PALUBA
March 29, 2024, 03:50:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 89   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci tipa 171, šifra gradnje Mirna  (Read 437096 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 602


« Reply #120 on: November 30, 2009, 10:51:31 pm »

U to doba godine navedeno vrijeme je više mrak nego sumrak.
E sad za stranu u koju je pogođen ,sad ni ja više nisam siguran bez provjere jer očevidac nisam.
Logged
p147
mornar
*
Offline Offline

Posts: 25



« Reply #121 on: November 30, 2009, 11:11:07 pm »

Quote
U to doba godine navedeno vrijeme je više mrak nego sumrak.

     Ja sam drugačije čuo ali nema veze. Šteta što nema nigdje zvaničnog izvještaja komandanta tog patrolaca, mada je i njegova greška po mojem bilo zavlačenje u uvalu i prilazak tako blizu obali, ali rat je jedna čudna utakmica...
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #122 on: December 01, 2009, 06:40:10 pm »

Kao čoveka koji je službovao na patrolcima zanima me ova tema, naročito priča oko potapanja "šestice", tj. "Mukosa". Od tada je prošlo dosta godina i mogli bi da o dogadjaju razgovaramo na nekom civilizacijskom nivou. Tri mornara su ostala na brodu, neka počivaju u miru, njih ništa neće vratiti - naročito ne prepucavanja sa jedne strane granice na drugu. Ali, može da se diskutuje kako se sam dogadjaj odvijao.

Nadam se da se slažete...
Logged
Smederevac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8


« Reply #123 on: December 01, 2009, 08:32:31 pm »

Hvala Rade sto si omogucio diskusiju,

U potpunosti se slazem...i meni je zanimljivo je diskutovati o sudbini Mukosa posto mi je on bio
"dom" skoro citavih godinu dana..
I naravno cuti obe strane da bi se saznale cinjenice i okolnosti pod kojima je brod pogodjen.
 
I iskreno mi je drago da "moj" brod nije zavrsio na dnu Jadrana...

Ovaj oficir na slici je mislim bio komandant u vreme kad je Mukos pogodjen...Dusko Vracar

Pozdrav


* Navy 7 - 1990-91 001.jpg (135.42 KB, 1088x1046 - viewed 328 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #124 on: December 01, 2009, 08:33:59 pm »

"Vraki"... Smiley
Karijeru je završio kao komandant 16. OGPč...
Ovo ste u nekom zavodu slikani? Paluba je pripremljena za farbanje, stubići sa minijumom...
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #125 on: December 01, 2009, 08:42:18 pm »

MTRZ Velimir Škorpik
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #126 on: December 01, 2009, 08:44:24 pm »

MTRZ Velimir Škorpik je, koliko sam čuo, i bio "formacijski" namenjen za remontovanje i popravke patrolnih čamaca. U njemu je bila i bazijska rezerva rezervnih delova za njih, uključujući i, kasnije u SCG deficitarna, kućišta turbokompresora.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #127 on: December 02, 2009, 08:04:52 am »

Da postujem ja ovu sličicu kad nece Smederevac Smiley

Moj prvenac, patrolni čamac PČ-175 Grmeč....


* 5532_1199073373666_1133460688_641104_3044651_n.jpg (45.38 KB, 604x501 - viewed 264 times.)
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #128 on: December 02, 2009, 09:50:10 am »

Rade
Je li se varam ili je posljednja slika 2 Mirne uslikana na poziciji izlaska iz Boke, a ono u pozadini je tvrđava na Ponti Oštro tj. Prevlaci kako je neki vole nazivati?
Ivo
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #129 on: December 02, 2009, 10:01:57 am »

Ne liči mi na Prevlaku... izgleda daje malo niže. Čini mi se da drugi brod ima oznaku 174, a na petici dimi levi motor. U pitanju je neko gadjanje kumborskih graničara, oko Platamuna ili gde već.
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #130 on: December 02, 2009, 11:20:35 am »

Mutno je, a učinila mi se građevina na ponti poveća. nema veze.

