PALUBA
March 29, 2024, 11:37:19 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 89   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci tipa 171, šifra gradnje Mirna  (Read 437033 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #150 on: March 09, 2010, 09:00:06 pm »

Zar Pielstick motore po licenci nije radila Jugoturbina Karlovac, naročito one za Mirne?

Čitam malopre na avionskom forumu postove Trpeta i Janezeka o tome da je za naoružanje Orla razmatrana nabavka raketa v-b Penguin, pa se setih da sam negde davno ja čuo da je Mirne trebalo da imaju mogućnost ugradnje raketa Penguin u njihovoj osnovnoj verziji b-b. Mislim da SUV za Penguin nije ni složen ni velikih dimenzija, pa se imao gde smestiti, mada raspored na Mirnama ne pamtim najbolje.
Takođe sam čuo da se razmatrala ugradnja pp torpeda sovjetske ili švedske proizvodnje, najverovatnije 2 aparata. Ovo naročito imajući u vidu Simradov sonar. Da li je na odluku da se na to ne ide uticalo to što taj sonar u praksi baš i nije naročito upotrebljiv, osim ako se vozi na Schottelima? 

Kada se setim da Mirne imaju veoma prostranu palubu na krmi, prosto ne mogu da ne pretpostavim da je o tome razmišljano.
Pretpostavka nije od značaja za današnje vreme, ali jeste od značaja za istoriju.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #151 on: March 09, 2010, 09:14:47 pm »

Možda su imale prostranu krmu dok je na krmi bio jednocevac... ugradnjom četvorocevca prostor se drastično suzio Smiley
Što se tiče sonara, to su komercijalni sonari, ribarski, i kao takvi nisu baš upotrebljivi za traganje za podmornicama. U vožnji pogotovu.
A što se tiče ugradnje Pingvina i PPd torpeda - ne bih o tome.
Logged
mbrundle
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #152 on: March 09, 2010, 10:00:42 pm »

Koliko mi je poznato ovaj dečko je bio na jednom PČ. Scan je s fotokopije.

Iz kojih je ovo novina?  Ja sam 1984. bio telegrafista na PČ-176 i Darko Kresović na jednoj patroli došao kao zamena. Pamtim da je bio "živac" - mnogo je voleo da viče.

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #153 on: March 09, 2010, 10:28:21 pm »

Možda su imale prostranu krmu dok je na krmi bio jednocevac... ugradnjom četvorocevca prostor se drastično suzio Smiley
Što se tiče sonara, to su komercijalni sonari, ribarski, i kao takvi nisu baš upotrebljivi za traganje za podmornicama. U vožnji pogotovu.
A što se tiče ugradnje Pingvina i PPd torpeda - ne bih o tome.

Au, pa to je bilo dobro za lov na tune ... ! PČ kao koča! Zašto su onda uopšte ugrađivani ti sonari? Skandinavski PC/TC/RC su imali 80-ih slične sonare, ili ne baš? 
Sa italijanskim ribarima baš i nismo bili u takvim odnosima da zajedno sadejstvujemo u pojasu od 12M.

Ja samo pomenuh da sam čuo da se razmišljalo o dooružavanju. Bolje da se razmišlja pa makar i ne bilo od toga ništa - nego da se kupe nova ruska torpeda za podmornice koje nisu nikada sagrađene.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #154 on: March 09, 2010, 10:33:11 pm »

Glupo je razmišljati na brod dužine 30-ak metara pored svog već prisutnog naoružanja ugraditi još naoružanja. To je ipak bio patrolni čamac, namenjen za kontrolu dužobalnih komunikacija, sa pridodatom funkcijom PPd borbe, PVO sidrišta itd, itd...

Kad smo već kod razmišljanja vrlih nam stručnjaka, "najpametnija" im je bila odluka da PČ-175 učestvuje u vežbi na kojoj je trebao da obara dubinske bombe - a znajući da mu je tada samo levi motor bio ispravan, tj. maksimlana brzina plovljenja mu je bila nešto oko 4 čv.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #155 on: March 09, 2010, 11:46:06 pm »

Glupo je razmišljati na brod dužine 30-ak metara pored svog već prisutnog naoružanja ugraditi još naoružanja. To je ipak bio patrolni čamac, namenjen za kontrolu dužobalnih komunikacija, sa pridodatom funkcijom PPd borbe, PVO sidrišta itd, itd...

