PALUBA
April 27, 2024, 12:27:18 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 [157] 158   Go Down
  Print  
Author Topic: Rusija o modernizaciji vojske  (Read 471100 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #2340 on: June 21, 2023, 07:29:55 pm »

Quote
Specijalna vojna operacija je pokazala da je potrebno ubrzati proces. Sve najbolje treba uvoditi, ne brzo, već odmah. Bez dugotrajnih konstruktorskih radova, istraživanja, već na sopstvenu inicijativu – a to sada rade naši brodograditelji - rekao je on.

Колико год то изгледало добро, може бити и опасно. Не ваља ни на брзину радити нешто ако то већ није проверено у пракси.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #2341 on: June 23, 2023, 07:39:59 pm »

Stiže pojačanje: ruska avijacija dobija novu partiju lovaca Su-57 i Su-35S

„Ujedinjena korporacija za proizvodnju aviona“ (OAK) povećaće obim isporuka lovaca pete generacije Su-57 Vazduhoplovno-kosmičkim snagama Rusije u 2023. godini, izjavio je generalni direktor OAK Jurij Slusar, a objavljeno je na sajtu ruske Vlade.

Serijske isporuke Su-57 počele su 2022. godine.

Krajem 2024. godine, VKS Rusije treba da dobiju 22 borbena aviona, dok će do 2028. godine njihov broj u ruskim snagama biti povećan na 76.

Avion Su-57 (ranije PAK FA) je ruski lovac pete generacije namenjen uništavanju svih vrsta vazdušnih, kopnenih i nadvodnih ciljeva. Ima nadzvučnu krstareću brzinu, može da vrši manevre sa velikim preopterećenjima i opremljen je naprednom elektronikom. Prvi put je poleteo 2010. godine.

Već stigli i avioni Su-35S

Na sajtu Vlade takođe je objavljeno da su VKS Rusije dobile i novu partiju lovaca Su-35S.
U saopštenju se dodaje da su lovci doleteli na matični aerodrom, tehničke službe su izvršile prijem, a prošli su i fabrička testiranja.

Svaki avion je bio testiran u vazduhu u različitim radnim režimima.

„Ruski proizvođači aviona proizveli su i predali Ministarstvu odbrane Rusije još jednu partiju novih aviona. Su-35S je jedan od najboljih operativno-taktičkih aviona na svetu, koji može da izvršava širok spektar zadataka i uživa zasluženi uspeh“, izjavio je vicepremijer Rusije i ministar za industrijski razvoj i trgovinu Denis Manturov, a citira se u saopštenju Vlade.

Slusar je sa svoje strane istakao da je u toku proizvodnja nove partije ovih aviona.

Izvor
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #2342 on: June 24, 2023, 09:22:30 pm »

Изгледа да је највећи проблем борбене употребе оваквих супер модерних авиона то што се дуго и споро производе. Када почне рат, непријатељ изгледа може далеко брже да ти обора авионе него што ти можеш да надокнадиш.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #2343 on: June 25, 2023, 09:09:35 am »

Изгледа да је највећи проблем борбене употребе оваквих супер модерних авиона то што се дуго и споро производе. Када почне рат, непријатељ изгледа може далеко брже да ти обора авионе него што ти можеш да надокнадиш.

To je u vojnoj istoriji često bio slučaj, zbog toga je važna ratna privreda i raspoloživost resursa - sve to su USA imale već od 1941. godine, zato su i dobile taj rat. Proizvodili su neverovatne količine brodova, tenkova i aviona za sebe i za saveznike.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #2344 on: June 26, 2023, 04:28:25 pm »

САД то могу и данас, али би им требало пуно времена да поврате неке способности (индустрије) којих су се ратосиљали. Ако овај рат у Украјини потраје то ће врло вероватно и покушати.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #2345 on: June 29, 2023, 09:06:32 pm »

PAK-DA ili ruski „B-2 Spirit“: Britanci tvrde da je bombarder 5. generacije u završnoj fazi razvoja (video)

Britanske vlasti su objavile da su ruski dizajneri došli do završne faze razvoja bombardera pete generacije PAK-DA, takođe nazvanog „Izdelie 80“ [Proizvod 80 na engleskom].

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Evo šta je britanski sekretar za naoružanje Džejms Hepi rekao: -Rusija drži nekoliko tipova bombardera u stalnoj pripravnosti u raznim vazdušnim bazama širom zemlje. Prototip PAK-DA, čiji dizajn podseća na američki bombarder B-2, možda je blizu završetka.

