PALUBA
April 16, 2024, 06:13:30 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Jugoslovenska tanketa T-32 (Škoda Š-I-D)  (Read 102642 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #15 on: January 28, 2011, 12:56:46 pm »


To sto je jedna tanketa nadjena u Beogradu, naravno da nista ne znaci i ne svedoci o nekakvoj borbi.
Dopustimo mogucnost da je ta tanketa iz ko zna kojeg razloga ostala u garnizonu i potom nadjena u polozaju kojem je fotografisana.

Ali, meni je interesantnija ova tvoja fotografija gde ta tanketa ima broj 192. Kada se zna da one nisu nosile ovakve brojeve, to bi znacilo da su i nju Nemci odvezli i koristili kasnije negde.

Bojan
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #16 on: January 28, 2011, 01:22:03 pm »

Ja mislim da je ta fotografija već objavljivana ranije u više objavljenih tekstova, ne mogu se sada setiti gde. I meni je taj broj bio čudan i ne odgovarajuć standardnom označavanju. Moguće je da je neka nemačka privremena oznaka. Doduše, sama fotografija deluje kao da je prošla kroz manju intervenciju retuširanja.
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #17 on: January 28, 2011, 09:57:09 pm »

Танкета Ш Iд је напуштена у Београду због квара. Тенкови Краљевине нису употребљени ни у каквим борбама у и око Београда. Али треба водити рачуна да су у широј околини Београда дејствовали ескадрон брзих борних кола (танкете Ш Iд) и једна чета борних кола (тенкови Рено). Колега чије име нећу да спомињем да испада да га стално прозивам је спојио приче о ове две јединице као да је реч о једној а други су ту причу, на форумима, још и проширили.
Да скратим танкете су свој ратни пут завршиле код Младеновца а Ренои код Тополе.
 pravilo
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #18 on: January 29, 2011, 02:41:37 pm »

Još jedan fotka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* skoda.jpg (45.94 KB, 550x425 - viewed 355 times.)
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #19 on: January 29, 2011, 03:26:36 pm »

Fotografija sa zarobljenim Škodama je snimljena u Srbiji. Iznad ulaznih vrata kuće u pozadini je urezan natpis АЛЕКСАНДАР и још нешто (вероватно И СИН) ćirilicom. Ukrasi na kućama su tipični za Srbiju tridesetih godina XX veka. Gotovo isti ukrasi postoje, na primer, na kući moje tašte u Markovcu kod Velike Plane a koja je sagrađena u to vreme. Dosta sam istraživao arhitekturu u Srbiji između dva rata i vrlo sam siguran da je reč upravo o Srbiji, pogotovo kad uzmemo u obzir i natpis.
Fotografija je snimljena u aprilu 1941. godine zbog sledećeg
- snimljeno je u proleće pre listanja stabala
- nije reč o jeseni jer nigde nema ni traga opalom lišću
- leva Škoda nema ucrtane oznake dok desna ima
- krajnje levo i krajnje desno su tenkovi Pz IB a oni jesu upotrebljavani u Aprilskom ratu premda ne u velikom broju
Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #20 on: January 29, 2011, 07:36:22 pm »

Dugo sam gledao u ovu fotografiju. Naime na sajtu "Beograd koga vise nema", odakle je sam je skinuo, ona je objavljena u rezoluciji koja ne dozvoljava uspesno uvecavanje natpisa na firmi na zgradi.
Tacno, arhitektura i ukrasi su nasi, ovdasnji. Kada sam video broj na kuci, bio sam uveren da je kod nas.
Ali stvar koja me zbunjuje je drvo koje je potpuno ogoljeno. Kao varosko dete, ovde sam najtanji, pa bih rekao da je jesen. Ali ako nije, onda je fotografija slikana odmah u aprilu. Valjda bi u maju bilo vise lisca?

Ukoliko je fotografija slikana ovde, onda to svedoci o mogucnosti da je ova nemacka jedinica odmah rekivirala te dve tankete i ukljucila ih u svoj sastav, zajedno uz Panzere I a koji se vide okolo.
Kao sto rekoh, za sada moze da se identifikuje stanje u kome je zaplenjeno pet tanketa SID. Ostale tri, koje nisu fotografisane ili njihove fotke jos niko nije pustio.
To dopusta mogucnost da su ove dve, jedne od njih i da su kao ispravne odmah i rekvirirane od Nemaca, a ne upucene u slagaliste. Druga mogucnost je da su neko vreme koristene i potom predate u pomenuto slagaliste yaplenjene tehnike JV.

Bilo kako bilo, kasnije u 1941, tanketa SID nema u nemackoj upotrebi na ovom prosotru.

