PALUBA
March 28, 2024, 12:42:07 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 89   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci tipa 171, šifra gradnje Mirna  (Read 436615 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #90 on: October 07, 2009, 08:46:15 am »

Niti jedan graničar nije imao kupolu, kupole su bile na raketnim topovnjačama i velikim patrolnim brodovima.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #91 on: October 13, 2009, 07:20:11 am »

Dali je istina,da je jedan PČ u Splitskim vratima skoro "povozio" podmornicu prilikom jedne vežbe nekde 86. ili 87. godine ?
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #92 on: October 13, 2009, 03:07:50 pm »

Legende ce se uviek rasplinjati.
Ti brodovi su dobili sonare koji nisu nikada sluzili pravoj svrsi. Rade zna bolje, ali sam i ja bio ukljucen neko vrijeme.
Mi smo u 11. GMO u Puli trebali dobiti PC -171 i PC-172 nakon generalnog remonta sa nekim prospektom 1992.-1993. godine.
Zato smo bili ukljuceni u projekt modernizacije u kojem se predvidjalo demoniranje sonara i Schötel-a straga i ugradnjanove komunikacijske opreme koja bi omogucila veci salon za starjesine. I da prostite da se WC mornara nekako drukcije rijesi, a ne da komandant cuje svaki sum... :-))).
Tu se raspravljalo jos sa tvornicom diesel motora u Puli oko modernizacije glavnih pogonskih strojeva, tako da je dio remonta trebao biti napravljen u Sibeniku, a finalni dio u Puli, sto je nama, naravno, bilo drago, ali se nikada, na zalost, nije ostvarilo.
U tom projektu tri stara granicara su se trebala rashodovati ili kanibalizirati da bi ostali mogli imati, bar neko vrijeme, rezervne djelove.

Nego kada pricamo o granicarima i sonaru, mora se napomenuti da je PC-176 "Mukos" koristen uspjesno za lociranje potonulog putnickog broda Barun Gautsch kod Rovinja (potonuo prvog dana 1. svjetskog rata nailaskom na austrijsku minu). Bilo je to negdje 1989. godine i tada je na njemu pomocik komandanta bio moj pokojni prijatelj Niksa Dragicevic. On je kasnije postao komantant na tom istom brodu sve do napustanja JRM. Inace je vidio svojim ocima svoj bivsi brod kako pogodjen pluta i to na njegov rodjendan. Na zalost nakon tri dana je poginuo i to, da ironija bude vece, od tzv. "prijateljske vatre".
Koliko je u tom nasem nesretnom ratu bilo budala ljudi moji...
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #93 on: October 14, 2009, 07:37:37 am »

Dali je istina,da je jedan PČ u Splitskim vratima skoro "povozio" podmornicu prilikom jedne vežbe nekde 86. ili 87. godine ?
"Slučaj" mi prije para dana opisao neki moj poznanik, koji je to doživio. Desilo se prilikom neke velike vežbe, kad je neko polagao ispita za admiralski čin. Kaže, da ako nisu zaustavili motore i čak vozili krmom, sigurno bi sudarili sa podmornicom, koja je kasnije izronila 30 metara ispred njih. Kaže, da se podmornica nije čula na sonaru dok nije bila sasvim ispod broda.

Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #94 on: October 14, 2009, 08:37:07 am »

Ne zanima me ni toliko slučaj, više ma zanima koji je to brod bio, jer taj moj poznanik zna samo da bio 86. na "patrolcima u Šibeniku" pa bi mu želeo pokloniti koj sliku. Kako može, da se ne seti ni broja ne imena broda? Grin   
Logged
seaman
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #95 on: October 14, 2009, 01:39:13 pm »

Dali je istina,da je jedan PČ u Splitskim vratima skoro "povozio" podmornicu prilikom jedne vežbe nekde 86. ili 87. godine ?
"Slučaj" mi prije para dana opisao neki moj poznanik, koji je to doživio. Desilo se prilikom neke velike vežbe, kad je neko polagao ispita za admiralski čin. Kaže, da ako nisu zaustavili motore i čak vozili krmom, sigurno bi sudarili sa podmornicom, koja je kasnije izronila 30 metara ispred njih. Kaže, da se podmornica nije čula na sonaru dok nije bila sasvim ispod broda.