Kad smo već kod razmišljanja vrlih nam stručnjaka, "najpametnija" im je bila odluka da PČ-175 učestvuje u vežbi na kojoj je trebao da obara dubinske bombe - a znajući da mu je tada samo levi motor bio ispravan, tj. maksimlana brzina plovljenja mu je bila nešto oko 4 čv.
Pa ko li je bio tako pametan da šalje na vežbu neispravan brod koji može da vozi 4 čv? Je li 4 ili 14? Mislim da se pri 4 čv teško može normalno upravljati brodom, osim manovre kod pristajanja, pa makar bio i PČ. A i šotel je valjda bio neispravan, čuo sam da je to bila česta pojava.
Pa još da obara db, nadam se vežbovne, inače bi zlo bilo! Ako je tako onda je bio samo za remont - a i do tamo da dođe u teglju. Svašta!
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #156 on: March 09, 2010, 11:57:54 pm »

Inače, najviše mi se na PČ tipa 171 dopala udobnost za posadu i sasvim drugi tehnički nivo u odnosu na moj PČ 134. Jasno je da su to bili patrolni brodovi, za šta su i projektovani.
Druga su stvar npr. TČ koji su bili "oružje" i ništa sem toga. Pravili smo viceve o tome kako se na TČ vrši nužda pri 40čv. A i inače - mala je nekako bila ona šolja u nadgrađu. 
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #157 on: March 10, 2010, 03:08:02 pm »

Evo još jedne slike iz Pule.


* untitled-1.jpg (105.48 KB, 611x408 - viewed 323 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #158 on: March 10, 2010, 09:33:17 pm »

Pa ko li je bio tako pametan da šalje na vežbu neispravan brod koji može da vozi 4 čv? Je li 4 ili 14? Mislim da se pri 4 čv teško može normalno upravljati brodom, osim manovre kod pristajanja, pa makar bio i PČ. A i šotel je valjda bio neispravan, čuo sam da je to bila česta pojava.
Pa još da obara db, nadam se vežbovne, inače bi zlo bilo! Ako je tako onda je bio samo za remont - a i do tamo da dođe u teglju. Svašta!

Kada smo predavali patrolce crnogorskom MUP-u (ili što bi reko neki glavonja iz KRM - Ustupali, mada nije umeo da mi objasni razliku u tom slučaju), MUP je doveo tipa koji je bio šef mašine na trgovcu, da bude neki pomoćnik za pozadinu. Čova sidje u mašinu, proboravi tamo sa našim mašincima, izadje i krsti se, ponavljajući kako smo ludi i da on takvo nešto u životu ne bi primio da vozi. Nama u principu nije bio problem.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #159 on: March 11, 2010, 09:03:57 am »

@Rade

A sta mu je konkretno smetalo ?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #160 on: March 11, 2010, 03:51:31 pm »

Smetalo mu je što smo išli bez i jedne ispravne SOS pumpe, sa nepouzdanim motorima (na 780 okretaja max) itd...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #161 on: March 15, 2010, 05:52:46 pm »

@ Rade
Pa nije da covek nije bio u pravu.
Ajde da se tako odradi neki zadatak koji je hitan ali to je bilo defolt stanje zar ne ?

Sa druge strane kad je covek stekne neku sigurnost i iskustvo sa nekom tehnikom ona mu je lakse ali ipak treba postovati neke standarde i oni su plod nekog iskustva.

Ovo je na racun komadne RM ne na racun posada Rade.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #162 on: March 15, 2010, 06:36:38 pm »

Pravilo granične službe dozvoljava komandantu broda da na osnovu procene vremena i stanja broda odbije patrolnu vožnju, ukoliko tom vožnjom dovodi u opasnost brod i posadu. Medjutim, ako ne isploviš - smanjuješ borbenu gotovost i sl.
Naravno da se vodilo računa o posadi ibrodu - niko nije blesav da izadje sa olupinom na talase.
Logged
pirke veselinovic
mornar
*
Offline Offline

Posts: 8



« Reply #163 on: March 16, 2010, 04:02:18 pm »

Jednom je u toku voznje otkazala ona pumpa sto puni krmeni tank gorivom... pa je onda otkazala i rucna pumpa... Auuuu.   Shocked Secas se Rade? Ili je mozda tad trenutno bio neko drugi komandant, ne pamtim bas    
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #164 on: March 16, 2010, 04:25:27 pm »

Sećam se... bilo je svega. Bilo je i menjanja filtera goriva u vožnji kad se uzbućkaju tankovi goriva, mulj zatisne filtere i pogase se motori...
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 89   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.