Rusija sada koristi strateške bombardere i nosače raketa Tu-95, Tu-22 i Tu-160. Za front Rusi imaju dobar Su-34. Modernizovan je i izgrađen novi Tu-160. „Izdelie 80“ je pravi stelt bombarder nove generacije Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije (VKS).

Šta znamo do sada?

Iz Hepijevih reči možemo zaključiti da će Rusija dobiti prve slike od PAK-DA u narednim godinama. Možda do kraja 2025. godine, kažu objave u nekim ruskim medijima, ali ovu izjavu ostavite kao nagađanje. PAK-DA je skraćenica koja na ruskom znači „obećavajući kompleks dalekometne avijacije“. Kompanija Tupoljev razvija perspektivni stelt bombarder. PAK-DA bi trebalo da zameni strateške bombardere Tu-160 i Tu-22M3.

Inženjeri Tupoljeva obećali su da će sastaviti prvi model leta do 2023. godine, ali se rokovi pomeraju nekoliko puta skoro svake godine. Ipak, postoji nada da će PAK-DA leteti pre 2025. godine. Glavna prednost „Izdelie 80” biće stelt tehnologija.

Nije tajna da strateška ruska avijacija ima jednu veliku manu – lako je uočiti. Ovo su lake mete za svaki radar. Poređenja radi, najnoviji američki bombarder B-2 izgrađen je na stelt tehnologiji.

Rusija će učiti na greškama SAD

Moglo bi se tvrditi da je B-2 Spirit kao projekat propao. Zato što se ispostavilo da je avion zlatan – vredan nešto manje od milijardu dolara. Međutim, sam koncept je prilično uspešan: potreban vam je neupadljiv strateški bombarder koji će se iznenada naći na pravom mestu i lansirati nekoliko megatonskih projektila na radost svojih partnera.

SAD trenutno razvijaju jeftiniju verziju B-2, koja se ne zove baš inovativno B-21 Raider. Biće to podzvučni i „nevidljivi“ bombarder napravljen prema aerodinamičkom dizajnu „letećih krila“. Kina takođe pravi Xian H-20 stelt strateški bombarder.

Ostaje da se kaže da su neki parametri budućeg ruskog stelt bombardera već poznati. „Izdelie 80” će imati podzvučnu brzinu, dva motora i domet do 15.000 km.

Neki ruski mediji tvrde da će ruski stelt bombarder imati prednosti u odnosu na američki, posebno u oblasti naoružanja. Ruski mediji podsećaju da je za njihove bombardere već razvijeno hipersonično oružje, dok SAD zaostaju u njihovom razvoju.



Očekivani sistemi naoružanja

Očekuje se da će bombarder PAK-DA biti opremljen raznim sistemima naoružanja, uključujući i konvencionalno i nuklearno oružje. Tačne mogućnosti ovih sistema naoružanja još nisu poznate, pošto je PAK-DA još uvek u razvoju. Međutim, očekuje se da će bombarder moći da nosi širok spektar oružja, uključujući rakete vazduh-zemlja, bombe, a možda čak i hipersonično oružje.

Očekuje se da će jedna od ključnih karakteristika sistema naoružanja PAK-DA biti njegove stelt sposobnosti. Bombarder je projektovan tako da ima nizak radarski presek, što će otežati otkrivanje neprijateljskih radarskih sistema. Ovo će omogućiti PAK-DA da prodre duboko u neprijateljsku teritoriju i isporuči svoj teret uz minimalan rizik od otkrivanja ili presretanja.

Pored njegovih stelt sposobnosti, očekuje se i da će sistemi naoružanja PAK-DA biti veoma napredni u pogledu svojih mogućnosti navođenja i ciljanja. Bombarder će verovatno biti opremljen naprednim senzorima i sistemima za ciljanje, koji će mu omogućiti da precizno isporuči svoje oružje do predviđenih ciljeva. Ovo će učiniti PAK-DA visoko efikasnim oružjem i za konvencionalne i za nuklearne misije.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Poređenje PAK-DA sa drugim bombarderima

Očekuje se da će PAK-DA imati nosivost do 30 tona, što je uporedivo sa drugim modernim bombarderima kao što su B-2 Spirit i kineski Xian H-20. Međutim, tačan kapacitet nosivosti PAK-DA je i dalje poverljiva informacija i može da varira u zavisnosti od zahteva misije.

