PALUBA
April 26, 2024, 09:45:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Jahta "Vila"  (Read 50702 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #60 on: October 29, 2011, 09:51:08 am »

Hoce li sudbina broda biti prema  (prorocanskim) rijecima Brodarskog, ili ima jos malo izgleda za boljitak?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #61 on: March 25, 2012, 09:23:21 am »

Još jedan događaj (09.06.2011) u vezi ovog broda, sudbina pa to ti je.. Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Slika i tekst iz ovog lista


* Istranka.jpg (32.7 KB, 468x309 - viewed 328 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #62 on: April 18, 2012, 01:57:36 pm »

Kao "Istranka" na ulazu u Boku. Iz knjige povijesni brod Istranka, autora Stijepana Loza, 2003 Split.
Možda je bila ranije ali ne mari Wink


* Istranka.jpg (59.31 KB, 837x768 - viewed 180 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #63 on: April 18, 2012, 02:26:55 pm »

Kao "Istranka" na ulazu u Boku. Iz knjige povijesni brod Istranka, autora Stijepana Loza, 2003 Split.
Možda je bila ranije ali ne mari Wink
Kao "Istranka" na ulazu u Boku. Iz knjige povijesni brod Istranka, autora Stijepana Loza, 2003 Split.
Možda je bila ranije ali ne mari Wink

Lipa slika. Stjepan Lozo je inače ravnatelj Hrvatskog pomorskog muzeja u Splitu, u čijem izdanju je i izašla ova knjiga koja je u međuvremenu i rasprodana te se više ne može nabavit u samome muzeju. Ja je nisam imao prilike niti prolistati, možeš li podijeliti svoje utiske o knjizi sa nama, mali od palube.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #64 on: April 18, 2012, 07:07:20 pm »

Knjiga je u suštini dobra i sem par zamjerki (... ne znam kako da formulišem zamjerke, a da ne budem krivo shvaćen  Undecided ) smatram da je vrijedna čitanja.
Zamjeram autoru što je na par mjesta u knjizi neke istorijske događaje i okolnosti površno opisao na način na koji istoriju zadnjih godina opisuju političari, pa se stiče utisak da je sem priče o ovom brodu možda htio još nešto reći. Moje lično mišljenje je da se, bar kada su ovakve knjige u pitanju, treba držati provjerenih fakata. Takođe postoje sitnije greške koje mu ne zamjeram i jedan krupniji previd:
         Naime među ilustracijama u knjizi postoji i kopija tehničkog crteža razvoja oplate "Istranke" (skeniraću čim stignem). Ona je rađena u Tivtu u MTRZ Sava Kovačević prilikom jednog od njenih remonta. Ispod ilustracije autor je napisao (citiram):
  "Razvoj oplate "Istranke"; izrađen ožujka 194(?), zadnja godina nečitka, vjerojatno 1948. Upravo u ožujku 1948 godine u Remontnom zavodu u Tivtu izvršeno je dokovanje i značajniji remont broda"
Svi znamo da je 1948 brod još nosio naziv "Orijen", dalje, na priloženom crtežu jasno se vidi naslov: P/J ISTRANKA, te godina 1948 nikako ne dolazi u obzir, ovo dodatno čudi ako se ima u vidu da je sam autor u knjizi (na prethodnoj stranici) napisao da smatra da je brod promijenio ime najvjerovatnije 1950. Dakle pogrešno je datovan dotični crtež (plan razvoja oplate). Ovo je meni upalo u oči dok sam čitao knjigu, a autor je, smatram, trebao bolje obratiti pažnju na ovo kao dokument koji je koristio u pripremi knjige. Ipak generalni utisak je da je knjiga dobra i kao što sam prije rekao vrijedna čitanja
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #65 on: April 18, 2012, 07:11:00 pm »


 Zar nema zaglavlja crteža? U zaglavlju bi trebalo da stoji datum kada je rađeno.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #66 on: April 18, 2012, 07:14:24 pm »

Pa čovijek je rekao da mu je datum nečitak. To zna da se desi pogotovo ako je crtež stariji ili ako je kopija (što je ovdje slučaj), ali sam naslov na crtežu: P/J ISTRANKA sugeriše da nikako ne može biti iz 1948 ili 1949 godine
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #67 on: April 18, 2012, 07:18:10 pm »


