PALUBA
April 27, 2024, 03:31:55 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 54   Go Down
  Print  
Author Topic: Mornaričko-tehnička raketna baza i Operativni centar Komande VPO Žrnovnica  (Read 387212 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #105 on: March 27, 2011, 07:08:21 pm »

Slike su se izmiješale, neznam ni sam zašto, al da sad to ne prepravljam, probajte shvatiti što je što.

Onaj otvor nema nikakve veze s ulazom, to su stari suhozidi, nije da je samo jedna rupa u zidu, takvih je po cijelom brdu sva sila...

Evo idućih slika:

Iz kamenoloma gledano prema brdu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U trenutku ispuštanja vode iz R-traktora.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

-II-
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ja sam mislio da je dole u ovom području taj "PUTOX", al očito da nije...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC00085.JPG (461.95 KB, 1556x1167 - viewed 511 times.)

* DSC00074.JPG (503.05 KB, 2160x1620 - viewed 441 times.)

* DSC00079.JPG (387.35 KB, 2160x1620 - viewed 440 times.)

* DSC00080.JPG (302.2 KB, 2160x1620 - viewed 161 times.)
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #106 on: March 27, 2011, 07:45:56 pm »

Opet su se slike izmiješale, stvarno nevidim u čem je kvaka? Molim moderatora da pogleda do čeg je pa da mogu nastaviti dalje s „normlanim“ uploadom slika. Nadam se da ćete opet uspjeti povezati slike s tekstom.

Evo idućih slika:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Što se tiče ove slike. U ovom crvenom krugu je taj veliki betonski masiv. U plavom krugu je standardno, kućica od kapije, a u žutome kapija. Crnim krugovima je označen taj, sad već nakon požara dobro vidljiv makadamski put, koji je taj bio u funkciji, pa je bio i bolje očuvaniji, al sad je to već druga priča.
Ovaj zeleni kvadrat su te prostorije o kojima sam vam ja govorio u početku za koje se nezna što su, a to se nalazi s druge strane.

-II- samo zumirana
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Gašenje.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To je to područje na kutu tog puta o čem sam vam prije pričao, tu se nalazi taj urušeni dio u obliku tunela i koji je na istoj nadmorksoj visini kao i ovaj betonski masiv i kao treći kat onih dole prostorija...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Makadamski put malo bolje zumiran.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC00086.JPG (155.44 KB, 972x729 - viewed 474 times.)

* DSC00089.JPG (472.38 KB, 1750x1313 - viewed 419 times.)

* DSC00090.JPG (470.06 KB, 1750x1313 - viewed 165 times.)

* DSC00093.JPG (460.82 KB, 1728x1296 - viewed 201 times.)

* DSC00094.JPG (503.53 KB, 1728x1296 - viewed 168 times.)
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #107 on: March 27, 2011, 08:00:13 pm »

Opet su se slike izmiješale, stvarno nevidim u čem je kvaka? Molim moderatora da pogleda do čeg je pa da mogu nastaviti dalje s „normlanim“ uploadom slika. Nadam se da ćete opet uspjeti povezati slike s tekstom.

Evo idućih slika:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Što se tiče ove slike. U ovom crvenom krugu je taj veliki betonski masiv. U plavom krugu je standardno, kućica od kapije, a u žutome kapija. Crnim krugovima je označen taj, sad već nakon požara dobro vidljiv makadamski put, koji je taj bio u funkciji, pa je bio i bolje očuvaniji, al sad je to već druga priča.
Ovaj zeleni kvadrat su te prostorije o kojima sam vam ja govorio u početku za koje se nezna što su, a to se nalazi s druge strane.

-II- samo zumirana
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Gašenje.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To je to područje na kutu tog puta o čem sam vam prije pričao, tu se nalazi taj urušeni dio u obliku tunela i koji je na istoj nadmorksoj visini kao i ovaj betonski masiv i kao treći kat onih dole prostorija...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Makadamski put malo bolje zumiran.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Objekat označen u crvenom krugu je rezervar za vodu,koji nažalost još nije u funkciji.
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #108 on: March 27, 2011, 08:13:01 pm »

Opet su se slike izmiješale, stvarno nevidim u čem je kvaka? Molim moderatora da pogleda do čeg je pa da mogu nastaviti dalje s „normlanim“ uploadom slika. Nadam se da ćete opet uspjeti povezati slike s tekstom.

