Projekt opremanjna novim brodovima Obalne straže jako sporo ide.
Zato su itekako opravdana sva ulaganja i znatni napori u održavanju Mirni HRM.
Na slikama s vježbi HRM uvijek nedostaje jedan od brodova, koji se u tom trenutku nalazi na opsežnom godišnjem remontu.
Nacin upotrebe Mirni u HRM je drugaciji nego u JRM.
JRM princip je bio patrola, patrola, patrola, integracija u operacije RM sto je i imalo svoje djelimicno opravdanje obzirom na PPd komponentu, podrska operacijama u medjuotocnom podrucju i slicno.
U HRM, uloge su podijeljene na Flotilu, sada novog, starog naziva Flota (zvane nekad Udarne pomorske snage u JRM) i Obalne straze. Resursi Obalne straze se trose manje, Mirne su u OS HRM vise namjenjene za intervencije, traganje i spasavanje, manje za patrolne voznje, sustav nadzora na moru je solidno spregnut, tako da je i odrzavanje brodova lakse. Kako nas je obavijestavao nas uvazeni clan, pok. zpetrov9, izvrsene su i poboljsanja na cilindirima motora sto je bila rak-rana JRM Mirni (skoro nikad svom snagom). Specijalizirana obuka za pripadnike Obalne straze HRM je prisutna po svim nivoima, interaktivna je, sudjeluje Ministarstvo mora, Ministarstvo poljoprivrede-odjel za ribarstvo, Porezna uprava-Carina,..
U JRM je bio problem nacin razmisljanja o upotrebi granicnih jedinica na moru. Rukovodeci kadar je dolazio iz Flote, bez prethodne specijalisticke obuke za poslove granicnih jedinica na moru, razmisljajuci na stari nacin iz vremena prebjega iz YU u zapadne zemlje, kada nije bilo suvremenih sredstava veze i osmatranja. Mirne su bile integrirane u sustav KIS Stina, ali se koristio samo u vjezbama za razmjenu podataka. Podaci sa OROSt-a su se koristili rjedje i rucno su ucrtavani na pomorsku kartu.
GJ JRM su minimalno koristile tehnicke mogucnosti tadasnjih osmatrackih sustava, specijalizirana obuka za granicu u suradnji sa drugim drzavnim organima je bila rijetka i nedovoljna. Postojala je kvalitetna obuka mornara za obavljanje zadataka po Pravilu granicne sluzbe i Borbenom rasporedu, ali specijalizirana obuka starjesina za granicnu sluzbu na moru nije postojala (npr. nijedan rukovodilac grupe za pregled is sprovodjenje nije bio obucen za kontrolu obaveznih brodskih dokumenta-certifikata i licenci sto je jedan od osnova za uzapcenje kod recimo USCG).
Uglavnom, GJ JRM su kaskale za suvremenim trendovima iz tog vremena.
Slažem se sa svime što si napisao.
Ništa nije uništavalo PIELSTICK-e kao PPd zadaće, odnosno duge vožnje pri vrlo malim opterećenjima motora.
Čim je HRM početkom 90-tih napustila tu praksu, motori su se pokazali primjetno pouzdanijim.
Pokušaj povratka krajem 90-tih na staru praksu PPd potraga, brzo je opet doveo do već poznatih problema s pogonom. Tada je PPd taktika ex-JRM zauvjek napuštena.
Na motorima su se, u dužem vremenskom periodu, vršile manje, veće i velike modifikacije i rekonstrukcije.
Sinergijskim djelovanjem optimalnog režima uporabe brodova i poboljšane konstrukcije motora, MIRNE danas predstavljaju vrlo upotrebljive "radne konje" Obalne straže RH.
Ta upotrebljivost MIRNI je, paradoksalno, donekle "krivac" za komotnu dinamiku izgradnje novih OOB klase "Omiš".