Bojan
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #21 on: January 29, 2011, 07:45:19 pm »

Zna li se dalja sudbina ovih vozila? Gde su ratovala i završila svoju karijeru?
Logged
bojanSDK1
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 364


« Reply #22 on: January 29, 2011, 07:54:52 pm »

Ja ne znam, niti sam ikad nasao nekakvu potvrdu njihovog kasnijeg koriscenja bilo gde. (...)
Da li to znaci da su Nemci imali neki poseban naum sa njima?
Ili su ih jednostavno evakuisali odavde pre 22.juna 1941,  odnosno pre formiranja/dolaska u Srbiju komande 12. oklopne cete za narocitu upotrebu.
Ta ceta je potom bila najveca nemacka oklopna komanda u Srbiji. Ona je raspolagala sa ostalom zaplenjeom oklopnom tehnikom JV, tenkovima Reno Ft-17, M-28 i R-35.
Nemci su planirali da povuku i tu ostalu oklopnu tehnikua, ali je zbog ustanka/nereda tokom leta 1941, ta tehnika zadrzana i koristena kasnije u borbama u Srbiji.

Bojan

 
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #23 on: February 08, 2011, 03:38:54 pm »

Fotografija sa zarobljenim Škodama je snimljena u Srbiji. Iznad ulaznih vrata kuće u pozadini je urezan natpis АЛЕКСАНДАР и још нешто (вероватно И СИН) ćirilicom. Ukrasi na kućama su tipični za Srbiju tridesetih godina XX veka. Gotovo isti ukrasi postoje, na primer, na kući moje tašte u Markovcu kod Velike Plane a koja je sagrađena u to vreme. Dosta sam istraživao arhitekturu u Srbiji između dva rata i vrlo sam siguran da je reč upravo o Srbiji, pogotovo kad uzmemo u obzir i natpis.
Fotografija je snimljena u aprilu 1941. godine zbog sledećeg
- snimljeno je u proleće pre listanja stabala
- nije reč o jeseni jer nigde nema ni traga opalom lišću
- leva Škoda nema ucrtane oznake dok desna ima
- krajnje levo i krajnje desno su tenkovi Pz IB a oni jesu upotrebljavani u Aprilskom ratu premda ne u velikom broju

Evo da dodam par reči, s obzirom da sam ja "krivac" za otkriće fotografije sa zaplenjenim Škodama u nemačkim oznakama. Lično, duboko sam ubeđen da je reč o lokaciji u Srbiji, iz istih ovih razloga koje i Vi navodite: arhitektura je tipično srbijanska "varoška", natpis je ćirilični, i kućni broj je takođe tipičan za naša naseljena mesta. Kao što je neko od kolega prethodno citirao moj post sa Zabavnikovog foruma, ja sam išao po terenu u Topoli i pokušavao da nađem eventualnu lokaciju sa te fotografije, i naravno, nisam uspeo, ali isto tako bih sa sigurnošću mogao da kažem da bi smo gotovo identičnu kuću kao ovu "Aleksandrovu i sinovu" mogli da nađem barem na desetak lokacija u Mladenovcu ili Kragujevcu.
Bojana buni pomalo vegetacija, kao što je mene bunila na onoj slici sa Škodom i dva Vermahtovca (navodno topolskoj a po svemu sudeći beogradskoj lokaciji) gde su krošnje drveća u pozadini veoma bogate lišćem, što je opet netipično za rani april. Ova gola vegetacija pored nemačkih Škoda je tako tipična za rani april kad je ovo brzinsko terensko prefarbavanje uradjeno (kao što verujem da je reč), i poklapa se sa stanjem vegetacije na svim ostalim slikama uništenih Škoda na terenu (kod Mladenovca ili Topole), pa tako verujem da je fotografija nastala negde odmah nakon zaplene, a u Srbiji... Inače, na fotografiji piše na nečitljivom nemačkom "Meine Panzer" a bila je u vlasništvu porodice čoveka o kome jedino znam da se zvao Hermann. Dakle, taj Hermann je dobio Š.I.d na upotrebu, slikao je i o tome obavestio porodicu...

Ja sam na Zabavniku inicijalno postovao "topolsku" sliku Škode & vermahtovaca, i ubrzo se otkrilo da je reč o lokaciji koja nije Topola, ali gde u Beogradu je slikana, i kada, to i pored svih napora, eskpertskih znanja o istoriji Beograda, ogromne arhive fotografija ulica, trgova i zgrada - do danas nismo uspeli ni za milimetar da proniknemo.
Pozdrav, Bane Gajić
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #24 on: February 08, 2011, 04:28:15 pm »

Bane, hvala na pojašnjenjima i dobro nam došao na Palubu  Smiley

...