Evo idućih slika:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Što se tiče ove slike. U ovom crvenom krugu je taj veliki betonski masiv. U plavom krugu je standardno, kućica od kapije, a u žutome kapija. Crnim krugovima je označen taj, sad već nakon požara dobro vidljiv makadamski put, koji je taj bio u funkciji, pa je bio i bolje očuvaniji, al sad je to već druga priča.
Ovaj zeleni kvadrat su te prostorije o kojima sam vam ja govorio u početku za koje se nezna što su, a to se nalazi s druge strane.

-II- samo zumirana
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Gašenje.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To je to područje na kutu tog puta o čem sam vam prije pričao, tu se nalazi taj urušeni dio u obliku tunela i koji je na istoj nadmorksoj visini kao i ovaj betonski masiv i kao treći kat onih dole prostorija...
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Makadamski put malo bolje zumiran.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Objekat označen u crvenom krugu je rezervar za vodu,koji nažalost još nije u funkciji.
Jure ,objekat koji si označio zeleno,a nalazi se sa zapadne strane brda,služila je kao tor,ex-JNA je 1990. god. držala ovce u krugu OC
Logged
Jure Stefanovski
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 474



« Reply #109 on: March 27, 2011, 10:02:36 pm »

Ček, jel to taj "putox" o kojem smo pričali u prethodnim postovima, i kojeg smo označili da je poviše škole na izlazu iz onog tunela poviše škole?
Očito je da je to taj.
Al kad gledam unutar njega su dva otvora nekakava na vrhu:?

Govoriš o ovcama, to se šališ, ili? Cheesy
Pa nije da je u svih 4-5 prostorija i pustim nekakvim otvorima razbijenima i ventilima za vodu kraj toga držala ovce, pa čemu če im, mislin ono:?
U jednoj od soba sam naišao na sobu punu slame i na njoj katonske tuljke od ptotuavionskih metaka, koji zasigurno još stoje tu.

Iza škole obilježeni ulaz u krugu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Osmatračnica i taj miteriozni "potkop" u obliku tunela.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pogled na susjedno brdo i RAKETNU BAZU.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
-II-

Ovo je kraj kapije (slikano sa istog mjesta odakle i ti) i pogled na krovove samo napuštenih kasarni i ostalih prostorija ispred tunela.
Pošto mi je ograničeno na 5 slika, u idućim slikama ću vam ovo povezat u jedno cijelo, a onda ću sve nacrtat na G.Earthu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC00096.JPG (445.34 KB, 1944x1458 - viewed 218 times.)

* DSC00097.JPG (485.91 KB, 2160x1620 - viewed 266 times.)

* DSC00107.JPG (458.32 KB, 2160x1620 - viewed 206 times.)

* DSC00109.JPG (510.56 KB, 2160x1620 - viewed 146 times.)

* DSC00112.JPG (450.87 KB, 2160x1620 - viewed 175 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #110 on: March 27, 2011, 11:10:00 pm »

Mene interesuje sistem veza nazvan "Neptun" i kolko je taj sistem imao veze sa ovim objektom. Verujem da se radilo o zicanom prenosu informacija duz cele Jugoslovenske obale Jadrana, ali nemam neke ozbiljnije informacije.
Kolko sam negde procitao, sistem "Neptun" je bio obelezan i na civilnim pomorskim kartama.
Moja saznjanja o “NEPTUNU-u” su relativno skromna, jer to u osnovi i nije moj fax.     O njemu znam tek toliko koliko mi je bilo potrebno kod ispitivanja direktnih kanala veze za pripremu instalacije sistema KIS STINA Jadran. Ispivanje smo zapoceli pocetkom 1981 god. sto znaci da je vec tad bio u funkciji. Vrsena su na kompletnom Vojno pomorskom vojistu. “NEPTUN” je podzemno podvodni kabel uzduz cijelog Jadranskog priobalja. Koliko zadire i u unutrasnjost kontinenta nisam upoznat. Mislim da je u to vrijeme, ali nisam skroz siguran, bilo ostalo jos nesto malo da se poveze kod Zadra. Koristile su ga i civilne strukture u dogovoru sa vojnim. Vjerovatno su ga i financirale skupa prilikom polaganja. Kabel je inace koaksijalnog tipa, sa danasnjeg stanovista klasika je se jos nije bila pojavila optika u tom podrucju. Projekat je ispred K-de VPO vodio odsek veze, a konkretno major Vlastelica koji bi o tom mogao iscrpno govoriti.
I sam objekat u Zrnovnici u kojem je i bilo cvoriste veze K-de VPO bio bezan na doticni kabel. Paralelno su postojala i relejna cvorista na Obosniku, Visu, Lastovu, Kozjaku, Velebitu i jos kojim da ne duljim.


