PALUBA
March 28, 2024, 02:43:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 [88] 89   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci tipa 171, šifra gradnje Mirna  (Read 436653 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #1305 on: December 01, 2021, 11:22:57 am »

Ne sjećam se da su se motori na Mirnama gasili prilikom promjene broja okretaja (uplovljenje / isplovljenje...) u stvari znam da nisu. Koliko znam to su jako izdržljivi motori
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1306 on: December 01, 2021, 03:12:52 pm »

Јесу, када су у верзији атмосферских дизела, као на железници.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1307 on: December 02, 2021, 07:26:48 am »

Ako me sećanje ne vara poslednji brodovi sa prekretnim motorima su bili patrolci klase 501.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #1308 on: December 02, 2021, 11:40:00 am »

Ne sjećam se da su se motori na Mirnama gasili prilikom promjene broja okretaja (uplovljenje / isplovljenje...) u stvari znam da nisu. Koliko znam to su jako izdržljivi motori
U moje doba, znalo se desiti, ne oba istovremeno, ali se može preprojiti na prste jedne ruke
Logged
Godra
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 990


P-34


« Reply #1309 on: September 20, 2022, 12:34:02 pm »

BUDVA I na Škveru


* BUDVA I.jpg (501.17 KB, 1400x1050 - viewed 6 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1310 on: September 22, 2022, 10:14:14 pm »

BUDVA I na Škveru

Ima i originalni kom. most od Mirne.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #1311 on: September 23, 2022, 06:42:57 am »

Ne sjećam se da su se motori na Mirnama gasili prilikom promjene broja okretaja (uplovljenje / isplovljenje...) u stvari znam da nisu. Koliko znam to su jako izdržljivi motori
U moje doba, znalo se desiti, ne oba istovremeno, ali se može preprojiti na prste jedne ruke

12PA4V200VGDS tek su bili na početku proizvodnje u vreme kad smo ih kupili. Možda smo kupili i licencu za proizvodnju u "Jugoturbini" Karlovac. Imaju visoke pritiske nadpunjenja i nisu tako pouzdani kao MTU motori, mnogo skuplji. Još u vreme mog ukrcanja čuo sam neke primedbe motorista na njih. U službi HRM su izbacili jedan stepen turbokompresora, nešto malo smanjili time max. snagu, ali su motori bolje radili i manje trošili.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #1312 on: September 23, 2022, 10:54:39 am »

Motori su se proizvodili u Uljaniku u Puli. Što se preinake tiče nisu izgubili na snazi. Što se tiče njihove pouzdanosti nisam zapazio da se više kvare od MTU motora ili više od bilo kojeg drugog motora. Iskustvo s njima je da su to "peri deri" motori. Naravno sve to je bilo uz obučene i sposobne posade V B.O. i redovito i pravilno održavanje.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1313 on: September 23, 2022, 11:04:08 am »

Zar motori za Mirne nisu kupljeni kad i za železnicu, s tom razlikom da su za JRM išli sa turbo kompresorima?

Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #1314 on: September 23, 2022, 11:52:17 am »

Zar motori za Mirne nisu kupljeni kad i za železnicu, s tom razlikom da su za JRM išli sa turbo kompresorima?



Činjenica je da motori ugrađeni na tip Mirna nisu mogli duže držati meximalni broj obrtaja, vožnja "Svom/maximalnom snagom", ukoliko je bila moguća, nije trajala duže od 20-30 minuta, samim time ni maximalna deklarirana brzina od 29 čv je bila misaona imenica, koja se mogla postići tek kod nekih nakon remonta. Maksimalni broj obrtaja/brzina u eksploataciji ostvarivala se na 3/4 snage, iako je i tu bilo problema. Govorim o periodu kada su ti brodovi bili stari do 5 godina.
Neko vrijeme su, zbog uštede goriva bili naređenivani režimi vožnje "Polagano" za vrijeme patrolne vožnje, što je sigurno utjecalo na performanse tih brzohodnih motora.
Pok. član Palube, Petrović Zdenko, radio je u pulskom Tehnomontu na  preinakama  motora na Mirnama, tako da su te nus pojave anulirane. Ima detaljan opis na ovom forumu/stranici o tome.
Tehnički referenti u komadama Šibenik/Kumbor su muku mučili zajednos sa posadama i remontnim zavodima da koliko toliko drže performanse brodova u prihvatljivim parametrima. Dolaskom zastavnika I klase Volarova iz GMD Šibenik u GMO Kumbor, podignuta je kvaliteta održavanja, time i parametri eksploatacije na PČ 178 i 179, tako da pamtim PČ 179 u vožnji brzinama preko 27 čvorova.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1315 on: September 23, 2022, 12:02:18 pm »