 Moja greška, nisam pažljivo pročitao boldovano. Izvinite!
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #68 on: April 20, 2012, 01:35:59 pm »

Knjiga je u suštini dobra i sem par zamjerki (... ne znam kako da formulišem zamjerke, a da ne budem krivo shvaćen  Undecided ) smatram da je vrijedna čitanja.
Zamjeram autoru što je na par mjesta u knjizi neke istorijske događaje i okolnosti površno opisao na način na koji istoriju zadnjih godina opisuju političari, pa se stiče utisak da je sem priče o ovom brodu možda htio još nešto reći. Moje lično mišljenje je da se, bar kada su ovakve knjige u pitanju, treba držati provjerenih fakata. Takođe postoje sitnije greške koje mu ne zamjeram i jedan krupniji previd:
         Naime među ilustracijama u knjizi postoji i kopija tehničkog crteža razvoja oplate "Istranke" (skeniraću čim stignem). Ona je rađena u Tivtu u MTRZ Sava Kovačević prilikom jednog od njenih remonta. Ispod ilustracije autor je napisao (citiram):
  "Razvoj oplate "Istranke"; izrađen ožujka 194(?), zadnja godina nečitka, vjerojatno 1948. Upravo u ožujku 1948 godine u Remontnom zavodu u Tivtu izvršeno je dokovanje i značajniji remont broda"
Svi znamo da je 1948 brod još nosio naziv "Orijen", dalje, na priloženom crtežu jasno se vidi naslov: P/J ISTRANKA, te godina 1948 nikako ne dolazi u obzir, ovo dodatno čudi ako se ima u vidu da je sam autor u knjizi (na prethodnoj stranici) napisao da smatra da je brod promijenio ime najvjerovatnije 1950. Dakle pogrešno je datovan dotični crtež (plan razvoja oplate). Ovo je meni upalo u oči dok sam čitao knjigu, a autor je, smatram, trebao bolje obratiti pažnju na ovo kao dokument koji je koristio u pripremi knjige. Ipak generalni utisak je da je knjiga dobra i kao što sam prije rekao vrijedna čitanja

Hvala, mali od palube.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* hpms_povijesni brod istranka.jpg (129.01 KB, 500x355 - viewed 273 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #69 on: May 11, 2012, 06:02:31 pm »

Kormilo...
Inače je sa izložbe u Tivtu...


* kormilo.JPG (342.65 KB, 1024x768 - viewed 196 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #70 on: May 11, 2012, 06:05:18 pm »

Da su i admirali ljudi dokaz je i ovo:


* klonja.JPG (422.51 KB, 768x1024 - viewed 199 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #71 on: May 11, 2012, 06:07:21 pm »

da bi bili čisti:


* tuš.JPG (434.2 KB, 1024x768 - viewed 185 times.)
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #72 on: May 11, 2012, 06:09:37 pm »

Da su i admirali ljudi dokaz je i ovo:
Danas ne bi sa ovakvim klozetom ni u jednu luku mogli pristati.
Nije u redu da g...a idu drito u more  laugh
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #73 on: June 06, 2012, 12:58:15 pm »

Ipak, ima izgleda da se ovaj povijesni brod sacuva od propasti! - prema danasnjim informacijama. Skopcano je i sa pravom vlasnistva talijanskog kupca, koji to vlasnistvo ne moze "konzumirati" jer je RH stavila brod pod trajnu zastitu.

A, za ostalo treba osim volje i mnogo sredstava.

Trup je u iznenadjujuce - dobrom stanju.

Ajmo jos malo sacekati.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #74 on: June 06, 2012, 03:17:53 pm »

Da su i admirali ljudi dokaz je i ovo:
Danas ne bi sa ovakvim klozetom ni u jednu luku mogli pristati.
Nije u redu da g...a idu drito u more  laugh

Pa kad je samo G i nije loše - "bio".  Gledam kako je danas u marinama: tragovi nafte, pranje jahti sa deterdžentom...



« Last Edit: June 06, 2012, 05:02:53 pm by leut, Reason: popravak citata » Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.046 seconds with 23 queries.