion Effort, Strong Sword i Trident Juncture, rekla je glasnogovornica, dodavši kako je vlada odobrila popis planiranih vježbi u ponedjeljak.

Ukupno 1400 čeških vojnika, mehanizirane, topničke i padobranske postrojbe i piloti na L-159 te helikopteri MUP-helikoptera će sudjelovati u velikoj NATO vježbi koja će se održati u njemačkom Hohenfelsu, u kolovozu 2015. Zapovjednik češke 7. mehanizirane brigade nadzirat će cijelu vježbu. Cilj vježbe je da se usklade mehanizirane, zrakoplovne i topničke postrojbe sa isturenim promatračima.

Jedan od najvažnijih vježbi Trident Juncture, gdje vojnici uvježbavaju scenarije rješavanja krize izvan teritorija zemalja članica NATO-a. Ona će se održati u Španjolskoj, Portugalu i Italiji na prijelazu iz listopada i studenoga 2015. godine, a češki snage brojat će 240 vojnika sa zrakoplovima i ostalom opremom.

Certificiranje borbene grupe Višegradske skupine koju čine češki, mađarski, poljski i slovački vojnici, održat će se u Poljskoj, a Česi sudjeluju sa 450 vojnika. Borbena grupa bi trebala biti spremna za djelovanje tijekom prve polovice 2016.

Krajem rujna i početkom listopada 2015., oko 600 čeških pripadnika snaga za brze reakcije obučavat će se sa njemačkim i nizozemskim kolegama u vježbi Strong Sword koje će se održati u Njemačkoj.

Jedna od najvećih vježbi na češkom teritoriju će biti Ample Strike 2015. u kojoj prednji zračni kontrolori i posade zrakoplova testiraju suradnju. Osim češke vojske, očekuje se 300 inozemnih vojnika sa 30 zrakoplova.

Druga zrakoplovna vježba Lion Effort 2015 se organizira ponajviše za češke pilote borbenih aviona Gripen. Vježbi će se priključiti jedan AWACS za rano upozoenje i kontrolu te Boeing KC-135 Stratotanker. Na vježbi Baltic Eye, sudjelovat će dva aviona L-159 u obucii zajedničke obrane zrakoplovne baze jednom mjesečno. Ova vježba je jedna od mjera poduzetih kako bi se osigurala kolektivna obrana istočnih saveznika


* article-gallery-big-1421916734_725.jpg (81.61 KB, 720x481 - viewed 84 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #133 on: January 27, 2015, 11:38:00 am »

Vir: Defender hr
http://www.defender.hr/

Ameri se vraćaju u istočnu Europu sa 220 tenkova i oklopnih vozila

Datum objave:
27.01.2015

Zapovjedništvo američke Kopnene vojske za Europu (USAREUR) će uskoro uputiti istraživački tim na istok Europe u misiju izviđanja lokacija za stacioniranje američkih tenkova i druge vojne opremu, kao dio šireg nastojanja da se ojača vojnu prisutnost SAD-a u regiji zbog ruske intervencije u Ukrajini, rekao je zapovjednik USAREUR general Ben Hodges. "Mi radimo istraživanje lokacija u sljedećih nekoliko tjedana u Estoniji, Latviji, Litvi, Poljskoj, Rumunjskoj i Bugarskoj, gdje bi oprema i sredstva bila stacionirana", rekao je general Hodges u intervjuu za Stars and Stripes. "Možda će to biti tenkovska satnije, oklopna bojna, mi još ne znamo sve dok radimo istraživanje."

U 2015. očekuje nas velika rotacija teške brigade nekih 3.000 vojnika i dodatnih tenkova i drugih oklopnih vozila po Europi u vezi sa Regionally Aligned Force Initiative. Prošle godine, program je započeo u manjem opsegu, povratkom borbenih tenkova natrag u Europu, nakon kratkog izbivanja zbog gašenja dviju oklopnih postrojbi stacioniranih u Njemačkoj 2013. Sada, regionalni je koncept zaživio i planirano je 220 tenkova u Europi. "Veliko je pitanje za nas u ovom trenutku je" gdje će oni ići? "Očito, dio će ostati ovdje ", rekao je Hodges, misleći na lokaciju Grafenwöhr. "Mi ih stvarno želimo stacionirati u jugoistočnoj Europi, neke u baltičkim zemljama, neke u Poljskoj. Te zemlje ih jako žele. Oni su razlog odvraćanja od agresije."


* article-gallery-big-1422354646_490.jpg (76.1 KB, 800x575 - viewed 75 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #134 on: January 27, 2015, 12:07:35 pm »


Puška koja stoji na zidu u prvom činu i pominje se u tekstu drame... obično opali u trećem, u raspletu, pisao je Čehov. Sinoć je u SB UN opet bilo pičenje. Samantha Powers jedno, Vitalij Čurkin drugo, peto, deseto... Govore na raznim jezicima, definitivno se uopšte ne razumeju, niti žele da se razumeju.Tako je to kad za predstavnika šalju ženturaču. 70 tona argumenta x 220kom. bi trebalo da pomognu razumevanju?!
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 113   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.