PALUBA
March 28, 2024, 03:44:11 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci tipa 171, šifra gradnje Mirna  (Read 436665 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #1200 on: May 12, 2015, 07:36:04 pm »

zna li neko koliko bi kostala zamjena Pielsticka i s kojim motorima bi se moglo zaminiti?
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1201 on: May 13, 2015, 06:16:49 am »

zna li neko koliko bi kostala zamjena Pielsticka i s kojim motorima bi se moglo zaminiti?

Po meni bi mogli doći u obzir motori MTU serije 4000 npr 16 V 4000 M70 ili CAT npr 3516C TIER4 ili 3516C IMO II.
Cijena bi bila dosta visoka, osobno mislim da bi MTU bio skuplji od CAT-a i ako to ne mora biti pravilo. Ipak mislim
da je CAT tu fleksibilniji. Treba uzeti u obzir i troškove prilagodbe cijelog propulzijskog postrojenja, a vjerovatno
i trošak nadzora i odobrenja Registra (ako su brodovi pod Registrom o čemu se govorilo) osobito kada se radi o
ugradnji novog propulzijskog sustava.

Sama cijena nije jedino što treba gledati već kasnije i troškove održavanja i kvalitetu servisne podrške.

Prema meni trenutno dostupnim informacijama mislim da MTU ima "jaču" servisnu podršku, osobito u Puli i u Splitu
gdje su bazirane Mirne s Pielstick motorima. U stvari servis u Puli je ovlašteni serviser i za MTU i za CAT, ali i u
Splitu postoje ovlašteni serviser za MTU i ovlašteni serviser za CAT motore.

Pitanje je i kakve su krajnje namjere HRM-a s Mirnama nakon uvođenja novih OOB-a u službu, pa zato nisam baš
siguran da bi MORH bio spreman da uloži velika sredstva u nove motore na Mirnama.

Rekonstrukcija Pielsticka, koja je bila moj zadnji projekt (nisam ga stigao dovršiti do kraja prije odlaska) bi vjerujem
bila najbolji kompromis kako u financijskom tako i tehničkom smislu.

Konkretne cijene ne bih iznosio jer se one u pregovorima mogu pokazati dosta "rastezljivom" kategorijom, a i nisam
ovlašten da o tome pišem.

Ali kako sam već 16 mjeseci odsutan iz tog dijela posla, moguće da postoje i neki novi detalji s kojima nisam upoznat
pa ova moja razmišljanja treba uzeti s rezervom.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #1202 on: May 13, 2015, 08:19:28 am »

moze li se navesti neka srednja okvirna cijena
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1203 on: May 13, 2015, 12:09:48 pm »

moze li se navesti neka srednja okvirna cijena

Ja se ne bih usudio da iznosim cijene, prvo nisam za to više ovlašten jer ne vodim taj posao, drugo cijene ovise od stupnja opremljenosti
motora (što je zavisno od toga da li je takav novi motor pod "punim" nadzorom Registra ili nije, ali i od želja i potreba naručitelja). Kao treće
ostaje pitanje da li bi se s zamjenskim motorima moglo zadržati postojeće kopće ili bi i njih trebalo zamjeniti, a u cilju da brzina vrtnje same
propelerske osovine i propele ostane kao i sada (da ne bi morali mjenjati i same propele). Zato procjena troška zamjene traži izradu malog
projekta pa bi se tek onda mogla dati cijena. Ja se u to sada ne bih upuštao da procjenjujem jer nemam više potrebne informacije ali i ne
bih želio da se umješam u tuđi posao.

Ako mogu izreći moje osobno mišljenje, ne vjerujem da bi niti u MORH-u niti na Vladi prošao trošak zamjene postojećih motora na Mirnama
novima jer se radi o vrlo velikim iznosima, osobitio ako znamo da postoji dosta jaka struja u HRM-u koja drži da bi "stare" Mirne trebale biti
povučene iz službe kako budu stizali novi OOB-i. Ne djelim to mišljenje, ali vjerujem da bi Mirne s rekonstruiranim Pielstickom mogle odraditi
s dovoljnom pouzdanošću motora još desetak godina. Inaće kada se počinjao rad na projektu rekonstrukcije Pielsticka trošak iste u poredbi
s novim motorima je bio puno puno manji (više od 20 puta manji) ali to su bili samo polazni podatci.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #1204 on: May 13, 2015, 01:28:31 pm »

Odlične fotografije, ako se ne varam ovo je na vezu u Malom Lošinju, druga fotografija je sa patroliranja Sjevernim Jadranom, točnije u pozadini se naziru platforme "Ivana A" i "Ivana K"
Da, to je Mali Lošinj.
A di ih to vezuju. Na bivšu minersku. Bogu iza ledja.
Mi smo prije bili vezani u gradu, medju ljude :-).
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #1205 on: May 13, 2015, 07:49:02 pm »