Jedno vreme je zbog uštede goriva ograničen broj okretaja na vrednost ispod koje je lavirintna brtva dihtovala. To je imalo katastrofalne posledice, ali mislim da smo i o tome već pisali.
Logged
Perun
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 668


« Reply #1316 on: September 25, 2022, 10:43:49 am »

Motori su i prije preinake mogli raditi na 1500°/min duže vrijeme. Prilikom izlaska iz remonta redoviti postupak isputivanja je bio i vožnja na 1500°/min i kratkoročna vožnja na 1550°/min. Zbog sustava dvostrukog prednabijanja čak je bilo poželjno da se koriste što duže na što višim okretajima. To su bili "trkači" motori tj. najbolje su radili na većim okretajima jer su tek onda turbine najbolje prednabijale zrak. Hlađenje je vršeno sa vodom koja se hladila morem. Tekućinu u oba sustava su pokretale privješene crpke tako da je hlađenje bilo bolje na višim okretajima. Postojala je želja da se motori zbog "čestih neispravnosti" voze na nižim okretajima ali tu su odluku (preporuku) napisali nestručni ljudi i nije se puno poštivala.  Večina neispravnosti je nastajala zbog vožnje na nižim okretajima koji su "gušili" motore. Najmanje neispravnosti je bilo kad bi se motori često vozili na višim okretajima. Nakon preinake osobine su postale bolje. Koliko me pamćenje služi motori su napravljeni za lokomotive i pokrenuta je licencna proizvodnja od nekih 30 motora u Uljaniku ili je to količina za JRM a za lokomotive je napravljeno posebno. Po pričama starijih ljudi JRM je u "Velimiru Škorpiku" vršila zamjenu motora prilikom remonta, skinuti motori su zatim išli na održavanje i nakon održavanja su bili spremni za iduću zamjenu na idućem brodu koji bi došao na red za remont. Pokojni gospodin Zdravko Petrović je radio u Uljaniku a potom u Motortechu, bio je istinski znalac i uvijek spreman podjeliti znanje i iskustvo. Pravi gospodin.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #1317 on: September 25, 2022, 11:10:06 am »

Koliko me pamćenje agregstna zamjena motora nije bilo pravilo. Osobno nisam čuo ni za jedan slučaj.  Maximalan broj okretaja motora je bio negdje izmedju 2700-3000 o/min (kod tipa 137, cca 1800 o/min).  Pričalo se tada da su to motori sa lokomotiva u Francuskoj. Najčešći kvar bio je pregorijevanje ispuha/ klapni.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #1318 on: September 25, 2022, 12:53:05 pm »

Pucala su kućišta turbina, usled visokih temperatura, a sto je nastajalo usled propustanja ulja u radno kolo (neisprvbnost lavirintne brtve, koja je dihtovala na 780 okretaja - akose dobro secam cifre). Zbopg toga smo i stajali u remontu. Bazijska rezerva rezervnih delova potrosena, ostataak ostao u Šibeniku.
Motor jeste menjan na nekim brodovima, to sam doduše video kada smo trebali da predamo brod pograničnoj policiji. Elem, nismo mogli da se razdužimo i odemo u prekomandu dok RMTD ne svedemo na nulu. Tada sam video da na Mirni imam tri glavna motora, četiri pomoćna, dva Boforsa...
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #1319 on: September 25, 2022, 01:12:35 pm »

Pucala su kućišta turbina, usled visokih temperatura, a sto je nastajalo usled propustanja ulja u radno kolo (neisprvbnost lavirintne brtve, koja je dihtovala na 780 okretaja - akose dobro secam cifre). Zbopg toga smo i stajali u remontu. Bazijska rezerva rezervnih delova potrosena, ostataak ostao u Šibeniku.
Motor jeste menjan na nekim brodovima, to sam doduše video kada smo trebali da predamo brod pograničnoj policiji. Elem, nismo mogli da se razdužimo i odemo u prekomandu dok RMTD ne svedemo na nulu. Tada sam video da na Mirni imam tri glavna motora, četiri pomoćna, dva Boforsa...

To sto opisujes bilo je poslije 1991.
Logged
Pages:  1 ... 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 [88] 89   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 25 queries.