Što se tiče naoružanja, očekuje se da će PAK-DA nositi razne rakete vazduh-zemlja i vazduh-vazduh, bombe, a možda čak i hipersonično oružje. Konkretno oružje koje će koristiti PAK-DA nije zvanično objavljeno, ali se očekuje da će imati slično naoružanje kao i drugi moderni bombarderi.

U poređenju sa drugim modernim bombarderima, očekuje se da će PAK-DA imati niži radarski potpis i veću manevarsku sposobnost zbog svoje napredne stelt tehnologije i aerodinamičkog dizajna. Ovo može dati PAK-DA prednost u izbegavanju protivvazdušne odbrane i uspešnom završetku svoje misije.

Izvor


* 81242_asd1_f.jpg (45.4 KB, 906x513 - viewed 1 times.)

* 369168_izdelie-80-or-russian-b-2-spirit-is-in-the-final-development-stage-1_f.jpg (37.74 KB, 906x513 - viewed 0 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #2346 on: June 29, 2023, 09:27:55 pm »

Quote
PAK-DA ili ruski „B-2 Spirit“: Britanci tvrde da je bombarder 5. generacije u završnoj fazi razvoja (video)

Руски бомбардер је можда бољи од америчког, али има "само" један поблем: још није полетео ни прототип...Д серијске производње и оперативне употребе ће проћи још доста времена.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #2347 on: June 30, 2023, 06:21:15 am »


Конфигурација на сликама се разликује од раније представљене. Ово горе личи на могуће надзвучну летелицу, док су ранији прикази јасно показивали подзвучни авион! И наравно... још само да га стварно направе "у металу" и да полети.
« Last Edit: June 30, 2023, 06:26:43 am by kumbor » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #2348 on: July 18, 2023, 08:36:03 pm »

Русија је повећала производњу оружја и војне опреме

МОСКВА – Руска производња оружја и војне опреме повећала се драматично током прошле године, рекао је данас премијер Русије Михаил Мишутин. „Од успостављања савета за координацију по питању војних потребна, производни капацитети су се значајно повећали, за све оруђе. Узимајући у обзир повећане захтеве Министарства одбране, производња доказаних производа је успостављена. Производни капацитети су проширени због нових производа базираних на искуству специјалне војне операције”, рекао је Мишутин, пренео је Тас. Он је навео да у такве производе спадају оружје, борбена возила, средства за електронско ометање, технички комуникациони уређаји и навигациона опрема. Према руском премијеру, представници из савета радних група посетили су производне објекте. Он је рекао да су у току напори да се прилагоде набавни ланци, да се омогући несметано снабдевање одређених компоненти и смање компанијски дугови, преноси Танјуг.

Izvor
Logged
Kubovac
Global Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 9 687



« Reply #2349 on: July 25, 2023, 08:52:36 am »

Ruska vojna industrija za mesec dana proizvela koliko za celu prošlu godinu

Vojnim fabrikama u Rusiji potrebno je više od 16.000 stručnjaka za povećanje proizvodnje oružja i specijalne vojne opreme, rekao je ministar industrije i trgovine Rusije Denis Manturov.

On je saopštio i da je ruska vojna industrija za mesec dana proizvela koliko za celu prošlu godinu.

"S obzirom na povećanje proizvodnje potrebno nam je više od 16.000 specijalista samo za organizacije koje obezbeđuju isporuke najpotrebnijih tipova naoružanja i specijalne vojne tehnike. Reč je o tehničarima i inženjerima", rekao je Manturov, prenosi Sputnjik.

Prema njegovim rečima, preduzeća vojne industrije dostižu nivo, gde mesečne isporuke oružja premašuju ukupnu narudžbu za celu 2022. godinu.

„Znate da je od početka ove godine za mnoge vrste naoružanja, specijalne vojne tehnike već proizvedeno mnogo više nego za celu prošlu godinu. Ako govorimo o naoružanju, sada smo dostigli nivo na kojem isporuke za samo mesec dana premašuju ukupnu narudžbu iz prošle godine“, istakao je Manturov.


Izvor
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2350 on: August 05, 2023, 01:02:00 pm »

Organizacija specijalnih jedinica u sklopu Ruske Vojske



Organizacija spec. jedinica policije u Rusiji

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #2351 on: August 09, 2023, 08:31:19 pm »

Nova ruska raketa ušla u upotrebu: H-50 može da prodre u branjeni vazdušni prostor bolje od bilo koje druge rakete

Nedavni izveštaji, ako su tačni, o operativnoj upotrebi rakete H-50 od strane Rusije, sigurno će ostaviti jezu niz kičme ukrajinskog rukovodstva.