Odlične fotografije, ako se ne varam ovo je na vezu u Malom Lošinju, druga fotografija je sa patroliranja Sjevernim Jadranom, točnije u pozadini se naziru platforme "Ivana A" i "Ivana K"
Da, to je Mali Lošinj.
A di ih to vezuju. Na bivšu minersku. Bogu iza ledja.
Mi smo prije bili vezani u gradu, medju ljude :-).



stara stanica goriva
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #1206 on: May 13, 2015, 07:54:39 pm »

po meni bi bila ludost i avanturizam otpisivati mirne po nacelu brod za brod. prvo bi se novi patrolci tribali dokazati i uhodati. slazem se sa kolegom zpetrov da mirne mogu ploviti jos desetak godina bez ikakvih problema
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1207 on: May 13, 2015, 08:02:14 pm »

Odlične fotografije, ako se ne varam ovo je na vezu u Malom Lošinju, druga fotografija je sa patroliranja Sjevernim Jadranom, točnije u pozadini se naziru platforme "Ivana A" i "Ivana K"
Da, to je Mali Lošinj.
A di ih to vezuju. Na bivšu minersku. Bogu iza ledja.
Mi smo prije bili vezani u gradu, medju ljude :-).



stara stanica goriva

Graničari su se vezivali u centru grada, na rivi. Preko puta je bio dućan i kafana.
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #1208 on: May 13, 2015, 08:10:08 pm »

zna li neko koliko bi kostala zamjena Pielsticka i s kojim motorima bi se moglo zaminiti?

Po meni bi mogli doći u obzir motori MTU serije 4000 npr 16 V 4000 M70 ili CAT npr 3516C TIER4 ili 3516C IMO II.
Cijena bi bila dosta visoka, osobno mislim da bi MTU bio skuplji od CAT-a i ako to ne mora biti pravilo. Ipak mislim
da je CAT tu fleksibilniji. Treba uzeti u obzir i troškove prilagodbe cijelog propulzijskog postrojenja, a vjerovatno
i trošak nadzora i odobrenja Registra (ako su brodovi pod Registrom o čemu se govorilo) osobito kada se radi o
ugradnji novog propulzijskog sustava.

Sama cijena nije jedino što treba gledati već kasnije i troškove održavanja i kvalitetu servisne podrške.

Prema meni trenutno dostupnim informacijama mislim da MTU ima "jaču" servisnu podršku, osobito u Puli i u Splitu
gdje su bazirane Mirne s Pielstick motorima. U stvari servis u Puli je ovlašteni serviser i za MTU i za CAT, ali i u
Splitu postoje ovlašteni serviser za MTU i ovlašteni serviser za CAT motore.

Pitanje je i kakve su krajnje namjere HRM-a s Mirnama nakon uvođenja novih OOB-a u službu, pa zato nisam baš
siguran da bi MORH bio spreman da uloži velika sredstva u nove motore na Mirnama.

Rekonstrukcija Pielsticka, koja je bila moj zadnji projekt (nisam ga stigao dovršiti do kraja prije odlaska) bi vjerujem
bila najbolji kompromis kako u financijskom tako i tehničkom smislu.

Konkretne cijene ne bih iznosio jer se one u pregovorima mogu pokazati dosta "rastezljivom" kategorijom, a i nisam
ovlašten da o tome pišem.

Ali kako sam već 16 mjeseci odsutan iz tog dijela posla, moguće da postoje i neki novi detalji s kojima nisam upoznat
pa ova moja razmišljanja treba uzeti s rezervom.
mtu serija 4000, daleko superiornija od cat 35 serije poglavito u segmentu ispušnih plinova,zatim u rasponu područja rada  (sekvencijalno prednabijanje) i potrošnje.  servisne mreže, kao što si spomenuo moram nadodat mtu ima zastupnika u rijeci.

nije sad da glorificiram njemačke motore, ali , pošto sam radio i plovio na spomenutim serijama, imajući u vidu i predaju drugih kolega/vlasnika plovila cat nije što je možda bio...pogledajte samo jadrolinijine trajekte
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #1209 on: May 13, 2015, 08:19:24 pm »

Pa takav jedan MTU bi mogao doći do 300 tisuća eura, ili manje?
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1210 on: May 13, 2015, 08:25:05 pm »

zna li neko koliko bi kostala zamjena Pielsticka i s kojim motorima bi se moglo zaminiti?