ako brod nije cuo podmornicu. podmornica je cula njega i vjerujem da bi izbjegavala sudar. bio sam na P831 na vjezbi sa VPBR34 kada nas nije mogao otkriti, mada smo mi njega culi. takodje ni helikopterske plutace nas nisu mogle detektovati mada sada se ne sjecam udaljenosti ali smo im bili u dometu. isli smo brzinom od 4 cv.
u jednom slucaju smo detektovali sum, a kada smo na periskopu utvrdili da na povrsini nema nista vidjeli smo da je u blizini neka druga podmornica radi cega smo odmah izronili.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #96 on: October 14, 2009, 02:27:41 pm »

Dali je istina,da je jedan PČ u Splitskim vratima skoro "povozio" podmornicu prilikom jedne vežbe nekde 86. ili 87. godine ?
"Slučaj" mi prije para dana opisao neki moj poznanik, koji je to doživio. Desilo se prilikom neke velike vežbe, kad je neko polagao ispita za admiralski čin. Kaže, da ako nisu zaustavili motore i čak vozili krmom, sigurno bi sudarili sa podmornicom, koja je kasnije izronila 30 metara ispred njih. Kaže, da se podmornica nije čula na sonaru dok nije bila sasvim ispod broda.



Našao sam podatak da su "Mirne" koristile norveške sonare Simrad SQS-5Q3D/SF (razvijen iz komercijalnog sonara). Mogao se koristiti za otkrivanje podmornica na udaljenosti do 1800 m, ali je brod pritom morao mirovati jer je šum u vožnji prevelik ometač. Prema ovom, ako su bili u vožnji vjerojatno je nisu ni mogli čut.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #97 on: October 14, 2009, 03:05:31 pm »

PEL je na graničarima praktično neupotrebljiv, sem kada brod pluta ili vozi šotelom (koji je zbog toga i ugradjen). U pramčanom sektoru čuješ pramac, u krmenom propelere... nema tu posla. PEL-ista bi morao da bude pravi virtouz...
Logged
kormilar
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #98 on: October 21, 2009, 12:59:47 pm »

kad sve ovo tako citam mislim da sam u zabludi ne secam se na kojem sam brodu bio 171 ili 178 pa valda ima nekog iz tog vremena
90-91 kumbor i onda zadnjih 6 meseci tivat remont imal koga iz svedske?
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #99 on: October 23, 2009, 10:01:34 am »

Rade,potpuno si upravu,PEL koji je koriscen u to vreme bio je od koristi samo ako se predhodno ugase motori u svakom drugom  slucaju rezultati pretrage PELa bila su cista nagadjanja...
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #100 on: October 28, 2009, 04:07:17 pm »

27.10.2009. OB-03 priveo u luku Dubrovnik albansku koćaricu zatečenu pokraj otoka Mljeta kraj Dubrovnika, navodno joj se pokvario motor.
Slika prikazuje trenutak prilaza luci.


* OB 03 priveo koću.jpg (222.71 KB, 704x528 - viewed 306 times.)
Logged
Smederevac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #101 on: November 22, 2009, 06:18:03 pm »

Dragi moji prijatelji mornari,

Ja sam sluzio 90/91 god u Sibeniku na PC176, koga je nesreca zadesila u novembru 91god...
Ja sam na srecu izasao iz JRM u Sept i to onim PC174 koji se probio kroz Sibenski kanal...
Imali nekog ko je te noci bio na brodu ili se seca tog proboja kroz kanal???
Srdacan pozdrav i evo par slika granicara..


* Navy 10 - 1990-91 001.jpg (138.68 KB, 1248x1036 - viewed 493 times.)

* Navy 5 - 1990-91 001.jpg (121.35 KB, 1088x1051 - viewed 284 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #102 on: November 22, 2009, 06:25:08 pm »

Pozdrav Smederevac, dobro nam došao na Palubu. Smiley

Moram odmah da to skrenem pažnju da je zabranjena ikakva diskusija na temu sukoba na prostorima bivše Jugoslavije.
Imaš u Pravilniku pa pogledaj malo.
https://www.paluba.info/smf/o-forumu/pravilnik-foruma-palubainfo/

Dobro došao još jednom. Smiley

Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #103 on: November 22, 2009, 06:32:23 pm »

Nek čovik lipo napiše kako su se probili iz Šibenika. To ne može nikom škoditi.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #104 on: November 22, 2009, 06:33:03 pm »

Ja da dodam da su fotografije odlične ...   Veliko hvala za njih ...
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... 89   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.