Izveštaji su se prvi put pojavili u blogosferi na ruskom jeziku. Kasnije su počeli da se pojavljuju u tradicionalnim medijima. Rossiiskaia Gazeta je 3. avgusta, pozivajući se na neimenovane medije, pisala o rastu proizvodnje i aktivnoj upotrebi H-50.

Šta je velika stvar?

Rusija ima nekoliko sposobnih krstarećih raketa, ali sve imaju ozbiljne nedostatke u kontekstu rata u Ukrajini. Oni su ili veoma teški (H-101, H-55) ili nisu prikriveni (3M14 Kalibr, H-55), ili oboje (H-55).

Neki nemaju opseg (Oniks). Oni zaista dobri – destruktivni i nezaustavljivi (Kinzhal i Iskander-M) – su strašno skupi i mogu se koristiti samo štedljivo.

Problem sa teškim projektilima kao što su H-101 i H-55 je - morali su da budu podignute u vazduh da bi ih lansirali glomazni bombarderi. Toplotne signale sa četiri motora bombardera preuzimaju američki SBIRS sateliti čim bombarderi krenu na taksiranje, dajući Ukrajini 1 do 2 sata upozorenja!

Nakon njihovog lansiranja iz bombardera, američki sateliti verovatno prate toplotni potpis turbomlaznih motora koji pokreću teške rakete, bez obzira na LO (nisko vidljivo) oblikovanje projektila!

Lakše rakete koje nisu LO lako se prate ukrajinskim radarima za nadzor i protivvazdušnu odbranu (AD), kao i AWACS SAD/NATO. Mnogi od njih su oboreni pre nego što stignu do svojih ciljeva.

Ono što Rusiji najviše treba, a što nema je projektil nalik Storm šedou/Scalp-EG sa dometom od 1500 km. Pa, H-50 je upravo to!

Da li su izveštaji o upotrebi H-50 verodostojni?

Jedan od razloga zašto bi izveštaji mogli biti verodostojni je taj što je ukrajinski Generalštab sredinom aprila 2023. prvi izjavio da Rusija oživljava proizvodnju do sada neaktivnog projekta rakete H-50.

Portparol ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva Jurij Ignat rekao je medijima da Rusija želi da oživi stare projekte, poput planova za proizvodnju raketa H-50.

-Ranije je projekat H-50 bio nepraktičan za Rusiju jer su imali bolju raketu – H-101, rekao je Ignat.

Zamenik načelnika Glavne operativne uprave Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine Aleksij Hromov rekao je da Rusija namerava da masovno proizvodi krstareće rakete H-50 do jeseni ove godine.

Neko vreme će se akumulirati zalihe takvih proizvoda, koje će potom početi da se koriste u udarima na ukrajinske ciljeve.

H-50 karakteristike

Konstruktorski biro Raduga iz Dubne razvio je H-50 u okviru programa H-SD (Srednei Dalnosti, srednjeg dometa). Istraživački i razvojni rad na H-SD počeo je početkom 1990-ih, ali je kasnije suspendovan na nekoliko godina.

Prema Džejnsovim rečima, H-50 je dugačak oko šest metara i težak oko 1.600 kg. Pokreće ga OMKB izdeliie 37-04 (ili TRDD-50B) turboventilatorski motor.

Procenjuje se da će raketa imati domet od preko 1.500 km, krstareću brzinu od 700 km/h, a maksimalnu brzinu od 950 km/h. (Brže krstarenje bi rezultiralo kraćim dometom).

Procenjuje se da raketa ima bojevu glavu težine 450 kg.

Okvir rakete ima spljošteni poprečni presek i fasetirane strane. Oblik kombinuje zahteve niskog radarskog poprečnog preseka i najefikasnijeg korišćenja kapaciteta odeljka za oružje teškog bombardera kada je napunjen na rotirajući bacač sa šest projektila.

Na nekoliko načina, H-50 se pojavljuje kao minijaturizovani H-101. Kao i H-101, H-50 predstavlja najsavremeniju tehnologiju krstarećih raketa. Obe rakete imaju:

-LO oblikovanje; Kompozitni okvir aviona za smanjenje radarskog potpisa; INS navigacija sa fiksiranjem SATNAV/TERCOM (poređenje terena); Optičko/IR prepoznavanje ciljeva;

Elektro-optički digitalni korelacioni sistem H-50 za navigaciju i prepoznavanje ciljeva, nazvan „Otblesk“, je otprilike analogan američkom DSMAC-u.