Zaista je intrigantna fotografija, kao i cela priča oko škodinih tanketa. Šteta je zaista velika, što Hermann the German nije upunio lokaciju i datum na fotografiji  Smiley

 
Ovako nam ostaje da se dovijamo i špekulišemo, ili da čekamo neku novu fotografiju, dokument, podatak ....
Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #25 on: February 09, 2011, 12:44:43 pm »

Bane, hvala na pojašnjenjima i dobro nam došao na Palubu  Smiley

...

Zaista je intrigantna fotografija, kao i cela priča oko škodinih tanketa. Šteta je zaista velika, što Hermann the German nije upunio lokaciju i datum na fotografiji  Smiley

 
Ovako nam ostaje da se dovijamo i špekulišemo, ili da čekamo neku novu fotografiju, dokument, podatak ....

Хвала најпре на добродошлици.

Фотографије ове наше Шкоде се стидљиво помаљају ту и тамо, мене је то возило посебно заинтересовало након поменуте енигме са локацијом у Београду и са неким могућим контекстом који би пратио ту слику, па сам онда уз помоћ пар колега са Забавника прибавио још нешто снимака из априла 1941.

С обзиром на ентузијазам посетилаца овог форума, мислим да би било добро да их поделимо овде, у дубокој нади да тиме нећу евентуално нарушити ексклузивитет Бојанове књиге јер смо му упутили тај материјал одмах по открићу, а са очекивањем да ће он својим изузетним историчарским радом успети тиме да можда допуни све нејасне моменте из наше ратне историје...


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* t32skoda.jpg (47.55 KB, 442x302 - viewed 359 times.)
« Last Edit: February 09, 2011, 03:18:41 pm by dreadnought, Reason: fotografija ubačena u attachment » Logged
Topola
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 684



« Reply #26 on: February 09, 2011, 12:58:15 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


ако постоји икаква шанса да се открије тачна локација места где се одиграла борба Шкода са немачким јединицама, код Младеновца или Тополе, то може да пружи ова друга фотографија. У позадини се јасно види линија брда која се сигурно није мењала у последњих 70 година... Ко уме да препозна ту линију, лако ће наћи место где су Шкоде уништене и можда и где су биле фарбане у немачке ознаке.

Поздрав, Бане


* tt32skodasidyugo976.jpg (27.39 KB, 400x299 - viewed 468 times.)

* yugosid548.jpg (47.59 KB, 725x460 - viewed 241 times.)
« Last Edit: May 07, 2011, 06:46:43 pm by rasho, Reason: ubačene slike u atačment » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #27 on: February 09, 2011, 03:49:11 pm »

С обзиром на ентузијазам посетилаца овог форума, мислим да би било добро да их поделимо овде, у дубокој нади да тиме нећу евентуално нарушити ексклузивитет Бојанове књиге јер смо му упутили тај материјал одмах по открићу, а са очекивањем да ће он својим изузетним историчарским радом успети тиме да можда допуни све нејасне моменте из наше ратне историје...

Uh, nadam se da neće da se naljuti. Svakako, odlična fotografija  

A knjiga se isčekuje sa velikim interesovanjem  Smiley
« Last Edit: February 09, 2011, 03:54:31 pm by dreadnought » Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #28 on: February 09, 2011, 04:29:41 pm »

Koliko ja znam ovo su fotke sa e-bay i već su viđene tamo. Ja sam dosad na e-bayu prebrojao preko dvadeset fotogragija Škoda u Aprilskom ratu. Na e-bayu je je objavljen i veliki broj fotografija Renoa FT-17 i M-28 iz Aprilskog rata. Naročito je interesantna jedna na kojoj je snimljen Reno sa saobraćajnim znakom Topola 2 km. Najveći deo ovih fotografija sa e-baya je završio u Hrvatskoj (bar koliko ja znam) kod jednog prilično imućnog kolege. Prvi put čujem da su neke stigle i u Srbiju.
Upravo što znam čoveka kod koga su završile (skoro sve) fotografije sa e-baya naših tenkova a znam da i on sprema knjigu o tenkovima Kraljevine Jugoslavije nisam hteo da ove hotografije objavim u Vesniku vojnog muzeja bez obzira što je prilično teško dokazati autorska prava čak i kada neko poseduje negativ a kamoli samo fotografiju.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #29 on: February 09, 2011, 04:40:05 pm »

Ove druge dve su sa e-bay, to je sigurno. Onu prvu sa dva nemačka vojnika, prvi put vidim.

Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.