Konkretniji razgovori na rušenju telekomunikacijskih veza neprijatelja (JNA i milicije) vođeni su prosincu 1990.
u Sekreterijatu narodne obrane …………. potpukovnik bivše JNA Duje Vlastelica, a sve pod nadzorom …..Prvi očevidi
objekata veze JNA izvršeni su u Mravincima, Klisu i Dugopolju. U siječnju 1991. izviđali su se objekti u Konjskom i Kukuzovcu,
a u ožujku u Vrlici. Nakon svakog povratka s terena zaključivalo bi se kako svaki objekt veze neprijatelja valja
onesposobiti ………..

Duje Vlastelica boravio je kod …………… glede organizirane pripreme za planiranje »rušenja«i prekida pojedinih sustava veza JNA na širem području Splita i okolice. To se zbilo u utorak 4. 12.1990.
Posebice je bio ranjiv nadzemni sustav NF i VF žičanih veza s naglaskom na podzemni kabelski sustav telekomunikacija. Bio nam je prioritet planirati prekide sustava veza na osjetljivim i vitalnim mjestima i točkama: Mravince, privod SŽL-a u PmCV-u Dugopolje (iz pravca Šibenika, Sinja i Imotskog), kabelska kućica »Lav«, sustav »Neptun«, Žrnovnica (kabelski bunar kod osnovne škole) gdje su se koncentrirale veze po koaksijalnom kabelu »Central«, RR veze »Sova« i »Usov«, KIS»Stina«, veze s raketnom bazom 181; glavno KM (komandno mjesto) KVPO-a (Komande Vojnopomoskeoblasti) u Žrnovnici - obj. 182, NF-kabel od obj. 182 do PRC (predajni radiocentar) obj.LS-22 kod Kile…..
……………..
Spojni put (medij) je VF simetrièni kabel (promjera 1,2 mm) bez regeneratora.
Ovaj kabel se spominje i u NF vezama, a izgrađen je za potrebe JNA i nosi naziv TF10 7 x 4 x 1,2 VF (simetrični sustav NEPTUN).
Po ovom kabelskom sustavu radile su analogne primarne grupe……..…..


                                                                        napisao Duje Vlastelica



Gore navedeno su isečci teksta koje je napisao tzv.Duje Vlastelica, a u vezi prekida komunikacija objektu 182 (Komandno mjesto KVPO ) u Žrnovnici tokom 1991 god. U tekstu se pominje i sustav “NEPTUN”.

Pa dobro, ajde nekako “Duje” ja bi ti kao vojnik i oprostio kidanje komunikacija. I ja bi tebi u onoj situaciji verovatno isto uradio da je bilo obratno, ali kako da razumijem da se više ne zoveš p.puk  Dušan Vlastelica kako si se stalno prestavljao dok smo ispitivali te veze početkom 80-tih i kako ti piše u dokumentima nego odjednom “Duje”.  Ovo “kidanje” imena stvarno  me zbunjuje. 
Logged
VP1159
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381


« Reply #111 on: March 27, 2011, 11:20:51 pm »

Ček, jel to taj "putox" o kojem smo pričali u prethodnim postovima, i kojeg smo označili da je poviše škole na izlazu iz onog tunela poviše škole?
Očito je da je to taj.
Al kad gledam unutar njega su dva otvora nekakava na vrhu:?

Poz,
Lepe slike, osim onih sprzenih, ali sta da se radi.
Ma PUTOX je bio na 10-20 metara od izlaza iz tunela prema skoli, udesno, jedan betonski bazen sa metalnim poklopcem, dve ventilacione cevi , jednom konzolom na kojoj je bio prekidac za startovanje kompresora i mali prelivni kanal, iz kojeg je curio visak preradjene vode na dole, niz brdo, prema skoli.
Nikakav objekat, sve je bilo u tom sahtu.