H-50 je oko 1,5 metara kraći od H-101 i oko 800 kg lakši. Obe rakete imaju bojevu glavu od 400-450 kg.

Zbog svoje manje veličine, H-50 nosi manje goriva i samim tim ima manji domet. Procenjeni domet za H-101 je 5.500 km, a za H-50 samo 1.500 km.

Prednosti rakete H-50

Budući da je manji, H-50 verovatno ima niži radarski potpis. Pored toga, osposobljen je za let na malim visinama i ima odbrambeni paket koji se sastoji od EW i toplotnih zamki. Ne samo da projektil može da izbegne detekciju radara, već može da se zaštiti i od vazdušne odbrane i raketa vazduh-vazduh opremljenih RF i IIR tragačima.

H-50 može da prodre kroz teško osporen vazdušni prostor bolje od bilo koje druge ruske krstareće rakete.

Da bi negirao superiornost ruskih lovaca, Zapad je velikodušno preneo svoje najbolje protivvazduhoplovne sisteme u Ukrajinu. H-50 je osposobljen da leti kroz NASAMS, IRIS-T i Patriot sisteme zaštićene vazdušnim prostorom neoštećen.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U kontekstu Ukrajine, kraći domet rakete H-50 od 1.500 km je blagoslov, a ne hendikep. Osim što raketu čini nevidljivijom, čini je jeftinijom i isplativijom.

Manja veličina i veća brzina Tu-22M3 će zakomplikovati otkrivanje lansiranja projektila i verovatno će omogućiti da se platforma za lansiranje približi bojištu, smanjujući vreme leta i upozorenja.

Zaključak

Niko nije video H-50, i niko nije obavešten o karakteristikama raketa H-50.
Poput slepaca u basni – Pet slepaca Hindustana – mogli bismo reći da je H-50 minijaturizovani H-101 ili senka oluje. U svakom slučaju, delimično bismo bili u pravu.

Kako god da pogledate raketu, njeno operativno uvođenje u specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini verovatno će Rusiji doneti ozbiljnu prednost, kao i helikopter Ka-52, dron Lancet Kamikaze i klizna bomba FAB-500M62.

Izvor


* F2vojDIWMAAPlWT.png (272.3 KB, 436x355 - viewed 44 times.)
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 484



« Reply #2352 on: August 09, 2023, 08:51:53 pm »

Prema opisu u tekstu objekt na slici ne odgovara navodima. Drugim rećima, to nije to, što se oćekuje. A izgleda, da se oćekuje nešto poput Skalpa lil Storm Šedoua. Pošto se našlo više primeraka potonjih u ruskom vlastništvu, detajlne istrage najverovatnije su dale neke alternativna, jeftinija i izvodljiva rešenja pa možemo oćekivati i upotrebu tih rešenja u obnovljenoj proizvodnji manevrirnog sistema H-50. Tek moje viđenje...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #2353 on: August 09, 2023, 08:53:19 pm »

Uočio sam i ja da slika ne odgovara opisu u tekstu, ali slika je u članku i u formatu koji mogu da postavim na Palubu, pa eto...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #2354 on: August 09, 2023, 09:38:59 pm »

To će pre biti da je ova raketa u pitanju

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Rusija planira da u junu počne masovnu proizvodnju krstarećih raketa Kh-50

13.04.2023.

Zamenik načelnika Glavnog operativnog odeljenja Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine Aleksej Hromov kaže da će to omogućiti Rusima da na jesen intenziviraju raketne udare po teritoriji Ukrajine.

„Kh-50 je strateška krstareća raketa, čija je proizvodnja najavljena 2017. godine.

Prema Defense Ekpress-u, dužina tela rakete je 6 metara, težina je 1600 kg, domet do 1500 km, a maksimalna brzina leta je do 950 km/h.

Aleksij Hromov obaveštava da je, prema informacijama kojima raspolaže Generalštab, Rusija od februara 2022. godine potrošila najmanje 50% svojih zaliha protivvazdušnih raketa dugog dometa, a upotrebila ih je najmanje 8.000.

"Na sadašnjem nivou proizvodnje, Rusija neće moći da obnovi svoje zalihe u srednjem roku. Ovo bi potencijalno moglo da ugrozi sposobnost Moskve da brani svoje strateške interese na Dalekom istoku i na granici sa zemljama NATO-a", naveo je Hromov.


Izvor


* Кх-50.jpg (64.79 KB, 1200x630 - viewed 3 times.)
Logged
Pages:  1 ... 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 [157] 158   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.