Ajde da malo nasmijemo čitatelje jednom pričicom iz sredine 90-ih. Dok je u to vrijeme još bilo dosta "ozbiljno" na granici, neke moje kolege i ja smo iz razloga koji nisu bitni htjeli vidjeti koliko brzo reagira mornarica iz Boke. Pa smo jednog dana, a bilo je osrednje jugo, dosta valova i mutno, krenuli iz Molunta policijskim gliserom (s ove strance granice, nedaleko od ponte Oštre) prema samoj ponti i zoni gdje je bio UN tada, zaokružili pontu, ušli u Boku ali držeći se hrvatske polovine, negdje na pola Prevlake i stali. I čekali da vidimo za koliko će regirati druga strana. I stvarno, nije prošlo pola sata, možda ni 15 minuta, evo patrolca (Mirna) prema nama, broj sad ne znam, trebao bih pogledati dokumentaciju. Naravno javljeno nam je da dolazi i da budemo spremni, jer ga je čekala posada koja je bila zapadno od ponte Konfin u tenkovskim bunkerima, na visini pa je pogled od tuga bio solidan.
Mi smo sve lijepo uslikali, čekali još malo i okrenuli se te brzo natrag iza ponte da još tko ne zapuca.

Sad me zanima je li taj patrolac naišao slučajno ili je doista isplovio radi nas? To je bilo 1996. ili 1997., prije 1996.

Tj. kakve su upute o postupanju bile tada?

Ivo
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #131 on: December 02, 2009, 11:31:49 am »

Naredjenje za vanredno isplovljenje dobijala se ili od dežurnog operativnog jedinice ili iz OC Komande flote. Pretpostavljam da je na vas išao patrolac koji je bazirao u Zelenici, eventualno u Kumboru. Ovo su samo pretpostavke, pošto sam počeo da radim malo kasnije.
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #132 on: December 02, 2009, 11:45:46 am »

Mislim da je iz Zelenike prije, taman mu je riva okomito na Prevlaku i prova okrenuta tako da nema što nego odvezati se. Došao je dosta brzo, mislim u solidnoj brzini,
pjenilo je jer je jugo prilično puhalo i valova je bilo dosta (znam to posebno, osjetio sam u gliseru, sve bubrege smo izdruckali do tamo jer se plovilo uz vjetar iz Molunta).

Brza reakcija, nema što.

Kad danas gledaš - besmisleno sve skupa, samo uzalud potrošeno gorivo poreznih obveznika s obje strane.

Najbolje u svemu su prošli oni iz UN baze na Prevlaci, pogotovo onaj Rus i onaj crni, Nigerijac mislim. Nema šanse da bi u svojih zemljama imali takvu plaću.
Za ništa, izležavanje po cijeli dan, nevjerojatna misija. Koja im je veza trebala da se dokopaju jednog takvog mjesta...ali otišli smo izvan teme.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #133 on: December 02, 2009, 11:47:11 am »

Ima li kakvih slika iz tog, da kažem, dogadjaja?
Logged
RTOP21
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 105



« Reply #134 on: December 02, 2009, 12:03:37 pm »

Ima, snimaka i slika, i to jako puno, svaki broj, svako vaše isplovljavanje je dokumentirano, ali ne mogu biti objavljene, riječ je o službenoj dokumentaciji. Do kad će biti taj status to ja ne odlučujem.
IZnaš da je tad svaki metar lijevo - desno koji bi neki vaš brod napravio imao za posljedicu prijavu misiji UN-a i obratno, svaki naš ulazak je bio "kršenje" sporazuma itd. i slijedila je prijava s druge strane...a ovi iz UN su sve to lijepo slagali u ladicu i trljali ruke: više prijava = njima dulji mandat = dulje na masnim plaćama.

Meni osobno najuzbudljivije je bilo napraviti pozicije, snimke i fotografije koje smo kolege i ja (tajno) napravili u Boki u prvih par dana napada NATO pakta na tadašnju SRJ. Umorilo me tamo-amo za brodovima, iako mi je Tivat tj. remontni zavod bio najinteresantniji, i grad Kotor je bio dosta bitan, tamo je bio privezan RF-Kotor, valjda da ga NATO ne bi gađao zbog povijesne jezgre Kotora?

Mogu ti reći da mi je posao tad bio dosta nezgodan, ne bi dobro da su nas uhvatili :-)

Nije bilo lako onim ljudima tamo koji žive oko zavoda u Tivtu, bilo ih je strah od NATO-a jako, kuće su bile tako blizu a bomba koliko god "pametna" lako skrene.


Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 89   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 24 queries.