Poz,
Logged
kanader41
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 065


" Use, nase,podase"


« Reply #112 on: March 28, 2011, 11:14:44 am »

Ček, jel to taj "putox" o kojem smo pričali u prethodnim postovima, i kojeg smo označili da je poviše škole na izlazu iz onog tunela poviše škole?
Očito je da je to taj.
Al kad gledam unutar njega su dva otvora nekakava na vrhu:?

Govoriš o ovcama, to se šališ, ili? Cheesy
Pa nije da je u svih 4-5 prostorija i pustim nekakvim otvorima razbijenima i ventilima za vodu kraj toga držala ovce, pa čemu če im, mislin ono:?
U jednoj od soba sam naišao na sobu punu slame i na njoj katonske tuljke od ptotuavionskih metaka, koji zasigurno još stoje tu.

Iza škole obilježeni ulaz u krugu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Osmatračnica i taj miteriozni "potkop" u obliku tunela.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pogled na susjedno brdo i RAKETNU BAZU.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
-II-

Ovo je kraj kapije (slikano sa istog mjesta odakle i ti) i pogled na krovove samo napuštenih kasarni i ostalih prostorija ispred tunela.
Pošto mi je ograničeno na 5 slika, u idućim slikama ću vam ovo povezat u jedno cijelo, a onda ću sve nacrtat na G.Earthu.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Djeluje smješno kad sam spomenuo ovce,i to lipo stado je bilo.Ako ima tko od članova foruma koji su služili ex-JNA u OC 1990-1991 mogu ti to potvrditi.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #113 on: March 28, 2011, 11:51:03 am »


Govoriš o ovcama, to se šališ, ili? Cheesy

Djeluje smješno kad sam spomenuo ovce,i to lipo stado je bilo.Ako ima tko od članova foruma koji su služili ex-JNA u OC 1990-1991 mogu ti to potvrditi.

Ja potvrđujem da je bilo stado ovaca i nevidim nista tu neobično.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #114 on: March 28, 2011, 12:02:13 pm »

Imala je JNA i drugih objekata (vojne ekonomije) koje su imale farme raznih domacih zivotinja, takod a nije nista neobicno sto je i tamo postojalo trlo sa ovcama.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #115 on: March 28, 2011, 12:04:20 pm »

Pa na Muzilu je bilo krava više nego vojnika. Bile su i koze ako se dobro siječam.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #116 on: March 28, 2011, 12:57:49 pm »

Nakon što je ex-JNA napustila OC čuvanje objekta preuzela je HV. Dok je OC čuvala HV objekat je bio očuvan.Odlaskom HV OC je prepušten zubu vremena i propadanju. Jedan od posjetitelja koji se medju prvima usudio ući u objekat pise:

“Negdje 1994. god.prvi put ulazim u OC da ga pogledam, od glavnog ulaza, pogledao sam, čini mi se tri etaže ako se ne varam, do prostorije sa agregatima  te izašao kroz tunel (ima mali pad) koji  najvjerovatnije služi za dopremanje motornih ulja i goriva za agregate. Danas je to sve uništeno (vidi se po slikama na forumu), a to je nastalo najvjerovatnije kad je HV odustala od upotrebe objekta. Sam vanjski dio OC bio je uništen u velikom šumskom požaru 2000.god”.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #117 on: March 28, 2011, 03:37:52 pm »

Imala je JNA i drugih objekata (vojne ekonomije) koje su imale farme raznih domacih zivotinja, takod a nije nista neobicno sto je i tamo postojalo trlo sa ovcama.
Setimo se samo Mrčare kod Lastova. A o Karađorđevu kao možda i naj poznatijem takvom objektu ne vredi ni trošiti reči!
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #118 on: March 28, 2011, 04:25:40 pm »

Imala je JNA i drugih objekata (vojne ekonomije) koje su imale farme raznih domacih zivotinja, takod a nije nista neobicno sto je i tamo postojalo trlo sa ovcama.
Setimo se samo Mrčare kod Lastova. A o Karađorđevu kao možda i naj poznatijem takvom objektu ne vredi ni trošiti reči!
Šta je bilo na Mrčari?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #119 on: March 28, 2011, 05:59:10 pm »


 Na Mrčari je bila vojna ekonomija . Koliko sam čuo doneti su Mufloni sa  Briona. Verovatno će neko znati više od mene o tome.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.