Po meni bi mogli doći u obzir motori MTU serije 4000 npr 16 V 4000 M70 ili CAT npr 3516C TIER4 ili 3516C IMO II.
Cijena bi bila dosta visoka, osobno mislim da bi MTU bio skuplji od CAT-a i ako to ne mora biti pravilo. Ipak mislim
da je CAT tu fleksibilniji. Treba uzeti u obzir i troškove prilagodbe cijelog propulzijskog postrojenja, a vjerovatno
i trošak nadzora i odobrenja Registra (ako su brodovi pod Registrom o čemu se govorilo) osobito kada se radi o
ugradnji novog propulzijskog sustava.

Sama cijena nije jedino što treba gledati već kasnije i troškove održavanja i kvalitetu servisne podrške.

Prema meni trenutno dostupnim informacijama mislim da MTU ima "jaču" servisnu podršku, osobito u Puli i u Splitu
gdje su bazirane Mirne s Pielstick motorima. U stvari servis u Puli je ovlašteni serviser i za MTU i za CAT, ali i u
Splitu postoje ovlašteni serviser za MTU i ovlašteni serviser za CAT motore.

Pitanje je i kakve su krajnje namjere HRM-a s Mirnama nakon uvođenja novih OOB-a u službu, pa zato nisam baš
siguran da bi MORH bio spreman da uloži velika sredstva u nove motore na Mirnama.

Rekonstrukcija Pielsticka, koja je bila moj zadnji projekt (nisam ga stigao dovršiti do kraja prije odlaska) bi vjerujem
bila najbolji kompromis kako u financijskom tako i tehničkom smislu.

Konkretne cijene ne bih iznosio jer se one u pregovorima mogu pokazati dosta "rastezljivom" kategorijom, a i nisam
ovlašten da o tome pišem.

Ali kako sam već 16 mjeseci odsutan iz tog dijela posla, moguće da postoje i neki novi detalji s kojima nisam upoznat
pa ova moja razmišljanja treba uzeti s rezervom.
mtu serija 4000, daleko superiornija od cat 35 serije poglavito u segmentu ispušnih plinova,zatim u rasponu područja rada  (sekvencijalno prednabijanje) i potrošnje.  servisne mreže, kao što si spomenuo moram nadodat mtu ima zastupnika u rijeci.

nije sad da glorificiram njemačke motore, ali , pošto sam radio i plovio na spomenutim serijama, imajući u vidu i predaju drugih kolega/vlasnika plovila cat nije što je možda bio...pogledajte samo jadrolinijine trajekte
MTU ima predstavništvo i zastupnika za MTU u Rijeci, ne znam da li su servisno osposobljeni, posebno da li imaju probni stol, mislim da
nemaju ali ne mogu tvrditi jer sam iz zdravstvenih razloga već dosta dugo izvan "đira".

Točno je da CAT više nije neprikosnoven kao nekada ali imaju i dobrih izvedbi, osobito kada rade za ratne mornarice. Mislim da je cijena
MTU-a dosta viša od CAT-a, bar je bila prije cca 1 godine kada su se radile neke kalkulacije za OOB-e.

U svakom slučaju sekvencijalno prednabijanje povisuje cijenu i ako daje i mnoge prednosti, ali ne vjerujem da bi takav trošak danas
"prošao" u MORH-u.

Možda s "REMAN" motorima koji su bili tvornički reparirani i imaju nižu cijenu uz tvorničku (proizvođačevu) garanciju? Možda.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1211 on: May 13, 2015, 08:26:41 pm »

Pa takav jedan MTU bi mogao doći do 300 tisuća eura, ili manje?

Mislim da je cijena puno-puno viša, barem nekoliko puta, kako za MTU tako i za CAT. Ipak se radi o motorima snage 3000 do 3300 KS.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 325



« Reply #1212 on: May 13, 2015, 08:31:32 pm »

Vidiš meni se učinilo da je to oko pola milje eura maksimalno, no nemam šta reći kad ste u pravu, velike su to onda cifre u igri.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1213 on: May 13, 2015, 08:35:12 pm »


MTU su verovatno uber alles, die beste, itd. i po tehnologiji i po resursu, ali su verovatno i najskuplji.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #1214 on: May 15, 2015, 11:12:22 am »


MTU su verovatno uber alles, die beste, itd. i po tehnologiji i po resursu, ali su verovatno i najskuplji.

MTU motori su zaista kvalitetni, ali su i daleko najskuplji. Kvaliteta podrazumijeva cijenu (i obratno) ali rekao bih do određene mjere. Nakon
tog "praga" cijena počinje rasti strmije od kvalitete. Osobno mislim da bi ipak trebali malo spustiti cijene i da bi tu razliku lako kompenzirali
većim brojem prodanih motora, a znamo nije najbolja zarada na prodaji motora već kasnije na prodaji dijelova za održavanje. Ako je više
motora u službi biti će više održavanja i više zarade od dijelova. Mislim da je u tom dijelu razmišljanja CAT ispred MTU-a.
Logged
Pages:  1 ... 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 [81] 82 83 84 85 86 87 88 89   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.